Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Akıllı Saat Nedir? Akıllı Saatlerle Neler Yapılabilir?

-

Giyilebilir teknoloji ürünlerinden en sık kullanılanı akıllı saatler, birbirinden farklı özellikleriyle günlük yaşamı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Akıllı saatler, zamanı göstermesinin yanı sıra beden sağlığımızı takip etmemizi sağlıyor ve diğer mobil cihazların kullanımına destek oluyor.

Bu yazımızda sizler için akıllı saatlerin özelliklerini derledik.

Akıllı Saat Nedir?

Yaklaşık 50 yıl önce kol saatleri yalnızca analog olarak kullanılabiliyordu. 1972 yılında Hamilton markasının Pulsar adıyla piyasaya sürdüğü dijital saatle birlikte akıllı saatlerin temeli de atılmış oldu. 1972 yılına kadar yalnızca manuel kullanımla kontrol edilebilen saatler, Pulsar ile birlikte temel dijital özellikler edinmeye başladı. Yıllar içinde gelişen teknoloji ise bugünkü akıllı saatlerin geliştirilebilmesini sağladı.

Akıllı saatin tanımı şu şekilde yapılabilir:

Akıllı saat, geleneksel saatler gibi kola takılan ve dijital ekrana sahip olan giyilebilir teknoloji ürünüdür. Bu saatin diğerlerinden farkı ise içerisinde bir bilgisayar bulunması ve elektronik mobil cihaz özelliği taşımasıdır.

Akıllı Saatler Nasıl ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Akıllı saatler, birbirinden farklı birçok fonksiyona sahip olduğu ve özgün olarak tasarlandığı için kullanım şekilleri birbirinden farklı olabilir. Fakat temel kullanımda tüm akıllı saatler için yapılması gerekenler benzerdir. Akıllı saatinizi kullanırken kolunuza takmanız ve telefonunuzla eşleştirmeniz gerekir. Eşleştirmeyi uygulamalar aracılığıyla yaptığınızda kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir. Böylelikle akıllı saatiniz; sisteme girdiğiniz boy, kilo, yaş gibi bilgileri kullanarak beden sağlığınızı takip eder ve kimi saatler sizin için aktivite hedefi oluşturur.

Eğer telefonunuzu sık sık elinize almaktan hoşlanmıyor ya da günlük aktiviteleriniz sebebiyle telefon kullanmakta zorluk yaşıyorsanız akıllı saat tam size göre. Bildirimlerinizi kontrol edebildiğiniz ve telefon görüşmesi yapabildiğiniz bu cihazlar hayatınızı fazlasıyla kolaylaştırır. Bunun yanı sıra beden sağlığınızı takibe almak; uykunuzu, sporunuzu ve nabzınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız da akıllı saat teknolojisinden faydalanabilirsiniz. All in one (hepsi bir yerde) diyebileceğimiz bu giyilebilir teknolojik cihazlar, bileğinizde tek bir parça olarak dururken birçok cihazın yaptığı işi tek başına yapar.

Akıllı Saatle Neler Yapılabilir?

Akıllı saatler günlük yaşamımızda birçok görevi birden üstlenebiliyor.

Telefon bildirimleri: Akıllı saatinizi telefonunuzla eşleştirerek bildirimlerinizi ve mesajlarınızı görebilir, açarak kontrol edebilirsiniz.

Telefon görüşmesi yapmak: Telefon bildirimlerinde olduğu gibi telefonunuzla eşleştirdiğiniz akıllı saatinizle konuşma yapabilirsiniz. Fakat bu özellik her akıllı saatte bulunmayabilir.

Beden takibi: Akıllı saatler nabzınızı, kalp atışınızı ölçebilir. Bunun yanı sıra günlük adım sayınızı ve yaktığınız kaloriyi de akıllı saatinizle takip edebilirsiniz. Saati telefonunuzla eşleştirdiğinizde veriler telefonunuzdaki uygulamaya da aktarılır.

Uyku takibi: Kimi akıllı saatler uyku kalitenizi takip edebiliyor. Uykunun ilk yarım saatinden sonra uyku takibi moduna geçen akıllı saatler, kaç saat uyuduğunuzu ve uykunun evrelerini veri haline getirebiliyor.

Telefon uygulamalarıyla senkronizasyon: Akıllı saatler çeşitli müzik uygulamaları ile senkronize olarak uygulamayı açmanızı, ses ayarlamanızı ve müziği değiştirmenizi sağlıyor.

Çalar saat: Akıllı saatlerde, hemen hemen tüm saatlerde olduğu gibi, çalar saat özelliği bulunuyor.

GPS: Kimi akıllı saatleri navigasyon cihazı olarak kullanabilir, hedef bölgenizin rotasını takip edebilirsiniz.

Akıllı Saat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saat almak istiyorsanız aşağıda sıraladığımız adımlara dikkat ettikten sonra satın almanızı öneririz.

  • Öncelikle akıllı saatinizle neler yapacağınızı belirleyin. Çünkü yukarıda saydığımız özelliklerin tamamı her akıllı saatte bulunmayabilir. Telefon bildirimleriniz ve görüşmeleriniz için daha üst segmentte bir cihaz seçmeniz gerekebilir.
  • Almak istediğiniz saatin android ya da IOS uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
  • Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce kullanıcı yorumlarını ve garanti koşullarını gözden geçirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

iPhone’unuzu Ücretsiz VPN ile koruyun: VPN Seçme Rehberi

iPhone akıllı telefon piyasasında oldukça popüler bir konumda ve bu cihazlar sadece bir iletişim aracı olmanın çok ötesine geçmiş durumdalar.Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlarımız...

Modern ve Geleneksel Yatırımlar: Altın vs Teknoloji

Zamanın ötesinde bir değer taşıyan ve estetik zarafetin yanı sıra, yatırımın da simgesi haline gelen 22 ayar bilezik ve yarım altın, her dönemin gözde...

Cep Telefonu Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Cep telefonu teknolojisindeki gelişmeler, son yıllarda hızlı bir ivme kazandı ve hayatımızı derinden etkileyen yeniliklerle dolu bir dönemi başlattı. Bu gelişmeler, temel olarak işlemci...

True Tone: Nedir, Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?

True Tone, günümüz cihazlarında, özellikle iPhone, iPad gibi Apple markasının ürttiği cihazlarda ve Mac'lerde giderek yaygınlaşan bir özelliktir. Bu teknoloji, cihazınızın ekranını çevrenizdeki ortam...

Instagram Threads Nedir? Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevaplar

Instagram Threads, Instagram'ın sahip olduğu bir mesajlaşma uygulamasıdır. Threads, Instagram kullanıcıları arasında daha özel ve odaklanmış bir iletişim sağlamak için tasarlanmıştır. İşte Instagram Threads...