Çarşamba, Mayıs 22, 2024

En İyi Doğada Hayatta Kalma Filmleri

-

Doğada hayatta kalma filmleri, sinema severlerin en sevdiği film kategorileri arasında başı çekiyor. Bu tarz filmlerde mücadele şartları ne kadar zorlu olursa, izleyici sayısı da o kadar artıyor. Bugüne kadar bu kapsamda çekilen filmler arasında izlenmesi gereken en iyi ve etkileyici hayatta kalma filmlerini sizin için bir araya getirdik.

17. Jungle “Orman” (2017)

Fragman IMDb: 6.7

2017 yapımı ve ormanda hayatta kalma konusunda çekilen filmler arasında en iyilerden biridir. Filmin yönetmenliğinde Greg McLean, başrollerinde ise Daniel Radcliffe, Thomas Kretschmann ve Joel Jackson yer alıyor. Bolivya’da orman gezisine çıkan bir grup arkadaş, rehberlerinin sahtekarlığı nedeni ile ormanda kaybolurlar. Akla gelmeyecek felaketlerle karşılaşan grup, hayatta kalmak ve ormandan kurtulmak için inanılmaz bir mücadeleye başlar. Filmde, oyuncuların performanslarının çok yüksek olması, filmin çok sayıda kişi tarafından izlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

16. The Grey “Gri Kurt” (2011)

Fragman IMDb: 6,8

2011 yapımı olan Gri Kurt adlı film hayatta kalma konusunda çekilen filmler arasında on altıncı sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde Joe Carnahan, başrollerinde ise Liam Neeson, Dallas Roberts ve Frank Grillo yer alıyor. Bir grup insan, Alaska’da bulunan petrol sondaj bölgesinde çalışmak için uçakla seyahat eder. Bilinmeyen bir nedenle uçak düşer ve uçaktan kurtulan kişiler, kendilerini çok soğuk ve çetin arazi şartlarında bulurlar. Gruba liderlik eden Ottway’in, ekibinde bulunan yaralılardan oluşan grubu bölgedeki kurtlardan ve çetin yaşam koşullarından kurtarmaya çalışmaktadır.

15. All Is Lost “Sona Doğru” (2013)

Fragman IMDb: 6,9

2013 yapımı olan Sona Doğru hayatta kalma filmleri arasında önemli bir yere sahip ve on dördüncü sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde J.C. Chandor, başrolünde de ise Robert Redford yer alıyor. Filmde ünlü oyuncu tek kişilik performansı ile seyircilerin oldukça fazla beğenisini kazanıyor. Yatı ile tek başına seyahat eden bir adam, kaza sonucunda okyanusun ortasında bir şişme botta mahsur kalmıştır. Hiçbir iletişim cihazı olmayan adamın, yiyecek miktarı da hayatta kalmasına yetecek miktarda değildir.

14. In The Heart Of The Sea “Denizin Ortasında” (2015)

Fragman IMDb: 6,0

Denizin Ortasında, izlenmesi gereken bir ıssız adada hayatta kalma filmidir ve listemizde 15. sırada kendine yer buluyor. Filmin yönetmenliğinde Ron Howard, başrollerinde ise Chris Hemsworth, Benjamin Walker ve Cillian Murphy yer alıyor. Sürekli balina avına çıkan Nantucket gemisi, son avında büyük bir balinanın çarpması ile parçalanarak batar. Gemiden kurtulmayı başaran mürettebat için, okyanusun ortasında ve balinalar ile köpek balıklarının cirit attığı bir bölgede, müthiş bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

13. Everest (2015)

Fragman IMDb: 7,1

2015 yapımı olan Everest filmi hayatta kalma filmleri arasında klasik haline gelmiş ve on ikinci sırada yer almaktadır. Filmin yönetmenliğinde Baltasar Kormákur, başrollerinde ise Jason Clarke, Jake Gyllenhaal ve Josh Brolin rol alıyor. Yaşanmış bir olayı anlatan filmde, Everest dağına tırmanmaya karar veren iki kafilenin başına gelenler anlatılıyor.

Kafileler zirveye yaklaştıkları anda, müthiş bir kar fırtınasına maruz kalırlar. Kafile lideri dünyaca ünlü bir tırmanış hocasıdır. Dağda mahsur kalanları kurtarmak için hayatını riske atan kafile lideri, zirveye yakın bir yerde mahsur kalır. Yanında oksijen ve su bulunmayan kafile liderine, hava şartlarından dolayı kurtarma ekibi de gönderilemez. Kafile lideri için tek başına uzun ve çok soğuk günler başlamaktadır.

