Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Anne Adayları Buraya: Kesin Tutan Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

-

Hamilelik haberini alan ebeveynler ve aileleri, her ne kadar “sağlıklı olsun da cinsiyeti önemli değil” dese de bebeğin cinsiyetini merak eder. Elbette en sağlıklı yöntem ultrason yöntemi ve evde cinsiyet belirleme testi olarak da bilinen erken gebelik testi ürünleridir. Yine de bilimsel olmamakla birlikte kesin tutan cinsiyet tahmini yöntemleri derlemesi yaptık.

Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

En yaygın cinsiyet bulma yöntemi: Çin takvimi

400 yıl önceye dayanan bu yöntemde annenin yaşı ve bebeğin doğum günü esas alınır. Çin Hanedanı’nın uzun yıllar kullandığı bu yöntem doğru çıkan cinsiyet tahminleri arasında önde gelir. Yöntemin doğruluk payının yüzde 70-80 arasında olduğu bilinmektedir.

En basit cinsiyet tahmini: Yüzük testi

Cinsiyet tahmin yöntemleri arasında en basit olan yüzük testi diyebiliriz. Elbette yazımızın başında belirttiğimiz gibi bilimsel kanıtı yoktur. Ancak geleneklerine bağlı birçok anne bu yöntemi kullanarak cinsiyeti öğrenmeye çalışıyor. Yüzük testini uygulamak için; bir ipe yüzük geçirin ve yüzüğü anne adayının karnının üzerinde sarkıtın. Yüzüğün havada daire çizmesi bebeğin kız olacağını; öne-arkaya ya da sağa-sola doğru gitmesi bebeğin erkek olacağını gösterir.

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı: Aşerme testi
Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı: Aşerme testi

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı: Aşerme testi

Gebelikte aşermek, cinsiyet tahmin yöntemi olarak da kullanılır. Ekşi, tuzlu ve hamur işi gıdalar canı çeken annelerin kız bebeği olacağına; tatlı yiyecekleri aşeren annelerin erkek bebeğinin olacağına inanılır.

Cildin durumuna göre cinsiyet

Cildin sivilceli oluşu bazı kaynaklarda erkek, bazı kaynaklarda kız bebek şeklinde yorumlanır. Bazıları kız annelerinin hamilelik dönemi boyunca güzelleşeceğine inanırken; bazıları kız bebeklerin annesinin güzelliğinden bir parça aldığı için cilt sorunu olan annelerin kız bebek dünyaya getireceğine inanır.

Karnın şekline göre cinsiyet bulma

Anne adayının karın şeklinin cinsiyet için ipucu verdiğine inanılır. Hatta bu yöntemin garanti cinsiyet tahmini yöntemlerinden biri olduğuna inanılır. Yuvarlak ve yayvan karnı olan annelerin kız bebek; sivri ve top gibi karnı olan annelerin erkek bebek sahibi olacağına inanılır.

Eğlenceli bir yöntem: Makas, bıçak

Geleneksel cinsiyet belirleme yöntemlerinden biri de makas ve bıçak yöntemidir. Bu yöntem anne adayından habersiz uygulanır. Bir minderin altına bıçak, diğer minderin altına makas konulur. Anne adayı altında makas olan mindere oturursa kız bebeğinin; altında bıçak olan mindere oturursa erkek bebeğinin olacağına inanılır.

Göbek çizgisine göre cinsiyet belirleme

Gebelikteki hormon değişimleri, anne adayında fiziksel değişimlere neden olur. Bu değişimlerden biri, tıbbî adı linea nigra olan göbek çizgisidir. Östrojen hormonundaki artıştan kaynaklanan bu çizginin göbek deliğinin altında ortaya çıkması bebeğin kız olacağına yorumlanır.

Bebeğin Kalp Atış Hızı
Bebeğin Kalp Atış Hızı

Kalp atış hızına göre cinsiyet tahmini

Bebeğin kalbi 140 ve üzeri değerde atıyorsa kız olacağına inanılır. Kız bebeğin kalbinin daha hızlı attığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yine de inanan anne adayları, doktorundan bebeğinin kalp atış grafiğini isteyebilir.

Ayak sıcaklığı ile cinsiyet tahmini

Hamile kadının ayak sıcaklığı da cinsiyet tahmininde yardımcıdır. Anne adayının ayağının sıcak olması kız bebeğe; soğuk olması ise erkek bebeğe işaret eder.

Eski toprakların önerisi: Rüya tabirleri

Ninelerimizin anlattıklarına göre anne adayı rüyasında erkek bebek görüyorsa kız; kız bebek görüyorsa erkek bebek sahibi olur. Yani, rüyaların tersi çıkar. Aile üyeleri için de bu durumun geçerli olduğuna inanılır.

Arpa mı buğday mı?

Derlediğimiz cinsiyet tahmini yöntemlerinin bilimsel dayanağı yoktu. Esasında bu testin de yok; fakat hamile kadınların idrarlarının buğday ve arpa tohumlarında filizlenme oluşturduğu araştırmalarla kanıtlanmış. Bu açıdan kısmen bilimsel diyebiliriz. Bu yöntem Antik Mısır döneminde cinsiyet tespiti için kullanılırmış. Yöntemde anne adayından idrarını birkaç gün buğday ve arpa üzerine yapması istenir. Buğday filizlenirse kız çocuk; arpa filizlenirse erkek çocuk olacağına inanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Kesin Erkek Bebek Olması İçin Yöntemler

Son yıllarda, çiftlerin bebek sahibi olma sürecinde kromozom belirleme yöntemlerine olan ilgi hızla artmaktadır. Bu blog yazısında, çiftlerin çocuklarının cinsiyetini belirlemek için kullanabilecekleri farklı...

Cinsiyet Uyumlama Nedir? Cinsiyet Uyumlama Ameliyatı Nedir?

Cinsiyet Uyumlama Nedir? Geçmişten günümüze cinsiyet kayması yeri geldiğinde erkeklerde yeri geldiğinde de kadınlarda sıklıkla görülmüştür. İçten gelen bu isteğe engel olamayan ya da olmak...