Pazartesi, Mayıs 27, 2024

EVDE KERTENKELE YAKALAMA REHBERİ

-

Yaz aylarında kadınların en büyük korkusu ne yazık ki eve girebilen kertenkeledir. Ancak endişe etmeyin! Kertenkeleleri öldürmeden de evden çıkarabilmenin pek çok yolu bulunuyor. Bizler evde kertenkele yakalama rehberini sizlere açıklarken kertenkeleler hakkında da genel bilgileri derledik!

KERTENKELE NASIL BİR HAYVANDIR?

Kertenkeleler özellikle yabani ortamlarda sıkça görülen ve çok hızlı hareket eden canlılar arasında bulunmaktadır. Farklı renkleri ile görülen bu canlılar evimize de girebilirler. Pullu bir sürüngen olan ve herhangi bir tehdit hissettiklerinde derilerindeki pullardan bir diken oluşturan kertenkeleler aslında çok sakin ve uysal hayvanlardır.

Soğuk ortamlarda çok fazla yaşamayan genellikle sıcak alanları tercih eden kertenkelelerin boyutları ise şaşırtıcı bir şekilde değişkenlik göstermektedir. Birkaç santimden birkaç metreye kadar boyutu olan kertenkelelerin ortalama 6 bin türü bulunduğunun altını çizmek istiyoruz.

KERTENKELELERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Eve giren kertenkeleler hakkında sizlere bilgi vermeden önce genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Türleri ortalama 6 bin civarındadır.
  • Boyutları 10 cm’den 3 metreye kadar ulaşan türleri bulunabilir. Büyük bir kısmı 4 ayağa sahiptir. Hatta 2 ayakları olan ve yılanlar gibi hiç ayakları olmayan türleri de bulunmaktadır.
  • Vücutları tamamen pulla kaplıdır. Tehlike anlarında kendilerini pullardan oluşturdukları dikenlerle savunur.
  • Korku ya da tehlike anında kuyruklarını da bırakırlar. Ancak kuyrukları bir süreden sonra yeniden çıkabilir. Özellikle peşlerinde bir avcı varsa, bıraktıkları bu kuyruk avcıların kafasını karıştıracağı için kertenkeleye de zaman kazandırmaktadır.
  • Avlanma yaptıkları zamanda genellikle dillerini kullanırlar. Dilleri çok uzundur ve genellikle böcekleri dilleri ile yakalarlar.

BÜYÜK VE KÜÇÜK KERTENKELE TÜRLERİ

Kertenkelenin ortalama 6 bin civarında türü olduğundan bahsetmiştik. Dünyanın en büyük kertenkele türünü aslında hepimiz duyduk. Komodo Ejderi, dünyanın en büyük kertenkele türüdür. Ağırlığı ortalama 70 kilo, büyüklüğü ise 3 metreye kadar çıkabilir. Çok yavaş hareket eden bu canlıların yakalanması için genellikle silah kullanılmaktadır.

Ancak küçük kertenkele türleri daha da dikkat çekmektedir. Çünkü dünyada en küçük 2 kertenkele türü olan Brookesia Micra ve Jaragua Sphaero çok miniciktir. Brookesia sadece bir kibrit çöpünün ucunda durabilecek kadar küçükken, Jaragua’nın boyutu ise sadece 14-18 mm arasındadır.

EVDE KERTENKELE NASIL YAKALANIR?

Evimizde ne yazık ki sadece bizler kalamıyoruz. İstemediğimiz bazı canlı dostlarımızda evlerimize bir süreliğine misafir olabiliyor. Özellikle bu noktada evlere giren ve yakalanması da zor olan kertenkelelerin nasıl yakalanabileceğini açıkladı. Kertenkele nasıl yakalanır? Kertenkele yakalamak zor mu? İşte gerekli bütün malzemeler ve detaylar!

Kertenkele yakalamak istiyorsanız ilk olarak gerekli bütün malzemeleri toplayın. İhtiyacınız olan malzemeler el feneri, büyük bir kutu, kalın ya da dizel lastik sırtlar kertenkele yakalamak için işinizi görecektir.

Kertenkele yakalamak istiyorsanız bir an önce onları yakalamak için iş başına düşmenize gerekecektir. Kertenkelelerin özellikle güneş ışığı ya da spot lambaları sevdiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple direkt ışık alan yerleri aramanız gerekecektir. Bir el feneri ile özellikle koltukların altlarını ya da evdeki köşe yerleri aramanız işinizi kolaylaştırabilir. Kertenkeleler kalabalıktan çok hoşlanmaz bu sebeple kuytu köşe ve sakin yerleri aramanız daha doğru olacaktır.

Kertenkelelerin yakalanması için bir yakalayıcı kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle doğru yakalayıcı tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü kertenkeleyi hem yakalamak hem de üzerinde tutmak için kalın bir yakalayıcı ihtiyacınızı görecektir. Yakalayıcının iç kısmına havlu ya da deri bir naylon çekmece koyabilirsiniz.

EVE GİREN KERTENKELELERİ ÇIKARTMAK

Kertenkelelerin eve girmesi çok can sıkıcı bir durum olabilir. Ancak kesinlikle panik yapmayın. Onların canını yakmadan da evden çıkartmak mümkün! Doğru bir şekilde hareket eder ve size söylediğimiz talimatlara uyarsanız kertenkelelerin evinizi terk etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kertenkeleler başka bir ortamda kendilerine yaşam alanı kurabilecektir.

İlk olarak şunun bilincine varmalısınız. Kertenkeleler yerleşim alanı için sizin evinizi tercih etti. Buna karar verirken de sizin evinizin rahat olduğu sonucunu çıkardı. Doğru bir şekilde hareket ederek onun farklı bir yerde yaşamasına yardımcı olabilirsiniz. Kertenkeleleri evden çıkarmak için onları korkutmayın, ürkütmeyin. Çünkü tahmin edebileceğinizden çok daha hızlı bir şekilde hareket ederler.

Kertenkelelerin evinizden çıkartmak istiyorsanız, onlara dışarıda güvenli bir alan sunmalısınız. Kertenkeleler çok gürültülü olmayan konforlu yerlerde yaşamaya çalışıyor olabilir. Gölgelemesi olan, bol ağaçlıklı alanları tercih edebilirler.

Son olarak kertenkeleleri ev dışına çekmek istiyorsanız onlara yaşam alanı sunmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Dışarıya ekmek için ılık su ve yiyecek koyabilirsiniz.

KERTENKELENİN EVE GİRMESİ NE DEMEK?

Kertenkeleler eve girdiği zaman rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak hemen hemen her zaman evlere girmesine alışkın olduğumuz canlılar arasında bulunmaktadır. Peki, kertenkelenin eve girmesi neye işarettir, ne anlama gelir?

Kertenkelenin eve girmesi, inanca göre çevrenizde ya da kendinizle ilgili faydalı şeylerin olacağına işarettir. Genellikle ev sahiplerine zenginlik, güzellik ve sağlık konularında iyi bir haber verileceği ifade edilir. Ancak aynı zamanda eve kertenkele girmesi büyük bir kayıp yaşanabileceği anlamına da gelmektedir.

Kertenkelenin eve girmesi, kendimizi, ailemizi, arkadaşlarımızı koruma, iyileştirme ve onların hayatlarına iyilik katmak için ödüllendirilmesi anlamını da taşımaktadır. Çoğu kişi tarafından şanslar, özgürlük ve iyilik için bir kapının açılacağına da inanılmaktadır.

Kertenkelenin eve girmesi hayatta farklı anlamların karşımıza çıkabileceği anlamını taşımaktadır. Bu hayvan bizleri ve sevdiklerimizi evdeki kötü olaylara koruyabileceğine de inananların olduğunu söyleyebiliriz.

Kertenkelenin eve girmesi pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Çünkü hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bu olaydır.

KERTENKELELER EVLERE YUVA YAPIP YERLEŞİR Mİ?

Evimizde bir kertenkele gördüğümüz zaman hepimiz evlere yuva yapıp yerleşmesinden korkarız. Kertenkelelerin çok sıcak canlı ve sakin olduklarından bahsetmiştik. Kertenkeleler evlere yerleşebilirler. Ancak bu canlıların eve yerleşmesini istemiyorsanız, onlara uygun yaşam alanı sunmamanız gerekiyor. Bu şekilde yuvalarını dışarıya doğru taşıyacaklardır.

