Salı, Nisan 16, 2024

Antrasit Kömür Nedir? Antrasit Maddesi Nedir?

-

Anstrasit Kömür Nedir?

Antrasit, kömür madeninin bir cinsidir. Kalorisi oldukça yüksektir. Antrasit kömür çeşitleri ve kömür maden türleri içinde en havalı olanıdır. Yani yakıcılığı en fazla olanı. Nasıl ki şarap seçerken eskisini seçerler, kömür madenleri içinde aynı durum söz konusudur. Maden ne kadar eski ise kalitesi ve yakıcılığı da o kadar fazla olur. Kömür türleri üç tiptir bunlar, taş kömürü, linyit ve antrasittir.

Antrasitin tanımına Maden İşletmeciliğinin tabiriyle bakıldığında; uçucu  gazları  az, (%5  ile  10  arası)  ve  kalorifik  (yanma)  değeri  yüksek  olan  bir  cins  maden  kömürü. Kısa, mavi  ve  is  bırakmayan  bir  alev  ile  yanar, az  koku  çıkartır  ve  koklaşmaz. Antrasit  Amerika’da  sert  kömür  ve  Galler’de  kaya  kömürü  olarak  adlandırılır. Çıkarıldığı  ocağa  göre  özellikleri  önemli  farklılıklar  gösterir. Amerikan antrasitlerinin  ortalama  analiz  sonuçları  aşağıdaki  gibi  özetlenebilir :  Nem  %2,8-4,4 ; uçucu  madde  % 1,9-4,8 ; sabit  karbon  %75,2-81,8 ; kül  %10,1-9,0 ısıl değer 13.360-13130 BTU/lb; veya 7420-7295 kcal/kg; hidrojen  %3,7-3,4 ; kükürt   %2,2-0,6; karbon%78,3-79,8; azot  %1,7-1,0; oksijen %4,0-6,2. Verilen değerlerden birincisi semi-antrasit ve ikincisi antrasit kömürleri içindir. (Eti Maden İşletmeleri Terimler Sözlüğü) 1

Fosilleşmesinde en etken madde bitkilerdir. Antrasitin bileşenleri, karbon oranı % 90-95 oranında, hidrojen oranı %2-3, oksijen oranı %2-3, azot oranı ise  %0.1-0.2 kadardır. Taş kömüründe ise karbon oranı % 75-80 civarındadır. Kömürler yaşlılık bakımından dörde ayrılır, linyit, alt bitümlü kömür, bitümlü kömür ve antrasittir. Bunlardan antrasit ve bitümlü kömürler diğerlerine göre sert ve dayanıklıdır. Antrasit cam görünümlü yakıcılığı en fazla olan kömürdür. Az miktarda bitümlü kömür veya az miktarda antrasit ile diğer kömürlere nazaran neredeyse iki katı daha fazla ısı ve enerji elde edilebilir.

Anstrasit Maddesinin Bulunuşu

Antrasit en eski kömür türüdür. Yani en geç bulunan kömür türü. Yaklaşık oluşumu yaklaşık olarak 300-400 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Türkiye’de Kastamonu ilçesinde bulunmuştur. Milattan önce 5.yy’da Çinliler tarafından bulunmuştur. Çinliler çini yapmak için fazlaca odun yakıyorlardı buda ormanların tahribatına neden oldu. Bu nedenle kömür madenini Çinliler bulmuş, zamanla türevleri olan linyit ve antrasit madenleri de bulunmuştur. İlk kömürü işleyen ülke ise Belçika’dır. Madenin ilk defa işlenmesi 1224 yılında olmuştur. 11 Şubat 1808 – Antrasit, ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.

Anstrasit Kullanım Alanları

Antrasit madeni doğada sınırlı miktarda olduğu için kullanım alanları sınırlı sayıdadır. Sınırlı sayıda olması da madenin fiyatını yükseltmektedir. Kömür maden türleri içinde en pahalı olanıdır. Enerji üretiminde kullanılır, sentetik boyalarda çözümleyici olarak,  parfüm deodorant gibi kokulu maddelerin sanayisinde, ilaçların hazırlanmasında kullanılır. Antrasitte kükürt oranı fazla olduğu için ısınma amacıyla kullanılması doğru değildir. Yalnızca endüstriyel binalarda dikkatli ve kontrollü bir biçimde kullanılması gereklidir. Yakılması ile birlikte elde edilen gazlarda enerji olarak kullanılabilir. Antrasit kullanımı profesyonel kişilerce yapılmalıdır, özellikle yakıldığında ısı miktarı fazla olacağından, cilt üzerinde ağır yanıklara sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Kömür Nedir, Kömür Nasıl Oluşur? Kömür Çeşitleri Nelerdir?

Kömür Nedir? Kömür bitki kökenli bir maddedir. Bu nedenle ana elementi karbondur. Bitkilerin, zamanla ve sıcaklık-basınç altında, değişim geçirmesi sonucunda oluşmuştur. Kömür, karbon, hidrojen, oksijen ve...