Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Şarap Nasıl İçilir?

-

Şarap nasıl içilir, kırmızı ve beyaz şarap içme adabı nedir? Siz de şarap içme adabını öğrenmek, zengin şarap kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız bu yazımı mutlaka değerlendirmelisiniz. Genel olarak beyaz ve kırmızı şarap tüketiliyor olsa da son zamanlarda popülerliğini arttıran blush ve rose adı verilen şaraplar hakkında da bilgilere değineceğiz.

Aramızda beyaz şarap içmekten zevk alan pek çok kişi var. Kırmızı şarap söz konusu olduğunda ise işin rengi değişiyor. Beyaz şarap tutkunları bir türlü kırmızı şarabı sevemiyor. Bunun esas nedeni kırmızı şarabın beyaz şaraba göre daha keskin bir tada sahip olmasından kaynaklanıyor. Bilakis, kırmızı şarap tıpkı bir kahve misali tadına sonradan varılan lezzetler arasında sayılıyor. Yalnızca lezzetini gizlemekle kalmıyor kırmızı şarap. Sağlığa da faydası büyük. Kırmızı şarabın herşeyden önce kalp dostu olduğunu biliyor muydunuz? Baharatlı yiyeceklerin yanında iyi bir seçenek. İştah sıkıntısı çekiyorsanız kırmızın şarabın yemek yemeyi cazip hale getiren özelliğiyle iştahınızı açmanız mümkün. Kırmızı ve beyaz şarabın nasıl içildiğine değinmeden önce, şarap çeşitlerine bir göz atalım.

Şarap Çeşitleri ve İçerdikleri Şeker Miktarları

Şarap çeşitleri kırmızı ve beyaz şarap ile sınırlı kalmıyor. Siyah üzüm şırasının cibre fermantasyonu ile elde edilen çeşidine kırmızı şarap adı verilir. Beyaz üzümden ya da siyah üzümün yalnızca şırasından fermantasyon yolu ile elde edilen şarap çeşidine beyaz şarap denir. Son zamanlarda popülerliği oldukça artan rose (ya da roze) yani pembe şarap ise, kırmızı üzümlerin yapımında kullanılan siyah üzümlerden elde edilir. Pembe renk almasının sebebi ise maserasyon süresinin kısa tutulması, buna bağlı olarak şıraya ve şaraba renk maddesinin daha az geçmesinden kaynaklanmaktadır. Kırmızı şarap ve beyaz şarap belirli oranlarda harmanlandığı zaman da rose elde edilebiliyor.

Daha önce köpüklü şarap ismini duymuş muydunuz? Nitekim Fransa’da içilen bu şarap şampanya ile karıştırılarak servis ediliyor.  Oldukça ilginç köpüklü şaraplar var ve tüm köpüklü şaraplar şampanya metodu kullanılarak üretiliyor.

Şaraplar içerdikleri şeker miktarlarına göre dört gruba ayrılıyor. Sek şarapların 1 litresinde en çok 4 gram şeker bulunuyor. Dömi sek şaraplarda ise, 1 litrede en çok 4, en fazla 12 gram şeker var. Yarı tatlı şarapların 1 litresinde minimum 12 gram, maksimum 45 gram şeker bulunuyor. Tatlı şarapların 1 litresi 45 gram şeker içeriyor.

Şarap Nasıl İçilir?

Şarap nasıl içilir, şarap içerken nasıl kadehler tercih edilmelidir? Kırmızı şarap içen kişiler aşağı kısmı geniş ve ağzı dar olan, Türkiye’de konyak bardağı adı verilen ayaklı kadehleri tercih ediyor. Bu şekilde kırmızı şarabın aroması daha etkili hissedilebiliyor. Kırmızı şarap içerken yeni bir şişe açıyorsanız mutlaka temiz bir kadehle içmeye başlamalısınız. Beyaz şarapların içimi kırmızı şaraplardan biraz farklı. Ayaklı ve üst tarafı düz kadehlerle tüketiliyor beyaz şaraplar.  Köpüklü şaraplar, filmlerde gördüğünüz o ayaklı ve aşağısı tamamen dar olan, yukarıya doğru genişleyen konik bardaklara servis ediliyor. Köpüklü şarap içiyorsanız, bardağınızı silme doldurmamanız tavsiye olunur. Maksimum ¾  oranında doldurmalısınız. Şarabı küçük yudumlar halinde içerek, tadına varmaya çalışın. Dilinizin ve damağınızın arasında köpüklü şarabın kendine has sertliğini, burukluğunu ve lezzetini hissedeceksiniz.

Şarap nasıl içilir, ılık mı, soğuk mu içilmeli? Beyaz şaraplar genel olarak serin yerde muhafaza edildikten sonra tüketiliyor. Kırmızı şaraplar ise aksine oda sıcaklığında, tatlı beyaz şaraplar 4 ile 6 santigrat derece aralığında, sek ise 6 ile 10 santigrat derece aralığında içiliyor. Kırmızı şarap içmeden önce mutlaka şarap şişesini havalandırmalısınız.  Kırmızı şarap genç ise 10 dakika havalandırmak yeterli olacaktır. Yıllanmış şarapların 45 dakika boyunca havalandırılması gerektiği söyleniyor. Şarap içerken yapılan hatalardan biri, içine buz atılarak serinletilmeye çalışılmasıdır. Şaraplar buzdolabında asla uzun süre muhafaza edilmemelidir. Genel olarak şaraplar, buz kovalarının içinde muhafaza edilir. Prensip olarak şarap içiminde sıra şu şekildedir; Beyaz şarap kırmızı şaraptan önce, hafif şaraplar ağır şaraplardan önce, sek şaraplar tatlı şaraplardan önce, genç şaraplar ise yıllanmış şaraplardan önce tüketilmelidir.

Yemek ve şarap kültür ilişkisinde ise durum farklı. Yemek ve şarap bir arada tüketileceği zaman beyaz etlerle beyaz şarap tercih edilir. Tahmin edeceğiniz gibi kırmızı et ile kırmızı şarap tüketilir. Kırmızı şarabın yemeği dengelediği konusunda açıklamalar var. Ancak kırmızı şarabın dil balığı ile servis edilmemesi gerektiği bir gerçek. Pek çok kırmızı şarap, deniz ürünleri için baskın bir tercih. Bu yanlış tercih yemeğin tadının kaybolmasına yol açıyor. Bu nedenle deniz ürünleri ile kırmızı şarap iyi bir tercih değil. Şarabınızın yanında yemek dışında pek çok çeşit peynir, kuru yemiş ve baharatlı cipsler tüketebilirsiniz. Ancak bir takım yiyecekler şarabın yanında tavsiye edilmiyor. Sirkeli ve ekşili yiyecekler, enginar ve salatalar ve tatlılar.

Şarap Kadehi Nasıl Tutulmalıdır?

Bir şarabın içim şeklini ve kalitesini, şarabın ısısı doğrudan etkiler. Kadeh şarabını balon bölümünden tutmaya kalkarsanız, avuç içinizde yer alan ısı, şarabında ısınmasına yol açar. Bu durumda şarabın tadı değişir. Kırmızı şarabın bardakta bile uygun sıcaklıkta kalması için bardağı ayak kısmından tutmanız gerekir.

Daha öncede belirttiğim gibi kırmızı şarabın kalp dostu olduğu biliniyor ve tüketilmesi en gerekli olan şarap türüne giriyor. Kırmızı şarabın kadeh içinde tadının değişmesini istemiyorsanız yarım saat gibi kısa bir zaman diliminde tüketmeniz gerekebilir. Beyaz şarap da kırmızı şarap gibi tüketiliyor aslında. Beyaz şaraplar genel anlamda tat olarak kırmızı şaraba göre daha tatlı ve alkolü daha azdır. Aromatik tatlardan çok fazla hoşlanmıyorum, gazoz içer havada şarap tüketmek istiyorum ve yemek masalarında hafiften ağıra ilerlemek istiyorum diyorsanız beyaz şarap tercih edebilirsiniz. Kırmızı şarap ılık içiliyor ancak beyaz şarabın tüketim sıcaklığı 6 derece civarı. Buzdolabında soğutmak doğru olmayacaktır fakat içi buz dolu bir kovada bekletebilirsiniz.