12. Alive “Yaşamak İçin” (1993)

Fragman IMDb: 7,1

1993 yapımı olan Yaşamak İçin, doğada geçen hayatta kalma filmleri arasında on üçüncü sırada yer almaktadır. Filmin yönetmenliğinde Frank Marshall, başrollerinde ise Ethan Hawke, Vincent Spano ve Josh Hamilton bulunuyor. Yaşamak için de, yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu ediyor. Uruguay’ın ragbi takımı maç için uçakla seyahat ederken, uçak Ant dağlarına çarpar. Ragbi takımından ve uçakta seyahat edenlerden kurtulanlar için, soğuk ve amansız bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

11. Unbroken “Boyun Eğmez” (2014)

Fragman IMDb: 7,2

2014 yapımı olan Boyun Eğmez hayatta kalma filmleri arasında onuncu sırada bulunuyor. Filmin yönetmenliğinde Angelina Jolie, başrollerinde ise Jack O’Connell, Domhnall Gleeson ve Garrett Hedlund bulunuyor. Amerikalı maraton koşucusu olan Louis Zamperini, berlin’de düzenlenen olimpiyat oyunlarında ülkesini temsil etmiştir. Dereceye giremeyen ünlü koşucu, finalde gösterdiği performanstan dolayı çok beğeni kazanır.

Ünlü koşucu ile Adolf Hitler bile tanışmak ister. Tokyo’daki olimpiyatlara katılmak için yola çıkan Zamperini, II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile olimpiyatlar iptal edilince savaşa katılır. Bu seferde kaza sonucunda, iki silah arkadaşı ile Pasifik’in ortasında mahsur kalır. Silah arkadaşlarının amansız hayatta kalma savaşı, tam 47 gün sürecektir.

10. The Road “Yol” (2009)

Fragman IMDb: 7,2

2009 yapımı olan Yol filmi hayatta kalma filmleri arasında on birinci sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde John Hillcoat, başrollerinde ise Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee ve Guy Pearce bulunuyor. Kıyamet gününden sonra Amerika’nın her yerinde büyük yıkım oluşmuş ve her yerde büyük yangınlar başlamıştır.

Küçük bir çocukla babası, felaketten sağ kurtulmuş ama çetin doğa koşulları arasında yaşam mücadelesi vermektedir. Baba ve oğlu sadece doğanın zor koşulları ile değil, haydutluk yapan çetelerle de mücadele etmek zorundadır.

9. 127 Hours “127 Saat” (2010)

Fragman IMDb: 7,6

2010 yapımı olan 127 Saat, hayatta kalma filmleri listemize yedinci sıradan giriş yapıyor. Filmin yönetmenliğinde Danny Boyle, başrollerinde ise James Franco, Amber Tamblyn ve Kate Mara bulunuyor. Filmin kahramanı olan Aron, serbest tırmanıcıdır. Aron kimseye haber vermeden ani bir kararla tırmanış için yüksek bir dağa gider.

Zirveye yaklaştığında, kolunu kayaların arasına sıkıştıran aron için, 5 gün sürecek zor bir hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır. Aron’un bu esnada yapacağı tek şey geçmişinin muhasebesini yaparak, kurtulma ümidi ile yaşamaya devam etmektir.

8. Apollo 13 (1995)

Fragman IMDb: 7,6

1995 yapımı olan Apollo 13 hayatta kalma filmleri arasında sekizinci sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde Ron Howard, başrollerinde ise Tom Hanks, Bill Paxton ve Gary Sinise bulunuyor. NASA bir astronot ekibini, Apollo 13 adı verilen uzay aracı ile Ay’a gönderir.

Yolculuğun henüz yarısı bile tamamlanmamışken, uzay aracında beklenmedik bir olay gerçekleşir. Mürettebata oksijen sağlayan tüplerde patlama meydana gelmiştir. Astronotlar Ay’a gidemedikleri gibi, dünyaya da dönememektedirler. NASA’nın kendilerine kurtarmasını bekleyen ekibin, zaman geçtikçe umutları da tükenmeye başlamıştır.

