Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Ayetel Kürsi Okunuşu, Ayetel Kürsi Türkçe Anlamı ve Faydaları

-

AYETEL KÜRSİ DUASI, Ayetel Kursi Okunuşu, Ayetel Kürsinin fazileti, Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı, Ayetel Kürsi Meali ve Tefsiri 

Ayetel Kürsi Kuran’ın en önemli ayetlerinden biridir. Ayetlerin Efendisi olarak nitelendirilirken her türlü kaza, bela ve nazardan korunmak için sık sık okunur. Bakara Suresi’nin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi’nin anlamı bilinmeli ve tekrar okunmalıdır. Ayetel Kürsi’nin hem Arapça hem de Türkçe kıraati için detayları inceleyebilirsiniz. Dahası; Ayetel Kürsi duasının anlamı, yorumu ve fazileti de içeriğimizde yer almaktadır. İşte Ayetel Kürsi duasının Türkçe anlamı ile Arapça okunuşu…

Bir dua olan Ayetel Kürsi‘nin Arapça ve Türkçe okunuşu, özellikleri, anlamı, önemi, faydaları, içeriği, yazımı ve diğer bilgileri bu içeriğimizde derledik. Hadis-i şeriflerde fazileti sıkça zikredilen Ayetel Kürsi, okuyan için bir zırh ve koruyucudur.

Ayetel Kürsi’nin Özellikleri

Ayetel Kürsi Kaç Ayet: Ayetel Kürsi 1 Ayettir.

– Ayetel Kürsi Bakara Suresi’nin 255. Ayetidir.

– Medine’de nazil olmuştur.

Ayetel Kürsi Ne Demek?

Peygamber Efendimiz hakkında ayetlerin efendisidir dediği için en büyük ayet manasına gelen  “Ayetel Kürsi” olarak adlandırılır.

Ayetel Kürsi Duası Arapça Okunuşu

Ayetel Kürsi Duası Arapça Okunuşu
Ayetel Kürsi Duası Arapça Okunuşu

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Ayetel Kürsinin Türkçesi

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,

lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,

ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,

velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,

velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kürsi Anlamı-Meali

Ayetel Kürsi’nin Meali

Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir?

O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayet-el Kürsi nerelerde okunur?

 • Namaz içinde sure olarak okunur.
 • Namaz sonrasında tesbihattan önce okunur.
 • Nas – Felak Sureleri ve İhlas Suresi, ile birlikte okumanın çok faziletli olduğu ve koruduğu rivayet edilir.

Ayetel Kürsi Faziletleri ve Faydaları

 • Ayetel Kürsi okunan ev şeytandan korunur. Büyü tutmaz.
 • Ayetel Kürsi okuyan ve bunu düzenli olarak yapan kişiye hayır kapıları açılır ve geçmiş günahları bağışlanır.
 • Ayetel Kürsi okumayı düzenli sürdüren kişi dünya ve ahirette makam sahibi olur.
 • Gece yatmadan evvel okunan Ayetel Kürsi, hem kişinin kendisini hem de ev ahalisini şeytanın ve cinlerin şerrinden korur.
 • Ayetel Kürsi okunan eve cinler ve şeytan giremez.
 • Ayetel Kürsi namazlardan sonra muhakkak okunmalıdır. Namazlarından sonra bu ayeti okuyan kişiye cennetin kapıları açılır.

Ayetel Kürsi Hakkında Hadisler

 • Ebu Davud’un aktardığına göre; Rasulullah (s.a.s.) Ka’b oğlu Ubey’e, “ezberlediğin ayetler içerisinde en yüce olan hangisi” diye sormuştur. Ubey: “Allah ve Resulu daha iyi bilir” şeklinde cevap verince Peygamber Efendimiz soruyu tekrar etmiştir. Ubey bunun üzerine, bu ayetin “Allahu lâ ilâhe illâhüve’l-Hayyu’l-Kayyûm” olduğunu söylemiştir. Peygamberimiz bu cevap üzerine mutlu olmuştur. Ubey’in göğsüne vurarak; “Ey Ebû Münzir! İlim sana kutlu olsun.” buyurmuştur.
 • Müslim ve İbn Hanbel’in aktardığın göre; “Birisi Hz. Peygamber’e gelip Kur’an’ın en faziletli ayeti hangisidir?’ diye sordu. Rasulullah efendimiz şöyle buyurdu: “Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm…
 • Tirmizi’nin aktardığına göre Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur; “Âyetü’l-Kürsî Kur’ân âyetlerinin şahıdır.”
 • Tirmizi’nin aktardığına göre Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; “Kur’an’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Âyetü’l-Kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman Şeytan oradan uzaklaşır.”

Namazda Ayetel Kürsi Okunur mu?

Namazda okunan zammı sureler gibi  yerine Ayetel Kürsi’de okunabilir. Fatiha Suresinin hemen ardından Ayetel Kürsi okunabilir.

Namazdan Sonra Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti

Ayetel Kürsi namazda okunabileceği gibi namaz sonrası tesbihlerde de okunabilir.

Peygamber Efendimiz “Namazdan sonra Ayetel Kürsi okuyan kimse sonraki namazına kadar Allah’ın himayesi altındadır buyurmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories