Cuma, Mayıs 24, 2024

Kara Mamba Yılanı Özellikleri Nelerdir?

-

Kara Mamba bir yılan türü olup bu yılanı yazımıza konu etmemizdeki en büyük sebep son derece zehirli bir yılan olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyadaki en zehirli yılanlar arasında bulunan “Kara Mamba” ısırığı “Ölüm Isırığı” olarak da adlandırılmakta olup, bunun en büyük sebebi bu yılanın ısırığına maruz kalan çok çok az insanın hayatta kalma şansı olmasındandır. Peki Kara Mamba nerede yaşamakta, zehrinin gücü ne kadar, özellikleri nelerdir? Maddeler halinde verelim.

Kara Mamba İsmini Nereden Alır?

Kara Mamba ismini ağız içinin siyah olmasından almaktadır. Ağzının iç kısmı çok nadir hayvanlarda rastlanan bir renk olup, şaşırtıcı şekilde siyah renklidir. Bu sebepten dolayı bu yılan türüne Kara Mamba ismi verilmiştir.

Kara Mamba Yılanı Özellikleri Nelerdir?

Kara Mamba son derece saldırgan ve son derece zehirli olan bir yılandır.

Yılanlar içinde dünyadaki ikinci en uzun zehirli yılan konumundadır.

Anavatanı Afrika’dır.

Vücut renkleri zeytin yeşilini benzer bir renktir.

Kara Mamba yılanları oldukça hızlı hareket eden bir yılan olup, karada yaşayan yılanlar içinde en hızlısı konumundadır. Yaklaşık olarak saatte 20 kilometrelik bir hıza erişebilmektedirler.

Ortalama boyları yetişkinlerinde 2,5 metre civarındadır.

Dünya üzerinde bulunan en büyük kara Mambaların boyları ise neredeyse 4,5 metreye varabilmektedir.

Ağzındaki siyahlık nedeniyle yılan türleri içinde de oldukça korkutucu yüze sahip yılanlardan bir tanesidir.

Kara Mamba yılanı ısırmalarını genel olarak vücut bölgesine ve yüze doğru yapmaktadır.

Çok seri şekilde arka arkaya ısırık atabilmektedir. Bazı kaynaklarda neredeyse 2 saniyede 10 ısırık atabildiği bilgisi bulunmaktadır.

Kara Mamba zehrinin ağrı kesici özelliği olduğu Paris’te bir Üniversite bilim adamlarınca ortaya konmuştur. Ve bu zehrin yan etkisinin morfine göre daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

Kara Mamba Yılanı Zehrinin Gücü Nedir?

Kara Mamba’nın ısırdığı bir insanın eğer müdahale edilmesinde gecikme halinde kurtulması imkanı neredeyse sıfırdır. Hatta bazı kaynaklarda zamanında müdahale edilmediği taktirde ölüm kesin gözüyle bakılmaktadır.

Kara Mamba Yılanı tek ısırışta 100 miligram ile 400 miligram arasında bir zehri ısırdığı yere enjekte edebilmektedir. Bu miktar insan için dahi oldukça yüksek bir miktar olup, örneğin bir insanı öldürebilecek seviye 10 miligram üstüdür.

Kara Mamba ısırığına maruz kalan biri eğer ısırığı ayak civarında aldıysa kurtulması için yeterli zamanı var demektir. Çünkü ayaktan ısırıldığında 4-5 saat içinde öldürücü etkisi bulunur. Ve bu süre zarfında tedavisini yaptırır ise kurtulabilir. Fakat eğer üst taraflarda ve yüzünde bir ısırık almışsa yaşamak için sadece 20-30 dakika bir zamanı vardır ki bu zamanda doktora yetişebilmesi oldukça zordur.

Kara Mamba zehri vücudun direk sinir sistemine etki edip vücuda çok hızlı şekilde dağılmaktadır.

Kara Mamba nasıl saldırır?

Kara Mamba gece ve gündüz avlanan hayvanlardır. Bu sebeple hem gece hem de gündüz karşımıza çıkabilmektedir.

Isıracağı zaman belli eder önce boynunu düzleştirir. Daha sora tıslamaya başlar, ağzını açar ve saldırır.

Kara Mamba oldukça saldırgan bir türdür. Kendisini tehlikede hissettiği anda saldırması kaçınılmazdır. Diğer bir çok yılan gibi tehlike anında kaçmak yerine saldırma taktiğini uygular. Genel olarak vücut uzunluğunun 1/3’ü kadar uzaklıktaki hedefinin vücut ve kafa bölgesini hedef alır. Isırdıktan sonra kendisini çekerek avın düşmesini ve felç olmasını bekler.

Kara Mamba Üremesi Nasıldır?

Kara Mamba Yılanının üremesinin diğer yılanlardan bir farkı bulunmamakla birlikte yumurta ile çoğalırlar yumurtası tavuk yumurtası büyüklüğünde olup, çıkan yavrular neredeyse 35 cm ile 50 cm aralığındadır. Yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir zamanda 2 metreye yaklaşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Dünyanın En Zehirli Yılanı: İnland Taipan

Doğanın gizemli yaratıklarından biri olan yılanlar, hem korku hem de hayranlık uyandırır. Bu yaratıklar arasında en ölümcül olanlardan biri, dünyanın en zehirli yılanı olarak...

Yavru Kedilerde İshal: Ne Yapılmalı, Nasıl Geçer?

Yavru kedilerde ishal, kesinlikle sevimli değildir ve genellikle altta yatan başka bir sorunun işaretidir. Kum kabında, evin içerisinde veya vücuduna yapışmış ishal bulabilirsiniz. Bu...

Kılıç Dişli Kaplanlar Hakkında 5 Gerçek: Tarih Öncesi Bir Kedicik

1. Kılıç Dişli Kaplanlar Afrika Aslanının İki Katı Smilodon olarak da bilinen kılıç dişli kaplan Dünya’da yürürken yeryüzü bugün olduğundan çok daha soğuktu. Tabi Dünyamızda onunla...

Baykuşun Özellikleri Nelerdir?

Baykuş Hakkında Bilinmesi Gerekenler Strigidae familyasından olan Baykuşlar’ın Avrupa’da yaygın 18 türünden 8’i Türkiye’de de yaşamaktadır. Baykuşlar genellikle gece yırtıcı kuşları arasına girerler. Ancak onların...

Omurgalı Hayvanların Genel Özellikleri

Omurgalı hayvanların tümü, vücutlarının ortasından geçen bir omurgayla simetrik hale gelen bir vücut yapısına (bilateral simetri) sahiptir. Omurgalılarda, vücut çoğunlukla gövde, baş ve kuyruk...