Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Babalar Gününün Anlam ve Önemi

-

Babalar günü genellikle birçok ülkede Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür. Batı Virginia ve Fairmont Grace Golden Clayton, babalar gününü 1908 yılında ilk kutlayan kadınlar arasındadır. Yaşanan olaylardan sonra bir yıldan uzun bir süre önce, 1907 yılının Aralık ayında Monongah Maden faciası gerçekleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri‘nin kömür madenlerine ait olan iki ayrı madeninde, 6 Aralık 1907’de grizu ve kömür tozu patlaması yaşanmıştır ve bu sebeple 361 kişi hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenler arasında 250 kişi babadır.

Babasını kaybeden bir çocuk olan Clayton, oyunlarda bir kilisede anlamlı bir anma etkinliği için öncülük etmiştir. Clayton, 1896 yılında vefat eden babasını çok özlemiş ve bu sebeple onun için anma etkinliği adına doğum gününe en yakın tarihi olan, 5 Temmuz gününü seçmiştir.

Babasını kaybeden bu kızın babalar günü için bu girişimi doğrudan babalar gününü teşvik etmemiştir çünkü anma töreni, kasabanın dışında çok fazla tanıtılmamış ve bir gün önceden düzenlenen bağımsızlık günü kutlamalarının gölgesinde kalmıştır.

Babalar günü, ilk kez 19 Haziran 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde kullanmaya başlamıştır. Babalar gününe ilk defa öncülük eden kişi olan Dood, annesi ölünce babası, ona ve beş kardeşine tek başına bakmıştır. 1986 yılında Arkansas’ta doğan Dood, altı kardeşlerden bir tanesidir.

Dodd, yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Washingtona taşınmıştır. 16 yaşındayken ise annesi altıncı çocuğu doğduktan sonra yaşamını yitirmiştir. İç savaş gazisi ve bir çiftçi olan babası ise kalan çocukları tek başına büyütmüştür. Bu nedenle babasının bu özverisine karşılık olarak, babasını kaybettikten sonra her yıl babasını ve diğer yaşamını yitiren babaları hatırlamak için özel gün ilan etmek istemiştir.

Haziran ayının üçüncü haftası kutlanan babalar gününü anlamlı ve özel bir gün olarak geçirmek istiyorsanız eğer, en heyecanlı kısımlardan bir tanesi ise hediye verme kısmıdır. Babalar gününde, babanıza alacağınız yüzlerce hediye fikirleri vardır. Kimi insan babasına klasik hediye tercih ederken, kim insanlar ise değişik ve eğlenceli hediyeler tercih eder. Çocuklar babalarına hediye alırken herhangi bir çıkar düşünmeyip, tamamen aldıkları hediyeyi babalarının sevgisine, ilgisini ve çocukları üzerinde olan düşüncelerine anlam katması için alırlar.

Her çocuk babasına en güzel babalar günü hediyesi almak için, günler öncesinden düşünmeye başlar. Hediye konusunda herhangi bir maddiyat aramamalı ve her çocuk babasına, bütçesine göre hediye almalıdır. Hediyeleşme konusunda asıl önemli olan hediyenin değerli değil, hediyenin düşünülmesidir. Bir çocuk babasına ne hediye alırsa alsın, babalar her zaman düşünüldüğü için çok mutlu olurlar. Her ne olursa olsun yinede onun en çok hoşuna gidecek hediyeyi seçmeniz konusunda, annenizden yardım alabilirsiniz.

Erkekler genel olarak giyim ve aksesuar açısından kısıtlı seçeneklere sahiptir. Bu nedenle babalar için hediye beğenmek bir hayli güç bir durumdur. Hediye alternatiflerini kısıtlı olması ile beraber, aslında hediyeler çeşitlendirildiğinde azımsanmayacak kadar çok seçenek olduğu ise başlı başına bir söz konusudur.

Genel olarak erkeklere hediye alırken önemli gördüğümüz bazı hususlar vardır. Hediye almak istediğiniz kişinin öncelikle alışkanlıklara, sevdiği ve sevmediği şeyler, hobileri ve mesleği hediye seçmek konusunda oldukça önemlidir. Babalara hediye seçerken bu gibi durumlara dikkat etmek gerekir. Bu özellikler genellikle bir babaya hediye alırken yol gösterici özelliktedir. Erkeklerin genellikle teknolojik aletlere çok fazla ilgisi olduğu için ve bu özel günü daha da anlamlı kılmak için, teknolojik aletler arasında olan cep telefonu markalarından iphone 14 pro tercih ederek babanızı bu özel gününde şaşırtabilirsiniz.

Babanız genellikle karakteristik özellikleri bakımından sadelikten yana veya şık bir görünüme sahipse eğer, hediyeler de klasik veya spor olabilir. Bu sebeple babanıza mutlu etmek istiyorsanız eğer özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Babalar gününde herkes babasına en özel hediyeyi almak ister. Babalara genellikle alınacak hediyeler arasında giysi gibi seçeneklere yer vermek, biraz riskli bir durumdur. Genellikle ayakkabı, gömlek, tişört ve pantolon gibi hediyeler alınırken, beden problemi yaşanmaması için beden problemine dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Beden gibi problemler yaşanmasa bile genellikle omuz tipine veya ayak numarasına göre durumlar sıkça karşılaşılabilir.

Babalar günü için hediye alırken babanızın yaşıda babayı alınacak hediyeler için önemli bir yere sahiptir. Babanızın yaşlı, orta yaşlı veya genç olmasa hediye tercihlerinde değişiklik gösterir. Yaşı genç olan bir babaya sahipseniz eğer daha sportif hediyeler tercih edebilirsiniz. Babanızın yaşı biraz daha büyükse eğer, babanıza daha oturaklı bir hediye seçebilirsiniz.

Babalar Günü İçin Manevi Hediye Fikirleri?

Babalar günü için babalarımıza hediye seçmek genellikle sıkıntılı durumlar arasında olabilir. Her çocuk, babasına hediye vermeden önce babasının karakteristik özelliklerine, nelere ilgisi olup olmadığına ve babasının yaşına dikkat etmesi gerekir. Genellikle önerilen hediye fikirleri arasından her babanın karakterine ve ilgi alanlarına uygun hediyeleri seçmek her çocuk için doğru bir seçim olabilir. Babanızın eğer teknolojik aletlere ilgisi varsa tablet, cep telefonu ve bilgisayar modellerine göz atabilirsiniz.

Babanızın cep telefonlarına ilgisi varsa eğer son zamanların dikkat çekici ürünleri arasında yer alan cep telefonu modellerinden iPhone 14 ürününü babanız için tercih ederseniz, babanız şaşırabilir aynı zamanda çok mutlu olur. Günlük hayatta kullanılan telefon oldukça önemli teknolojik aletleri arasındadır. Erkekler genellikle manevi hediyelerin görüntüsüne değil, kullanım bakımından alınan her hediyeyi kendilerine manevi olarak görür.

Manevi hediyeler arasında olan fotoğraflı hediye kutuları, babanız için hazırlanan en özel hediye seçenekleri arasında olabilir. Fotoğraf detaylarının her birinin üzerinde özenle seçilen resimleriniz olduğu zaman, babanız kendini özel hissedecektir. Babalar günü için hazırlanan manevi hediye fikirleri arasında tercih edilen bu fotoğraf kutuları, babanız için unutulmaz hediyeler arasında olabilir. Her çocuk babasını çok iyi tanır ve yapacağı seçimler doğrultusunda babasına aldığı en ufak hediye bile her babaya tarifsiz mutluluklar yaşatır.

Babalar gününde alınabilecek hediyeler arasında bulunan diğer bir seçenek ise cüzdan modelleridir. Bir cüzdanı manevi bir hale getirmek istiyorsanız eğer, cüzdanın üzerine babanızın ismini yazdırarak daha anlamlı bir hediye haline getirebilirsiniz. Babanızın isminin yazılı olduğu cüzdanlar, babanızın kendini mutlu etmesine imkan sağlar ve adının yazıldığı için kendini daha anlamlı hisseder. Tercih ettiğiniz cüzdanın deri bir yapıda olması, hediyeye daha ağır bir görünüm kazandıracaktır. Bu nedenle babanız her kullanımda kaliteyi hissedecek, çocukları yada çocuğu sayesinde yıllarca kullanabileceği bir cüzdana sahip olabilecektir.

Babalar günü için seçilen diğer ürün arasında olan kalem, genel olarak erkekler için değerli ve anlamlı hediyelerden bir tanesidir. Genellikle akla gelen hediyelerden bir tanesi olan kalem, sadece bu kadar özel bir hediye değildir. Aynı zamanda eş ve dost içinde en ideal hediyeler arasındadır. Kalemin üzerine isim yazdırılarak, hediye daha manevi bir anlam katar. Babanıza isimli bir kalem yaptırmanız doğrultusunda bu hediye babanıza özel hissettirecek ve mutlu edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories