Cumartesi, Nisan 13, 2024

Lizbon’da Gezilecek En Güzel Ve En Popüler Turistik Yerler

-

Portekiz’in başkenti ve en sevilen şehri olan Lizbon, pastel tonlu evlerin sıralandığı büyüleyici kıvrımlı, engebeli, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ünlüdür. Şehir aynı zamanda modern, hareketli ve derli topludur, yürüyerek veya bisikletle dolaşmak kısmen kolaydır. Biraz yokuşlu ve merdivenli bir şehir olsa da, tram 28’i kullanarak şehirdeki dilediğiniz hemen hemen her turistik noktaya ulaşabiliyorsunuz. Tabii nerede konaklayacağınızda oldukça önemli. Çünkü çok yokuşlu bir mahallede kalacak olursanız, yokuşlu yollar yürüyerek şehri keşfetmenizi zorlaştırabilir.

Lizbon muhtemelen en çok kolonyal tarihi, gösterişli mimarisi ve Fado müziği geleneği ile tanınır. Ancak en iyi özelliklerinden bazıları günlük hayatta – Alfama’daki veya St. George Kalesi’ndeki muhteşem tepe manzaraları, mavi-beyaz karo kaplı cepheler, yıl boyunca hoş hava ve dost canlısı yerel halk. Bunların tadını çıkarmak için, rahat bir ayakkabı ve toplu taşıma sisteminin bir cep haritasını getirin ya da hepsini görmek için Tramvay 28’e atlayın.

Belém’in sahil mahallesi gibi mutlaka görülmesi gereken yerleri keşfederek yarım günden tam güne kadar bir süreyi planlayın ya da Lizbon’un 32 km kuzeybatısında yer alan saray ağırlıklı Sintra’ya günübirlik bir gezi planlayın. Aradığınız ister UNESCO listesindeki görülmesi gereken yerler, ister şehir merkezindeki sokak sanatı veya insanları izlemek olsun, Lizbon’da herkese göre bir tatil var. Bütçenizi en üst düzeye çıkarmak için, şehrin en gözde cazibe merkezlerinin birçoğuna ücretsiz girişin yanı sıra ünlü tramvaylar da dahil olmak üzere şehrin ulaşım sisteminden ücretsiz yararlanma imkanı sunan bir Lizbon Kartı satın almayı düşünün. Lizbon’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek o kadar çok şey var ki, günübirlik bir geziyle burayı keşfetmek pek mümkün değil.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Londra’ya rakip olacak modern bir metropol olarak lanse edilen ve ilgi çekici yerlerle dolu olan Lizbon, gerçekten de bir yerlere giden bir şehir. Burada, Romalı emperyalistlerden egzotik Berberi korsanlara, Mağribi inşaatçılardan şiddetli Reconquista şövalyelerine kadar her şeyin hikayelerinin olduğu, hepsi de büyük saraylara ve miras bölgelerine sarılmış bir tarih bolluğu var. Ama burada da bir bohem havası ve yeninin sürprizi var.

Belem

lizbonda gezilecek yerler – belem
lizbonda gezilecek yerler – belem

Deniz kıyısındaki Belém, Lizbon’un en önemli anıtlarından bazılarına, müzelerine ve çok popüler bir Portekiz tart kafesi olan Pasteis de Belém’e ev sahipliği yapan tarihi bir mahalledir. Burada Jerónimos Manastırı, Belém Kulesi, Keşifler Anıtı, Belém Sarayı (Portekiz cumhurbaşkanının resmi konutu), Coleção Berardo Müzesi ve bir dizi güzel bahçe bulacaksınız.

Keşifler Anıtı’nın güzel bir şekilde gösterdiği gibi Belém, Keşifler Çağı’nda popüler bir kalkış noktası olması açısından önemlidir. Belém’den yola çıkan bazı önemli maceracılar arasında Avrupa’dan doğrudan Hindistan’a yelken açan ilk kişi olan Vasco da Gama ve dünyanın çevresini başarıyla dolaşan ilk gemiye binen Ferdinand Magellan yer alıyor.

Ayrıca Kristof Kolomb da Amerika’dan İspanya’ya dönerken buraya uğramıştır.
Belém, Lizbon merkezinin yaklaşık 11,2 km batısında yer alır ve buraya tren, tramvay veya otobüsle ulaşılabilir. Lizbon’da gezilecek yerler listesindeki en önemli bölgelerden biri olan Belem, şehirdeyken en fazla zaman geçirmek isteyebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Alfama Bölgesi

lizbonda gezilecek yerler – alfama bölgesi
lizbonda gezilecek yerler – alfama bölgesi

Fotojenik 28 numaralı tramvay güzergahının elverişli bir şekilde hizmet verdiği Alfama, Lizbon’un en eski semti olmasıyla ünlüdür.

Bazı turistler, çok engebeli olduğu için Alfama mahallesinden 28 numaralı tramvaya binmeyi tercih ediyor, ancak ister biraz kalori yakmayı, ister tramvay kalabalığıyla mücadele etmeyi seçin, pitoresk Alfama’yı ziyaret etmek bir zorunluluktur. Geçmişi Moors’a kadar uzanan Alfama’nın özelliği, tümü tarihi ancak iyi korunmuş bir mimari içinde yer alan düzinelerce şirin mağazanın, rahat restoranın ve geleneksel Fado kulüplerinin yanından geçen dar, Arnavut kaldırımlı sokaklardır. St. George Kalesi, Lizbon Katedrali ve Feira de Ladra gibi popüler şehir cazibe merkezleri de Alfama’da bulunmaktadır.

Tüm Alfama ziyaretiniz boyunca yokuş yukarı yürümekten kaçınmak istiyorsanız, Largo da Graca’ya kadar 28 numaralı Tramvayı kullanmayı düşünün. Oradan, Alfama’da yokuş aşağı yürüyebilirsiniz.

São Jorge Kalesi

lizbonda gezilecek yerler – São Jorge Kalesi
lizbonda gezilecek yerler – São Jorge Kalesi

São Jorge Kalesi (Castelo de S. Jorge), Lizbon’un Santa Maria Maio semtinde müstahkem bir kraliyet konutudur. Kompleks, Mağribi döneminde kurulmuştur ve kale, 10 kule, arkeolojik kalıntılar, geniş bir bahçe ve teraslı bir meydandan oluşmaktadır.

Bir dizi basamak sizi 1998’de karanlık bir kameranın kurulduğu Ulysses Kulesi’nin tepesine çıkarıyor. Ayrıca 11. ve 12. yüzyıllara ait nesnelerin sergilendiği kalıcı bir sergi de var. Yakındaki Miradouro do Castelo de São Jorge’de kalenin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

St George Kalesi, tartışmasız Lizbon’un tarihi merkezinin en görünür simgesidir. Eski Alfama Bölgesi’nin caddelerinin üzerinde yüksek ve sağlam duran büyük kale, ilk olarak 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Romalılar tarafından inşa edildi. O zamandan beri Berberilerden Reconquista şövalyelerine kadar şehrin müteakip yöneticileri tarafından geliştirilmiştir.

Bugün etrafını saran kuru hendek ve diğer kuşatma önleyici özelliklerin yanı sıra hayranlık uyandıran güçlü parmaklıklar ve mazgallı kulelere sahiptir. Buradaki büyük kapının altından geçin ve ülkenin monarşik gücünü gösteren Portekiz kraliyet mührünü görün.

Rossio Meydanı

lizbonda gezilecek yerler – Rossio Meydanı
lizbonda gezilecek yerler – Rossio Meydanı

Eğer peşinde olduğunuz şey insanları izlemekse, gideceğiniz yer Praça do Rossio (Rossio Meydanı)’dır. Burası tüm Lizbon’daki en canlı noktalardan biridir ve güne başlamak için ideal bir yerdir. Rossio Meydanı’ndaki çınar ağacı, Lizbon’un yerel yaşamının her gün geçtiği yerdir.

Resmi adı Pedro IV Meydanı olan nokta, Tagus ve Baixa nehirleri arasındaki geniş bulvarlara yayılan Pombaline Aşağı Kent’in tam kalbini işaret ediyor. Meydanın bulunduğu yer, orta çağdan beri, parke taşlarının üzerinde halka açık kafa kesme ve boğa güreşi hesaplaşmalarının yapıldığı dönemden beri ünlüdür. Bugün, gezinmek ve insanları izlemek için güzel bir yer. Gölgeli banklarda dinlenebilir, yerel halkın parkta domino oynamasını izleyebilir ve güneşin altında gevezelik eden özenle hazırlanmış Barok çeşmelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Santa Justa Asansörü

lizbonda gezilecek yerler – Santa Justa Asansörü
lizbonda gezilecek yerler – Santa Justa Asansörü

Lizbon’un – özellikle Rossio Meydanı ve Baixa mahallesinin – bazı nefes kesici manzaralarını görmek için Elevador de Santa Justa’da veya daha yaygın olarak bilinen adıyla Santa Just Lift’te gezintiye çıkmak isteyebilirsiniz. Raoul Mesnier du Ponsard (Eyfel kulesinin yaratıcısı Gustave Eiffel’in eski bir öğrencisi) tarafından tasarlanan bu neo-Gotik asansör, bir asırdan daha eskidir ve eskiden buharla çalışırdı. Yapı, bir manzaranın sonunu karşılamak için bir araçtan daha fazlasıdır, daha ziyade, tepeye tırmanırken ter dökmek zorunda kalmadan Bairro Alto’ya ulaşmak isteyen yolcular için uygun bir kısayoldur. Dış kısım neredeyse tamamen ferforje iken, içeride ziyaretçiler, binicileri yaklaşık 150 metrelik yüksekliğe çıkaran iki eski moda ahşap kabin bulacaklar.

Santa Justa Asansörü kesinlikle Lizbon’da gezilecek yerler listenizde olması gereken çekim merkezlerinden bir tanesi. Hem mimarisi ve tarihi hem de sunduğu eşsiz manzarasıyla her turistin ilgisini çekecektir.

Lizbon Katedrali

lizbonda gezilecek yerler – Lizbon Katedrali
lizbonda gezilecek yerler – Lizbon Katedrali

Çok az penceresiyle, neredeyse bir katedral kadar bir kaleyi andırıyor. Bu 1147 binası, yıkıcı 1755 depreminden sağ kurtuldu. Aziz Anthony, 1195’te burada vaftiz edildi. Katedralin bazı bölümleri yaklaşık 900 yaşında olsa da, bu süre zarfında büyük ölçüde değiştirildi. Bugün, iç ve dış, stillerin bir karışımı ile gösteriyor: Romanesk, Gotik ve Barok unsurlar tespit edilebilir.

Şehir merkezindeki birkaç meydanın yakınında bulunan katedral, pazartesiden cumartesiye 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Kasım’dan Nisan’a kadar ve sabah 9:30’dan akşam 7’ye kadar. Mayıs’tan Ekim’e kadar Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma; Çarşamba ve Cumartesi 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 5 avro (yaklaşık 5,50 dolar) ve 7 ila 12 yaş arası çocuklar için 3 avro (3,50 dolardan az); 6 yaş ve altı çocuklar ücretsiz ziyaret edebilir. Giriş ücreti manastıra ve hazineye erişimi içerir. Katedral, Tram 12 ve Tram 28 duraklarının yakınında yer almaktadır.

Lx Factory

lizbonda gezilecek yerler – Lx Factory
lizbonda gezilecek yerler – Lx Factory

Lizbon, engebeli tepelerin üzerine tünemiş tarihi yerleri ile tanınır. LxFactory, 19. yüzyıldan kalma endüstriyel depo ortamıyla eski cazibesini hâlâ koruyor. Bu geniş kompleksin içinde şık yemek mekanları, barlar ve mağazalar yer alır.

LxFactory, Lizbon merkezinin yaklaşık 8 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. En iyi tramvay E15 ile ulaşılabilir. LX Fabrikası olarak yeniden doğan Lizbon’un eski tekstil fabrikaları, şimdi şehrin en gözde yemek mekanlarından biri. Alcântara’nın liman mahallesinde, geç kapanan LX Fabrikası, önerilen duraklarımızın çoğundan biraz daha şehir merkezinin dışındadır, ancak genç ve yaratıcı havayı hissetmek için tramvay yolculuğuna değer. Hem Portekiz hem de dünya mutfağı söz konusu olduğunda burada pek çok seçenek var, ancak Cantina, ortak masalarda servis edilen doyurucu geleneksel yemekler için LX Factory’nin orijinal noktasıdır. Daha sonra efsanevi kokteyller için Rio Maravilha’ya gidin. Lizbon’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bu turistik yeri kaçırmayın deriz.

Sintra

lizbonda gezilecek yerler – Sintra
lizbonda gezilecek yerler – Sintra

Tamamen farklı bir şehir olmasına ve Lizbon’a arabayla yarım saatten fazla uzaklıkta olmasına rağmen, görkemli Sintra kasabası, buradaki en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Sinta, Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor ve Lizbon’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

Lizbon merkezinin yaklaşık 30 km kuzeybatısında yer alan Sintra’nın övgüleri, İngiliz şair Lord Byron ve Portekizli şair Luís Vaz de Camões tarafından edebiyatta belirtilmiştir. Byron burayı “muhteşem bir Cennet” olarak tanımladı. Yeryüzünde gerçek bir cennet olan küçük şehrin inişli çıkışlı tepeleri, canlı bitki örtüsü ve Arnavut kaldırımlı sokaklarla ayrılmış peri masalı benzeri villalarla kaplıdır.

Gösterinin yıldızı, Kraliçe II. Maria ve eşi için romantik bir kaçış olarak inşa edilen renkli Park ve Pena Ulusal Sarayı. Ayrıca azulejo ile süslenmiş iç mekanları parlak beyaz dış cephesinden daha ayrıntılı olan Sintra Ulusal Sarayı, Monserrate Sarayı, Moors Kalesi ve Quinta da Regaleira da var. Dahası, şehrin tamamı UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

Bairro Alto

lizbonda gezilecek yerler – Bairro Alto
lizbonda gezilecek yerler – Bairro Alto

Muhtemelen bütün gün oraya girip çıktınız, ancak fado düzeltmeniz için veya daha modern veya uluslararası bir şey için, gece hayatı seçimi konusunda Bairro Alto’yu geçmek zor. Lizbon’un diğer bölgeleri gibi, bu tepe bölgesi de sokaklara taşan açık hava kafeleri ve restoranlarla dolu. Mağazalar oldukça geç kapanır, bu nedenle hediyelik eşya almak için kullanışlıdır. Bu arada, Lizbon’da gezilecek yerler için çok daha detaylı bilgileri https://gezilecekyerler-listesi.com adlı sitede bulabilirsiniz.

Bairro Alto, açık hava kafeleri ve uluslararası restoranlarla dolu Lizbon’un önde gelen turistik bölgesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda şehrin en gözde gece hayatı noktasıdır. Kuruluşların gerçekten başlaması için genellikle akşamın erken saatlerine kadar beklemeniz gerekir, ancak başladıklarında, her şey otantik pastelaria fırınları ve bohem içki mekanlarıyla ilgilidir. Sanatsal tutkuyla dolu bir geceden hoşlanıyorsanız, hepsi havalı yeni bira fabrikaları ve beatnik tarzı barlarla serpiştirilmiş eski Fado müzik mekanları var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Gezmeye Değer Gizli Cennetler

İstanbul'da Gezilecek Yerler İstanbul, Türkiye'nin en büyük ve en büyüleyici şehirlerinden biridir. Bu kalabalık metropolde, farklı semtler ve bölgelerde keşfedilmeyi bekleyen birçok yeni deneyim sizi...

Ankara Gezilecek Yerler | Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara, Türk gezginlerle birlikte Ankaralıların da biraz ihmal ettiği, buna karşılık yabancı gezginlerin daha iyi tanıdığı bir kent. Bir başkent olmasından kaynaklanan biraz resmi...

Balatta Gezilecek Yerler ve Balat’ı Avcunuzun İçi Gibi Bileceğiniz Bilgiler

Balat’ta gelmek istediğiniz zaman kafanızda sizleri düşündürecek bir çok soru olur. Acaba balata nasıl gidilir ulaşım yolumu bulabilir miyim? Balata bir şekilde geldiniz balatta gezilecek yerler...