Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Türkiye’de Kutlanan Dini Bayramlar ve Milli Bayramlar Nelerdir?

-

Türkiye’de Kutlanan Milli Bayramlar ve Dini Bayramlar Nelerdir?

Türkiye’de resmî tatiller genel olarak milli bayramlar ve dini bayramlar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Resmî tatiller; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Zafer Bayramı ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. Ülkede kutlanan dini bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramı’dır. Diğer resmî tatil tatili, 15 Temmuz Demokrasi Bayramı ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’dür.

Türkiye’de Kutlanan Milli Bayramlarımız Nelerdir?

Milli bayramlar, toplumlarda önemli olan değerlerin geleceklerle ilgili büyük önem taşımaktadır. Her yıl belirli tarihlerde milli ön plana yönelik olarak bir düzenleme olarak birma gösterileri ve resmî gösteriler yapılıyor. Tarihinde yaşanan olaylar arasında Türk milletini bir tutan pek çok olaydan bahsetmek mümkündür. Bu değerler Türk milletinin uzun yıllar bir arada yaşamasını mümkün kılmıştır. Bu doğrultuda birlik ve beraberliği temsil eden milli gün ve bayramlar Türkda bir yere sahiptir.

Bu bayram özel özellerini kutlarken, tarihin geleceğin ve kahramanlığını sürdürmekte olan ve mirasımız olan tüm değerlerin farkındayız. Milli bayramları kutlamalarının bir başka nedeni de geçmiş tartışmaları anmaktır. Milli bayramların en coşkulu kutlandığı yer denilince akla ilk gelen yer okullardadır. Okullarda bayram havasında yapılan kutlamalar, ortak değerlerin toplumla bütünleşmesini sağlamak için coşkuyla kutlanmaktadır.

Başarıların ve zaferlerin mükâfatı olarak büyük çizim bu önemli tarihler, büyük bir coşkuyla şölen olarak kutlanıyor. Çocuklarımızın yetiştirdiği milli mekânları çıkarmak ışık tutmayan bayramların çok özel bir yeri vardır. Milli birlik ve beraberliğin büyük başlangıç ​​bu tarihiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı,
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı,
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı.

1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. Bu gün egemenlik, Türkiye Büyük Millet’in ve halkın yönetimine tam hakimiyetin ilk günü çok önemlidir. Bu özel günün tüm dünyasına Atatürk tarafından hediye edilmiştir. Her yıl 23 Nisan’da kutlanan bu bayram Türkiye’nin en önemli milli bayramıdır.

2. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919’da Türkiye Cumhuriyeti için yapılacak seçim’de olacak. Türk milleti için ayrıntılı bir dönüm noktası olan bu tarih, Atatürk’ün Samsun’a ayak bas gün olarak kayıtlara geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin bir askeri olarak ilk Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal, Samsun’da yola çıkmış ve Anadolu’da milli mücadeleye günümüzde. Bu mücadelenin emrinde bir örgütlemek, askerlerin işgalinden kurtarmaya başladı.

Kısaca söylemek gerekirse, bizim Türkiye’sinin ilk 19 Mayıs 1919’da atılmaya başlandı. Her yıl’ta Atatürk’ü anmak hem de gelişme ve spora yönelik yiyeceklerin 19 tanesi kutlanmaktadır, Atatürk’ en önemli olan iki kavramdır.

3. 30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos 1922’de Kurtuluş Savaşı’nın planlamada çok etkili olan Başkomutan zaferle sonuçlandı. Bu Artış Türkiye’de 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. İşgal satın alma daha fazla bir ülke tanımlaması terketme etse sembolik olarak topraklarının geri üretimidir.

4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetimi ilanını temsil eden milli bayramdır. Her yıl 29 Ekim Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta coşkuyla kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933’te ile 10. Yılümü Konuşması ile 29 Ekim’i en büyük bayram olarak ifade eder.

Türkiye’de Kutlanan Dini Bayramlarımız Nelerdir?

Genel olarak, İslam’da iki büyük bayram kutlanmaktadır. Bu tatiller şu şekilde dönüştürülmüştür;

  • Ramazan Bayramı,
  • Kurban Bayramı.

Bu bayramlar, İslam’ın içinde farklı kültür ve samimiyetlerin göz önünde bulundurularak kutlanmaktadır. İslami bayramlar Hicri takvime göre hesaplandığından, kullanılan Miladi’de yaşayan bayramda aynı gün aynı gün yaşanıyor. Ramazan ve Kurban Bayramları her yıl bir seyir güzergahı üzerinde günlük bir gerileme ile farklı mevsimlere denk gelebilmektedir. Ramazan, Hicri gününe göre Şevval ilk üç bölgedir. Bu bayramlar bugün halk geleneklerinde bir şekilde kutlanmaktadır.

1. Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı, bir aylık oruçtan sonra kutlanan özel bir bayramdır. Bayram Ramazan ayı olarak bu bölgelerden gelen eski ve özel yolcular. Ramazan adı verilen bu aylık tutulabilecek bir davettir. Bu öğünlerde Ramazan’a ağırlık vermekte ve yoğun sofralar hazırlanmaktadır.

Ramazan ve Kurban Bayramı ile ilgili söylenebilecek en tamamlayıcı unsurların, dostların ve dostların ziyaret gezilerinde bir araya gelir. Şehirlerde yaşayanlar köylerde yaşayan yaşayanları ve ziyaretlerinde bulunanlar. Gençler bayramlarını büyüklerin başında öperek kutlarlar. El öpen para ve hediye vermek bayramda geleneksellerden biridir. Ziyaretçilere şeker ve tatlı ikram edilmektedir. Bu bağlamda Ramazan Bayramı “Şek Bayramı” olarak da ifade edilebilmektedir.

2. Kurban Bayramı

İnanışa göre Peygamberin oğlu Allah’a kurban İbrahim gökten inen koçun Allah’ın küçük küçük çocuğunun sınıfının küçük ayısına bayram olarak kutlanır.

Kurban Bayramı, Türkiye’de Ramazan Bayramı’na göre eğlenmekten daha sakin geçmektedir. Kurban Bayramı’nın ilk günü, hacıların Mekke’de Mina denilen yerde kurban kestikleri yerler. İslam dinine göre kesmek, gücü yeten her kul için bir “borç”tur.

Ramazan ve Kurban Bayramlarının ortak biri de toplu eğlencedir. Özellikle çocuklar ve öğrenciler şenlik yerlerinde bir seçim eğleniyorlar. Tatil yerleri görsel olarak küçük bir fuar alanıdır.

Diğer Önemli Günler Nelerdir?

Türkiye’de kutlanan diğer önemli günler ise şöyle sıralanabilmektedir;

  • 15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlük Günü
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1. 15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlük Günü

15 Temmuz 2016’da Türkiye bir darbe girişimi yapıldı. Halk, bu darbe girişimi karşı üstün bir demokrasi mücadelesi sergiledi. 15 Temmuz Türkiye’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kabul edildi. Her yıl bu kent meydanlarında gösteriler yapılmakta, demokrasinin zaferini an için etkinlikler düzenlenmektedir.

2. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm yıl boyunca kutlanmaktadır. 1 Mayıs’ kutlanan bu özel gün, tüm dünyada olduğu gibi adaletsizliğe, birliğe ve dürüstlükle karşı karşıya olarak kabul edilmektedir. 2008 yılı Türkiye Cumhuriyeti 1 Mayıs kutlamalarını “kabul etme günü” olarak kabul edildi. 1 Mayıs’ta özellikle İstanbul’da Taksim gibi büyük meydanlarda çok yüksek katılımlı etkinlikler yapılmaktadır.

Türkiye’de Bayram Nasıl Kutlanır?

Türkiye’de iki dini bayram kutlanmaktadır ve bu bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramı’dır. İki bayram sevinciyle kutlanırken, bazı küçük detaylar içerebilmektedir.

Ramazan Bayramı, bir aylık oruçtan sonra kutlanan bir bayramdır. İnsanlar sabah erkenden kalkmakta ve bayram için hazırlıklar yapıyor. Güzeller giyilmekte, saç elbiseler yapılmakta, parfüm sürülmektedir. Hazırlıkların ardından ailede bir şölen yapılıyor. baba anne; sonra tüm aile büyükleri ile birlikte kutlanmaktadır. Bayram aile içinde gerçekleştikten sonra yardımlar, komşular ve aile dostları ile kutlanmaktadır. Çocuklar arasında şeker bayramı olarak da bilinen bu bayramda çocuklarda tüketilen yiyeceklerden şeker ve çikolataları toplayanlar.

Tatillerde misafir ağırlamak kültürümüzün klasiklerinden biridir. Ziyarete gelecekler için güzel yemekler ve tatlılar sunulmaktadır. Bayramlarda en çok tercih edilen tatlı baklavadır. Herkes düzgün ve dikkatli giyinmektedir. Bayram için alışverişe gidilerek özel amaçlı.

Kurban Bayramı, aynı şekilde kutlanmaktadır. Tek fark, İslamde Allah’a teslimiyeti ifade eden fedakarlıktır. Bayram sabah erkenden camiye gidilerek kılınmaktadır. Eve döndükten sonra ailemiz ve büyüklerimizle bayramlaşıyoruz. sonraki bayramın ilk kurban kesilmektedir. Kurban Bayramının yakınları ve komşuları bayramları kutlamak için ziyarete gitmektedirler.

Bayram vesilesiyle Müslümanlar bir aradalık  içindedirler. Bayramlarda küçükler büyüklerini ziyaret etmektedir. Bayramlar için özel şenlikler düzenlenmektedir. Meydanlarda bayramlar coşkuyla kutlanmaktadır.

Türkiye’nin bu özelliği sayesinde güvenliği ile vatandaşlarına birçok avantaj sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Spartalılar: Kimdir, Ordusu ve Savaş Taktikleri

Spartalılar, Peloponnesos Savaşı’nda (MÖ 431-404) rakip şehir devleti Atina’yı mağlup ettikten sonra gücünün zirvesine ulaşan antik Yunanistan’da bir savaşçı toplumdu. Spartalıların kültürü, tamamen devlete...

Eshabı Kehf: Yedi Uyurlar Mağarasının Gizemli Hikayesi

Kuran’daki adı Ashab-ı Kehf oan Yedi Uyurlar, çeşitli kültürlerdeki hikâyeleriyle bilinir. Yıllar boyunca nesilden nesile aktarılan Yedi Uyurlar aslında halkından ayrılmış bir grup insanı...

Atatürk Hakkında Bilinen Yanlışlar | Atatürk Gerçekleri

Dünya siyasi tarihinde önemli bir yeri olan, hakkında yazılıp birçok dile çevirilmiş kitapları bulunan, Osmanlı Devleti'nden sonra yeni Türk devletinin de kurucu Cumhurbaşkanı olan...