Cuma, Mayıs 24, 2024

Fransa İşçi Alımı 2023: Başvuru Formu ve Şartları

-

Yurt dışı işçi alımı konusunda en çok araştırılan ülkelerin başında Fransa bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında olan Fransa, çalışanlarına sunduğu çalışma koşulları ve maaş politikası ile beğeni toplamaktadır. Fransa işçi alımı 2023, Fransa işçi alımı başvuru formu ve şartları içeriğimizde!

Ülkemizde artış gösteren enflasyon ile birlikte işsizliğin hala yüksek seviyelerde olması ne yazık ki iş sıkıntılarını da beraberinde getirmektedir. Aradığı işi bulamayan ve maaş politikalarının beklentilerini karşılamayan kişiler arama motorları üzerinden Fransa işçi alımı konusunu araştırmaktadır.

FRANSA HANGİ KADROLARDA İŞÇİ ALIMI 2023 TEMMUZ

Fransa’da çalışmak isteyenler için hangi kadrolarda alım yapılacağını sizler için derledik. Yurt dışında çalışmak isteyenlerin büyük bir kısmı Fransa’yı tercih etmektedir. Bu sebeple internet üzerinden de Fransa hangi kadrolarda işçi alımı yapar? Sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Fransa Çalışma bakanı ülkede göçmen işçi alımı yapılacağını belirtmişti. Bunun üzerinde Fransa’da hangi kadroda alım yapılacağı araştırılmaya başlandı. Özellikle hizmet sektöründe ciddi personel açıklarının olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte restoran, konaklama, sağlık ve inşaat alanında oturumu bulunmayan kişilerin çalışmasına olanak tanınabileceği söyleniyor.

Fransa’da en çok alım yapılan mesleklerin başında aşçılık, inşaat mühendisliği, otomotiv, kaynakçılık, mimarlık, makine tasarım ve otelcilik gelmektedir. Bölgenin ekonomisi için turizm sektörünün önemli bir kaynak olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu sebeple otellerde genellikle satış ve pazarlama şefleri ile müşteri ilişkileri müdürü açıkları bulunmaktadır.

Bölgede aşçı olarak görev almak isteyenlerin disiplinli ve özverili bir şekilde çalışması gerekiyor. Fransa yemekleri ile de ön plana çıkmış bir ülke. Bu sebeple Fransa aşçı ilanlarını değerlendirecek olan kişilerin aşçılık mesleğini büyük bir özveri ile yapması gerekecektir.

FRANSA’DA ÇALIŞMAK İÇİN DİL ŞART MI?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Fransa’da çalışmak için dil şartı, aslında alanınıza göre değişmektedir. Fakat genel olarak Fransa’da çalışmak için genellikle iyi seviyede bir Fransızca konuşma aranabilir. Ana dilde konuşmasını gerektirecek bir işte çalışması durumunda bile Fransa dili için belirli seviye istenebilir. Bazı alanlar için de Fransızca dil becerisinin kanıtlanması ya da bir dil sınavı uygulaması yapılabilir.

FRANSA İŞÇİ ALIMI İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, bireysel olarak gitme imkanınız varsa oradaki marketlere ya da mağazalara giderek de iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıdaki web sitelerini inceleyerek tercih edeceğiz meslek gruplarına göre meslekler için arama yapabilirsiniz.

Eğer biraz birikiminiz varsa, sermaye sahibiyseniz bu ülkede isterseniz iş kurabilirsiniz. Ancak çok kabalık bir ülke olan Fransa’da yer bulmanız bölgesel olarak sıkıntıya sebep olabilir. Aynı zamanda iş kurma düşünceniz varsa şunu da hatırlatmamızda fayda var: Paranız TL birimindeyse Fransa’da euro’nun geçerli olduğunu ve Euro’nun 30 TL’ye yaklaştı.. Paranızın değeri ciddi anlamda azalacağı için sağlam bir bütçeniz yoksa zorluk yaşayabilirsiniz.

Eğer maddi açıdan sıkıntı çekecek bir sermayeniz yoksa bu durumda gıda, giyim, eğlence ve kafe sektörlerinde mekan açıp işletebilirsiniz.

İş yeri açmak değil de hazır bir işte çalışmak istiyorsanız vasfınıza göre araştırma yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse mühendisseniz mühendis iş ilanlarını, öğretmenseniz öğretmen iş ilanlarını ya da vasıflı işçiyseniz işçi ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Ancak Fransa’da çalışmak istiyorsanız illaki vasfınızın olması gerekmiyor. Vasıfsız bir şekilde çalışabileceğiniz iş ilanları da bulunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi Fransa’da da kafelerde, mağazalarda ve marketlerde personel olarak görev yapabilirsiniz.