6 Adımda Kırmızı Şarabı Sevme Yöntemleri

  1. İlk defa şarap içiyorsanız hafif meyve aramalı şaraplar tercih edebilirsiniz. Kırmızı şarap her ne kadar tatlı olmasa da içindeki meyve aroması daha içilebilir bir renk verecektir. Özellikle hamburger yerken içinde böğürtlen aromasının bulunduğu bir şarap iyi gelecektir.
  2. Bazı yemekler sert şaraplarla içiliyor olabilir. Siz içmekte zorlanıyorsanız yemeğin yanında ya da tek başına hafif ya da orta sertlikte şaraplar içebilirsiniz. Bu sizin kırmızı şaraba alışmanızı kolaylaştıracaktır.
  3. Bugün içtiğimiz pek çok şarap tek bir üzümün karışımından değil, birden fazla üzümün karışımından oluşuyor. Şarabın kaç yılında yapıldığı, içinde hangi meyvenin bulunduğu ve kim tarafından üretildiği oldukça önemli.
  4. Bir şarap reyonundan şarap seçerken, şişenin üzerinde hangi üzümden yapıldığı açıkça yazılmış olan şarapları tercih etmelisiniz. Üzerinde hangi üzümlerden yapıldığı yazılan şaraplar, yalnızca “Kırmızı Şarap” ibaresi konulan şaraplardan daha iyidir.
  5. Fiyat şarap tercihi yaparken kaliteyi belirleyen en önemli etmen. Bir restorana gittiğininiz zaman aynı şarap karşınıza fiyatı arttırılmış bir şekilde gelebilir, bu da şarabın kalitesini belirlemekte zorlanacağınız anlamına gelir. Fakat bir marketten şarap aldığınız zaman kalite ile fiyat her daim doğru orantılıdır.
  6. Şarap içerken pratik yapmak önemli. Şarap kadehinizi 1/3 oranında doldurarak, şarabınızın biraz hava almasını sağlayın. Şarap kadehini masanın ortasına yerleştirin. Parmaklarınızı kadehin altına geçirdikten sonra kadehinizin nazikçe dönmesini sağlayın. Bardak içinde meydana gelen minik girdap, şarabın havalanmasına katkı sağlayacak ve sert tadının yumuşamasını sağlayacaktır. Bu yöntem daha çok kırmızı şarap için tercih edilebilir. Kadehi elinizle çevirme hareketinin zaman içinde sizde hoş bir alışkanlığa döndüğünü fark edeceksiniz. Şarap içmeden önce şarabınızı peynir, yemek ya da ufak atıştırmalıklarla tatmalısınız. Bu şekilde şarabın ağzınızda nasıl bir tat bıraktığını ve yiyeceklerle nasıl bir uyuma sahip olduğunu göreceksiniz. Şarap nasıl içilir, diye soracak olursanız bu altı madde ile şarap içiminin eziyete değil de keyfe dönüşeceğinin garantisini verebilirim.

Şarap Hakkında Bilinmesi Gereken İpuçları

Şarap nasıl içilir sorusunun birkaç püf noktası daha var. Şarabı yemeğin yanında tercih ettiyseniz, ilk lokmanızda salata ve turşu gibi besinlerle başlamayın. Çünkü bu besinler şaraptan olduğundan daha asitli bir tat almanıza neden olacaktır. Salata ile başladığınız yemeklerde şarabı ana yemeğin yanında içebilirsiniz.

Şarap, ağızda naneli bir tat varken içilmemeli. Bu şekilde şarabın ağzınızda bırakacağı tat kötü olacaktır.

Kırmızı ve beyaz şarabı sevmek istiyorsanız doğru yemek ve şarap seçimi ile bunu başarabilirsiniz. Ana yemeğinize karar verdikten sonra, şarap tercihinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories