Cuma, Mayıs 24, 2024

Akrilik Boya Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Boyanabilir?

-

Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya su bazlıdır ve yağlı boyaya benzeyen bir boya çeşididir. Birçok farklı renge sahip olan akrilik boya kremsi bir yapıya sahiptir. Yüzeyi düz olan tüm yerlerde kolayca uygulanabilen çok amaçlı boyadır. Hammaddesi elyaf olan bu boyanın bileşeninde; pigment, cilt, akrilik reçine gibi bazı maddeler bulunmaktadır. Diğer boyalara göre biraz daha farklı yapıdadır.

Akrilik Boya;

•Sudan etkilenmez

•Ele bulaştığında su ve sabunla kolayca çıkar

•Zararlı değildir

Akrilik Boya İle Ne Boyanır?

Akrilik boyaların ilk üretimi 1940 yıllarında olmuştur. El sanatları başta olmak üzere akrilik boya ile birçok alanda kullanım sağlanmaktadır. Bu kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

 • Hobi amaçlı, tuval resimleri yaparken, tekstilde, ev dekorasyon ürünlerinde kullanılabilmektedir.
 • Aynı zamanda seramik, ahşap, kumaş, cam gibi iç mekan tasarımları için oldukça uygundur.
 • Akrilik boyaların da kendi içlerinde çeşitleri bulunmaktadır. Bir işe kalkışmadan önce hangi akrilik boyayı seçeceğinize doğru karar vermeniz gerekmektedir. Kullanılacağız zemin ile alakalı olarak doğru olan akrilik boyayı seçmeniz için araştırma yapmalısınız.

Akrilik Boya Çeşitleri

 1. Rich Multi Surface Akrilik Boya; bir çok alanda kullanmanız mümkün.

• Metal yüzeylerde

• Kağıt ve karton üzeri boyama çalışmalarında,

•Seramik boyama çalışmalarında ve Kanvas panolarda,

•Kumaş yüzeylerde, cam yüzeylerde ve parlak mobilyalarda kolaylıkla akrilik boya ile çalışmalar yapabilirsiniz.

2. Cadence Hybrid Multisurface Akrilik Boya

Bu ürün genellikle iç ve dış mekanlar da kullanılabilmektedir. Kullanım alanları;

•Ahşap, cam, seramik, kumaş, plastik, porselen, strafor, kağıt gibi yüzeylerde kullanılabilmektedir.

Akrilik boyalar astar ve zımpara gerektirmeyen üründür. Akrilik boyası kullanılacak ise dikkat edilmesi gereken bir husus boyanın 2. katını uygulamadan önce 24 saat beklemesi gerektiğidir. Akışkan yapıya sahip olan akrilik boya aynı zamanda dayanıklı bir boya çeşididir.

3. Talens Art Creation Akrilik Boya

Bu boya %100 akrilik reçineden oluşmuştur. Hamur gibi bir kıvamı vardır. Ve hızlı kuruyan bir yapıya sahiptir. Oldukça ekonomik olan boya kaliteli yapıya sahiptir.

Akrilik boya seçerken boyayı uygulayacağınız fırçayı da doğru seçmeniz gerekmektedir. Akrilik boya yapmak için seçeceğiniz fırçanın özellikleri;

• Sentetik kıllara sahip olması, sapının uzun ve kalitesi olması, kıllarının sert olmaması gibi özelliklere dikkat ederek fırça satın almanızı önermekteyiz.

Akrilik boya satın alırken çok uygun olan fiyatlılarını da bulabilirsiniz pahalı olanlarını da. Bu durumda kullanacağınız yüzeye bağlı olarak size uygun olanı seçerken kaliteli olanını almalısınız. Aksi takdirde yapacağınız işlemler istediğiniz gibi sonuç vermeyebilir. Bu sebepten dolayı ürünü alırken detaylı olarak incelemenizde fayda var. Özellikle ürünün son kullanma tarihine bakmadan almayınız. Akrilik boyayı alırken en uygun fırçayı seçmeye özen göstermelisiniz böylece çalışmalarınız çok daha kolay ve başarılı olacaktır.

Akrilik Boya Temizleme

Akrilik boya ile boyama işiniz bittikten sonra, fırçanızı ılık suyun altında 30 saniye kadar elinizle ovuşturarak güzelce yıkayın hemen temizlenecektir. Fırçayı bekletirseniz boyanın fırçadan çıkma süresi uzayacak bir daha işlem yapmak istediğinizde eskisi gibi güzel boyamayabilirsiniz. Bu yüzden iş biter bitmez fırçayı yıkayarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Akrilik boya dış etkenlere karşı ve ısıya karşı dayanıklı bir boya çeşididir. Bu sayede akrilik boyayı kullanacak olan kişilerin işlerini kolaylıkla yapmalarına olanak sağlar.

Akrilik boya su bazlı bir boya çeşidi olduğundan dolayı kuruduğu zaman suya dayanıklı bir özelliği vardır. Ama aynı zamanda boyama işleminiz bittiğinde henüz boya kurumadan suda çözünen özelliğe sahip olduğundan dolayı ellerinizdeki ve fırçadaki boyayı hemen temizleyebilirsiniz.