7. The Impossible “Kıyamet Günü” (2012)

Fragman IMDb: 7,6

2012 yapımı olan Kıyamet Günü hayatta kalma filmleri listemizde dokuzuncu sırada bulunuyor. Filmin yönetmenliğinde Juan Antonio Bayona, başrollerinde ise Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland bulunuyor. Yılbaşı tatili için Tayland’a giden iki çocuklu bir aile, ertesi gün kaldıkları otelin ve çevresindeki yerleşim yerlerinin tsunamiden dolayı sular altında kalması ile uyanırlar.

Ailenin tüm bireyleri birbirinden ayrı bölgelere sürüklenmiş ve birbirlerinden haber alamamaktadır. Baba, ailesini bir araya getirebilmek için, amansız bir mücadeleye başlar. Aile bireylerinin bir kısmı yaralanmış ve hepsi de sulardan kurtularak hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadır.

6. Gravity “Yerçekimi” (2013)

Fragman IMDb: 7,7

2013 yapımı olan Yerçekimi, hayatta kalma filmleri listemizde altıncı sıraya adını yazdırıyor. Filmin yönetmenliğinde Alfonso Cuarón, başrollerinde ise Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris bulunuyor. Filmin kahramanı olan Matt Kowalsky emekliliği gelmiş bir astronottur ve son kez uzay görevine çıkmıştır.

Matt’in ekip arkadaşı olan Dr. Ryan Stone ise ilk defa uzay görevine çıkmıştır. Bu ikili uzayda yürüyüş yaparken, meteorla uzay gemisini parçalamaya başlar ve uzayın boşluğunda mahsur kalırlar. Astronotlar hayatta kalabilir ve kapsüle ulaşabilirlerse, dünyaya dönmek için bir şansları olabilir. Ancak söz konusu kapsüle ulaşmak hiç de kolay olmayacaktır.

5. Cast Away “Yeni Hayat” (2000)

Fragman IMDb: 7,8

2000 yapımı olan Yeni Hayat hayatta kalma filmleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde Robert Zemeckis, başrollerinde ise Tom Hanks, Helen Hunt ve Nick Searcy bulunuyor. Chuck Noland, dünyada çok tanınan bir şirkette analist olarak görev yapmaktadır. Chuck’ın görev yaptığı şirket uluslararası çalıştığı için, diğer ülkelerde şirketle ilgili meydana gelen sorunların çözümü de kendisine düşmektedir.

Bu nedenle Chuck, sürekli olarak diğer ülkelere seyahat etmektedir. İş yüzünden evlenmeye bile vakit bulamayan Chuck, noel gecesi acil bir telefon alır ve Malezya’ya doğru uçmaya başlar. Güney Pasifik üzerinde uçağı düşen Chuck, kendine geldiğinde ıssız bir adada olduğunu anlar. O güne kadar teknolojinin nimetleri içinde yaşayan Chuck için, doğada yaşam macerası çok zorlu geçecektir.

4. Apocalypto “Apokalipto” (2006)

Fragman IMDb: 7,8

2006 yapımı olan Apokalipto filminin yönetmenliğinde Mel Gibson, başrollerinde ise Rudy Youngblood, Raoul Trujillo ve Dalia Hernández bulunuyor. Maya uygarlığının yaşadığı bir dönemde, bir kabile kendi halinde ve huzur içinde yaşamaktadır.

Daha gelişmiş bir kabile tarafından, Tanrı’ya kurban edilmek için kabileye baskın yapılır ve büyük çoğunluğu öldürülür. Geri kalanlar ise, kurban edilmek üzere kabilelerine gönderilir. Saldırıdan hamile olan karısı ve oğlunu saklayarak kurtaran Jaguar Paw için, ailesini kurtarmak ve hayatta kalabilmek için çetin bir mücadele başlayacaktır.

3. Life of Pi “Pi’nin Yaşamı” (2012)

Fragman IMDb: 7,9

2012 yapımı olan Pi’nin Yaşamı denizde hayatta kalma filmleri arasında önemli bir yere sahiptir ve listemizde de beşinci sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde Ang Lee, başrollerinde ise Suraj Sharma, Irrfan Khan ve Adil Hussain bulunuyor. Filmin kahramanı olan Pi, 16 yaşında Hintli bir çocuktur.

Pi’nin babasının kendisine özel bir hayvanat bahçesi vardır ve hayvanat bahçesi satılınca, bir kısım hayvanı gemi ile Kanada’ya taşımaktadır. Gemi hava koşullarından dolayı batar ve Pi ile birlikte bir Bengal kaplanı, sırtlan ve orangutan bir filikaya binerek kurtulurlar. Pi, önderlik yaparak bu hayvanlarla birlikte bir yaşam mücadelesine başlar.

2. The Revenant “Diriliş” (2015)

Fragman IMDb: 8,0

2015 yapımı olan Diriliş en iyi hayatta kalma filmleri listemizde ilk sırada yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde Alejandro González Iñárritu, başrollerinde ise Leonardo DiCaprio, Tom Hardy ve Domhnall Gleeson bulunuyor.

Filmin kahramanı olan Hugh Glass, çok ünlü bir kürk avcısıdır. Hugh özellikle tuzakçılık konusundaki başarısı ile ün yapmıştır. İçerisinde Hugh’unda bulunduğu ekip, Fransız birlikleri ile Kızılderililerin de bulunduğu bir av bölgesinde avlanmak için hazırlıklarını yaparlar. Başarılı bir av sonucunda Hugh, büyük bir boz ayının saldırısına uğrar ve ölümcül şekilde ağır yaralanır.

Ekip, bu bölgeden hızla uzaklaşmak istemektedir ve ağır yaralı olan Hugh’un kendilerini yavaşlatacağını düşünürler. Ekip hugh’un iyileşemeyeceğine karar verir ve Hugh’u ölüme terk ederek bölgeden hızla uzaklaşır. Hugh’u çok çetin günler beklemektedir, bölgeyi çok iyi tanıyan Hugh iyileşmeye başlar ve kendisini ölüme terk edenleri bulmak için hayatta kalmak zorundadır.

1. The Martian “Marslı” (2015)

Fragman IMDb: 8,0

2015 yapımı olan Diriliş, listemizin ikinci sırasında kendine yer edindi. Filmin yönetmenliğinde Ridley Scott, başrollerinde ise Matt Damon, Jessica Chastain ve Kristen Wiig bulunuyor. Mars’ta yaşama imkanlarını araştırmak için, değişik branşlarda uzman olan bir astronot grubu Mars’taki uzay üssüne gönderilir. Dünyaya geri dönmek için hazırlık yapan ekip, çok şiddetli bir kum fırtınasına maruz kalır.

Filmin kahramanı olan Mark Watney’in kum fırtınasında öldüğüne inanan ekip, dünyaya geri dönmeye başlar ve gezegende Watney’i ölüme terk ederler. Ekibin gezegeni terk etmesinden bir süre sonra Watney kendine gelir ve terk edildiğini anlar. Watney’in hayatını devam ettirmesi için çok az yiyeceği bulunmaktadır.

Watney gezegende sebze yetiştirmeyi başarır ama bir başka kum fırtınasında ektiği ürünlerin çok büyük kısmı zarar görür. Eski bir uzay aracının iletişim cihazını çalıştırmayı başaran Watney, dünya ile sağlıklı olmasa da iletişim kurmayı başarır. Watney’in kurtarılması için çok uzun bir zaman gerekmekte, hayatını devam ettirmesi için ise çok az yiyeceği bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

En Çok Sevilen Türk Kadın Oyuncular

Ülkemizde dizilerin yeri her zaman bir başka! Dizi sektörü özellikle pandeminin etkisi ile daha fazla talep gören bir sektör haline geldi. Son dönemlerde de...

Tek Bir Mekanda Geçen En İyi Filmler!

Tek mekanda geçen filmler, bir yapımcının en iyi arkadaşı ve bir yönetmenin en büyük düşmanıdır. İşin bütçe kısmına gelecek olursak, milyonlarca dolarlık bütçeler gerektirmemesi sebebiyle...

Distopya Nedir? En Beğenilen Distopya Filmleri

Distopya Nedir? Distopya, olumsuz ve korkutucu bir gelecek vizyonunu tasvir eden kurgusal bir türdür. Distopya, toplumun veya dünyanın içine düştüğü baskıcı, zorbalıkla yönetilen, adaletsiz, tehlikeli...

Film Önerileri | Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Hazırlamış olduğumuz gelmiş geçmiş en iyi izlenmesi gereken filmler tavsiye listesinde, dünyanın en çok izlenen ve en popüler filmlerini IMBD puanlarına göre sıraladık. Yabancı...

21. Yüzyılın En İyi Uzay Filmleri (Şimdiye Kadarki)

Bu yıl; teste tabi tutulması gereken bir dizi yeni insanlı araç ve nihayet yerden kalkmak için lanse edilen birkaç uzay turizmi projesi ile uzay...