Otobiyografi, herhangi bir kişinin hayatını bireysel olarak kaleme alması olayıdır. Akıcı bir otobiyografi yazabilmek için otobiyografi nasıl yazılır konusunda yer alan ince ayrıntıların bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu konuda etkin bir otobiyografi oluşturabilmek adına otobiyografi örnekleri gözden geçirilmelidir. Otobiyografi insanların geçmişte yaşamış oldukları olayları hissetmemizi sağlayan geçmişe açılan pencere gibidir. Otobiyografiler hayatın tüm gerçeklerini yansıttığından dolayı önemli eserler arasında yer alır.

Otobiyografi geçmişte yer alan bilinmeyenlere yapılan ilginç bir yolculuktur. Bazı uzmanlar insanın kendi kötü yönlerini kaleme almış olduğu bir yazıda net bir şekilde işlemeyeceğine inandığı için otobiyografilerin kişi hakkında net bilgiler vermediğini düşünmektedir. Bu yüzden otobiyografisini yazacak olan kişilerin tarafsız bir şekilde konuları ele alması gerekmektedir. Bu sayede geçmişe ışık tutmak kolaylaşacaktır. Otobiyografi konulur bir biçimde kaleme alındıkları için okunması kolay olan metinlerdir. Ayrıntılara yer verildiğinden ve yazılanlar akıcı olduğundan dolayı günümüzde otobiyografi okumayı seven çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Otobiyografilerde ayrıntılara yer verildiğinden dolayı otobiyografiyi kaleme alacak olan kişinin hafızasının kuvvetli olması gerekmektedir. Ayrıca ayrıntıları hatırlamak kimi zaman uzun sürdüğünden dolayı otobiyografiler kısa yazılar olmasına rağmen yazılması kimi zaman uzun olan yazılar arasında yer alır. İnsanların hayatlarında yaşamış oldukları şeyler birer ders niteliği taşıdığından dolayı otobiyografilerin insanlara yaşam konusunda yön verici etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Sizler de ders alınması gerekilen bir yaşam sürdüğünüzü düşünüyorsanız otobiyografi nasıl yazılır gelin öğrenelim.

Otobiyografi nasıl yazılır?

Otobiyografiler yazılırken dil bilgisinde yer alan tüm yazım kurallarına uyulmalıdır. Bu metinler yani otobiyografiler kişi hakkında tüm ayrıntılara yer verdiğinden dolayı otobiyografi yazacak olanlar aileleri hakkında da detaylı bilgilere yer vermelidir. Doğum tarihi ve bireyler arasındaki doğum sırası da otobiyografiler de önem arz eden konular arasında yer alır. Ne kadar fazla ayrıntıya girilirse kişinin hayatı o denli daha fazla şekillenir.

Otobiyografilerde kronolojik sıralama aşırı derecede önemlidir. Otobiyografiler ders verici nitelik taşıdığından dolayı çocukluk dönemi üzerinde fazla durulmasa da olur. Özellikle iş yaşamı üzerinde durulması insanlara ders verici olayların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ayrıca yaşamınızda meydana gelen trajik olaylara da yer vermeniz otobiyografinizin sevilerek okunmasını sağlayacaktır. İnsanlar her zaman ilginç olan şeyleri sevdiğinden dolayı mutlaka trajik olaylara yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Otobiyografi yazılırken mutlaka ilk deneyimlere yer verilmelidir. Okulun ilk günü, ilk defa bisiklete binilmesi, lisenin ilk günü, ilk iş günü, ilk maaş gibi ilk deneyimlere yer verilmesi insanların yaşanılanlardan ders çıkarmasını ve anlatımın sürükleyici olmasını sağlayacaktır. Hayatınızda yaşamış olduğunuz ve bir türlü unutamadığınız olaylara mutlaka yer verin. Ayrıca hayatınızın şekillenmesinde etkisi olan insanlara da yer vermeniz otobiyografi yazma kuralları arasında yer alır. Çünkü hayatınızdaki insanlar kararlarınızın değişmesine ve buna paralel olarak hayatınızın şekillenmesine neden olmaktadırlar.

Günümüzde otobiyografiler özellikler iş başvurularında istenmektedir. Bu yazıların istenmesindeki en büyük neden insanların eğitim geçmişi hakkında bilgi alınmak istenmesidir. Ayrıca otobiyografiler sayesinde insanların grup çalışmasına uygun olup olmadığı da belirlenebilmektedir. Bu yüzden eğer iş başvurusu için otobiyografi yazmanız gerekiyorsa biraz yazdıklarınıza dikkat etmeniz mantıklı olacaktır. Ayrıca illa bir amaç uğruna otobiyografiler yazmayın. Otobiyografi insanların kendini ifade etme kabiliyetini arttırmaktadır. Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız ifade gücünüzü arttırmak için otobiyografinizi yazarak işe başlayabilirsiniz.

Otobiyografi örneği

1985 tarihinde Sakarya ilinin eşsiz ilçelerinden birisi olan Serdivan ilçesinde dünyaya geldim. İlkokul eğitimime mahallede yer alan ilkokulda başladım ve sonrasında meslek lisesinde eğitim yaşamıma devam ettim. Yıl 2003 olduğunda Sakarya üniversitesi makine mühendisliği bölümünde üniversite eğitimime başladım. Mezun olduktan sonra iş yaşamına atılmak yerine direkt olarak askerlik görevimi yapmak adına askere gittim.

Askerden döndüğümde yabancı dilimin yetersiz olmasından dolayı bir süre yabancı dil eğitimi aldım. Daha sonra Sakarya ilinde yer alan saygın şirketlerden birisinde işe başladım ve bu şirkette genel müdür olarak iş yaşamıma devam etmekteyim. Kitap okumayı, spor yapmayı ve balık tutmayı seviyorum.

İnsancıl bir kişiliğe sahibim. Hayatımda tüm öncelikleri bu yüzden insanlar üzerine kurmaktayım. Bu durum insanları kırmamı ve çevreye karşı daha duyarlı olmamı sağlıyor. Tabi toplum arasında kazanmış olduğum saygınlık da yanıma kar kalıyor. Kendimi sadece soluk alıp verdiğimden dolayı dahi şanslı hissetmekteyim. Hayat pozitif bir pencereden bakıyor olmam tüm olumsuzluklar karşısında dik bir şekilde durmamı sağlıyor.

Doğaya aşık olduğumdan dolayı iş yaşamımı erken dönemlerde bırakarak doğa ile iç içe olabileceğim bir yerde yaşam sürme niyetindeyim. Yeşili aşırı derecede sevdiğimden dolayı büyük ihtimalle ilerideki yaşamım yeşil açısından zengin olan Karadeniz bölgesinde olacaktır. Hayatın beni sürüklemesine izin vermektense kendi hayatımı kendi doğrularıma göre şekillendirme kararı aldım. Umarım tüm isteklerim hayalini kurmuş olduğum şekliyle gerçekleşir.