Salı, Nisan 16, 2024

Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır? Eyfel Kulesi Kaç Metre?

-

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, Fransızcası La Tour Eiffel olan Türkçeye Eyfel Kulesi olarak çevrilen bir yapıdır. Fransa’nın Paris şehrinde inşa edilmiştir. İsmini kendisini inşa ettiren Fransız şirket Gustave Eiffel’den almıştır. İlk yapıldığında 20 yıl sonra yıkılması planlanmıştır. Ancak kulenin yapıldığı yıllarda Radyo ve Televizyon yayınlarının yaygınlaşmasıyla yıkılmaktan vazgeçilmiştir. İlk radyo vericiler bu kulenin yüksekliği sebebiyle Eyfel Kulesi’ne bağlanmıştır.

Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır?

Eyfel Kulesi, 1887- 1889 yılları arasında toplam 2 yıl 2 ay gibi kısa bir sürede inşa edilmiştir. İnşasının temel amacı Fransız Devriminin 100.yıl kutlamalarında gösteri amaçlı kullanmaktır. Kulenin tasarlayan Stephen Sauvestre isimli bir mimardır. Kulenin toplam maliyeti yaklaşık olarak 7,5 milyon Frank civarındadır. Bu maliyetinin %75 kadarını kulenin açılış tarihinden 5 ay önce henüz bitirilmeden çıkarmıştır.

Eyfel’in inşasında toplam 3000 işçi çalışmıştır. Eyfel kulesi 18,038 adet demir parçadan oluşmaktadır. İnşası sırasında çok dikkatli çalışıp gerekli tedbirler alındığından hiçbir inşaat kazası yaşanmamış ve 0 ölümle inşa edilmiştir. Eyfel Kulesi’nde 3 adet geniş asansör bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu asansörler ile üst katlara çıkabilmektedir. Kulenin 1. Ve 2. Katlarında restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Kulenin tepesinde bir platform bulunmaktadır. Bu platformda dünyanın önde gelen önemli şehirlerinin ismi yazmaktadır. Bu şehirlerin isminin altında ise kuleye olan uzaklıkları yazılmıştır. Bu şehirler arasında İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un bu kuleye olan uzaklığı 2,263 km’dir.

Eyfel Kulesi kaç metre?

Kulenin toplam uzunluğu 300 metre kadardır. Bu yaklaşık 80 katlı bir apartman yüksekliğine karşılık gelmektedir. Bu kadar itibarlı ve bu kadar yüksek kulede şimdiye kadar 400-450 civarında intihar girişimi yaşanmıştır. İntiharları engellemek adına manzara kısımları örgülerle kapatılmıştır. Kulenin 4 adet bacağı bulunmaktadır. Bu 4 bacağında birbirine olan uzaklıkları 130 metredir.

Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır? Eyfel Kulesi Kaç Metre?
Eyfel Kulesi

Kule, yaklaşık 200.000 metre kare alan üzerine kurulmuştur. Her 7 yılda bir kule yeniden boyanmaktadır. Kulenin boyanma işlemi 16 ay sürmektedir. Boyama işlemlerinin maliyeti 3 milyon dolar kadardır.

Eyfel Kulesi’ni yılda yaklaşık 6 milyon turist ziyaret etmektedir. Günümüze kadar 200 milyon insanın bu kuleye çıktığı açıklanmıştır. Bilet fiyatları yaşa ve kulenin neresine çıkılacağına bağlıdır. Biletler 3 platform halinde satılmaktadır.

1. patform, kulenin en alt kısmıdır. Bu platforma merdivenlerle veya dilerseniz asansörle çıkabilirsiniz. Yerden yüksekliği 57 metredir. Zemin camdan yapılmış olup size havada duruyormuş hissi verir. Bilet fiyatı yetişkinler için 12 Euro’dur.

2. platform, yerden yüksekliği 115 metredir. Bu platforma da merdivenlerle veya isterseniz asansörle çıkabilirsiniz. 3 platform arasında manzaranın en iyi gözlendiği kısım 2. platformdur. Bu kısımdan Louvre Müzesi de en güzel biçimde izlenmektedir. 2.platformun yetişkin bilet ücretleri 16 Euro’dur.

3. platform, yerden yüksekliği 276 metredir. Bu kısma merdivenlerle çıkış yoktur. Asansörle çıkılabilmektedir. Eyfel Kulesi’nin en dar kısmı yerden 276 metre yükseklikteki 3.platformdur. En dar yeri olmasına rağmen aynı anda 800 kişi buraya çıkabilmektedir. 3. platformun bilet ücreti 25 Euro’dur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Fransa İşçi Alımı 2023: Başvuru Formu ve Şartları

Yurt dışı işçi alımı konusunda en çok araştırılan ülkelerin başında Fransa bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında olan Fransa, çalışanlarına sunduğu çalışma koşulları ve maaş politikası...