Cumartesi, Nisan 13, 2024

Cinsiyet Uyumlama Nedir? Cinsiyet Uyumlama Ameliyatı Nedir?

-

Cinsiyet Uyumlama Nedir?

Geçmişten günümüze cinsiyet kayması yeri geldiğinde erkeklerde yeri geldiğinde de kadınlarda sıklıkla görülmüştür. İçten gelen bu isteğe engel olamayan ya da olmak istemeyenler günümüzde cinsiyet uyumlama ameliyatlarını tercih ediyor. İleri teknolojik ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen bu ameliyatlar günümüzde dünyanın birçok ülkesinde tercih ediliyor. Ülkemizde pek hoş karşılanmıyor olsa da erkekten kadına ya da kadından erkeğe geçişleri yeri geldiğinde sıkça görebiliyoruz. Kişinin doğumda ki cinsiyeti ile cinsel kimliği farklı olduğunda çeşitli sosyal sıkıntılara ve bazı zamanlar çevre edinme konusunda sorunlara neden olabiliyor. Cinsiyet değiştirme konusunda oldukça fazla talep olduğu her zaman bildiriliyor. Peki, cinsiyet uyumlama konusunda bilinmesi gereken önemli bilgiler nelerdir? Haydi beraber inceleyelim.

Cinsiyet Uyumlama Ameliyatı Nedir? Cinsiyet Uyumlama Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Erkekten kadına ya da kadından erkeğe dönüş yapmak isteyenler bu cinsiyet transferini günümüz de ileri teknolojik aletler ve işinde uzman hekimler sayesinde kısa süre de başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Erkekten kadına dönmek isteyenleri sayısı kadından erkeğe dönmek isteyenlere göre çok daha fazladır ve bu konuda psikolojik araştırmalar devam etmektedir. Peki erkekten kadına dönmek isteyenlerin ameliyat sırasında hangi aşamalardan geçerler biliyor musunuz.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılır?

Cinsiyet uyumlama ameliyatı öncesinde kişinin psikolojik, bedensel ve ruhsal durumunun sağlıklı bir birey olması gerekmektedir. Bu nedenle genellikle işinde uzman bir hekimden psikolojik destek alınması önerilmektedir. Öyle ki ameliyat sonrasında kişinin nasıl karşılanacağı, nasıl çağrılacağı ve hukuksal süreçte neler ile karşılaşacağı çok ve çok dağınık bir konudur.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Günümüzde modern teknolojik aletler kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama aşamalı bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyuyor. Bu konunun yanı sıra ameliyat olana kadar ki evrak ve hukuki onayların alınması da belirli bir süre aşamalı ve bir o kadar zahmetlidir. Altı aydan sekiz aya kadar evrak ve hukuki onay işlemleri ile uğraşmanız ve kabul almanız gerekecek. Daha sonra kabul alınması ile birlikte ameliyatla ilgili gerekli uğraşlar alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda bu süreci kabullenen kişi ile irtibatta kalınıyor.

Cinsiyet uyumlama ameliyatı sürecinde uygulanacak olan operasyonlar bazı alt başlıklara ayrılabilir;

 • Rahim ameliyatı
 • Ses teli ameliyatı
 • Göğüs ameliyatı
 • Testis ameliyatı

Ameliyat operasyonu aşamasını sizde internetten detaylı araştırma yaparak operasyon hakkında birçok bilgiye ve konuya ulaşabilirsiniz. Günümüzde yerli ve yabancı birçok deneğini bulma şansı yakalayacağınız cinsiyet değiştirme operasyonu ile sizde içten gelen kimliğiniz için bu operasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Cinsiyet Uyumlama Operasyonundan Sonra İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Cinsiyet uyumlama operasyonları ciddi bir süreci oluşturan operasyonlar dizisi olarak tanımlanıyor. Her iki cinse, cinsiyet transferi yapmak isteyenler için belli zorluklar söz konusu oluyor. Özellikle yapılan ameliyatlar sonrasında aşamalı bir sürede hareketsiz bir şekilde dinlenmek ve kendini iyi hissetmek gerekiyor.

Uzman doktorlar bu aşamanın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Çoğunlukla kadın bedeninden erkek bedenini tercih edenlerin ise daha dikkatli olması gerekebiliyor. Kadın bedeninden erkek bedenine geçişte ise meme organlarının operasyonu sırasında sorunlar yaşanabiliyor veya iyileşme azda olsa uzun sürebiliyor. Bu konudan dolayı ameliyatın en iyi şartlarda ve uzman hekimler tarafından bilinçli ellerde yürütülmesi gerekiyor.

Cinsiyet Uyumlama Operasyonu Geçiren Kişi Kendini Nasıl Hisseder?

Cinsiyet uyumlama operasyonundan sonra kişi kendini nasıl hissettiği de tartışılan konulardan birisi olmuştur. Bu süreçte de kişi gerektiği takdirde psikolojik ve uzman ekipler tarafından destek alabiliyor. Ancak zaten ameliyat öncesinde kişinin bu ameliyata geçişi işinde uzman psikolojik hekimler tarafından kontrolde olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılmıyor. Uygun görüldüğünde ise profesyonel hekimlerden destek alınarak bu süreç olumlu bir şekilde atlatılabiliyor. Bir başka önemli süreç ise yapılan ameliyatlar ile ilgili oluyor.

Özellikle fiziki olarak kişi tüm olumlu ve olumsuz sonuçlar için bilgilendiriliyor ve bu süreçte ne yaşanabileceği aktarılıp destek sağlanıyor. Uygulanan araştırmalar sonucunda ise ülkemizde cinsiyetini değiştirmek isteyen her yüz kişiden 70’i ise kadın bedenine geçmek istiyor. Cinsiyet uyumlama operasyonu yapan ülkeler arasında ise Tayland en çok cinsiyet uyumlama yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor.

Cinsiyet uyumlama nedenleri hala çok tartışılan ve araştırılan konular arasında olsa da gerek doğuştan gerekse fiziki gerekse de psikolojik nedenler de buna sebep olabiliyor. Doğuştan çift cinsiyet ile yaşamak zorunda kalan kişilere ayrı bir parantez açarak onların ise 18 yaşını doldurduktan sonra cinsiyet tercihi yapabildiğini uzman hekimler söylüyor.
Tıbbi olarak karşı cinse uyumlama operasyonu geçirmek isteyenler ile eşcinselliğin farklı kavramlar olduğu da sık sık dile getirilen konular arasında yerini alıyor. Eğer kişi doğduğu beden içerisinde yaşamaktan mutlu değil ve artık bir değişimden yana ise ve bu artık sosyal yaşamına, iş yaşamına ve insan hayatına doğrudan etki ediyor ise bu ameliyatı düşünebilir.

Erkekten Kadına Cinsiyet Uyumlama

Biyolojik cinsiyeti erkek olduğu halde kendini kadın olarak gören kişilere uygulanan cinsiyet uyumlama ameliyatıdır. Bu operasyon kapsamında yapılan işlemler şunlardır:

 • Meme büyütme; ilk olarak hormon tedavisi ile başlayan bu süreçte ardından meme büyütme estetiği yapılmaktadır ve süreç devam etmektedir.
 • Genital rekonstrüksiyon, kısaca yapay vajina işlemidir. Bu işlem kapsamında, klitoris, vulva ve minör oluşturulur ve üretra operasyon ile uygun hale getirilir. Cinsel ilişkiye imkân sağlayacak olan bir vajina oluşturulur.
 • Maskülen bir yapıya sahip olan yüz hatları, yüz estetiği ile kadınsal bir hale getirilir. Bu işlemler dahilinde, burun estetiği, çene küçültülmesi, dudak ve yanak dolguları, âdem elmasının küçültülmesi operasyonları yapılır.
 • Ses teli ameliyatı, ses terapisi sonrası dahi istenilen tonda konuşamayanlar için uygulanan bir operasyondur. İsteğe göre uygulanır.

Erkekten kadına geçiş uygulamalarında, penis ve yumurtalıklar uzman ürologlar tarafından alınmaktadır. Plastik cerrahlar da vajinayı biçimlendirirler. Vajina, penise ait deriden yapılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlamak amacıyla, uzmanlar tarafından mikro cerrahi yöntemi kullanılarak bağırsaktan alınan kesitten bir yapı oluşturuluyor. Tüm bu süreçler tamamlandıktan sonra kişide hormon takibi işlemi yapılmaktadır. Takip sürecinde hormon desteği gerektiği durumlarda takviyeler yapılabilir.

Kadından Erkeğe Cinsiyet Uyumlama

Kadından erkeğe cinsiyet uyumlama operasyonları, erkekten kadına geçiş ameliyatlarına göre biraz daha uğraştırıcı olmaktadır. Bu uygulamaya dahil olarak yapılan işlemler şunlardır:

 • Mastektomi: Düz bir göğüs yapısına ulaşmak amacıyla meme dokusunun çıkarılması işlemidir.
 • Histerektomi: Kadından erkeğe geçiş için uzun dönem testosteron kullanımına bağlı olarak vücutta kanser oluşumuna engel olmak amacı ile uygulanmaktadır. Ayrıca cinsiyet değişimi sonrasında, menstrüasyon (regl) kanamalarının önlenmesi açısından önemlidir.
 • Genital Rekonstriksiyon: Cinsel ilişki için gerekli büyüklükteki penisin yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem dahilinde, vajinanın operasyon dahilinde alınması, üretranın uzatılması işlemleri yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, estetik görünüm sağlanması amacıyla testis protezleri işlemi uygulanmaktadır.

Günümüz şartlarındaki ileri teknoloji ekipmanlarla tüm bu işlemler uzmanlar aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Burada önemli olan, kişinin pişman olmayacağı ve tekrar dönülemez, doğru kararı vermesidir. Cinsiyetinden memnun olmama çevre ilişkilerine kadar etki etmişse cinsiyet uyumlama ameliyatı kaçınılmaz bir durak olarak görülüyor ve uzmanlar tarafından uygulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Kesin Erkek Bebek Olması İçin Yöntemler

Son yıllarda, çiftlerin bebek sahibi olma sürecinde kromozom belirleme yöntemlerine olan ilgi hızla artmaktadır. Bu blog yazısında, çiftlerin çocuklarının cinsiyetini belirlemek için kullanabilecekleri farklı...

Anne Adayları Buraya: Kesin Tutan Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

Hamilelik haberini alan ebeveynler ve aileleri, her ne kadar “sağlıklı olsun da cinsiyeti önemli değil” dese de bebeğin cinsiyetini merak eder. Elbette en sağlıklı...