FRANSA İŞ İLANLARI SİTESİ 2023 TEMMUZ

İnternet üzerinde araştırma yaptığınızda bazı web sitelerinin Fransa iş ilanlarını yayınladığını söyleyebiliriz. Bu sitelerde genel olarak iş ilanı verenlerin sahibinin Türk olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bunlara başvuru yaparken çok dil bilmeniz gerekmiyor. Ancak bazı durumlarda Türk iş yeri sahipleri çalışacaklar için dil bilgisi şartı da aramaktadır. Bu biraz da tercih edeceğiz meslek grubuna göre farklılık gösterebilir.

Özellikle Kariyer.net, İndeed, Amazon.jobs, Jobindex ve Linkedin üzerinden güncel Fransa iş ilanlarını araştırabilirsiniz. Bunların dışında Fransa iş ilanlarını düzenli olarak yayınlanan web siteleri şu şekilde:

 • pole-emploi.fr
 • Indeed France
 • Apec.fr
 • Monster.fr
 • Cadremploi
 • Codeur
 • Meteojob
 • Jobijoba
 • Keljob
 • QAPA
 • Addeco.fr
 • Manpower
 • ALADOM
 • Donkiz Emploi

FRANSA’DA İŞÇİ HAKLARI

Fransa’da bütün şirketler için haftalık çalışma saati 35 olarak belirlenmiştir. Günlük çalışma süresi de 10 saati aşamaz. Ara vermeden de en fazla 4,5 saat çalışabilirsiniz.

Genellikle en az 20 dakika süre ile 6 saatte bir ara verilmesi gerekmektedir. Pazar günleri çalışanlar için tatildir. Fazla mesai ücretleri de işçilere ödenmektedir. Fransa fazla mesai ilk 8 saatin her biri için saatte yüzde 25, bundan sonraki her saat için yüzde 50 ek ücret ödenmektedir.

Fransa’da gece vardiyası 21.00 – 06.00 arasındadır. Çalışanların haftalık dinlenmeler günlerinde çalışmaları halinde ek ücretlerini alırlar. Fransa’da saatlik çalışma ücretleri yıllara göre şu şekilde:

Yıl Saatlik Asgari Ücret
2022 11,07 EUR
2019 10,03 EUR
2018 9,88 EUR
2017 9,76 EUR
2016 9,76 EUR
2015 9,67 EUR

Fransa’da ortalama olarak meslek maaşları da şu şekildedir:

Meslekler Yıllık Ortalama Maaşları
Doktor Maaşı $59,329
Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Maaşı $52,480
Öğretim Görevlisi Maaşı $51,722
Muhasebe Müdürü Maaşı $49,302
Pazarlama Müdürü Maaşı $46,402
Finans Yöneticisi Maaşı $43,772
Kimya Mühendisi Maaşı $41,739
İnşaat Mühendisi Maaşı $41,267
Mobil Geliştirici Maaşı $41,234
Yazılım Mühendisi Maaşı $39,153
Veri Analisti Maaşı $39,144
İnsan Kaynakları Yöneticisi Maaşı $38,273
Avukat Maaşı $38,240
İç Mimar Maaşı $38,088
Makina Mühendisi Maaşı $35,994
Garson Maaşı $35,283
Mimar Maaşı $34,988
Elektrik Mühendisi Maaşı $34,115
Eczacı Maaşı $31,999
Endüstriyel Tasarımcı $30,570
Resepsiyonist $26,403
Grafik Tasarımcı $25,202
Moda Tasarımcısı $23,644
Öğretmen $24,349
Hemşire $25,248
Diş Hekimi $39,001
Fransa’da Aşçı Maaşı $29,454

Fransa meslek maaşları da ortalama olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışan bir kişi yıl içerisinde ortalama olarak 49.500 Euro kazanabilir. Yıllık maaşların ise 12 – 220 bin Euro arasında değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün.

FRANSA ASGARİ ÜCRET 2023

Asgari ücreti bir çalışanın alabileceği en alt seviye maaştır. Aylık olarak asgari ücret 1.678,95 Euro olarak yıllık belirlenmiştir. Asgari ücret açısından incelendiğinde dünya genelinde 100 ülke arasında 11. ülke Fransa’dır.

Bununla birlikte Fransa, aylık bin Euro’dan fazla asgari ücret ödeyen ülkelerin arasında bulunmaktadır. Bu şekilde maaş ödeyen sadece 6 AB ülkesi bulunmaktadır. Fransa’daki maaşlar Norveç, Danimarka, Almanya ve İsveç gibi ülkelerin verdiği maaşların bir tık altındadır. Ancak İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin ortalama maaşlarının üzerindedir.

Ülkede asgari ücret ile geçinme diğer ülkelere kıyasla zor değildir. Verilen asgari ücretin en alt seviye olduğunu, maaşların asgari ücretten daha fazla olabileceğinin altını çizmek istiyoruz.

FRANSA İŞÇİ VİZESİ ALIMI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, elbette elinizi kolunuzu sallayarak gidemeyeceğinizi de biliyorsunuzdur. İş bulmak için 2 işlemi de yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle vize izni ve çalışma izni almalısınız. Oturum vizesi almadan önce çalışma vizesini almalısınız. Daha sonra oturum vizesi alabileceksiniz.

Eğer bir firma ile çalışacaksanız, evrakları firmaların tamamladığını söyleyebiliriz. Ancak bireysel olarak gitmek istiyorsanız, evrakların hepsini kendiniz hazırlamanız gerekiyor. Fransa çalışma vizesi için birtakım evrakları kendinizin hazırlaması gerekiyor. Çalışma vizesi, Fransa’da 3 aydan daha uzun süredir Fransa’da çalışmak ve yaşamak isteyenlerin alması gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Bu vize türünün 1 yıl ile sınırlı olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

Fransa çalışma vizesi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan diğer ülkelerin vatandaşları için imkan sağlayan ve oturum izni alabilmelerine yardımcı olan bir vize türüdür. Çalışma vizesinin de birtakım ayrı alt kategorileri bulunmaktadır. Çalışma vizesi uzun ve kısa süreli olarak 2’ye ayrılmaktadır. Kısa süreli olan vizeler C tipi, uzun süreli olan vizeler ise D tipi olarak ele alınmaktadır.

Fransa işçi vize için gerekli olan temel belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği olan güncel bir pasaport
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal yeterliliği kanıtlayacak belgeler (Maaş ve hesap dökümleri, banka, sgk, varsa sponsor bilgileri, ek gelir belgeleri vb.)
 • Harç Dekontu

Belirtilen belgeler genel olanlardır. Vize türlerine göre istenilen belgelerde farklılık olabilir. Ayrıntılı bilgi için Fransa Konsolosluk biriminden bilgi alabilirsiniz.

FRANSA KONSOLOSLUK İLETİŞİM NUMARASI VE KABUL SAATİ

Fransa Konsolosluk adresi, numarası ve çalışma saatleri şu şekildedir:

Fransa Büyükelçiliği Paris Caddesi No: 70 06540 Kavaklıdere – ANKARA

Telefon ile arama saatleri:

00 90 312 455 45 45 (9.00 – 11.00 saatleri arasında)

00 90 312 455 45 00 (saat 18.00’den itibaren, acil durumlarda).

Faks: 00 90 312 455 45 37

Konuya ilişkin resmi web sitede ise iletişime geçmek isteyenler için şöyle bir bilgilendirme notu bulunmaktadır:

Kabuller yalnızca randevu üzerine, haftaiçi 9.00-12.45 saatleri arasında gerçekleşmektedir. (admin-francais.ankara-amba@diplomatie.gouv.fr) adresi üzerinden ve (0312 455 45 85) telefon ile arayarak randevu alabilirsiniz. Her gün çok sayıda gelen çağrılardan dolayı elektronik posta ile randevu alınmasına öncelik tanımanızı öneririz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Hollanda İşçi Alımı 2023 Şartları Nelerdir? Hollanda İş İlanları

Hollanda İşçi Alımı 2023 Avrupa'da istihdam fırsatları arayışında olan pek çok kişi için Hollanda, cazip bir seçenek olmaya başladı! Hollanda, geniş iş imkanları ve sunduğu...

Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır? Eyfel Kulesi Kaç Metre?

Eyfel Kulesi Eyfel Kulesi, Fransızcası La Tour Eiffel olan Türkçeye Eyfel Kulesi olarak çevrilen bir yapıdır. Fransa’nın Paris şehrinde inşa edilmiştir. İsmini kendisini inşa ettiren...

Almanya İşçi Alımı 2023 Şartları Neler? Almanya İşçi Alımı Meslekler

Ülkemizde ne yazık ki artmaya devam eden enflasyon karşısında vatandaşların alım gücü gittikçe düşmeye başladı. Bu sebeple pek çok kişi yurtdışı iş ilanlarını araştırmaya...