Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Karındeşen Jack Kimdir? Jack’in Polis Memuruna Mektupları

-

Karındeşen Jack Kimdir?

Karındeşen Jack, 1888 yılında Londra’daki Whitechapel semti ve çevresindeki çoğunlukla fakir bölgelerde faal olduğuna inanılan kimliği tespit edilememiş bir katile verilen en genel isimdir.
31 Ağustos 1888’de, Londra’nın Doğu Yakasında Mary Ann “Polly” Nichols adında bir kadın ölü bulundu; boğazı kesilmiş ve vücudu parçalanmıştı. Bu, ‘Karındeşen Jack‘ adlı kişinin işlediği ilk cinayetti. Sekiz gün sonra Karındeşen Jack tekrar başka birine saldırdı ve Annie Chapman adlı kişi Spitalfields’da ki bir arka bahçede bulundu. Aynı Polly gibi, boğazı kesilmiş ve bağırsakları çıkarılmıştı.

Acımasız Katil Karındeşen Jack’in Polis Memuruna Mektupları

Polly’nin ölümünden yaklaşık bir ay sonra, 29 Eylül’de, Merkez Haber Ajansı’na katil olduğunu iddia eden birinden bir mektup geldi. Yazar polisin teorileriyle alay ederek katilin, “Deri Önlük” ismini kullanan, aranan başka bir adam olduğunu yazmıştı. Ayrıca, yakalanacağı sırada nasıl kaçtığını, yeni bir cinayete nasıl hazır olduğunu ve gerçekleştirmeyi planladığını gösterilerden birini ayrıntılandırarak anlatmıştı.

Bu mektubun polise gelmesinden kısa bir süre sonra katil iki mağdur olduğunu iddia etti. “UzunLiz” olarak bilinen uzun boylu bir kadın olan Elizabeth Stride’in cesedi Berner Caddesi’nde bulundu. Sadece 45 dakika sonra, Mitre Meydanı’nda ikinci bir ceset bulundu. Catherine Eddowes’in vücudu ciddi bir şekilde sakatlanmış ve iç organlarının bir kısmı çıkarılmıştı.

Ertesi gün, polis başka bir ‘Karındeşen mektubu‘ aldı. Bu sefer ki mektuba kan lekesi sürülmüştü:

‘’Sana bir ipucu verdiğimde şaka yapmıyordum, sevgili yaşlı patron. Yarın Şımarık Jack’in iki organizasyonla birden meşgul olduğunu duyacaksınız. Bu sefer 1 numara biraz ciyakladı. Bu yüzden işini hemen bitiremedim. Polise kulak vermek için pek vaktim olmadı.  Ben tekrar işbaşı yapana kadar son mektubumu sakladığınız için teşekkürler. Karındeşen Jack.’’

Her iki mektubun seri katil tarafından yazıldığına inanan polis, birinin ortaya çıkması ve el yazısını tanımlaması umuduyla, onları yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla, yayınlanan mektuplar basılmıştır. Bununla birlikte, yararlı herhangi bir bilgi üretmek yerine, bu mektupların yayınlanması, kaba, tehdit edici mesajlar içeren, tekrar cinayet işleme niyetini belirten çok sayıda mektup akışına yol açtı.

Birbirini taklit eden mektupların çoğu “Karındeşen Jack” tarafından imzalanmıştı ve “Patron” ve “ha ha” kullanımlarını tekrarlayarak gelecek kurbanlarının bedenlerini deşme tehditlerini yineliyordu. Mektuplardaki yazının kalitesi büyük ölçüde değişiyordu: Bazıları gramer kurallarına dikkat edip doğru bir yazım şekli içeriyorken, diğerleri yazım hatalarıyla doluydu; bazıları okunaklı, bazıları değildi.

9 Kasım’da beş hafta sonra, Mary Jane Kelly’nin cinayeti, taklitçi “Karındeşen Jack”ten gelen yeni bir mektuba ilham kaynağı oldu, ancak bu yazışma akışı sonunda azar azar yavaşlamaya başladı.

Çok sayıda insanın şöhretli toplu katil gibi davranarak polise neden yazdığını düşünmek ilginçtir. Onları bu korkunç mektupları yazmaları için motive eden şey nedir? Belki de şaşırtıcı şekilde, “Karındeşen Jack”’in fahişelere karşı duyduğu nefret ihtimali düşünülürse, yakalanan iki cesedin, ikisi de kadındı: biri Bradford’dan, diğeri Güney Galler’den. Bu örnekler de ihtimali güçlendiriyordu. Açıkçası, ilk iki mektubun katil tarafından yazılması mümkündür, ancak hikayeye dikkat çekmek amacıyla iyi bilgilendirilmiş bir gazeteci tarafından da yazılmış olabilir. Bu son senaryo daha makul görünüyordu ve polislerTomBilling adlı bir gazetecinin yazar olduğuna inanıyorlardı.

Çok çeşitli Karındeşen Jack mektuplarının yanı sıra belirgin biçimde değişen stilleri ve okuryazarlık düzeyleri ile, çok sayıda insan o yazılarda ki Karındeşen Jack’i kendini beğenmiş ve küstah buluyordu. Fakat onların bu kadar acımasız ve şiddet içeren suçlarla ilişkilendirilmek istemesini sağlayan şey bir sır olarak kalıyor.

Karındeşen Jack’in Mektuplarından Biri

karındeşen jack
Karındeşen Jack Mektubu

“Sevgili Patron,

Polisin beni yakaladığını duymaya devam ediyorum ama henüz beni tespit edemeyecekler. Çok akıllı göründüklerinde ve doğru yolda olmaları hakkında konuştuklarında kahkaha atıyorum. Deri Önlük hakkındaki şaka bana çok iyi uyuyordu. Ben fahişelere karşıyım ve boyun eğinceye kadar onları deşmekten vazgeçmeyeceğim. Son işin en önemli kısmı, ciyaklaması için bile hanımefendiye zaman tanımamamdı. Beni şimdi nasıl yakalayabilirler? İşimi seviyorum ve tekrar başlamak istiyorum.

Yakında komik küçük oyunlarımla beni yeniden duyacaksınız. Son işe dair bazı şeyleri yazmak için zencefilli bira şişesinin üstüne kırmızı şeyle not almıştım, fakat tutkal gibi kalınlaştı ve kullanamıyorum. Kırmızı mürekkebin yeterince uygun olduğunu umuyorum. Ha ha. Bir sonraki işimde, kadın kulaklarını kesip polis memurlarına göndermeliyim, sadece hiç olmadığınız kadar neşelenmeniz için. Bu mektubu ben biraz daha çalışana ve planımı hiç çekinmeden uygulayana kadar saklayın. Bıçaklarım o kadar güzel ve keskin ki, bir şansım olursa hemen çalışmaya başlayacağım. İyi şanslar.

Saygılarımla,
Karındeşen Jack.
Ticari ünvanımı vermeme aldırma.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Resmi Mektup Nedir? Resmi Mektup Örnekleri

Resmi mektubun ne olduğunu anlatmadan önce mektubun ne olduğunu anlatmamız daha doğru olacaktır. Mektup nedir, resmi mektup nedir? Resmi mektup nasıl hazırlanır? Resmi mektup...

Franz Kafka’nın Mektuplarından Seçmeler: Yazarın İç Dünyasına Yolculuk

Franz Kafka, edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından biridir ve eserleriyle karanlık, absürt ve düşsel bir dünyanın kapılarını aralamıştır. Ancak, Kafka'nın eserlerinin yanı sıra mektupları...

Sevgiliye Mektup | Sevgiliye En Güzel Aşk Mektupları

“Dünyada hiçbir şeyi seni sevdiğim kadar sevmiyorum. Bu garip, değil mi?” W.Shakespeare Kadın erkek demeden herkesin en büyük hayallerinden bir tanesi aşk mektubu aracılığı ile kendisine...

Milena’ya Mektuplar: Franz Kafka

Milena'ya Mektuplar Milena'ya Mektuplar ünlü Çek yazar Franz Kafka tarafından kaleme alınmıştır. Peki Milena Jesenska kim? Kısaca mektupların baş kahramanı olan; aynı zamanda iyi bir...

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Zarfı Nasıl Yazılır?

Teknolojinin bu kadar geliştiği, anlık olarak iletişim kurulabilen, hatta çoğu zaman iletişimden bıkacak kadar kolayca haberleşebildiğimiz bir zamanda kim, mektup nedir ve mektup nasıl yazılır diye merak eder,...