Cuma, Mayıs 24, 2024

Debriyaj Seti Nedir?

-

Bir otomobil yüzlerce büyük ve küçük parçanın bir araya gelmesinden oluşur. Bu parçalardan en bilineni ise debriyaj setidir. Debriyaj seti araçta motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan bir parçadır. Bu parça motor ve şanzıman arasındaki güç aktarımını kontrole eder. Sürücüler bu seti debriyaj pedalı yardımıyla kontrol ederler. Aracın düzgün çalışmasını sağlayan setin genelde üç temel parçadan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu parçalar şunlardır:

 1. Debriyaj baskı diski
 2. Debriyaj plakası
 3. Debriyaj rulmanı

Baskı Balata ile Debriyaj Seti Aynı mı?

Halk arasında bazı parçalar kolayca söylenmek için farklı şekilde isimlendirilir. Bunun en yaygın örneği ise baskı balata ve debriyaj setidir. Sürücüler genelde baskı balata ifadesini debriyaj setinin yerine kullanır. Aslında bu tam olarak doğru değildir. Baskı balatanın tam açılımı debriyaj balatası ve debriyaj baskı plakasıdır. Bu parçalar da aracın debriyaj sistemindeki en önemli parçalar olduğundan dolayı direkt bu isim kullanılır. Yani baskı balata, debriyaj setinin iki temel parçasıdır fakat tamamı değildir.

Debriyaj Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj balatasının bitmesi, aracınızın çalışmasını direkt olarak etkiler. Bu etkiler sürüş esnasında kolaylıkla fark edersiniz. En sık rastlanan belirtiler şunlardır:

 1. Debriyaj ve gaz ayarı doğru olmasına rağmen aracınız kalkış esnasında titrer.
 2. Yoğun trafiğin olduğu günlerde debriyajı fazla kullanmanızdan dolayı kötü bir yanık kokusu alırsınız.
 3. Debriyaj pedalının kavrama noktasının değiştiğini hissedersiniz. Örneğin artık çok üst kısımlardan bile kavrama başlayabilir.
 4. Debriyajın kavrama noktası artık pedal hareketinin kısa mesafesinde gerçekleşmeye başlar. Bu nedenle aracı hareket ettirmek daha zor hale gelir.
 5. Gaza basıp hızlanmak istediğinizde devir yükselmesine rağmen araç şanzımanına sınırlı oranda güç gider.
 6. Debriyaj pedalı sertleşir.
 7. Birinci vitese ve geri vitese geçme sırasında zorluk yaşarsınız. Hatta şanzımandan birbirine sürten dişlilerin sesi dahi gelebilir.
 8. Motor gücünün şanzımana iletilmesi azalır.
 9. Debriyaj balatası görevini yapmadığı için boşta dönmeye başlar. Bu sebeple araç artık 3. ve 4. viteste kalkış yapabilir.
 10. Yolcu sayısının ya da bagaj yükünün artmasına bağlı olarak ağırlık arttığında aracın hareket etme kapasitesi azalır.

Debriyaj Seti Fiyatları

Debriyaj seti fiyatları 1000 TL ile 5000 TL arasında değişir. Ürünün markası, fiyatları büyük ölçüde etkiler. Genelde muadil ürünler, yan sanayilerden daha uygun fiyattadır. Örneğin Bosch debriyaj seti ile Malezya muadili ürün arasında büyük bir fark olur. Çünkü Bosch, daha kaliteli ve uzun ömürlü ürünler üretir. Bunun yanı sıra otomobil markanız da ödeyeceğiniz ücreti değiştirir. Renault marka otomobil ile Tata marka otomobilin parça kalitesi farklı olduğundan onlara biçilen değer de farklıdır.

En Kaliteli Debriyaj Seti Nereden Alınır?

Piyasadaki pek çok mağaza ve web sitesinden debriyaj setini almanız mümkün. Ancak bunların hepsinin aynı derecede kaliteli ve güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bundan dolayı mutlaka iyi hizmet veren güvenilir yerlerden alışveriş yapın. Bu konuda size tavsiyemiz ise Parça Ofisi’dir. Türkiye’de parçası çok zor bulunan otomobiller için bile parça desteği sağlayan firma debriyaj setlerinde de yelpazeyi geniş tutuyor. Hyundai, Renault, Kia, Tata gibi pek çok markaya uygun setleri dünyanın farklı yerlerinden tedarik ediyor.

Parça Ofisi’ni diğer sitelerden ayıran bir diğer şey ise parça markaları konusunda seçenekleri bol tutması. Örneğin Bosch Valeo, Aisin, Seco gibi en kaliteli debriyaj setlerini üreten firmalardan Çin, Tayvan muadillerine kadar binlerce ürün web sitesinde yer alıyor. Ayrıca web sitede orijinal parça tutkunları da unutulmuyor. Geely, Chery gibi parçası çok zor bulunan otomobillerin dahi orijinal ürünlerini bulmanız mümkün. En kaliteli debriyaj seti markaları ve listesi için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Debriyaj Seti Fiyatları: www.parcaofisi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories