Çarşamba, Mayıs 22, 2024

İntihal Nedir, İntihal Nasıl Anlaşılır?

-

İntihal nedir, intihal oranı hesaplama nasıl yapılır, intihal denetleyicisi nedir, intihal ne demek sorularını sizin için yanıtladık.

İntihal veya Plagiarism bir kişinin düşüncelerini, keşiflerini, eserlerini kaynak göstermeden alıntılama olarak geçer ve bir bilgi hırsızlığı olarak kabul edilir. Akademik bilgi aşırma, ya da bilimsel hırsızlık sürekli olarak takip edilen ve fark edildiğinde önemli yaptırımları olan bir durumdur. Hazırlanan tezlerde fark edilen bir bilimsel hırsızlık sonucunda, teziniz iptal edilebilir ya da akademik kariyeriniz sonlanabilir. Günümüzde intihal internetin yaygınlaşması ve bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşılabilmesi nedeniyle kolayca fark edilir ve bununla ilgili önlemler alınabilir.

Plagiarism Nasıl Yapılır?

Plagiarism iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bilinçsiz şekilde de intihal yapmak mümkündür. Bilinçsiz şekilde karşımıza çıkan intihal, alıntı içerik için yanlış kaynak gösterme şeklinde ortaya çıkar. İçeriğin ilk kaynağını kullanmak, intihalin önüne geçmek açısından önemlidir. Alıntı yapılan içerik için doğru kaynak göstermek gerekir. Doğru kaynağı bulmak ise pek çok öğrenci için zor bir durum olabilmektedir. Çünkü akademik programlar, araştırma yöntemleri ve makale hazırlama konusunda detaylı bilgi sağlamaktan uzaktır. Yeterli bilgi edinemeyen öğrenci ise bilinçsiz olarak intihal yapmış olabilmektedir.

Bilinçli şekilde intihal yapmak ise, hiçbir kaynak göstermeden bir kişinin düşüncelerini olduğu gibi yazıda geçirmek ile olur. Bir bilimsel içerikte sürekli aynı kişiden bahsetmek, yeni düşünceler eklemeden o kişinin düşüncelerini aynı şekilde tekrar etmek de bir intihal olarak kabul edilir.  Bu durumdan kaçınmak için ise, summary veya paraphrase yapmak gerekir. Yani konuyu farklı kelimeler ve cümle şekli kullanarak açıklamak ve bu konuyu ele alan kişiye atıfta bulunmak gerekir. “ Watson’a göre, klasik koşullanma kuramında koşullu uyaran, koşulsuz tepki ve koşullu tepki bulunur.” Bu örnekte görüldüğü gibi, hem kuram sahibine atıfta bulunulmuş hem de açıklanmak istenen konu kuram sahibinin kelimeleri ile değil yazan kişinin kelimeleri ile ifade edilmiştir.

İntihal Nasıl Önlenir?

İnternetin yaygınlaşması ile her tür bilgiye ulaşmak daha da kolaylaşmıştır. Bu sayede intihali tespit etmek kolaylaşmıştır. Belirli programlar ile intihal çabucak tespit edilir. Bu programlardan en sık kullanılanı Turnitin olarak karşımıza çıkar. Bu programda, çok geniş bir veri tabanı mevcuttur. Her bilimsel alanda yapılan tüm çalışmalar bu veri tabanına kayıtlıdır ve bu sayede, bu programa yüklenen bir bilimsel içerikte intihalin varlığı kolayca bulunur. Turnitin, yüklenen içerikte hangi bölümlerin alıntılandığını işaretleyerek sonucu rapor şeklinde verir. Burada bulunan alıntılar, bilimsel içeriğin kaynaklar kısmında belirtilmemiş ise intihal olarak kabul edilir ve bu yazı ile ilgili Plagiarism den kaynaklı yaptırım uygulanır.

Bu programın kullanılması çok önemlidir. Çünkü Plagiarism uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkmış bir emeğin ele geçirilmesi ve çabasızca kullanılmasıdır. Bilgiye ve bilginin kaynağına kolayca ulaşabilen bu programlar sayesinde, özgünlük testi yani intihal testi yapmak mümkün olur. Bilginin emek harcanmadan ele geçirilmesinin önüne geçilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories