Çarşamba, Nisan 17, 2024

Dünyanın En Pahalı Tabloları: Gelmiş Geçmiş En Pahalı 20 Tablo

-

Orijinal tablolar günümüz dünyasında sahip olunabilecek en değerli sanat eserleri arasında yer alıyor. Her ne kadar pek çok kişi resimlerin dekoratif ögeler olduğunu düşünüyor olsa da, açık arttırmalarda tablolar için ödenen astronomik rakamlara baktığımızda, usta ressamların ellerinden çıkan tabloların dekoratif obje olmaktan çok daha fazlası olduğunu görebiliriz.

En ünlü tablolar özellikle 1803 öncesi yaratılan eski eserler çoğu kez müzelerde saklanır ve halkın görmesi için sergilenir. Müzelerde bulunan eserler nadiren satıldığı için bu usta eserler paha biçilmez olarak kabul edilir.

Guinness Dünya Rekorları listesinde Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu bugüne kadar en yüksek değere sigortalanmış eser olarak yer alıyor. Mona Lisa Paris’te Louvre Müzesinde kalıcı olarak sergilenmektedir. Tablonun değeri 14 Aralık 1962 yılı itibariyle 100 Milyon ABD doları olarak hesaplanmıştır. Bu rakam enflasyona göre hesaplandığında 2022 yılında 970 milyon ABD dolarına karşı gelmektedir.

Bu yazıda sizinle Dünyanın en pahalı tablolarını paylaşıyoruz. Resimler yapıldıkları tarihe göre, ilk piyasaya sunuldukları dönemde de oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulsalar da yapım tarihi eski olup halen iyi durumdaki tablolar milyonlarca dolar eder.

Satışa sunulan sanat eserleri arasında ise rekor değer 450 milyon ABD doları ile Leonardo Da Vinci’nin Salvator Mundi tablosuna aittir.

Dünyanın en pahalı tabloları sırasıyla şunlardır:

 1. Salvator Mundi – Leonardo Da Vinci – 450 milyon dolar
 2. Interchange – Willem de Kooning – 300 milyon dolar
 3. The Card Players – Paul Cezanne – 250 milyon dolar
 4. Nafea faa Ipoipo – Paul Gaugun – 210 milyon dolar
 5. Number 17 A- Jackson Pollock- 200 milyon dolar
 6. Violet Green and Red – Mark Rothko – 186 milyon dolar
 7. Pendant Portraits OF Maerten Soolmans & Oopjen Coppit- 180 milyon dolar
 8. Les Femmes d’Alger Version O – Pablo Picasso – 177.4 milyon dolar
 9. Master piece by Roy Liechtenstein – 165 milyon dolar
 10. Nu Couche – Amadeo Modigliani – 170.4 milyon dolar
 11. Master piece by Roy Liechtenstein – 165 milyon dolar
 12. La Reve- Pablo Picasso – 155 milyon dolar
 13. Portrait of theBloch-Bauer II –GustavKlimt- 150 milyon dolar
 14. Three Studies of Lucian Freud – Francis Bacon- 142.4 milyon dolar
 15. Jackson Pollock – 140 milyon dolar
 16. Woman III Williem de Kooning- 137 milyon dolar
 17. Portrait of Adele Bloch- Bauer – Gustav Klimt- 135 milyon dolar
 18. The Scream – Edward Munch – 118 milyon dolar
 19. Reclining Nude with Blue Cushion – Amadeo Modigliani – 118 milyon dolar
 20. Untitled – Jean Michel – 110 milyon dolar

20. Jean Michel – İsimsiz  (Untitled) – 110 Milyon Dolar

Jean Michel - İsimsiz (Untitled)
Jean Michel – İsimsiz (Untitled)

Dünyanın en pahalı tabloları sıralamasına başlangıçta en düşük değere sahip Jean Michel Basquiat’ in ‘’İsimsiz’’eseri ile başlayabiliriz. Bu çok özel tablo Amerika’da yapılan köle ticaretinin tarihini betimliyor. Resimde Afrika kıyılarından Amerika’ya getirilen kölelerin yaralı ve siyah bir kafatasına sahip olduğu aynı zamanda bakışlarının da had safhada kızgın olduğu net bir şekilde görülüyor.

Bu tarihi tablo Yusaku Maezawa olarak tanıtılan bir Japon girişimci tarafından satın alınmıştır.

19. Amadeo Modigliani – Mavi Yastıklı Uzanmış Çıplak (Reclining Nude with Blu Cushion) 118 Milyon Dolar

Amadeo Modigliani – Mavi Yastıklı Uzanmış Çıplak (Reclining Nude with Blu Cushion)
Amadeo Modigliani – Mavi Yastıklı Uzanmış Çıplak (Reclining Nude with Blu Cushion)

AmadeoModigliani sanat dünyasında özellikle çıplak figürleri ile ön plana çıkıyor. Bu tablo da çok farklı değildir.  Amadeo resim sanatına arkadaşı LeopoldZborowski ile başlamıştır. LeopoldZborowski ressama kendi evini, atölye olarak kullanabilmesi için verdi. Ayrıca maketlerini ve sevdiği işi rahatça yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri de sağladı. Tablo bugün dünyanın en pahalı 20 evinden birinin duvarında asılı duruyor. Söz konusu değerli sanat eseri müzayede sonucunda 118 milyon dolara satıldı ve dünyanın en pahalı 19. Tablosu olma unvanına layık görüldü.

18. Edvard Munch – Çığlık (TheScream) 118 Milyon Dolar

Edvard Munch – Çığlık (TheScream)
Edvard Munch – Çığlık (TheScream)

Bu tablo EdvardMunch’un iki arkadaşı ile birlikte yürürken yaşadığı gerçek bir olayın çığlıkla temsil edilmesini anlatıyor. Tablodaki kişinin arkadaşları tarafından terk edildiği kolayca görülüyor. Çığlığın ses dalgaları, son derece akıcı bir şekilde titizlikle dalgalar şeklinde ortaya konulmuş.

Edvard Munch yalnızca ressam ya da şair olma özelliğini taşımakla kalmaz, aynı zamanda da bir yazardır. Screamorjinaladıyla bilinen tablo dünyanın en pahalı 18. Tablosudur.

17. Gustav Klimt – Adel Bloch – Bauer’in Portresi (Portrait of Adele Bloch – Bauer) 135 Milyon Dolar

Gustav Klimt – Adel Bloch - Bauer’in Portresi (Portrait of Adele Bloch - Bauer)
Gustav Klimt – Adel Bloch – Bauer’in Portresi (Portrait of Adele Bloch – Bauer)

Portre aynı zamanda sanat dünyasında ‘’Altınlı Kadın’’ olarak da tanımlanır. Söz konusu tablo GustavKlimttarafından 1903- 1907 yılları arasında tamamlanmıştır.

Bu tabloda ressamın ayrıntılara verdiği değer ve onları resmetmek için harcadığı zaman ve çaba çok net görülmektedir. Tablo kadının kocasının izni alındıktan sonra yapılmıştır. Resim 1941 yılında Nazilerin Avusturya işgali sırasında kayboldu. Daha sonra Belveder müzesinde ortaya çıktı. Açık arttırmada 135 Milyon dolara alıcı bulmuştur.

16. Willem de Kooning – Kadın III – (Woman III) 137 Milyon Dolar

Willem de Kooning – Kadın III – (Woman III)
Willem de Kooning – Kadın III – (Woman III)

Tahran Hükümetinin resim sanatı ile ilgili olarak uyguladığı katı kurallar sonucu Kadın III tablosu 1970-1994 yılları arasında Tahran Çağdaş Sanat Müzesi Koleksiyonunda sergilenirken, 1979’da devrimin başlangıcı ile birlikte yasaklandı. Usta ressamın sanat eseri ilerleyen yıllarda Thomas Ammann’sFine Art vasıtası ile gizlice David Geffen’e satıldı.

Tablo 2006 yıllarının sonuna doğru da 137 milyon dolara Milyarder Steven Cohen tarafından satın alındı.

15. Jackson Pollock – No.5 – 140 Milyon Dolar

Jackson Pollock – No.5
Jackson Pollock – No.5

Tablo 2006 yılında 140 Milyon dolara alıcı buldu. Resmi satın alan  kişiGeffenPlaklarının ve Dreamworks SKG’nin sahibi David Greffen’di.

Tabloda sergilenen soyut dışavurumcu özellikler sanat eleştirmenleri tarafından benzersiz olarak nitelendiriliyor. No.5 Şimdiye kadar Dünya üzerinde satılan enpahalı 13. Tablodur.

14. Francis Bacon – Lucian Freud Üzerine 3 Çalışma (Three Studes of Lucian Freud) – 142.4 Milyon Dolar

Francis Bacon – Lucian Freud Üzerine 3 Çalışma (Three Studes of Lucian Freud)
Francis Bacon – Lucian Freud Üzerine 3 Çalışma (Three Studes of Lucian Freud)

Bu tablo İngiliz Ressam Lucian Freud’un dünyadaki en pahal tabloları arasında yer alan ilk tablosudur. Müzayede sonucu 142.4 milyon dolara satıldığında dönemin en değerli tablosu olarak kabul edildi.

Söz konusu sanat eseri 1969 yılında Londra’daRoyalCollege of Arts’ta tamamlandı. Lucian’a çalışmasının tamamlaması için,RoyalCollege of Arts tarafından  geniş bir stüdyo kullanımına sunuldu. Eserin ilk halka açık sergilenmesi 1970 yılında İtalya’nı Torino kentinde gerçekleşti.

13. Gustav Klimt – Adele Bloch – Bauer II Portresi (Portrait of Adele Bloch – Bauer II) 150 Milyon Dolar

Gustav Klimt - Adele Bloch - Bauer II Portresi (Portrait of Adele Bloch - Bauer II)
Gustav Klimt – Adele Bloch – Bauer II Portresi (Portrait of Adele Bloch – Bauer II)

Bu Gustav Klimt’in listede yer alan ikinci tablosudur. Her ne kadar GustavKlimthiç tartışmasız son derece yetenekli bir sanatçı olsa da listeye birden fazla resimle girebilen tek  kişideğildir. Fakat aynı zamanda Adelebu listede resmi 2 kez yer alan tek kişidir. Bu tabloda 1941 yılında Nazilerin işgali sırasında el konulan tablolar arasındaydı.

İlerleyen zamanlarda tablo OprahWinfrey tarafından New York City’deki Modern Sanatlar Müzesine ödünç verildi.

En son olarak 150 Milyon dolara Çin asıllı olduğu tahmin edilen kimliğinin bilinmesini istemeyen bir milyardere satıldı.

12. Pablo Picasso – Rüya (La Reve) – 155 Milyon Dolar

Pablo Picasso – Rüya (La Reve)
Pablo Picasso – Rüya (La Reve)

La ReveTürkçe’ye rüya olarak tercime edildi. La Reve, Pablo Picasso’nun yağlı boya ile çalıştığı ünlü bir tablosudur. Resimdeki kişinin Marie-ThereseWalter olduğu biliniyor. Resim kendine özgü anahatlara sahiptir. Ressam zıtrenklerin uyumunu kullanmıştır ve eserde çarpık tasvirlere yer verilmiştir. Resimde erotik bir doğallık işlenmiştir. Bu özelliği nedeniyle de halk tarafından çok ilgi gören tablolar arasındadır. Dünyanın en pahalı 10. Tablosudur.

11. Amadeo Modigliani – Nu Couche – 157.2 Milyon Dolar

Amadeo Modigliani - Nu Couche
Amadeo Modigliani – Nu Couche

Bu AmedeoModigliani’deki bir başka sanatçıya ait çıplak erotik resimdir. Resimde çıplak kadın kırmızı bir kanepede yatmaktadır.

2018 Yılında bir müzayede de 157.2 Milyon Dolara satın alındığında Dünyanın en pahalı tablolarından biri olma rekorunu kırdı. Tablonun alıcısı bilinmiyor.

10. Master peice By Roy Liechtenstein – 165 Mlyon Dolar

Master peice By Roy Liechtenstein
Master peice By Roy Liechtenstein

Bu tablosanat dünyasında eleştirmenler tarafından RoyLiechstein ‘in başyapıtı olarak kabul edilen bir eserdir. Tabloda Brad adlı bir erkek arabada yol alırken, sarışın bir kadınla konuşmaktadır. Çizgi roman tarzında yapılmış bir tablodur.

Tablo özellikle mizahi yönü ve klasik Ben-day vuruşları ile sanatseverlerin dikkatini topluyor. Bir açık arttırmada 165 Milyon Dolara satılan sanat eserinden elde edilen gelir Ceza Adaleti Reformu’na bağışlanmıştır. Tabloyu satın alan kişi Dünyaca ünlü milyarder Steven Cohen’dir.

9. Amadeo Modigliani – Nu Couche – 170.4 Milyon Dolar

Amadeo Modigliani – Nu Couche
Amadeo Modigliani – Nu Couche

Amadeo Modigliani’nin bu tablosu dünyanın en pahalı yağlı boya tabloları listesinde haklı olarak kendine bir yer edindi.  Listeye girmiş olan  daha önceki Nu Couche tablolarına çok benzemektedir.

Bu resimde görülen modelin yatma pozisyonu biraz daha farklıdır. Ayrıca Nu Cuoche resimlerinin ölçüleri de birbirinden farklıdır.

Tablo Christie’s New York müzayedesinde 170.4 Milyon dolara alıcı buldu. Resim milyarder Çinli LiuYiqian tarafından satın alınmıştır. Söz konusu sanat eserinin alım satımında Amerikan Bank Ekspresskartının kullanıldığı da alınan bilgiler arasındadır.

8. Pablo Picasso Les Femmes d’Alger Version O – 177.4 Milyon Dolar

Pablo Picasso Les Femmes d’Alger Version O
Pablo Picasso Les Femmes d’Alger Version O

LesFemmesd’Alger Türkçeye ‘’Cezayirli Kadınlar’’ olarak tercüme edilmiştir. Tablo,EugeneDelacroix’in dairesinde yer alan bir başka tablodan esinlenerek 1831’de yapılmıştır. Tabloyu yapan usta sanatçı Pablo Picasso’dur. Resim dünya üzerinde Pablo Picasso’nun gelmiş geçmiş en iyi tablosu olarak adlandırılıyor.

Pablo Picasso eseriniyapmaya 1954 yılının sonlarında başlamış ve bir yıl içinde de tamamlamıştır. Resim Pablo Picasso’nun o yıl ortaya koyduğu serilerden bir tanesidir. 1956 yılında Paris’te Victor ve SallyGanz tarafından 212.000 dolar gibi çok ucuz bir fiyata satın alınmıştır.  Daha sonra 2018 yılında yapılan müzayede ise 177.4 milyon dolara alıcı bulmuştur. Tablo dünyanın en pahalı 6. Tablosu olma özelliğini koruyor.

7. Rembrandt – Marten Soolmans ve Oopjen Coppit’in Anlık Portreleri – 180 Milyon Dolar

Rembrandt - Marten Soolmans ve Oopjen Coppit’in Anlık Portreleri
Rembrandt – Marten Soolmans ve Oopjen Coppit’in Anlık Portreleri

Bu tablo Rembrandt tarafından 1634 yılında yapılmıştır. Tablonun özelliği dünyanın en pahalı tabloları listesindeki tek, çift tam boy düğün portresi resmi olmasıdır.

Tablo önceleri Rothschild ailesine aitti. Ancak daha sonra 180 milyon dolara satıldı. Tablo ödemeyi ortak olarak yapan iki müze tarafından satın alındı.

Tablodaki öznelerin önemli bir özelliği ayrı portreler halinde çizilmiş olmalarına karşılık, birlikte hareket ettirilmeleridir.

6. Mark Rothko – No.6 Mor, Yeşil ve Kırmızı  (No.6 Violet, Green and Red)  – 186 Milyon Dolar

Mark Rothko - No.6 Mor, Yeşil ve Kırmızı  (No.6 Violet, Green and Red)
Mark Rothko – No.6 Mor, Yeşil ve Kırmızı  (No.6 Violet, Green and Red)

Bu tablonun dünyanın en pahalı tabloları arasında yer alması tartışmalı da olsa resim unvanını korumaktadır. Resim düzensiz ve puslu, flu gölgelerle çizilmiştir. Renkli ve mutlak soyut bir ifadeye sahiptir.

2014 Yılında Rus asıllı milyarder DimitryRybolovlev tarafından186 milyon dolar karşışlığındasatın alındı.

5. Jackson Pollock – Numara 17 A (Number 17 A) – 200 Milyon Dolar

Jackson Pollock – Numara 17 A (Number 17 A)
Jackson Pollock – Numara 17 A (Number 17 A)

Jackson Pollock sanat dünyasında soyut dışavurumcu sanat eserleri ile tanınmaktadır. Jackson Pollock’un Numara 17 A adlı eseri dünyanın en pahalı tabloları arasında yer alır. Tablo önceleri David Geffen vakfına ait iken,daha sonra 200 milyon dolar karşılığında KennethGriffin’e satıldı. Tablo hakkında fazla bir bilgi bulunmuyor.

4. Paul Gaugun- Nafea faa Ipoipo – 210 Milyon Dolar

Paul Gaugun- Nafea faa Ipoipo
Paul Gaugun- Nafea faa Ipoipo

Tablonun ‘’NaffaefaaIpoipo’’ olan ismi Türkçe’ye‘’Ne zaman evleneceksin?’’ şeklinde çevrilebilir. Resim Paul Gaugun tarafından 1982 yılında yapılmıştır. Resmin yapımında yağlı boya tekniği kullanılmıştır.

Resim ilk önce İsviçre’nin Bale şehrinde yer alan Kunstmuseum’a 50 yıllığına kiralandı. Daha sonra 2015 yılında Sheşka Al MayassabintHamad Al-Thani’ye satıldı. Tablonun sahibi olmak için alıcının ödediği rakam 210 Milyon dolardır.

3. Paul Cezanne – Kart Oyuncuları (The Card Players) – 250 Milyon Dolar

Paul Cezanne - Kart Oyuncuları (The Card Players)
Paul Cezanne – Kart Oyuncuları (The Card Players)

Paul Cezanne Fransız bir post empresyonist sanatçıdır.  Bazı seyirciler izlerken kağıt oynayan erkekleri resmetmiştir. Paul Cezanne sanat eserinin yapımında yağlı boya kullanmıştır. Asında bu resim Paul Cezanne’nin 5 resim serisinin tek bir parçasıdır.  Bu tek parça 250 milyon dolar karşılığında satılmıştır. Tablonun alıcısı Katar Kraliyet ailesi mensuplarıdır.

2. Willem de Kooning – Takas (Interchange) – 300 Milyon Dolar

Willem de Kooning – Takas (Interchange)
Willem de Kooning – Takas (Interchange)

Söz konusu yağlı boya tablo Williem de Kooning tarafından yapılmıştır. 1955 Yılında yapılan tablo dünyanın en pahalı tabloları sıralamasında 2. olmaya hak kazanmıştır. Williem de Kooning’in en önemli özelliği soyut ve dışavurumcu ressamlar arasında yer almasıdır. Willem de Kooning bu eserinde Franz Kline’den etkilendiği yeni stilini açıkça ortaya koymuştur.

Önceleri David Geffen’e at olan tablo daha sonra KennethGriffin’e 300 milyon dolara satıldı.

1. Leonardo Da Vinci – Salvator Mundi – 450 Milyon Dolar

Leonardo Da Vinci – Salvator Mundi
Leonardo Da Vinci – Salvator Mundi

Dünyanın en pahalı tablosunun ressamı Leonardo da Vinci’dir. ‘’ SalvatorMundi’’Türkçeye ‘’Dünyanın Kurtarıcısı’’ olarak çevrilebilir.

Tablonun orijinal kaynağı M.Ö 1500 yılına kadar uzanıyor. Daha sonra da sanat tarihçileri çalışmaları sayesinde eserin izlerinin Leonardo da Vinci’ye kadar ulaştığını buldular.

Tablo 2015 yılından bir müzayedede 450 milyon dolar karşılığında Prens Badr bin Abdallah tarafından satın alındı. Eser kayıtlarda dünyanın en pahalı tablosu olarak yer alıyor. Prens’in tabloyu  Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman için aldığını söylemiştir.

Sonuç

Bu yazıda sizler için derlediğimiz dünyanın en pahalı tabloları hakkında bilgileri sunduk. Yazıda geçen tabloların en az maliyeti 100 milyon doları aşmaktadır. Bu sanat eserlerinden herhangi birine sahip olmak sıradan insanlar için bir hayal olsa da, zengin milyarderler bu eserlerin koruyuculuğunu üstlenmektedir.

Bu yazıda yer alan tabloların çoğu ilk zamanlarda oldukça ucuza satıldığı halde günümüzde değerleri katlanarak artmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Dünyanın En Zehirli Yılanı Hangisidir?

Bu makalemizde Dünyanın en zehirli yılanı hangisidir sorusunun cevabını bulabilmek için detaylamasına bir inceleme hazırladık. Listemizdeki ilk 15 yılana biraz aşikar olabilirsiniz ancak top...

Dünyanın En Tehlikeli 10 Hayvanı

Bu makalede Dünyanın en tehlikeli 10 hayvanı hangisidir sorusunu ve bu hayvanların özelliklerini en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz. Hazırsanız, vahşi doğaya giriyoruz! Dünyanın her yerinde,...

Dünyanın En İyi Giyim Markaları: 10 Ünlü Giyim Markası

Dünyanın En İyi Giyim Markaları Giyim sektörü, dünya çapında hareketliliğiyle dikkat çeken sektörlerden biridir. Özellikle "hızlı moda" akımı, sektörü oldukça dinamik bir hâle getirmiştir. Ancak...

Mimar Sinan’ın Yaptığı Birbirinden Önemli Camiler

Eserlerleriyle Çağları Aşan Deha: Mimar Sinan Osmanlı mimarisinin zirve noktası; Koca Sinan. Yaşadığı dönemden günümüze yaptığı eserlerle ışık tutan, muazzam mimari dehası sayesinde günümüzde dahi...

Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir? 70,7 Derecelik Cehennem!

Dünyanın en sıcak yeri El Aziziye, Sahra Çölü üzerinden esen ve aşırı sıcak hava barındıran güney rüzgarları sayesinde bir meteoroloji istasyonundaki termometrenin 58 santigrat dereceye ulaşmasıyla...