EVDE YAVRU KERTENKELE GÖRÜNCE NE YAPMAM GEREKİYOR?

Evde yavru bir kertenkele gördüğünüz zaman sakin paniklemeyin. Küçük olan bu canlıları biraz besleyerek doğal ortamına salabilirsiniz. Evinizde kertenkele başlamadan önce kertenkelelerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kertenkelelerin bakımı için onlara iyi bir alan sunmanız gerekiyor. Kabuklu hayvanlar olan kertenkeleleri sürekli elinize almak istemiyor ya da dokunmak istemiyorsanız mutlaka onlar için iyi bir alan oluşturmalısınız. Bu alanın sıcaklık ve nem konusunda iyi, güneş ışığı alamaması ve kuru olması gerekmektedir. Bununla birlikte kertenkelelerinizin hareket edebilmesi için bol olarak kum, kaya gibi malzemeleri içeren bir taban oluşturmalısınız.

Kertenkelelerin beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Günlük olarak taze bitkiler, taze hayvanlar ya da kurutulan özel yemlerden oluşan zengin bir beslenme programına sahip olmanız gerekmektedir.

KERTENKELE BESLENME ŞEKLİ

Kertenkelelerin nasıl beslendiği de merak konusudur. Bu hızlı ve minik canlılar genellikle karınlarını kuş, çalı, sürüngen, arı gibi hayvanları yiyerek beslenirler. Ancak bunların dışında sıcak ve nemli olan ortamdaki tohum, yumurta ve su kabuklarındaki balıkları yerler. Bununla birlikte büyük ve sert parçadaki canlıların kafalarını, boyunlarını ve ayaklarını yerler. Görüldüğü gibi çok sayıda şeyi rahatlıkla yiyerek karınlarını doyurabilirler.

KERTEKENLELER NEREDE YAŞAR?

Bizler bu içeriği hazırlarken kertenkelelerin evde yaşadığından bahsettik. Ancak kertenkelelerin çok sayıda yaşam alanı bulunuyor. Genellikle ılıman ve sıcak iklimli yerlerde yaşarlar. Özellikle tüm Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde sıkça görüldüğü bilinmektedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilecek olan kertenkeleler, günün büyük bir kısmını güneşli, ılıman ve sıcak yerlerde geçirirler. Bu onların daha rahat hareket etmesini sağlar. Enerjilerini ve bacaklarını rahatlıkla kontrol edebilirler. Ormanlarda, bahçelerde çalılık alanlarda sıkça görmek mümkün. Bunun dışında kertenkelelerin nadiren mağara, karanlık ve sıcak alanlarda da yaşadıkları görülmüştür.

KERTENKELELER NASIL YOK EDİLİR?

Kertenkeleleri evlerimizde gördüğümüz zaman hemen onları yok etmek isteyebiliriz. Ancak rahatsız olsak da bu canlılar son derece uysal yaratıklardır. Aynı zamanda nasıl ki biz onlardan rahatsız oluyorsak onlar da bizden rahatsız oluyorlar. Eğer evinizin çevresinde çok boş arazi varsa, kertenkelelerin bu terk edilmiş alanlarda daha fazla yaşadığını söyleyebiliriz. Bu doğrultuda da evinize sıkça uğrayabilirler. Evinizden kertenkeleleri uzak tutmanın birtakım püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle yuvalarını oluşturan nesneleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bu tür canlılar sıkışlık, güvenli, sıcak ya da soğuk ortamda yaşamayı severler. Evlerin özellikle bodrum ve çatı katlarında, çalıların arasında ya da dış duvarlarının arkasında yaşayabilirler.

KERTENKELERİN DUVARDAKİ HAREKETİ

Kertenkeleler masum sevimli canlılar olarak tanımlanmaktadır. Ancak çok hızlı bir şekilde hareket ettikleri için nasıl yürüdükleri ve daha doğrusu duvara nasıl tırmandıkları merak konusu olmuştur. Kertenkeleler hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ederler. Genellikle uzun kuyrukları olan bu canlılar bu şekilde duvar gibi düz alanlarda kolaylıkla yürüyebilirler. Kuyrukları sayesinde duvarın farklı yerlerinden sarkar ve evin farklı alanlarına doğru hareket ederler. Yine kuyrukları sayesinde yine sıçrayarak devam ederler.

Yokuşları da kuyrukları sayesinde aşabilirler. Kısa adımlarla hareket ederler. Zıplamaları ile istedikleri gibi yer değiştirebilirler. Ellerinin ve ayaklarının pozisyonunu duvardan duvara ulaşmak için kullanırlar. Bu alanda kontrollerinin çok iyi olduğu bilinmektedir.

KERTENKELELERİN HAREKET HIZI

Yukarıda kertenkelelerin çok hızlı hareket ettiğinden bahsetmiştik. En minik hayvanlar arasında olan kertenkeleler çok dikkat çekici canlılardır. Ancak kertenkelelerin hareket hali çoğu kişinin anlayamayacağı bir karmaşadadır. Kertenkeleler özellikle bir yere tırmanacakları zaman ya da o alanı araştırırken, kalıplaşan eklemleri ve kontraksiyonlarını kullanarak hareket ederler. Bu tip hareket tarzına karada olanlar için sürme denilir.

Bu sevimli canlılar düz bir zeminde ya da taşlı olan yüzeye tırmanırken sürme tekniğini sıkça kullandıkları bilinmektedir.

Bunun dışında kertenkelelerin suda da hareket ettiği bilinmektedir. Fakat suda hareket etmeleri biraz değişebilir. Bu hareket tarzını suda çok fazla kullanamazlar. Su üzerinde kullandıkları hareket tarzına yüzme denilir. Ortalama olarak 1 dakika civarında suda hareket halinde olabilirler.

RÜYADA KERTENKELE GÖRMEK NE ANLAMA GELİR?

Rüyada kertenkele görmek pek çok kişinin arama motorları üzerinde sıkça araştırdığı konular arasında yerini almaktadır. Rüyada kertenkele görülmesi, rüya sahibini art niyetli bir dostu olduğu anlamına gelir. Özellikle rüya sahibinin bu kişinin söylediklerinden etkilenerek, moralinin bozulacağı ve canının sıkılacağı anlamına gelmektedir. Bazı sorunlarla muhatap kalan rüya sahibi can sıkıcı olaylar yaşayabilir.

Bununla birlikte rüya sahibinin sıcak bir yere taşınacağı ve burada yeni bir yaşam alanı kuracağına işaret edebilir.

RÜYADA KERTENKELE ÖLDÜRMEK

Rüyada kertenkele ile ilgili pek çok şey görebilirsiniz. Rüyalarda kertenkelenin öldürüldüğünü görmek, rüya sahibinin çevresinde onu kıskanan kişilerin olduğu anlamına gelir. İş arkadaşı, akraba ya da yakın arkadaşları olabilir. Bu durum rüya sahibinin sürekli çevresindekiler tarafından çekiştirildiği anlamına gelir. Bu rüyalar çoğu kişi tarafından uyarıcı niteliği taşır.

RÜYADA RENKLİ KERTENKELE GÖRMEK

Rüyada renkli kertenkele görmek ne yazık ki iyi olayları anlatmaz. Rüya sahibinin arkadan konuşan, dedikoducu ve sürekli onun tarafının çekiştirildiğini anlatır. Bu sebeple rüya sahibinin iş arkadaşları ve rakiplerine karşı çok dikkatli olması gerekir. Bununla birlikte rüya sahibinin evine ya da yakın bir çevresine ölüm girebileceği rivayet edilebilmektedir.

Kısacası rüyada kertenkeleyi her türlü şekilde görmek iyi olarak yorumlanmaz. Rüyada kertenkele görmek olumsuz olarak ifade edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Kertenkeleler Ne Yer? Kertenkeleler Nasıl Beslenir?

Kertenkeleler, sürüngenler sınıfına ait omurgalı hayvanlardır. Farklı türlerdeki kertenkeleler, genellikle böcekler, örümcekler, solucanlar, böcek larvaları ve diğer küçük omurgasızlarla beslenirler. Bununla birlikte, bazı büyük...

Kertenkeleler Hakkında Bilgi

Kertenkeleler, Sauria adı verilen bir sürüngen grubuna ait canlılardır. Bu grubun en geniş tür çeşitliliğine sahip üyeleridir ve dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilirler....