Cuma, Mayıs 24, 2024

Dünyanın En Zehirli Örümceği | En Zehirli Örümcek Türleri

-

Dünyada birçok farklı türde örümcek türünün mevcut olduğu bilinmektedir. Bu örümcek türlerinin arasında zararsız örümcek türlerinin mevcut olduğu kadar zararlı ve zehirli örümcek türlerinin de olduğunu görmekteyiz. Akıllara ilk gelen ise hangi örümcek türleri ölümcül derecede zararlıdır ve dünyanın en zehirli örümceği hangisidir? sorusudur. Bu yazımızda sizin için ölümcül derecede zararlı olan en zehirli örümcek türlerini derleyip açıkladık. Bu sorunun cevabı makalenin devamında yer alıyor!

Kahverengi Keşiş Örümcekleri

Kahverengi keşiş örümcekleri genellikle Orta ve Güney Amerika taraflarında görülen ve zararlı denilebilecek örümcek türleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Kahverengi keşiş örümcekleri çok fazla saldırgan bir yapıya sahip olmamalarına rağmen ısırılan bölgede çoğunlukla tahriş, kızarma ya da büyük yaralar görülebilir. Bu örümcek türleri, ısırıldığı bölgelerde ölümcül sonuçlara yol açmasa da kısa sürede tedavi edilmediği müddetçe hayatını kaybeden insan sayısı mevcuttur.

Kahverengi Keşiş Örümcekleri
Kahverengi Keşiş Örümcekleri

Kahverengi Dul Örümceği

Kahverengi dul örümceği, dünyanın birçok farklı yerinde görülse de aslında ilk görüldüğü yer Güney Amerika’dır. Dul örümceği karadul örümceğine benzeyen bir yapısı mevcuttur. Kahverengi dul örümceği diğer örümcek türlerine göre daha zehirli olmakla birlikte genellikle zehirlerinde nörotiksin taşırlar. Bu sebeple de insanlara saldırgan değildir fakat bir ısırıkla öldürmez.

Kahverengi Dul Örümceği
Kahverengi Dul Örümceği

Kara Dul Örümceği

Dünyanın en zehirli ve ölümcül tehlikede görülebilecek örümcek türleri arasında görülebilir. Bu örümcek türü genellikle Kuzey Amerika, Orta Amerika gibi yerlerde görüldüğünü söyleyebiliriz.  Karadul örümceği, ısırıldığı bölgede çoğunlukla küçük bir iğne batması şeklinde görülür. Şiddetli derecede mide bulantısı ekstra olarak ise nefes almakta zorlanmaya kadar yol açabilir. Karadul örümceğinde bulunan zehir itibari ile birçok insanın öldüğü de görülmüştür.

Kara Dul Örümceği
Kara Dul Örümceği

Sicarius Örümceği

Sicarius örümceğinin birçok adının mevcut olmasıyla birlikte en çok bilinen adları kum örümceği ya da altı gözlü örümcektir. Sicarius familyasına ait olduğu söylenen altı gözlü bu örümcekler Afrika çöllerinde görülür. 124 farklı türü mevcuttur. Bu örümcek türü türlerinin arasında en tehlikeli ve zehirli örümceği olarak bilinir. Genellikle renkleri sarımsı ya da kahverengi renginde olan sicarius örümcekleri ısırıldığı zaman cildi tahriş eder ya da büyük yaralar bırakır.

Sicarius Örümceği
Sicarius Örümceği

Brezilya Gezgin Örümceği

Brezilya gezgin örümceği, Güney Amerika’ da görülen, genellikle yaşadıkları yerlerin yağmur ormanları olmasına rağmen kentsel alanlarda da görülür. Yaklaşık 130 ile 150 mm bacak açıklığına sahip olan bu örümcekler dünyanın en tehlikeli ve zehirli örümcek türleri olarak sayılabilir. Soluk kahverenginde olan bu örümceklerin bacakları da siyah çizgileri vardır. Brezilya gezgin örümceklerinin erkekleri değil de dişileri çok daha tehlikelidir. Brezilya gezgin örümceği zehrini bıraktığında genellikle felç edici ya da boğulmaya kadar neden olduğunu söyleyebiliriz.  Bu örümcek türü Yunanca ’da katil anlamına gelmekle birlikte muz örümceği olarak da bilinmektedir. Isırıkla zehir bırakan bir örümcek türü değildir.

Brezilya Gezgin Örümceği
Brezilya Gezgin Örümceği

Şili Keşiş Örümceği

Güney Amerika’ya öz olan bu örümcek türü köşe örümceği olarak da anılır. Genellikle Şili, Meksika, Peru gibi yerlerde rastlamak çok mümkündür. Bacaklarının açıklığı 8 ile 30 mm aralığında olan bu Şili keşiş örümcekleri çoğunlukla mobilya arkaları gibi yerlerde saklanır. Dünyanın en tehlikeli örümcekleri arasında yerini alan bu örümceğin bir ısırığının insanı öldürme potansiyeli yüksektir. Genellikle ısırığından birkaç saat sonra zehrin etkilerini göstermeye başlayıp ciltte aşırı derecede tahriş, kızarıklık ya da kaşıntılı bir hal alır.

Şili Keşiş Örümceği
Şili Keşiş Örümceği 

Sidney Huni Ağ Örümceği

Sidney huni ağ örümceği, yaklaşık toprağın birkaç cm derinliğine huni şeklinde ağ ören bir örümcek türüdür. En tehlikeli olduğu ayların genellikle Ocak ve Mart ayları olduğu söylenmektedir. Bu örümcek türü çoğunlukla otların arasına saklanan boyutunun yaklaşık ise 1 ile 5 cm arasında olduğu görülen ve korktuğunda saldırganlaşmaya başlayan ağ örümceğidir. Avustralya ‘da görülen sidney huni ağ örümceği ısırdığında belli bir süre geçmeden tedavi edilmezse eğer birçok hastalığa ya da kişinin ölümüne neden olabilecek derece zehirlidir.

Sidney Huni Ağ Örümceği
Sidney Huni Ağ Örümceği

Sarı Keseli Örümcek

Sarı keseli örümceğin bir diğer adının Cheiracantium inclusum olarak anılması ile birlikte bu örümceklerinin boyutları 3 ile 15 mm arasında değişir. Genellikle geniş bir alana yayılan bu örümcekler vücutlarında sitotoksin denilen bir zehir bulundurur. Sarı keseli örümcekler insanları ısırdığı zaman zehri genelde öldürmese de aşırı derecede vücutta bir acı meydana gelir.

Sarı Keseli Örümcek
Sarı Keseli Örümcek

Islıkçı Tarantula Örümceği

Islıkçı tarantula örümceklerinin yaklaşık olarak 1000 türünün olduğu bilinmekle beraber bu örümcekler tarantula familyasındandır. Genel olarak Amerika, Meksika, Afrika, Avustralya, Portekiz gibi yerlerde çok sık görülen bir örümcek türü olarak karşımıza çıkar. Bu örümcekler çoğunlukla yağmur ormanları ya da çöllere yakın yerlerde görülür. Fakat daha çok nemli ya da karanlık yerlerde sık görülür. Bu örümcek türleri, besin kaynağı olarak fare, kuş olmakla birlikte daha farklı böcek türlerini de yemektedir. Islıkçı tarantula örümceği bazı yerlerde evcil hayvan olarak bakılsa da ısırdığı zaman ciltte aşırı derecede tahrişe ve gözlerde kaşıntı oluşturabilen canlılardır.

Genel olarak akıllarda oluşan ve merak edilen sorulardan birisi de bu örümcek türünün zehirli olup olmadığıdır.  Islıkçı tarantula örümcekleri zehirli olsa bile zehri çok büyük derecede olmadığından ölümcül bir riskinin olmadığını söyleyebiliriz. Bu örümcek türü ısırdığızaman ciltte sadece ufak kabarcıklar görülür.

Islıkçı Tarantula Örümceği
Islıkçı Tarantula Örümceği

Kahverengi Yalnız Örümcek

Kahverengi yalnız örümceğin bir diğer adı münzevi olarak da anılmakta olup boyu genellikle 6 ile 20 mm arasında olan ve çoğunlukla kahverengi, siyaha yakın gri ve beyazımsı renginde görülen bir örümcek türüdür. Sırtlarında bulunan kemana benzemekte olan siyah çizgiden dolayı keman örümceği olarak da bilinir. Bu örümcek türü genellikle Ohio ve Lowa gibi yerlere özgüdür.  Kahverengi münzevi örümcek, yaklaşık olarak 1-2 yıl arası yaşamaktadır.

Bu örümcek türleri ağlarını genellikle ağaçların sık olduğu alanlara ve kuru yerlere örerler. Isırıkları küçük olarak görülse de arkasında bıraktığı etkiler büyüktür. Isırık sonrasında bırakılan zehir vücutta usun süre kalırsa çeşitli semptomlar görülebilir.  Görülen semptomlar arasında ise mide bulantısı, kusma, ateş şeklinde meydana gelir. Özellikle de kahverengi yalnız örümcekler dünyanın en zehirli böcekleri arasında yer aldığı için organ hasarından tut hatta ölümcül etkilerinin olduğu söylenebilir. Deri şeklinde semptomlar görüldüğünde ise ülser ve derin yarlar bırakan etkileri vardır.

Kahverengi Yalnız Örümcek
Kahverengi Yalnız Örümcek

Kurt Örümceği

Kurt örümceği genel olarak toprak altında yaşar, buldukları yaprak altlarında ise saklanır. Kurt örümcekleri zehirli bir örümcek türü olmasına rağmen zehrinin bıraktığı etki ölümcül değildir. Saldırgan bir tutumları olmamasına rağmen toplu bir şekilde avlandıkları için tehdidi hızlı bir şekilde anlayarak zehrini bırakıp saldırganlaşırlar.  Kurt örümceği avcı örümceği olarak da bilinir.

Kurt Örümceği
Kurt Örümceği

Latrodectus Bishopi

Latrodectus bishopi,  genellikle kum adalarında Orta ve Güney Florida’da görülen bir örümcek türü olup etkilerinin karadul örümceğine benzediği bir tür olarak karşımıza çıkar. Kırmızı benekleri olan bu örümcek türünün ısırığı genellikle öldürmez. Fakat ciltte aşırı kabarcık, kaşıntı oluşturur. Semptom olarak bütün özellikleri karadul örümceğine benzediği için ısırığı ölümcül bir tehlike içermese de çocuklar ve yaşlılar için bu örümcek türü büyük bir tehlike taşıyabilir.

Latrodectus Bishopi
Latrodectus Bishopi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Dev Bir Tarantula: Kuş Yiyen Goliath Örümceği

Kuş yiyen goliath örümceği (Goliath birdeater), ağırlık olarak düşünüldüğünde dünyanın en büyük örümceğidir. Teknik olarak, dev avcı örümceğinin daha uzun bacakları vardır, ancak oldukça hafif...

Dünyanın En İyi Giyim Markaları: 10 Ünlü Giyim Markası

Dünyanın En İyi Giyim Markaları Giyim sektörü, dünya çapında hareketliliğiyle dikkat çeken sektörlerden biridir. Özellikle "hızlı moda" akımı, sektörü oldukça dinamik bir hâle getirmiştir. Ancak...

Karadul Örümceği: Cinsel Yamyamlığın Temsilcisi

Bu makalede Karadul Örümceği nerede yaşar, sokması durumunda neler yapılmalıdır, zehrinin ve ağının özellikleri gibi bir çok detaya değindik. Tüm dünyada insanlara ciddi zarar verebilecek...

Dünyanın En Korkunç İnsanı Kimdir? Top 10!

İnsanlar olarak gerçekten çok ilginç canlılarız ve insanlar birbirinden o kadar farklı ki, bazıları gerçekten tam anlamıyla korku filmlerinden çıkmışçasına korkunç. Dünyanın en korkunç insanı listemizde,...

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, termitleri içeren Blattodea takımına ait bir böcek türüdür. Şu anda dünyada...