Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Klebsiella Pneumoniae Nedir: Tedavisi, Olası Etkileri ve Araştırmalar

-

Klebsiella pneumoniae, genellikle idrar yolu enfeksiyonu ile tanıtan ve diğer hastalıklarla karıştırılan belirtilere sahip, insan vücudunda ve çevrede bulunan çubuk şeklinde bir bakteridir. İnsanlardaki etkileri, bakterinin türüne, vücuttaki konumuna, bağışıklık sisteminin onu kontrol etme veya yok etme yeteneğine ve tıbbi bitkisel tedavinin etkisine bağlı olarak zararsızdan tehlikeye kadar değişir. En ciddi etkiler genellikle hastanelerde veya sağlık tesislerinde zaman geçiren veya önceden var olan koşullar nedeniyle bağışıklığı zayıflamış kişilerde ortaya çıkar.

Mikrop, vücudun birçok yerinde yaşayabilir. Yaygın olarak sindirim sisteminde yaşayan Klebsiella pneumoniae‘nın zararsız olduğu ve sağlıklı insanların bakteriden etkilenme ihtimalinin düşük olduğu ifade edilmektedir. Bu genel olarak doğru gibi görünüyor. Bilim adamları, son zamanlarda bakterinin sindirim sistemindeyken bazı insanlarda ve belirli durumlarda sorunlara neden olabileceğini keşfettiler. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak şu ana kadar elde edilen bilgiler büyüleyici ve çok önemli olabilir.

Klebsiella Pneumoniae Nedir? Hücrenin Özellikleri

Bu paragrafın başında gösterilen Klebsiella pneumoniae hücrelerinin fotoğrafı gerçektir, ancak renkler değildir. Fotoğrafın farklı bölümlerinin daha kolay görülmesi için renk eklendi. Hücreler, nötrofil olarak bilinen bir tür beyaz kan hücresi ile etkileşime giriyor. Fotoğraf, gri tonlarında oldukça büyütülmüş bir görüntü üreten bir taramalı elektron mikroskobu yardımıyla çekildi.

Diğer bakteriler gibi Klebsiella pneumoniae de tek hücrelidir. Hücresi, tek başına bir çift halinde (yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi), bir zincirde veya ara sıra bir grupta oluşan kısa ve hacimli bir çubuktur. Hücre genellikle hareketsizdir. İçeriği bir iç hücre zarı, peptidoglikandan yapılmış bir hücre duvarı ve bir dış hücre zarı ile kaplıdır. Bu kaplamalar daha sonra bir kapsülle çevrilidir. Kapsüllenmiş bakterilere saldırmak, kapsülü olmayanlara göre genellikle daha zordur. Klebsiella hücreleri gram negatiftir, yani belirli bir laboratuar prosedürü ile pembeye boyanırlar.

Klebsiella Pneumoniae Belirtileri ve Neden Olduğu Sorunlar

Klebsiella pneumoniae, bazen sağlık hizmetlerinde özel bir sorun olabilir. Aşağıdakiler dahil çeşitli rahatsızlıklara Klebsiella pneumoniae neden olur:

  • Akciğer iltihaplanması
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Kan enfeksiyonları
  • Enfekte cilt yaraları ve cerrahi bölgeler
  • Menenjit (beyin zarlarının veya beyin çevresindeki zarların enfeksiyonu)

Bu sorunların birçok başka nedeni vardır. Varlığını düşündüren semptomlar yaşayan herkes, teşhis ve tedavi için bir doktora gitmelidir.

Klebsiella Pneumoniae Nasıl Bulaşır

CDC’ye (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) göre, bakterilerin enfeksiyonlara neden olması için belirli alanlara girmesi gerekir. Örneğin, zatürreye neden olmak için akciğerlere girmeleri ve enfekte bir cilt yarasına neden olmaları için yaralı bölgeye girmeleri gerekir.

Çoğu sağlık kurumunun personeli, bakteriyel bulaşma olasılığının farkındadır ve bunun olmasını önlemek için dikkatli davranır. Bakteriler mikroskobik olduğundan ve çıplak gözle görülemediğinden, bazen yanlışlıkla kontamine ellere veya ekipmana aktarılırlar. Belirli bir durumda olası kontaminasyon hakkında soruları olan herkes bir tıp uzmanına danışmalıdır.

Klebsiella bakterileri esas olarak doğrudan temasla bulaştığından, ellerin yıkanması hem sağlık kurumlarında hem de ev ortamında önemlidir. Yani aylardır Covid-19 yüzünden duymaktan bıktığımız gibi, elleri yıkamak önemlidir:

  • Tuvaleti kullandıktan sonra veya birisinin bunu yapmasına yardım ettikten sonra
  • Bir yaraya dokunmadan veya bandaj gibi bir maddeyi uygulamadan önce ve sonra
  • Burun veya ağza dokunduktan sonra veya bunlardan çıkan malzemeler
  • Hastanelerdeki veya yüzeylerinde bakteri olabilecek diğer yerlerdeki eşyalara dokunduktan sonra
  • Yemek yemeden önce

CDC, sağlıklı insanların bile bu önlemleri hem evlerinin dışında hem de içlerinde almalarını tavsiye ediyor.

img:Zararlı bakterileri aktarabilecek bir aktiviteden sonra ellerin yıkanması çok önemlidir.