Akrilik boya su bazlı ve solvent bazlı boyalardır. Ve su bazlı akrilik boyalar, yanıcı özelliğe sahip olmayıp solvent bazlı akrilik boyalar ise yanıcı ve ayrıca patlayıcı özelliğe sahiptirler. Her iki boya çeşidinin nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı olarak boyaların kullanım talimatlarının mutlaka okunması sonrasında işe başlanması gerekmektedir.

Akrilik boya ile işe başlamadan önce uygulama yapacağınız bölgeyi güzelce temizlemelisiniz. Yüzeyin üzerinde tortu ve toz olmamalıdır. Su bazlı akrilik boya ve solvent bazlı akrilik boya arasında bazı farklar vardır bunlar; suyla inceltilen olan boya su bazlı. Solvent ile inceltilen boyada solvent bazlı boyadır.

Akrilik boya saklama koşulları; akrilik boyayı kullandınız ama bazı renklerden elinizde kaldı bu kalan boyaların muhafazasını iyi yaptığınız zaman bir dahaki işleminize kadar sağlamlığını korur. Kalan boyaları kapaklı hava almayan bir saklama kabına koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Akrilik Boya Nasıl Kullanılır

Akrilik boyama işleminde uygulanan bazı teknikler vardır. Çok zor olmayan akrilik boyama işlemi doğru teknikler ile uygulandığı zaman çok daha güzel sonuçlar verecektir. Akrilik boyalar ile herhangi bir tarzın, stilin resimlerini yapabileceğiniz çok yönlü bir alandır. Akrilik boya uygulamalarında sizler için bazı teknikleri derleyip bir alana topladık. Hep birlikte bu tekniklere bir göz atalım;

 • Akrilik Boya Kuru Fırça Tekniği

Akrilik boyada bir yüzeyi ya da tuvali boyadınız. Boya tam kurumadan üzerini kuru fırça ile geçiyorsunuz bu kuru fırça tekniğini uygulandığında yüzeyde zevkinize göre renkler karıştırarak güçlü bir renk tonu oluşturabilirsiniz. Bu kuru fırça yöntemi sayesinde oluşan düzensiz çizgiler ortaya harika bir görüntü çıkaraktır.

 • Akrilik Boya Yıkama Tekniği

Akrilik boyaya su eklemediğiniz zaman boya aynı suluboyaya benzer. Boyama yapacağınız yüzeydeki saydam yıkamaları yapmak için seyreltilmiş akrilik boyayı kullanabilirsiniz. Suluboyadan farklı olarak, akrilik boya daha kalıcı bir boyadır. Yıkama tekniği ve kuru fırça tekniklerini karıştırmayı deneyebilirsiniz böylece tek bir yüzeyde bol miktarda doku yaparak güzel sonuçlar alacaksınız.

 • Akrilik Boya Noktalama Tekniği

Herhangi bir boyama tekniği yaptığınızda sadece bazı yerlerinde akrilik boya ile noktalama yapabilirsiniz noktalama yaptığınız akrilik boya kabarcıklı yapısı ise kat kat boya uygulanmış gibi duracak yaptığınız desene farklı bir görünüm kazandıracaktır.

 • Akrilik Boya Sıçratma Tekniği

Boyama yaparken çok eğleneceğiniz bir teknik olan sıçratma tekniği ile çizimlerinize, desenlerinize doğallık katacak olan bu teknik yüzeylerde tek başına kullanıldığı zaman bile çok güzel görünen bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Fırçanın çok ıslak olması gerekiyor böylece sıçratma işlemi daha kolay ve güzel olacaktır. Desenlere hareket katmak için ya da sadece herhangi bir yüzeye doku eklemek için harika bir teknik.

 • Akrilik Boya Baskılama Tekniği

Baskı deyince aklınızda canlanmış olabilir. Evet sünger ile baskı yapma tekniği. Çok sanatsal olan bu baskılama tekniği ile deseninizde vurgulama özelliğini kullanabilir ya da sadece bu tekniği kullanarak farklı desenler yapabilirsiniz.

 • Akrilik Boya Detaylandırma Tekniği

Keskin, vurgulayıcı, gerçekçi ayrıntıları seviyorsanız ve bu şekilde boya çalışmaları yapmak istiyorsanız, bu ayrıntılar için dikkatlice çizmek için küçük ve ince bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır.

 • Akrilik Boya İle Figür Boyama

Birçok alanda kullanılan akrilik boya ile birçok figürü boyayabilir çıkan boyalarını yıpranmış kısımlarını yenileyebilirsiniz. Polimer kil ile yapılan herhangi bir figürü akrilik boya ile boyayarak yepyeni bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Boya yapmak hem zevkli hem de kişiyi rahatlatan bir eylemdir. Boya işlerine akrilik boya ile başlamanız size boya alanında tecrübe katacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories