Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Genital Bölge Seyirmesi (Seğirme) Neden Olur?

-

İnsanlar bazı durumlarda genital bölgede seyirme (seğirme), titreşim ya da karıncalanma olarak tanımlanabilecek bir his yaşayabilir. Bu seğirme gelip giden bir yapıda olabildiği gibi, şiddeti ya da yoğunluğu da kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sırada hafif bir tahriş olma ya da ağrılı spazm hissedilebilir. Yaşanan duygular bireysel özelliklere göre farklılık gösterir.

Çoğu kez bu durum endişe verici bir nedene bağlı olmaz. Vajina bölgesinde hafif bir seğirme olması normal karşılanabilir ve bu durumun birden fazla iyi huylu sebebi olabilir.

Genital Bölgede Seyirme (Seğirme) Hissedilmesinin Nedenleri

Vajinal seğirmenin nedenini her zaman net olarak belirlemek mümkün olmayabilir. Genellikle gelip geçici bir durum olduğu için insanlar yaşadıkları rahatsızlığı bir doktora bildirmekte ya da başkalarına anlatmakta geç kalabilir. Bu nedenle de genital bölge seğirmesi hakkında çok fazla araştırma bulunmuyor.

Bilim insanları tarafından yapılan bilimsel araştırmalara bağlı olarak genital bölgede yaşanan seğirme ya da titreşimin bazı potansiyel nedenleri hakkında derlediğimiz bilgileri aşağıdaki yazıda size sunuyoruz. Lütfen okumaya devam ediniz.

Pelvik Taban (Pelvic Floor) Disfonksiyonu

Pelvik taban ya da pelvic floor, pelvik kemiğinin omurganın alt bölümüne bağlanan kas tabakasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Pelvik taban bu bölgede yer alan organları ve yapıları destekleyici görev yapar. Bu organlar arasında rektum ve mesane de yer alır. Kadınlarda pelvik taban kasları diğer organların yanı sıra vajinayı da çevreleyerek, rahmi destekler.

Pelvik taban disfonksiyonu olarak tanımlanan işlevsel bozukluk, (PFD) pelvik taban kas bölgesinde yer alan kasların kontrolünde bir zayıflama olması halini belirtir. Pelvik taban kaslarının normalden daha zayıf olması durumunda söz konusu disfonksiyon gelişebilir.

Plevik floor disfonksiyonu ile ortaya çıkan semptomlar şunlardır:

 1. İdrara çıkma sıklığında artış
 2. Mesanenin tam olarak boşaltılamaması
 3. Kabızlık sorunu
 4. Bağırsak hareketleri nedeniyle ağrı hissedilmesi
 5. Cinsel organlar ya da rektum bölgesinde sebebi belirsiz ağrı
 6. Cinsel uyarılma ve/veya ilişki sürecinde ya da sonrasında ağrı hissedilmesi

Pelvik taban disfonksiyon problemlerinin en sık rastlandığı dönemler hamilelik ve doğum sonrası evreleridir.

Kas Spazmları

Kas spazmı bir ya da birden fazla kasın ani ya da kontrolsüz olarak kasılması şeklinde tanımlanabilir. Kas spazmları genital bölgede seğirme ya da titreşim hissine yol açabilir. Kas spazmına sebep olabilecek başlıca nedenler şunlardır:

 1. Endişe
 2. Stres
 3. Tükenmişlik
 4. Yetersiz beslenme

Ayrıca kullanılan bazı ilaçları etken maddesine karşı vücut kas spazmı reaksiyonu verebilir. Kas spazmına sebep olabilen başlıca maddeler şunlardır:

 1. Kafein
 2. Psödoefedrin
 3. Albuterol

Genellikle, kas spazmları iyi huyludur ve tedavi edilmeden, kendi kendine iyileşir. Fakat bazen genital bölgede kas seğirmelerinin altında yatan nörolojik sebepler olabilir. O zaman mutlaka tıbbi tedavi alınmalıdır. Olası nörolojik sebepler şunlar olabilir:

 1. Kas güçsüzlüğü
 2. Kas atrofisi
 3. Yürüme ya da koşma sırasında anormallik olması
 4. Konuşma ya da yutma sırasında sorun yaşanması

Vajinusmus

Vajinusmus en genel tanımıyla vajina etrafında yer alan pelvik kasların spazmını tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Vajinal girişte ağrı yaşanması rahatsız edicidir. ‘’Amerikan Genç Kadın Sağlığı Merkezi’’ vajinusmus gelişiminin vücudun bir refleksi olduğun öne sürüyor. Söz konusu ağrı çoğu kez vajinaya herhangi bir şey yerleştirilirken hissedilir. Buna bağlı olarak vajinusmus problemi yaşayan bireyler cinsel ilişki, tampon yerleştirme ya da pelvik muayene gibi işlemler sırasında ağrı hissedebilir. Konu üzerinde çalışan bilim insanları vajinusmusun kesin nedeni hakkında net bir fikir belirtmemekle birlikte aşağıdaki eylemlerden önce yaşanan rahatsızlıkla ilişkili olabileceğini belirtiyor.

 1. İlk defa tampon kullanılması
 2. Pelvik muayene
 3. Cinsel saldırıya maruz kalmak

Genital Bölge Seğirmesi Hakkında Ne Zaman Doktora Danışılmalıdır

Vajina içerisinde ya da etrafında seğirme hissinin sıklaşması ve yoğunlaşması durumuna doktorunuzla görüşmelisiniz. Genital organlarda seğirme hissine aşağıdaki semptomlar da eşlik ediyorsa doktorla görüşülmelidir.

 1. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
 2. Tampon yerleştirilirken yaşanan ağrı
 3. İdrar yaparken ağrı hissedilmesi
 4. İdrarda kan görülmesi
 5. Vajinal akıntının normalden fazla olması
 6. Pelvik bölgede ağrı hissedilmesi
 7. Vajinada normalin dışında kanama olması

Genital bölgede seğirmenin yanı sıra yukarıda belirtilen hissin yaşanmasının altında yatan sorunlar şunlar olabilir:

 1. Vajinal mantar enfeksiyonu gelişimi
 2. İdrar yolu enfeksiyonu gelimimi
 3. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon gelişmesi

Bu sayılan sebepler her zaman seğirmeye sebep olmasa da vajinal tahrişe yol açabilir. Enfeksiyon gelişimi doktor tarafından reçete edilecek antifungal ya da antibiyotik ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Genital seğirmenin yaşandığı dönem hamilelik dönemi ise ihmal etmeden doktora başvurulmalıdır.

Genital Bölge Seğirmeleri İçin Tedavi

Eğer yaşanan genital bölge seğirmesinin altında yatan ciddi bir durum yoksa tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gerçekleşir. Böyle durumlarda tıbbi tedavi uygulanması yerine seğirmelerin hissedilmesini azaltabilecek bazı adımlar atılabilir. Bunun için yapılabilecek yaşam değişiklikleri şunlardır:

 1. Dengeli beslenmeye dikkat etmek
 2. Bol sıvı tüketmek ( özellikle içme suyu)
 3. Seğirme ortaya çıktığında stres altında olmaktan kurtulmak ve rahatlamaya çalışmak (meditasyon, yoga tekniklerinden yararlanılabilir.)
 4. Pelvik taban kaslarının güçlenmesini sağlayan Kegel egzersizlerinin uygulanması
 5. Yeterli uyku uyumak

Yukarıda verilen maddeler her zaman yararlı olmayabilir. Böyle durumlarda doktora danışılmasında yarar vardır. Doktor yaşanan rahatsızlıklar ve semptomlar hakkında bilgi edinerek tıbbi öyküyü alabilir. Ayrıca kesin bir teşhis koyabilmek için pelvik muayene de yapmak isteyebilir.

Yaşanan semptomların altında yatan tıbbi bir sorunun varlığı ortaya çıkarsa, doktorun önerdiği tedavi sürecine uyulmalıdır.

Özetle toparlamak gerekirse, vajina bölgesinde seğirme hissi çoğu kez önemli bir nedene bağlı değildir ve endişe edilmemelidir. Genellikle sebep pelvik taban kaslarının spazmıdır ve bireyin günlük aktivitelerini engellemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Elleacnelle Kullananlar Yorumları – Ne İşe Yarar?

Elleacnelle: Tüm Doğum Kontrol Hapı Sorularınıza Yanıtlar Doğum kontrol yöntemleri, modern hayatın vazgeçilmezlerinden biridir ve gebe kalma riskini en aza indirmek için birçok seçenek sunar....

Demir Eksikliği İlacı ile Daha Sağlıklı Kalın

Demir, vücudumuzun bağışıklık sistemi için özellikle büyüme ve gelişme evresinde ihtiyaç duyduğu minerallerden bir tanesidir. Vücut tarafından üretilemeyen demir minareli, demir eksikliği ilacı ile...

Apireks Şurup Ne İşe Yarar? Apireks Şurup Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hastalık dönemlerinde, özellikle ateşin düşürülmesinde etkili olan Apireks şurup, birçok kişi tarafından tercih edilen bir ilaçtır. Ancak, bu şurubun nasıl kullanılması gerektiği, içeriği ve...

Diş Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Diş ağrısı, ciddi olarak hayatın olağan akışını etkileyebilen büyüklükte bir ağrıdır. Kişinin günlük hayat kalitesini düşüren bu ağrının evde birkaç pratik tedavisi bulunuyor. Diş...

Doktorların Önerdiği En İyi Yüz Güneş Kremi

Çoğu kişi güneş kremlerinin sadece yaz aylarında kullanılacağını zannediyor. Ancak güneş kremleri sadece yaz aylarında değil, kış aylarında ve diğer mevsimlerde de düzenli olarak...