Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Kaizen Nedir? Kaizen’in 5s’i Nasıl Uygulanır?

-

Kaizen nedir? İyileştirme veya “iyiye doğru yapılan değişim” anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Kaizen, herhangi bir organizasyonun ve işletmelerin işleyişinin daha iyi olmasını sağlamak için her çalışanın (CEO’dan saha personeline kadar) gösterdiği çapa olarak tanımlanır. Eğer bir gün, Japonya’da bir şirkette çalışacak olursanız, Kaizen sürecine ne kadar önem ve değer verdiklerini anlayacaksınız. Kaizen felsefesi, Japon şirketlerinin kusurları ortadan kaldırmak ve uzun vadede, kaliteyi artırma ve nihayetinde müşteri memnuniyetini sağlamak için bazı politika ve kurallar uygulayarak, rakiplerini geride bırakmasına yardımcı olur.

Peki kaizen nedir? Kaizen metodu tam olarak bir temel prensip üzerinde çalışır. O da “Değişim iyidir” prensibi.

Kaizen, kısaca “bir organizasyonun çalışma süreçlerinin ve işlevlerinin değişim yoluyla devamlı olarak iyileştirilmesi” anlamına gelir. Birçok sektörde kendine kullanım alanı bulabilen Kaizen tekniği, genel süreçlerde sürekli olarak küçük iyileştirmeler uygulamayı ve sonunda işletmenin uzun vadede başarılı olmasını hedefler. Japonlar, şirket sisteminde ve politikasında devamlı olarak yapılan değişimlerin, birkaç büyük değişiklikten daha etkili sonuçlar getirdiğini düşünüyor.

Kaizen 6 Sigma Ne Demektir?

Kaizen yaklaşımı, yalnızca imalat sektöründe değil, neredeyse tüm departmanlarda verimliliğin sürekli iyileştirilmesini hedefler. Kaizen araçlarını uygulamak, tek bir bireyin sorumluluğu değildir, kuruluşta çalışan her bireyin belli inisiyatifler almasını gerektirir.
Aşağıda Kaizen Altı Sigma‘nın ana unsurları yer almaktadır:

  • Takım Çalışması ve Eğitimi
  • Kişisel Disiplin
  • Moralin Yükselmesi
  • Kalite Çemberleri
  • Gelişim İçin Öneriler

5s ve Kaizen Nedir?

Kaizen’in 5s’i, şirketlerde sağlıklı bir çalışma ortamını sağlayan kusursuz sistemleri, standart politikaları, kuralları ve düzenlemeleri oluşturan sistematik bir yaklaşımdır. Bunun en büyük örneği, herhangi bir Japon şirketini temsil eden kişiyi mutsuz görmenizin oldukça zor olmasıdır. Japon çalışanlar asla kurumları hakkında kötü konuşmazlar. Evet, “Kaizen nedir” süreci, küçük sürekli değişiklikler ve kusurların giderilmesi yoluyla, çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Hızlı kaizen araçları, daha iyi üretkenlik ve daha iyi sonuçlar sağlayan oldukça organize bir çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda, çalışanlar ile kurum arasında büyük bir bağ oluşturur ve deyim yerindeyse “aile ortamı” sağlar. Peki, Kaizen’in 5s’i nedir?

Ayrıntılı şekilde 5s’in ne demek olduğunu açıklayalım:

  • SEIRI (Ayıklama): SEIRI, İngilizce’de “sort out” anlamına gelir; dilimizde ise “problemi çözmek” demektir. Seiri aşamasına göre çalışanlar işleri iyi bir şekilde çözmeli ve organize etmelidir. Öğeleri, yani yapılması gereken işleri “Gerekli”, “Kritik”, “En Önemli”, “Aciliyeti yok” ve “Yararsız” olarak belli sınıflara ayırmak yoluyla uygulanır. Yararsız olanı atın, ayrıca şu anda aciliyeti olmayan şeyleri bir kenara bırakın. Kritik ve en önemli olarak işaretlenen maddeleri ise öncelikli olarak yerine getirin.
  • SEITION (Düzenleme): Seition, organize etmek, düzenlemek anlamına gelir. Araştırmalar, çalışanların değerli zamanlarının yarısını, öğeleri ve önemli belgeleri aramak için harcadıklarını söylüyor. Her eşyanın kendine ait bir yeri olmalı ve yalnızca o yerde tutulmalıdır.
  • SEISO (Temizlik): “SEISO” kelimesi temizlik anlamına gelir. İşletme her an temiz tutulmalıdır. Ayrıca çalışma alanı tamamen düzenli olmalıdır, çünkü dağınıklık dikkat bozar. Gerekli belgeler uygun klasör ve dosyalarda saklanmalıdır. Dolaplar ve çekmeceler zaten ne için var ki? Onları belgeleri ve klasörleri saklamak için ağzına kadar doldurun, masanızı boş yere işgal etmeleri dikkatinizi dağıtacaktır.
  • SEIKETSU (Standartlaşma): SEIKETSU, standardizasyon anlamına gelir. Her kuruluşun belirli standart kurallara sahip olması ve yüksek kalitede ürün (veya hizmet) sağlamak belli için politikalar belirlemesi gerekir.
  • SHITSUKE (Sürdürme ve Geliştirme): Çalışanların kuruluşun politikalarına saygı göstermesi, kural ve düzenlemelere uyması gerekir. Kısacası “öz disiplin” şarttır. Herkesin saati saatine iş başında olması, molaları doğru kullanması gibi küçük değişiklikler yaparak rahatlıkla sonuç alınacaktır.

Kısacası kaizen yöntemi, bahsettiğimiz bu küçük iyileştirmelere odaklanır ve böylece uzun vadede oldukça iyi bir sonuç verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories