Anasayfa > Güncel > TÜLOMSAŞ AR-GE MERKEZİ

TÜLOMSAŞ AR-GE MERKEZİ

21.06.2017 12:41:30

 

Şirketimizde AR-GE MERKEZİ kurulmasına yönelik olarak başlatılan çalışmalar tamamlamış olup Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nca 5746 sayılı Kanun kapsamında yapılan denetimler sonucunda Ar-Ge Merkezimiz onaylanmıştır. Bir kamu kuruluşu olan TÜLOMSAŞ,  Ar-Ge Merkezine sahip Kamu kurumları arasında 1. ve ülke genelinde ise 516. olmuştur.

 

İlgili Kanunun Uygulama ve Denetim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde görevlendirilen uzmanlar tarafından Şirketimizde yapılan incelemeler sonucunda, Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından Şirketimiz Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanmıştır.

 

Akredite Ar-Ge Merkezinin sağlayacağı kazanımlar;

 

  • TÜLOMSAŞ’ ın uluslararası düzeyde rekabetini güçlendireceği gibi aynı zamanda teknolojik bilgi üretilmesi ile üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını da sağlayacaktır. Ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesinin yanında, verimliliğin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, teknolojik bilginin ticarileşmesi gibi konularda da avantaj sağlayacaktır.

 

  • Daha önce başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz E 1000 Milli Elektrikli Lokomotif projesi ile sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerin hem tasarımcısı hem de üreticisi konumuna ulaşan TÜLOMSAŞ, Milli Yüksek Hızlı Tren Projesine yönelik çalışmalarda da Ar-Ge Merkezi ile önemli bir avantaj yakalamış olacaktır.

 

  • Bununla birlikte TÜBİTAK ile birlikte yürütülen Lokomotif Cer Kontrol Sistemi Milli Tasarım Ve Üretimi, Elektrikli Anahat Lokomotifi Milli Tasarım ve Üretimi, Dizel Manevra Lokomotifi Milli Tasarım ve Üretimi, Dizel Motor Modernizasyonu Milli Tasarım ve Üretim Projesi gibi Ar-Ge projelerimiz için de merkez etkin olarak kullanılacaktır.

 

Bilindiği gibi;

 

TÜLOMSAŞ, Milli Tasarım ve Üretim Modernizasyonu projeleriyle lokomotif, vagon, motor imalatında ve hafif raylı sistem (HRS) araçları imalatında ve diğer demiryolu araç ve gereçleri imalatında bir dünya markası haline gelmek için çalışmakta, milli çözümlerle Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini etkin olarak sürdürmektedir.

 

Milli Vizyon Projeleri ve yeni nesil ürünleriyle Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olan TÜLOMSAŞ, Ülkemizin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik yüksek teknolojiye sahip demiryolu ekipmanları ve araçlarının geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atmış bulunmaktadır.

 

Ar-Ge Merkezimizin geliştirilmesi kapsamında ve Milli Tren Projesinde çalışacak 20  Makine Mühendisi ile10Elektrik-Elektronik Mühendisinin istihdamı için de süreç devam etmektedir.

 

Hedefimiz;

 

2020 yılına kadar raylı sistemler sektöründe Yüksek Hızlı Trenlerin üretimi dâhil tüm çeken araçlarda milli tasarıma sahip ürünleri geliştirerek üreten ve tüm dünyaya ihraç eden bir kuruluş olmaktır.

 

Galeri