Cuma, Mayıs 24, 2024

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

-

İş bulma denilince hemen hemen herkesin aklına Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) geliyor. Binlerce iş ilanına ulaşım sağlayan hem işçi hem de işveren kesimini bir araya getiren İŞKUR iş ilanları her gün sistem üzerinden güncelleniyor. Peki, İŞKUR iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır? İŞKUR başvuruları hakkında merak edilenler içeriğimizde!

İŞKUR hem kamu hem de özel sektörün ilanlarını yayınlıyor. İş arayan vatandaşlarla işçi alımına ihtiyacı olanları bir araya getiren İŞKUR için başvuru yapmak isteyenlerin ilk olarak İŞKUR kayıt işlemini yerine getirmesi gerekiyor. İŞKUR kayıt işlemini tamamladıktan sonra kimlik numarası ve şifre ile size uygun olan bütün ilanlara ulaşım sağlayabilirsiniz. Peki, İŞKUR’a nasıl kayıt olunur? İŞKUR giriş işlemi sonrasında başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar!

İŞKUR KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 • İŞKUR üzerinden iş ilanlarına başvuru yapmak istiyorsanız, ilk olarak İŞKUR’a kayıt olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. İŞKUR’a kayıt olmak sanılanın aksine çok zor değil. Aşağıdaki link üzerinden tıkladığınızda açılan sayfanın sol üst tarafında iş arayan kısmından üye ol kısmına tıklayarak süreci başlatabilirsiniz.
 • Daha sonra üye ol kısmına tıkladıysanız, karşınıza üyelik sözleşmesi sayfası çıkacaktır. Burada üyelik sözleşmesine ilişkin birtakım maddeler yer alacak. Sayfanın alt kısmında yer alan onaylıyorum kısmına tıklamanız gerekecek.
 • Onaylıyorum kısmına tıkladığınız zaman İŞKUR sizden bir takım belgeler isteyecektir. Özellikle burada TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, baba adınız, doğum tarihi gibi bilgileri doğru girmeniz gerekecektir. Bu bilgileri yanlış girilmesi halinde sisteme giriş sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra aşağı kısımda yer alan güvenlik kodunu girmeniz istenecek. Bunu da hallettikten sonra aşağıda bulunan okudum onaylıyorum kutucuğunu işaretleyip, sayfayı ilerletmeniz gerekiyor.
 • İleri butonuna katıldığınız zaman karşınıza son bir aşama çıkacaktır. Burada yaşadığınız yere ilişkin bir takım bilgiler istenecek. E-posta adresiniz başta olmak üzere ikamet ettiğiniz adrese ilişkin bilgileri girdikten sonra sayfaya bir dahaki girişiniz için 6 haneli güvenilir bir şifre belirlemeniz gerekecek. Şifrenizi belirledikten sonra güvenlik sorunuzu oluşturup, “Üyeliği Oluştur ve Devam Et” kısmına tıklayarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Belirttiğimiz bütün bu işlemleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra profil sayfanıza ulaşacaksınız. Askerlik durumunuzu, öğrenim bilgileriniz ve mesleki bilgilerinizi girdikten sonra İŞKUR kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Artık bu aşamadan sonra profilinize giriş yaparak ilanları inceleyebilirsiniz.

İŞKUR KAYIT BELGESİ 2023

Buraya kadar İŞKUR sistemine nasıl kayıt olabileceğinizden bahsettik. İŞKUR kayıt belgesinin nasıl alınabileceğini de merak ediyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edin!

Bazı iş yerleri, İŞKUR üzerinden İŞKUR kayıt belgesi istemektedir. Bu belgenin temin edilmesi gerekebilir. İŞKUR kayıt belgesini artık İŞKUR’a gitmeden de alabilirsiniz. Sakın telaşlanmayın, sistem çok kolay bir şekilde işliyor!

İŞKUR kayıt belgesine ulaşmak için İŞKUR’a gitmeden e-Devlet üzerinden de işlem yapabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak karşınıza çıkacak ekran üzerinden İŞKUR kayıt belgesi yazabilirsiniz. Burada karşınıza çıkan ilk linke tıklamanız yeterli olacaktır.

İŞKUR’UN VERDİĞİ HİZMETLER HANGİSİ?

İŞKUR özellikle iş arayanların en sık tercih ettiği kurumlar arasında bulunuyor. Kamu ve özel sektör ilanlarının bir arada yayımlandığı İŞKUR şubelerinde verilen hizmetler sıkça araştırılıyor. Yayımlanan ilanların belirli başvuru tarihleri bulunuyor. Yukarıdaki link üzerinden ilanlara tıkladığınız zaman içerisinde özel ve genel başvuru şartları ile işverenlerin bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

İŞKUR üzerinden pek çok hizmet bir arada verilmektedir. İŞKUR’un verdiği hizmetlerin tamamı şu şekilde:

 • Kısa Çalışma Ödeneği
 • Açık İşler
 • İşsizlik Sigortası
 • ALO 170
 • Bilgi Edinme
 • Kamu Memur Alımı
 • Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı
 • İşbaşı Eğitim Programı
 • Mesleki Eğitim Kursları
 • Toplum Yararına Programlar
 • Engelli ve Eski Hükümlü Projeleri
 • Engelli İstihdamı
 • Teşvikler
 • İstatistikler
 • Yurtdışı İstihdam
 • Türk Meslek Sözlüğü
 • İş Kulüpleri

İŞKUR E-DEVLET GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

İŞKUR’a çeşitli kanallar üzerinden giriş yapabilirsiniz. İŞKUR’a giriş yapmanın en kolay yolları arasında e-Devlet bulunmaktadır. Peki, e-Devlet’e İŞKUR üzerinden nasıl giriş yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey, İŞKUR’un ana sayfasına giriş yapın. İŞ arayan kısmına tıkladığınız zaman karşınıza sizden TC kimlik numarası ve şifrenizi isteyen bir ekran çıkacak. Bu ekranın alt kısmında bulunan e-Devlet ile Giriş kısmına tıkladığınız zaman e-Devlet ekranı karşınıza çıkacak.

Bu işlemleri yaptığınız zaman e-Devlet ekranı karşınıza çıkacak. E-Devlet ekranı üzerinden kişisel bilgilerinizi girerek sisteme girebilirsiniz. Giriş yaptığınızda direkt olarak İŞKUR ekranına ulaşacaksınız.

İŞKUR İŞ İLANLARINA BAŞVURU 2023

Ülkemizde ne yazık ki son dönemlerde geçim sıkıntısı artmaya başladı. Güncel iş ilanlarını araştırmak isteyenler ise İŞKUR’un iş ilanlarını araştırıyor. Yukarıdaki üye olma işlemlerini halettikten sonra sizlere İŞKUR iş ilanlarına başvuruların nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. İŞKUR kayıt işlemlerinden sonra sisteme girdiğiniz kamu ve özel sektöre göre iş aramayı ve mesleklere göre iş aramanın nasıl olacağını anlatacağız. İşte detaylar!

 1. İŞKUR iş ilanlarına başvuru 2023 için ilk önce yukarıda belirtilen işlemlerin yapılması gerekmektedir.
 2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza bireysel kullanıcı bilgileri çıkacaktır. Burada iş ilanları kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 3. İş ilanları bölümüne tıkladığınız zaman karşınızda açılan ekran üzerinden ikamet ettiğiniz il için arama yapmak için ilinizi seçmeniz gerekiyor. İl ve ilçe olarak da belirttiğiniz kriterler için arama yapabilirsiniz.
 4. Mesleğiniz için de arama yapabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden de yine her türlü meslek için arama yapabilirsiniz (Büro memuru, bekçi, garson, satış elemanı vb)
 5. Son olarak İŞKUR üzerinden iş araması yaparken, dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında iş yeri türüdür. Bu iş yeri türüne tıkladığınız zaman karşınızda özel, kamu, yabancı işveren ve bireysel işveren seçenekleri çıkmaktadır. Eğer iş ararken bunların sizin için bir önemi yoksa tümü seçeneğine tıklayarak hemen aramanızı yapabilirsiniz.

İŞKUR İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ülkemizin her ilinde İŞKUR şubesi bulunmaktadır. Aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabilmek için ALO 170 üzerinden arama yapabilirsiniz.

İŞKUR ANKARA İLETİŞİM BİLGİLERİ

İletişim Hattı 444 75 87

Telefon(0312) 435 15 65

Faks (0312) 431 02 40

e-posta ankara@iskur.gov.tr

İl/Şube Müdürü Arif AY

Adres Ayrancı Mah. Uçarlı Cad. No:29 Çankaya/Ankara

İŞKUR İSTANBUL İLETİŞİM BİLGİLERİ

İletişim Hattı 444 75 87

Telefon (0 212) 249 29 87

Faks (0 212) 249 08 61

e-posta istanbul@iskur.gov.tr

İl/Şube Müdürü Kadir AKYÜZ

Adres Hacımimi Mah. Lüleciler Sk. No:4 Tophane/Beyoğlu/İSTANBUL

İŞKUR İZMİR İLETİŞİM BİLGİLERİ

İletişim Hattı 444 75 87

Telefon (0 232) 482 12 48

Faks (0 232) 441 10 41

e-posta izmir@iskur.gov.tr

İl/Şube Müdürü Kadri KABAK

Adres Akdeniz mah. Şehit Fethi Bey cd. no:47 Konak/İZMİR

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Telefon 216 39 29

Faks 216 35 81

Daire Başkanı Ezgi ÇAVDAR

Genel Müdürlük

Telefon: 0312 216 30 00

Fax: 0312 435 29 27

Adres: Emniyet Mahallesi Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:42 Yenimahalle / ANKARA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories