Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Gardiyan Maaşları: Güncel 2023 Gardiyan Maaşları

-

Enflasyon oranının belli olmasından sonra gardiyan maaşı 2023 en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Gardiyan maaş zammına ilişkin son rakamlarla birlikte nasıl gardiyan olunur? Gardiyan olma şartları ve merak edilenler içeriğimizde!

Merakla beklenen enflasyon oranları 5 Temmuz tarihinde açıklandı. TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon oranı 38,21 oldu. 6 aylık orana göre memurlar yüzde 17,77 oranında zammı kesinleşti. Peki, gardiyan maaşları ne oldu? Gardiyan maaşları kaç TL’ye yükseldi? Temmuz gardiyan maaşları ile ilgili son rakamlar şu şekilde:

Gardiyan olarak görev yapan bir kişinin maaşı deneyim süresi, yapılan işin kapsamı gibi pek çok kritere göre gardiyan maaşları değişmektedir. Ortalama olarak gardiyan maaşlarının 14.080 TL olduğu bilinmektedir. En düşük gardiyan maaşı 13 bin 500 TL olurken, en yüksek maaşı 18 bin 500 TL olmaktadır.

GÜNCEL GARDİYAN MAAŞLARI 2023

Yıl En Düşük Maaş Ortalama Maaş En Yüksek Maaş
Ocak 2017 2.100₺ 2.156₺ 2.800₺
Ocak 2018 2.300₺ 2.420₺ 3.200₺
Ocak 2019 2.900₺ 3.080₺ 4.100₺
Ocak 2020 3.400₺ 3.608₺ 4.800₺
Ocak 2021 4.100₺ 4.400₺ 5.900₺
Ocak 2022 6.000₺ 6.600₺ 9.000₺
Temmuz 2022 7.800₺ 8.580₺ 11.700₺
Ocak 2023 13.500₺ 14.080₺ 18.500₺

Kıdem derecesine göre gardiyan maaşlarının da değişebileceğini söylememiz gerekiyor. Kıdem derecesine göre güncel gardiyan maaşları şu şekildedir:

 • 9/1 derecesinde gardiyan maaşı: 11.500 TL
 • 8/1 derecesinde gardiyan maaşı: 11.960 TL
 • 7/2 derecesinde gardiyan maaşı: 12.150 TL
 • 6/3 derecesinde gardiyan maaşı: 12.550 TL
 • 5/1 derecesinde gardiyan maaşı: 12.950 TL
 • 2/1 derecesinde gardiyan maaşı: 13.200 TL
 • 1/4 derecesinde gardiyan maaşı: 13.780 TL

Lise Mezunu Gardiyan Maaşları: Lise mezunu gardiyanların maaşları ortalama 22 bin TL olan alt sınırdan başlayıp 23 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar kişinin durumuna ve çalışma saatlerine göre değişebilir.

Yeni Başlayanlar İçin Gardiyan Maaşları: Yeni başlayan gardiyanlar sözleşmeli personel ücreti ile başlayacaktır. Bu durumda maaşlarının ise ortalama 22 bin TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda belirtilen kıdem derecesine göre olan maaşlar bekar gardiyanları için de geçerli olduğu bilinmektedir.

Devlet memurlarının maaşları peşin bir şekilde ödenmektedir. İnfaz koruma memurlarının ilk maaşları çift olarak ödenmektedir. İnfaz koruma memurlarının ise yukarıda belirttiğimiz gibi 22 bin TL ile 24 bin TL arasında değişen bir maaş aralığı bulunmaktadır.

KADIN GARDİYANLARIN MAAŞLARI DEĞİŞİYOR MU?

Gardiyanlar bilindiği gibi sadece erkeklerden olunmuyor. Kadınlar da belirtilen şartları taşıması halinde gardiyan olabiliyor. Kadın gardiyanların maaşları ise 22 bin TL’den başlamış olup, 25 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Maaşlar yeni belirlenen 2023 Temmuz zammından itibaren geçerlidir. Bunun dışında evli, çocuklu, lisans mezunu gibi derecelerine göre ek göstergeler ödenebilir. Bu şekilde kadın gardiyanların maaşları daha da artabilir.

GARDİYAN KİME DENİR?

Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak Ceza e Tevkitevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren gardiyanlar kamu personel olarak ifade edilmektedir. Bu memurlar genellikle Cezaevleri ve Çocuk Eğitim evlerindeki hükümlü ya da tutuklu kişilerin topluma yeniden kazandırılması adına görev yapan kişiler olarak tanımlanıyor.

GARDİYAN VE İNFAZ KORUMA MEMURLARI ARASINDA FARK BULUNUYOR MU?

Aslında gardiyan ve İnfaz Koruma Memurları arasında çok büyük fark bulunmuyor. Aslında gardiyan mesleğinin günümüzde kullanılmaya başlanan adıdır. Eskiden gardiyan olarak adlandırılan kişiler resmi İnfaz Koruma Memuru olarak adlandırılıyor. Peki, gardiyan nasıl olunur?

Gardiyan olmak isteyenlerin hem birtakım şartları taşıması hem de belirtilen kriterlere sahip olması gerekiyor. KPSS’den yapılacak olan sınav ve mülakatları da geçtikten sonra İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olabilirsiniz. Gardiyan alımını Adalet Bakanlığı yapmaktadır. Alımlarda ise Adalet Bakanlığı Memur Atama ve Sınav Yönetmeliği’nin belirlediği şartlar ön planda olmaktadır.

Eğer devlet memuru iseniz kendi isteğinizden ayrılarak Adalet Bakanlığı’nın açtığı kadrolara başvurabilirsiniz. Memur olma şartlarını taşıyorsanız direkt gardiyan olarak göreve başlayabilirsiz.

GARDİYAN OLMAK İÇİN YAŞ ŞART GEREKİYOR MU?

Gardiyan olmak isteyenlerin belirtilen şartları taşıması gerekiyor. Şartların eksik olması halinde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Bu şekilde mülakatlara da çağırılmayacaksınız. Gardiyan olmak isteyenlerin taşıması gereken en önemli şartları arasında yaş şartı bulunmaktadır. Özellikle 30 yaşını bitirmemiş olma şartı aranmaktadır. Şartlara ait ayrıntılı bilgiye Adalet Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

GARDİYAN ÇALIŞMA ŞARTLARI VE MESAİ SÜRELERİ

Gardiyan olmak isteyenler maaşlar ve başvuru şartlarının yanı sıra mesai saatlerini de merak etmektedir. Gardiyanların çalışma şartları 2 farklı mesai üzerinden yürütülmektedir. Genel olarak gardiyan mesaileri sabah 8 akşam 5 şeklinde düzenlenmektedir. Bunun dışında bir de dönen vardiya sistemi ile mesailer düzenlenmektedir. 24 saat çalışma ve 12 saat dinlenme şeklinde de çalışabilirsiniz.

Sabah vardiya sisteminde çalışan gardiyanlar bu durumda hafta içleri 08.00 – 17.00 saatleri arasında görev yaparlar. 24 saat usulünde görev yapan gardiyanlar ise sabah 08.00’de göreve başlayıp, ertesi gün sabah 08.00’e kadar çalışmalarına devam eder. Bu şekilde çalışma usulünde aralarda isinler olabilir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Gardiyan olmak isteyenlerin belirtilen birtakım şartları taşıması gerektiğini daha önceden belirtmiştik. Adalet Bakanlığı gardiyan olma şartlarını dışında belirli kriterlere bakarak da eleme işlemi yaparlar. Devlet memurunun her branşında olduğu gibi belirli şartlara haiz olan kişiler eleme adımlarını geçtiği zaman infaz koruma memuru olabilirler. Gardiyan olma şartları şu şekildedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • Ortalama olarak 18 – 30 yaş arasında olmak
 • Kadın adaylarının 160 cm, erkek adaylarının ise 170 cm boyunca olması gerekmektedir. Beden kitle endeksinin taşınması gerekmektedir.
 • Bununla birlikte 657 sayılı Kanun 48. Maddede belirtilen devlet memurluğu şartlarına uymak
 • KPSS sınavdan 70 puan barajını aşmış olmak
 • Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sözlü mülakatta başarılı olmak
 • Genel olarak gardiyan olma şartları bu şekildedir. Bu şartlara ek olarak bazı şartların da eklenebileceği unutulmamalıdır. Belirtilen bu kişiler gardiyan olmaya hak kazanır.

2023 GARDİYAN ALIMI OLACAK MI?

Gardiyan alımları her yıl belirli sayılarda Adalet Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara göre bu yıl ortalama 50000 bin civarında gardiyan alımı yapılacağı tahmin edilmektedir. Çeşitli birimlerde toplam da 13 bin kişinin ise göreve başlayacağı tahmin edilmektedir.

Gardiyan ilanları açıkladığı zaman başvurular genellikle e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Adalet Bakanlığı iş başvurusu sekmesi üzerinden sadece tek pozisyon için başvurularınızı yapabilirsiniz. Birden fazla birim için başvuru yaptığınızda başvurularınızın iptal olacağını söylememiz gerekiyor. Aynı zamanda hiçbir mülakat değerlendirmesine de alınmazsınız. Bu sebeple gardiyan olmak istiyorsanız, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü duyurularını yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Gardiyanlar bilindiği üzere Devlet Memuru olarak 657’ye tabi olarak çalışırlar. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev alan gardiyanlar devlet memuru statüsünde görev alırlar. İnfaz Kurumu ve Denetimli Serbestlik Müdürlüklerindeki bazı personeller için Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre silah taşıma yetkisi verilmiştir. Bu bazı kadroda çalışanlar silah taşıyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar? Diş Hekimliği Maaşları 2023

Diş Hekimliği Maaşları Son dönemlerin en çok merak edilen ve tercih edilen meslekleri arasında olan diş hekimliğinde maaşlar doktorların çalışma stiline ve mesleki tecrübelerine göre...

BİM Personel Maaşları 2023 Temmuz Ayı İş Başvurusu ve Çalışma Şartları

Ülkemizin en çok tercih edilen zincir marketlerinin başında gelen BİM özellikle personel maaşları, iş başvurusu ve çalışma şartları konusunda araştırılıyor. BİM personel maaşları, çalışma...

Teğmen Maaşları: Güncel 2023 Teğmen Maaşları

Günümüzün en popüler meslekleri arasında bulunan teğmenlerin ne kadar maaş aldığı merak ediliyor. Orduda görev almak isteyen gençler artık mesleğin özellikleri ya da başvuru...