Cumartesi, Mart 2, 2024

İlk Filozof Kimdir? Batı Felsefesinin Babası Thales Kimdir?

-

İlk Filozof Thales Kimdir?

Aristoya göre ilk filozof sayılan Thales M.Ö. 6 ncı yüzyılda yaşamış felsefenin başlangıcı olarak kabul edilen bir filozoftur.  Thales, Anadolu’nun Aydın civarında Milet şehrinde doğmuştur. Bu nedenle de Miletli Thales diye anılmaktadır.  Kendisinden günümüze yazılı bir eser kalmamıştır. Thales hakkındaki düşünceler kendisi ile ilgili yazılan kişilerden derlenilen kaynaklardan öğrenilmiştir.  Felsefenin yanı sıra mühendislik, matematik ve astronomi ile ilgilendiği bilinmektedir.

O dönemlerde doğa ve evren ile ilgili olgular mitolojik tanrılar ile bağlantı kurularak açıklanıyordu. Thales bu inanışların aksine başka arayışlarla olgularaı açıklamaya yönelmesi nedeniyle zamanın ilk felsefecisi olarak kabul edilir.

İlk filozof Thales’e göre her şeyin aslı su idi. Her şeyin su ile başladığını iddia eden bilinen ilklerden birisidir.  Thales suyun katı sıvı ve gaz hallerinden yolla çıkarak doğa ile ilgili su temeli esas alan bir takım  varsayımlara ulaşmıştır. Ona göre dünya düz bir suyun üzerinde hareket eden bir kara parçası idi. Suyun hareketlerinin yeryüzü hareketlenmesine neden olacağını düşünüyordu.

Ayrıca madde ile gücün ayrılmaz bir bütün olduğunu, her şeyin temelinde tanrısal bir güç olması gerektiğini ve bu gücün su olduğunu düşünüyordu.  Ona göre her şeyde tanrısal bir güç taşıyan su vardı.

Aynı zamanda iyi bir astronom ve matematikçi olan Thales o zamanlarda güneş tutulmasını doğru tahmin etmesiyle, piramitlerin gölgeleri yardımıyla yüksekliklerinin ölçmesi ile kendinden söz ettirmiştir.

Ayrıca M.Ö. 6 ncı yüzyılda matematik alanında bulduğu teoremler günümüze kadar gelmiştir. Bu teoremlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 • Çap çemberi iki eşit parçaya böler.
 • Bir ikizkenar üçgenin taban açıları birbirine eşittir.
 • Birbirini kesen iki doğrunun oluşturduğu ters açılar birbirine eşittir.
 • Köşesi çember üzerinde olan ve çapı gören açı, dik açıdır.
 • Tabanı ve buna komşu iki açısı verilen üçgen çizilebilir.

Anadolu’lu Thales  Platonun da bahsettiği dönemine damga vurmuş  Yedi Bilge Adam dan (Miletli Thales, Lindoslu Cleobulos, Atinalı Solon, Spartalı Chilon, Prieneli Bias, Korinthli Periander, Midillili Pittacusbiri)  olarak kabul edilir.

Kendisinin fikirleri daha sonra Anaksimendros ve Anaksimenes tarafından benimsenecektir.

Felsefenin ve eski yunanın yedi bilgelerinden ilki olarak tarihe geçmiştir. Şeylerin temelini su ile açıklayan Matematikçi M.Ö. 6’ncı yüzyılda yaşadığı düşünüldüğünde günümüze kadar  teoremlerinin gelmesi ne denli önemli biri olduğunun kanıtıdır. 2500 yıl sonra bile teoremleri anlatılmakta sınavlarda sorular sorulmaktadır.

 • En güzel şey evrendir, çünkü tanrının eseridir.
 • En büyük şey yerdir, çünkü her şeyi içine alır.
 • En hızlı şey akıldır, çünkü her yerde dolaşır.
 • En güçlü şey zorunluluktur, çünkü her şeyi alt eder.
 • En bilge şey zamandır, çünkü her şeyi ortaya çıkarır.
 • En zor şey, kendini tanımak;
 • En kolay  şey başkasına akıl vermek;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Septisizm Nedir? Septisizm Temsilcileri Kimlerdir?

Septisizm Nedir? Septisizm, bilginin imkansızlığı ya da sınırlılığına dair bir felsefi görüştür. Septisizm, farklı alanlarda farklı şekillerde uygulanabilir, ancak genel olarak, herhangi bir kesin ya...

Aristoteles Kimdir? Aristoteles Hayatı ve Felsefesi

Aristoteles olarak bilinen Antik Yunan filozofun hayatı ve düşünceleri, esas olarak Batı felsefesi ve biliminin temellerini oluşturmaktadır. Bu blog yazısında, Aristoteles'in yaşamı, eğitimi, felsefi...

Pragmatizm Nedir? Pragmatizm Temsilcileri Kimlerdir?

Pragmatizm, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde yaygınlaşarak toplumun yaşam felsefesi haline gelmiş bir felsefi akımdır.  Pragmatizm, bir felsefi akım ve düşünce...

Özgür İrade ve Determinizm Nedir? Determinizm Örnekleri

Determinizm ve Özgürlük Arasındaki İlişki Özgür irade ve determinizm tartışması, davranışımızın üzerinde kontrolümüz olmayan güçlerin sonucu olduğu veya insanların belirli bir şekilde davranıp davranmayacakları veya...

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için modern felsefenin babası olarak kabul edilir. René Descartes, önce 8 yaşında Cizvit...