Cumartesi, Nisan 13, 2024

Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

-

Bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir? Sorusunun cevabını kısaca, maddeler halinde “bilimin dokuz temel özelliğini” açıklayarak vermeye çalışacağız. Tarih boyunca yaşamış ve günümüz dünyasının oluşmasına, teknolojik gelişmelere ciddi katkılar vermiş yüzlerce bilim insanı var. Her biri buluşları sırasında farklı yaklaşımlar gütmüş, bazıları tamamen tesadüfen bir şeyleri keşfetmiştir. Ancak ortam yaptıkları bazı şeyler var, işte biz de buna “bilimin temelleri” diyoruz. İşte maddeler halinde bilim insanlarının ortak özellikleri:

  • Nesnellik
  • Doğrulanabilirlik
  • Etik Tarafsızlık
  • Sistematik Keşif
  • Güvenilirlik
  • Kesinlik
  • Doğruluk
  • Tahmin edilebilirlik

Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Nelerdir

Nesnellik

Bilimsel bilgiler ve bilim insanları nesneldir. Nesnellik basit ve gerçekleri birinin olmasını istediği gibi değil, oldukları gibi görme ve kabul etmek anlamına gelir. Objektif olmak için kişinin kendi önyargılarına, inançlarına, isteklerine, değerlerine ve tercihlerine karşı dikkatli olması gerekir. Nesnellik, kişinin her türden öznel düşünceyi ve önyargıyı bir kenara bırakmasını gerektirir.

Doğrulanabilirlik

Vikipedi‘ye göre bilim, duyu verilerine, yani duyularımız aracılığıyla toplanan verilere dayanır (göz, kulak, burun, dil ve dokunma). Bilimsel bilgi, doğrulanabilir kanıtlara (somut olgusal gözlemlere) dayanır, böylece diğer gözlemciler aynı fenomeni gözlemleyebilir, tartabilir, ölçebilir ve doğruluk için gözlemi kontrol edebilir.

Etik Tarafsızlık

Bilim ve mucitlerin düşünceleri etik olarak tarafsızdır, sadece bilgiyi ararlar. Bu bilginin nasıl kullanılacağı toplumsal değerler tarafından belirlenir. Bilgi farklı alanlarda kullanılabilir. Atom enerjisi hakkındaki bilgiler, hastalıkları iyileştirmek veya atom bombası üretmek için kullanılabilir, iyi veya kötüye kullanmak tamamen insanın kendi doğasının eseridir.

Etik tarafsızlık, bilim adamının hiçbir değeri olmadığı anlamına gelmez. Burada sadece, değerlerinin araştırmasının tasarımını ve davranışını bozmasına izin vermemesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, bilimsel bilgi değer olarak bağımsızdır.

Sistematik Keşif

Bilimsel bir araştırma, incelenmekte olan problemle ilgili gerçekleri toplamak ve analiz etmek için belirli bir ardışık prosedürü, organize bir planı veya araştırma tasarımını benimser. Genel olarak, bu plan birkaç bilimsel adım içerir (hipotezi belirleme, veri toplanması, veri analizi (sınıflandırma, kodlama ve tablolama), bilimsel genelleme ve tahmin.

Güvenilirlik

Bilimsel bilgi, öngörülen koşullar altında bir kez değil, tekrar tekrar ortaya aynı sonuçları vermelidir. Her yerde ve her zaman belirtilen koşullar altında yeniden üretilebilir ve rastgele gözlemlere dayanan sonuçlar pek güvenilir değildir.

Kesinlik

Bilimsel bilgi kesindir. Bazı edebi yazılarda olduğu gibi belirsiz veya anonim değildir. Tennyson’un, “Her an bir insan ölür ve her an bir insan doğar” sözü bir edebiyat örneğidir ama bilim değildir. Bunun bilimsel olarak kabul görmesi için şu şekilde yazılmalıdır: “Hindistan’da, 2001 nüfus sayımına göre, ortalama olarak her 10 saniyede bir, bir adam ölüyor; ortalama olarak her 4 saniyede bir bebek doğuyor.” Kesinlik, kesin sayı veya ölçüm vermeyi gerektirir. Bilimsel bir araştırmacı, “insanların çoğu aşk evliliklerine karşı” demek yerine, “İnsanların yüzde doksanı aşk evliliklerine karşı” der.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Bakterilerde Konjugasyon: Genel Bir Bakış

Konjugasyon Nedir? Bakterilerde konjugasyon kısaca, bir bakteri hücresinin genetik materyali başka bir bakteri hücresine aktarmasının bir yolu demektir. Bakteriyel konjugasyon yoluyla aktarılan genetik materyal, bakteri hücresinin kromozomlarında zaten mevcut olandan farklı genetik bilgi taşıyan...

Nikola Tesla ve Tesla Bobini

Nikola Tesla, elektrik ve manyetizma alanında büyük bir bilim insanıdır. Bu blog yazısında Tesla Bobini'nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını inceliyoruz. Tesla Bobini, elektrik...

Kimyanın Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Kimyanın babası kimdir? İşte bu soruya verilebilecek cevaplar farklılık gösterir. Kime sorduğunuza bağlı olarak bu kişilerin her birinin bu ünvanın sahibi olarak kabul edilebileceğinin nedenlerine bir...

Fiziğin Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Fiziğin babası olarak anılan İngiliz fizikçi Sir Isaac Newton, modern bilimin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Fizik, matematik ve astronomi alanlarında yaptığı keşifler ve geliştirdiği...

Disakkaritler Nelerdir ve Nasıl Oluşurlar?

Kimse durduk yere günlük konuşmalarında disakkaritler hakkında konuşmaz, ancak bu molekül şekerler muhtemelen yediğiniz yiyeceklerin bir çoğunda mevcuttur. Disakkaritler, süt şekeri olarak da anılır ve karbonhidratların...