Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi On Keman Virtüözü

-

Kemanın hikayesi bir hayli uzun. Keman hicran gitar ise hevestir, solar gider der atalarımız.. Halbuki yalan, atalar konsepti geniş olduğu için salladım şu an.. Sevgili okur; gitar da güzel ama devamlılığı yok. Hemen herkesin gençliğinde bir gitar hevesi vardır. Benim yok! Sizin açınızdan pek çoğunuz için ergenliğin bas gitaristleri solup gitti hep değil mi? Silindiler piyasadan.. ee, piyasa böyle işte, acımasız ve nankör! 🙂 ondan diyorum, keman hicrandır.(nokta) Herneyse.. Kemanın diyorum.. Tarihi beşinci yüzyıla kadar uzanıyor. Aradaki bu uzun süreçte birbirinden yetenekli keman virtüözü gelip geçmiş elbette. O yüzdendir ki bu listeyi hazırlamak hiç de kolay değil. Kolay olmadığı gibi riskleri de var. O yüzden kişisel zevkleri bir kenara bırakıp, müzik dünyasında herkesçe kabul görmüş birbirinden yetenekli bu isimleri sıralamak hem keyifli hem değil.

Son derece hassas olmak gerektiğini düşündüğüm bu seçimleri yaparken kimseye haksızlık etmemek, büyük yeteneklere saygısızlık yapmamak için büyük gayret sarf etmek gerekiyor.

İşte bütün bu endişelerimiz ile beraber yine de keyif alarak oluşturduğumuz, geçmişten ve günümüzden en iyi on keman virtüözü!

1. Niccolo Paganini

Niccolo Paganini: onun virtüöz yeteneklerini kanıtlamak için herhangi bir ses ya da video kaydına sahip değiliz.  Ancak onun müzikal düzenlemeleri, hesapları ve elbette besteleri ile tüm zamanların en iyi kemancılar arasında saymamak mümkün değil. Olağanüstü teknik becerisi, keman çalma tekniği ve bestelerinde yer alan duyguları onun yeteneği ile birleşince büyük yeteneği de ortaya çıkıyor. Bu büyük yetenek ardından gelen Robert Schumann , Liszt ve Brahms gibi bir çok besteciyi de etkilemiştir.

Ünlü Keman Virtüözü: Niccolo Paganini
Ünlü Keman Virtüözü: Niccolo Paganini

2. Pablo de Sarasate

Beş yaşındayken keman çalmaya başlayan Pablo de Sarasate, sekiz yaşında halka açık ilk konserini vererek bir virtüöz olarak tanınmasını sağladı. 17 yaşında iken Paris Konservatuvarı‘nda yüksek onur kazandı. Besteci 19. yüzyılda İspanyol müziğinin yaygınlaştırılmasında büyük ölçüde sorumlu oldu. 1844 yılında doğduğu göz önüne alındığında, onun çalışmalarının video değil ama ses kayıtlarına ulaşabilir durumdayız. İşte 1904 yılına ait bir kayıt.

Ünlü Keman Virtüözü: Pablo de Sarasate
Ünlü Keman Virtüözü: Pablo de Sarasate

3. Fritz Kreisler

Fritz Kreisler, yedi yaşında Paris Konservatuarı tarafından kabul edilen ve on iki yaşında en prestijli ödülü kazanan çok özel bir çocuktuGramofon ile uluslararası şöhret elde eden ilk kemancı oldu ve dünya çapında bir çok tur yaptı. Müzisyen, Romantik dönemin son keman sanatçılarından biri olarak kabul edildi. Buradan Beethoven keman sonatı no. 1 performansını dinleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Fritz Kreisler
Ünlü Keman Virtüözü: Fritz Kreisler

4. Bronislav Huberman

Bronislav Huberman, en çok, soykırımdan Yahudileri kurtarmaya yardımcı olması için kurulmuş olan  Israel Philharmonic Orchestra‘nın  (O zaman ki adı ile Palestine Philharmonic) kurucusu olarak bilinir. Ama bundan önce, zamanının en iyi kemancılarından biri olarak da üne sahipti. Küçük yaştan itibaren Avrupa’da bir çok konser veren müzisyen, 1826 yılında ünlü besteci Brahms’ın keman konçertolarından birini onun önünde icra etmiş ve besteciyi kendisine hayran bırakmıştır. Buradan virtüözün, Beethoven’s violin sonata no 9. performansını dinleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Bronislav Huberman
Ünlü Keman Virtüözü: Bronislav Huberman

