Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Teğmen Maaşları: Güncel 2023 Teğmen Maaşları

-

Günümüzün en popüler meslekleri arasında bulunan teğmenlerin ne kadar maaş aldığı merak ediliyor. Orduda görev almak isteyen gençler artık mesleğin özellikleri ya da başvuru şartlarından çok ilk olarak maaş bilgisini araştırıyor. Bu noktada da teğmen maaşları merak ediliyor. Peki, bir teğmen ne kadar maaş alır? Teğmen maaşları ne kadar oldu? Teğmen nasıl olunur? Merak edilen bütün detaylar ve aklınızdaki soru işaretlerini içeriğimizde derledik!

Ülkemizde bazı mesleklerin maaşları (asgari ücret dışında) her yıl güncellenmektedir. Güncellenen maaşlar arasında teğmen maaşları da bulunmaktadır. Her yıl belirli zam oranlarına göre artış gösterdiği bilinmektedir. Teğmen maaşlarının en önemli belirleyici özelliği ise hizmet yılıdır. Bir teğmen hizmet yılı ne kadar fazla ise alacağı maaş da o kadar çok olacaktır.

GÜNCEL TEĞMEN MAAŞLARI 2023

2023 Teğmen Maaşları Ücret
Yeni Mezun Teğmen 11 bin 500 ₺ / 14.500 ₺
Piyade Teğmen Maaşı 11 .000 ₺ / 13.500₺
Doğuda Teğmen Maaşı 17.000 ₺ /22.000 ₺
Deniz Teğmen Maaşı 11.750 ₺
Jandarma Teğmen Maaşı 14.500 ₺

YENİ GÖREVE BAŞLAYAN BİR TEĞMEN NE KADAR MAAŞ ALIR?

Yeni göreve başlayan bir teğmen ile uzun süre boyunca bu alanda çalışan bir kişinin alacağı maaş miktarı elbette aynı olmayacaktır. Teğmen maaşlarını etkileyen pek çok kriter bulunmaktadır. Teğmen maaşları için gönderilen ek ödemeler, eş ve çocuk sayısı durumuna göre de değişmektedir. Teğmen maaşlarında yükselme hizmet yılı ile de ilgilidir. Yukarıda güncel teğmen maaşlarını verdik. Bunun dışında yeni göreve başlayan bir teğmenin de ne kadar maaş alacağı merak edilmektedir.

Yeni göreve başlayan bir teğmen maaşı ortalama 11 bin 500 TL civarındadır. Bu miktar görevde ilerledikleri süre boyunca artarak devam edecektir.

TEĞMENİN GÖREVLERİ NEDİR?

Teğmenlerin önemli ve ciddi görevleri bulunmaktadır. Öncelikle, komutanları tarafından kendilerine verilen emirleri yerine getirmek durumundadır. Daha sonra TİM komutanı görevinde olan teğmenler, kendilerinin sorumluluklarında olan timlerden sorumlu kişilerdir. Genel olarak teğmenlerin görevlerini sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz:

 • Kendisinden daha aşağıda rütbede olan askerlerin yönlendirilmesini yapma
 • Savaş döneminde (Ya da operasyon) timlere komuta olma
 • Profesyonel olarak silah kullanmak
 • Gerekli hallerde üst birimlere ve amirlere bilgi ve rapor sunmak
 • Görev sırasında etkili iletişim kurabilmek
 • Emir komuta zincirine uygun olarak hareket etmek
 • Zor şartlar altında görevlerini yerine getirme yükümlülükleri bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere teğmenlerin birden fazla görevi bulunmaktadır. Bir kişi teğmen olmak istiyorsa, gerekli şartları yerine getirmeli, istenilen okullardan da mezun olunması gerekmektedir.

KİMLER TEĞMEN OLABİLİR? TEĞMEN OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Teğmen olmanın da birtakım şartları olduğunun altını çizmek istiyoruz. Kişiler aşağıda belirtilen teğmen olma şartlarını yerine getirmeleri halinde teğmen olmaya hak kazanacaklardır. Teğmen olma şartları şu şekildedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18-20 yaş arasında başvuruların yapılması
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • ÖSYM’nin düzenlediği sınavdan en az baraj puanını almış olmak
 • Sicilinin temiz olması
 • İstenilen fiziksel özelliklere sahip olmak
 • Devletin belirlediği görev yerlerinde görev yapmaya uygun olmak
 • Çalışmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun olmaması
 • Bazı birimler için medeni hal durumu da önem taşımaktadır.

Görüldüğü üzere teğmen olmanın da önemli ve yerine getirilmesi gereken şartları bulunmaktadır. Teğmen olmak için fiziksel sınavların kazanılması son derece önemlidir.

KALEM KALEM TEĞMEN MAAŞLARI

Teğmen maaşları hakkında daha fazla merak ettiğiniz şey varsa, içerimizi okumaya devam edebilirsiniz. Teğmenlik mesleğine son dönemlerde yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Maaşlar ortalama olarak 11 bin 500 TL ile 14 bin 500 TL arasında bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi teğmenlerin medeni durumu ve çocuk sayısı da alacakları maaşları direkt olarak değiştirmektedir. İşte kalem kalem teğmen maaşları:

Doğu Teğmen Maaşı: Teğmen maaşları dediğimiz zaman aslında doğuda görev yapan teğmenlerin daha farklı maaş alacağını belirtebiliriz. Ortalama olarak orada görev yapan teğmenlerin 22 bin TL civarında maaş alacağını söyleyebiliriz. Ancak evli ve çocuklu olmayan teğmenler 17 bin TL civarında maaş alabilir.

Piyade Teğmen Maaşı: 2023 yılında maaşlara gelen zam sonrasında piyade maaşlarının da değiştiğini ifade edebiliriz. Teğmenlerin görev süresi arttıkça alacakları maaş miktarı da değişecektir. Elde edilen son bilgiye göre yurtdışında görev yapan piyade teğmenler ortalama 2 – 3.500 TL arasında ek ödeme daha almaktadır. Maaşlarının 13 bin 500 TL ve üzerinde olduğu bilinmektedir.

Havacı Teğmen Maaşı: Havacı teğmenlerin maaşları da çalışma şekilleri de biraz daha farklıdır. Havacı teğmen maaşından bahsedeceğimiz zaman ortalama olarak yeni göreve başlayan teğmenlerin 11 bin 500 TL maaş aldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda havacı teğmenler aldıkları görev sebebi ile de ek ödeme alabilmektedir. Maaş miktarları 13 bin 500 TL civarındadır.

Yeni Mezun Teğmen Maaşı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yıl için geçerli olmak üzere yeni mezun teğmen maaşları 11 bin 500 TL ile 14 bin 500 TL arasındadır. Aynı şekilde yeni mezun teğmenler için maaş incelendiğinde doğuda görev yapıp yapmadıkları da önemli ölçüde etkili olacaktır. Bunun dışında teğmenin havacı ya da denizci olması halinde alacakları maaşlar da doğrudan etkilenecektir.

Jandarma Teğmen Maaşı: Jandarma teğmenlerinin güncel olarak alacakları maaşlar 7 bin 500 TL civarında başlamaktadır. En az 11 bin 500 TL civarında maaş almaktadır. Evli ve çocuk sayısına göre aldıkları maaş ciddi oranda artmaktadır. Bununla birlikte teğmenlerin maaşları da üstlendikleri ek görevlere göre farklılık göstermektedir.

Tabip Teğmen Maaşı: Tabip teğmen maaşları da birtakım kriterlere göre farklılık göstermektedir. En az 12 bin 500 TL olarak maaşların güncellendiği bilinmektedir. Maaşların miktarı tabip teğmeninin görev yılına, kıdemine, evli olup olmadığına, evli ise çocuk sayısına göre değişmektedir.

Mühendis Teğmen Maaşı: Çok bilinmese de mühendis teğmenler de mevcuttur. Bu alanda maaşların biraz daha yüksek olduğunu söylememiz mümkündür. En az 11 bin 750 TL civarında maaş alırlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi teğmenin medeni durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, görev süresi ve kıdem derecesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Pilot Teğmen Maaşı: En düşük askeri pilotların maaşlarının 25 bin TL ile 125 bin TL arasında değiştiğini söylememiz mümkün. Bu alanda en yüksek maaşlar dikkat çekicidir. Pilotların çalışma saati, kaç saatlik uçuş yaptığı gibi kriterler maaş miktarını etkilemektedir. Pilot teğmen maaşları denilince ek olarak sivil pilot ve askeri pilot kısımlarına da ayrı ayrı değinebiliriz:

Sivil Pilot Maaşları: Sivil pilot maaşları en az 40 bin TL gibi bir rakamla başlamaktadır. 10 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Askeri Pilot Maaşları: Bu yıl içerisinde askeri pilot maaşları 25 bin TL ile 35 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Maaşın miktarı kişinin görev yeri, medeni hali ve sahip olduğu çocuk sayısına göre direkt etkilemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar? Diş Hekimliği Maaşları 2023

Diş Hekimliği Maaşları Son dönemlerin en çok merak edilen ve tercih edilen meslekleri arasında olan diş hekimliğinde maaşlar doktorların çalışma stiline ve mesleki tecrübelerine göre...

BİM Personel Maaşları 2023 Temmuz Ayı İş Başvurusu ve Çalışma Şartları

Ülkemizin en çok tercih edilen zincir marketlerinin başında gelen BİM özellikle personel maaşları, iş başvurusu ve çalışma şartları konusunda araştırılıyor. BİM personel maaşları, çalışma...

Gardiyan Maaşları: Güncel 2023 Gardiyan Maaşları

Enflasyon oranının belli olmasından sonra gardiyan maaşı 2023 en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Gardiyan maaş zammına ilişkin son rakamlarla birlikte nasıl gardiyan olunur?...