Klebsiella Pneumoniae Tedavisi

Birçok bakteri gibi, Klebsiella pneumoniae‘nin de farklı suşları bulunur. Tür, bakterinin hastalığa neden olma yeteneğini ve ilaçların onu yok etme yeteneğini etkiler. Bir türün üyeleri, türdeki diğer türlerin üyelerinden biraz farklı özelliklere sahiptir. Farklılıklar yeni bir tür yaratacak kadar büyük değildir, ancak bir bakterinin vücudumuz üzerindeki etkisi açısından çok önemli olabilirler. Birden çok bakterinin zararsız, yalnızca küçük sorunlara neden olan ve hatta yararlı olduğu kadar tehlikeli olan türleri de vardır.

Klebsiella pneumoniae‘nin etkileri türüne, konumuna, vücudun varlığına tepkisine ve muhtemelen diğer faktörlere bağlıdır. Mikropların ciddi sağlık sorunlarına neden olma kabiliyetinden dolayı ayrıntıları anlamak önemlidir. Başka bir durum nedeniyle de önemlidir. En az bir suş, karbapenemler olarak bilinen bir grup antibiyotiğin etkilerine karşı dirençli hale geliyor. Bu büyük bir endişe kaynağıdır çünkü karbapenemler bazı enfeksiyonlarda son çare olarak kabul edilir. Klebsiella pneumoniae’nin antibiyotik direnci geliştirmesi günümüzde ciddi bir sorundur.

Bağırsak veya Bağırsak Mikrobiyomu

Sindirim sisteminde yaşayan Klebsiella pneumoniae suşlarının, en azından bu konumda, genellikle zararsız olduğu varsayılır. Sıklıkla böyle olabilirler. Son araştırmalar, bunun herkes için doğru olmayabileceğini öne sürdü.

Bakterilerin sindirim sistemimizde hayatta kalması garip görünebilir. Aslında bağırsağımızda, özellikle de kalın bağırsakta yaşayan büyük bir mikrop popülasyonumuz var. Topluluk genellikle bağırsak veya bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılır. Bu önemli bir topluluk çünkü bazı türler bizim için yararlı olan maddeler üretir veya faaliyetler gerçekleştirir. Araştırmalar, bağırsakta en azından bazen zararlı türlerin de bulunduğunu, ancak genellikle yararlı veya görünüşte nötr türler tarafından kontrol altında tutulduklarını gösteriyor.

K. pneumoniae’nin aşağıda açıklanan etkileri kaçınılmaz değildir ve muhtemelen mikrop ve insan vücudundaki belirli koşullara bağlıdır. Yine de bilim adamlarının keşfetmesi önemlidir. Araştırmacıların, bakterinin bizi nasıl etkileyebileceğini ve sorunların oluşmasını önlemenin yollarını keşfetmeleri gerekiyor.

Bakteri Tarafından Alkol Üretimi

Çok ilginç bir rapor, bağırsakta Klebsiella Pneumoniae Ssp Pneumoniae bulunmasının, insan vücudundaki alkol üretimi ve potansiyel olarak ciddi bir karaciğer problemi arasında olası bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Sorun, karbonhidrat veya şeker bakımından zengin bir yemek yedikten sonra çok sarhoş olan ve bazen bilincini kaybeden Çinli bir adamda keşfedildi. Çinli adam bu sorunu, durumu araştırmacılar tarafından incelenmeden önce yaklaşık on yıl yaşamıştı.

Tahmin edilebileceği gibi, bazı insanlar ilk başta adamın gizli bir içici olduğundan şüpheleniyordu. Araştırmalar, durumun böyle olmadığını gösterdi. Adam bir hastanenin yoğun bakım ünitesine yerleştirildi ve dikkatle izlendi. Doktorlar, çok fazla şeker içeren bir yemek yedikten sonra, kandaki alkol seviyesinin çarpıcı bir şekilde yükseldiğini ve bazen desilitre başına 400 miligrama ulaştığını keşfettiler. Daha tanıdık bir ifadeyle, bu 15 atış %40 viskide bulunan alkol seviyesidir.

Araştırmacılar, adamın dışkısını farklı zamanlarda analiz ettiler ve dışkıda bakteri DNA’sı aradılar. Önemli bir keşif yaptılar. Adam en çok sarhoş olduğunda, Klebsiella pneumoniae dışkısındaki bakterilerin% 18,8’ini oluşturdu. Bu, dışkıdaki normal bakteri seviyesinden 900 kat daha büyüktü. Görünüşe göre bakteri, adamın yemeğinin bileşenlerini emdi ve sonra alkol üretti.

Karaciğer Hastalığına Bağlantı

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı veya NAFLD, karaciğerde yağ birikmesi durumudur. Hastalığa sahip bazı kişiler sonunda karaciğer sirozu veya karaciğer kanseri yaşarlar. Siroz, karaciğer dokusunun işlevsel olmayan skar dokusu ile değiştirilmesini içerir. Bu ciddi olabilir çünkü karaciğer birçok işlevi olan hayati bir organdır. NASH veya alkolsüz steatohepatit, NAYKH’nin en ciddi şeklidir. İltihaplanma ve hücre hasarını içerir.

Bazı sağlık sorunları NAYKH’nin gelişmesiyle bağlantılı olmasına rağmen, durumun nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar daha önce bağırsak bakterilerinin bir neden olduğunu öne sürdüler, ancak bu fikir geniş çapta kabul görmedi.

Yukarıda belirtilen hastada NASH vardı. Durumun adındaki “alkolsüz” ifadesine rağmen, hastalığının nedeni bağırsak bakterileri tarafından üretilen alkolden kaynaklanmış olabilir. Klebsiella’yı öldürmek için antibiyotik aldığında ve diyetini değiştirdiğinde, artık sarhoş olmadı ve karaciğer durumu “hafifledi”. Aşağıda açıklanan kanıtlar, sorununun bağırsağındaki bakterilerden ve sadece dolaylı olarak diyetinden kaynaklandığını göstermektedir.

Karaciğer Hastalığıyla Bağlantıyı Destekleyen Kanıtlar

Yukarıda açıklanan bilgileri doğrulamak için araştırmacılar dört ek deney yaptı.

1. Bilim adamları 43 NAYKH hastası ve hastalıksız 48 hastanın dışkısını inceledi. Karaciğer hastalığı olan kişilerin% 61’inin dışkılarında yüksek veya orta alkol üreten K. pneumoniae suşları bulunurken, hastalığı olmayanların sadece %6’sı vardı.

2. Araştırmacılar fareleri üç gruba ayırdı ve onlara yüksek alkollü K. pneumoniae türü , alkol veya maya ve şeker karışımı ile beslediler. Dört haftanın sonunda ilk iki grupta karaciğer hasarı olurken üçüncü grupta hasar yoktu.

3. Başka bir deneyde araştırmacılar, yukarıda tarif edilen adama ait K. pneumoniae’yi bağırsaklarında bakteri olmayan farelere koydular. Bu fareler karaciğer hasarı geliştirdi.

4. Fajlar, bakteri hücrelerine saldıran, ancak insanlara saldıramayan virüslerdir. Bir grup fare, bağırsaklarındaki Klebsiella’yı yok edebilen fajlarla önceden tedavi edildi. Farelere mikropun yüksek alkol türü verildiğinde, karaciğer hasarı meydana gelmedi. Bu deneyin bu sonuçları, fajların bazı NASH vakaları için bir tedavi olarak faydalı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar deneyleri sırasında, bağırsaklarında bakterinin yüksek alkol türüne sahip olmanın, farelerin sarhoşluk belirtileri göstermesi için yeterli olmadığını keşfettiler. Bakteri içindeyken glikozla beslenirlerse kandaki alkol seviyeleri yükselir ve sarhoş olurlar. Farelerdeki sonuçlar mutlaka insanlar için geçerli değildir, ancak bazen çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir? Sorusunun cevabını kısaca, maddeler halinde “bilimin dokuz temel özelliğini” açıklayarak vermeye çalışacağız. Tarih boyunca yaşamış ve günümüz dünyasının oluşmasına,...

Bakterilerde Konjugasyon: Genel Bir Bakış

Konjugasyon Nedir? Bakterilerde konjugasyon kısaca, bir bakteri hücresinin genetik materyali başka bir bakteri hücresine aktarmasının bir yolu demektir. Bakteriyel konjugasyon yoluyla aktarılan genetik materyal, bakteri hücresinin kromozomlarında zaten mevcut olandan farklı genetik bilgi taşıyan...

Nikola Tesla ve Tesla Bobini

Nikola Tesla, elektrik ve manyetizma alanında büyük bir bilim insanıdır. Bu blog yazısında Tesla Bobini'nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını inceliyoruz. Tesla Bobini, elektrik...

Kimyanın Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Kimyanın babası kimdir? İşte bu soruya verilebilecek cevaplar farklılık gösterir. Kime sorduğunuza bağlı olarak bu kişilerin her birinin bu ünvanın sahibi olarak kabul edilebileceğinin nedenlerine bir...

Fiziğin Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Fiziğin babası olarak anılan İngiliz fizikçi Sir Isaac Newton, modern bilimin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Fizik, matematik ve astronomi alanlarında yaptığı keşifler ve geliştirdiği...