5. Jascha Heifetz

Jascha Heifetz, keman kayıtlarının yapılmaya başlamasından bu yana gelmiş geçmiş en iyi keman virtüözlerinden biri olarak adlandırılıyor. Beş yaşında iken ilk kamuya açık konserini veren müzisyen, 1917’de Amerika’nın meşhur konser salonu Carnegie Hall‘da konser vererek müzik camiasını kendisine hayran bırakmıştır. Müzisyenin tekniği ve düzenlemeleri kendisinden sonra gelen keman virtüözlerini de etkilemiştir. Buradan virtüözün Tchaikovsky’s violin concerto in D major yorumunu dinleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Jascha Heifetz
Ünlü Keman Virtüözü: Jascha Heifetz

6. Yehudi Menuhin

Yehudi Menuhin‘in  kullandığı doğal yeteneği, keman eserlerinin en unutulmaz kayıtlarının ortaya çıkmasına sebep oldu. Beyaz Rusya göçmeni Yahudi bir ailenin çocuğu olan Menuhin, henüz üç yaşındayken, bit pazarından alınıp kendisine hediye edilen bir kemanı çalmakta gösterdiği ustalıkla, müzik derslerine dört yaşında başlamıştı. Ünlü virtüözün EMI ile yaptığı kontrat müzik tarihinin bu zamana kadar devam eden en uzun sözleşmesi olarak bilinir. Buradan,  onun meşhur kayıtlarından olan  Elgar‘ın keman konçertolarından birini çaldığı kaydı dinleyebilirsiniz. Kayıt 1932 yılında verilen bir konserin canlı çekilmiş halidir. 

Ünlü Keman Virtüözü: Yehudi Menuhin
Ünlü Keman Virtüözü: Yehudi Menuhin

7. Itzhak Perlman

Itzhak Perlman da küçük yaşlarda kemana başlayan bir başka büyük yetenek. On yaşında ilk konserini veren usta, kendini Amerika halkına ilk olarak 1958 yılında çıktığı Ed Sullivan Show ile tanıttı. 1964 yılında ise ilk sahneye çıkışını Carnegie Hall’de gerçekleştirdi ve Leventritt yarışmasını kazandı.  Perlman dört yaşında çocuk felci olmuştur. İyi bir düzelme göstermiş ve koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrenmiştir.  2003 yılında Juilliard Okulu keman çalışmalarında hocası, Dorothy DeLay’ın yerine geçmiştir. Perlman’ın Tartini yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Itzhak Perlman
Ünlü Keman Virtüözü: Itzhak Perlman

8. Pinchas Zukerman

Pinchas Zukerman, 40 yıllık kariyerinin ardından hala dünya turlarına devam ediyor. Müzik ve keman çalmaya olan tutkusu onu  en saygın çağdaş müzisyenlerinden yaptı ve peşinden gelen genç müzisyenlere ilham kaynağı oluşturdu. Ünlü müzisyen kemanın yanın sıra viyola da çalmakta ve orkestra şefliği de yapmaktadır. Buradan ünlü virtüözün Brahms’ın Violin concerto in D major yorumunu dinleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Pinchas Zukerman
Ünlü Keman Virtüözü: Pinchas Zukerman

9. Viktoria Mullova

Kariyerine iki büyük ödül ile başlayan Viktoria Mullova, 1980’de Helsinki’de yapılan The Sibelius yarışmasında ve 1982’de The Tchaikovsky yarışmasında büyük ödülü kazanmıştır. Uluslararası alanda büyük övgüler alan sanatçının özellikle Bach kayıtları oldukça övgü almıştır. Buradan sanatçının, Bach  violin sonata in G minor icrasını dinleyebilir ve hatta izleyebilirsiniz.

Ünlü Keman Virtüözü: Viktoria Mullova
Ünlü Keman Virtüözü: Viktoria Mullova

10. Stephane Grappelli

“Caz Kemanın dedesi” olarak bilinen Stéphane Grappelli, 1930’larda gitarist Django Reinhardt ile Fransa Hot Club isiöli ünlü Quinteti kurdu. İkili, zamanında tamamen Amerikan tabanlı bir türe doğrudan etki eden ilk Avrupalı müzisyenler oldular. Grappelli, hem solo kariyerinde hem de grup kariyerinde beceri ve nezaketin bir modeli oldu. Yehudi Menuhin ile beraber 1972 yılında yaptıkları kayıtta Menuhin kendisi için “Ne mutlu bir adam… Bir kuşun uçuşu gibi keman çalıyor; onun bu ilhamı düşmesine asla izin vermez…” demiştir.

Ünlü Keman Virtüözü: Stephane Grappelli
Ünlü Keman Virtüözü: Stephane Grappelli

Bu seçimlerde bize katılıyor musunuz ya da eklemek istediğiniz başka isimler olur mu? Lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories