Pazartesi, Aralık 4, 2023

Geveze Aslında Kimdir?

-

- Advertisement -

Türkiye’de radyo programcılığı denilince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Geveze, çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Mesleği olan radyo programcılığı dışında pek çok alanla ilgilenmekte, eserler üretmekte ve geniş kitlelerin ilgisini çekmektedir.

Aynı zamanda Speaker Agency motivasyon konuşmacılarından biri olan Geveze ile ilgili merak edilen pek çok soru vardır. Siz de başta Geveze kimdir olmak üzere ünlü radyocu hakkındaki çeşitli soruların cevaplarını arıyorsanız doğru adrestesiniz! İçeriğimizin devamında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Geveze Kimdir?

Takvimler 23 Mayıs 1970’i gösterirken İstanbul Üsküdar’da dünyaya gözlerini açan Geveze’nin gerçek adı Jozi Zalma’dır. Çocukluğunun yaz mevsimleri Büyükada’da geçmiştir. 14-15 yaşlarında küçük FM vericileri yaparak teypten vericiye bağlantı yapıp radyo yayınları gerçekleştirmiştir. İngilizce ve İspanyolca bilen Geveze, 1998 yılından beri evlidir ve iki çocuğu vardır.

- Advertisement -

Eskiden kendi ismiyle radyo programı yapan Geveze, ikinci radyo programını yapmaya başlayınca hem kendi ismiyle hem de başka bir isimle program yapmak zorunda kalır. Uzun bir süre ikinci isim üzerine düşünüp bir türlü karar veremez.

Sonunda toplantılarda sürekli gevezelik yaptığı için yayın yönetmeninin kendisi için kullandığı Geveze ismini ikinci isim olarak kullanmaya karar verir. Böylece programın ismi Geveze olarak kalır ve o günden günümüze kadar Geveze Show olarak süregelir.

Geveze Eğitim ve Kariyer Yolculuğu

İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden 1987’de mezun olan Geveze, 1991’e kadar turizm sektöründe rehber olarak çalışmıştır. 1992’de ise çok sevdiği işi olan radyo kariyerine başlamıştır. Radyo programcılığı onun çocukluk hayalidir.

Bir gece kulübünde Geveze’ye ünlü bir radyocu olan Jerfi ile şarkı söylerken “Yaptığınızın aynısını radyoda yapar mısınız?” şeklinde bir teklif gelir. Bunun sonucunda o da radyo programı yapmaya başlar.

- Advertisement -

Meslek seçerken gençlere “Ya sevdiğiniz işi yapın ya da yaptığınız işi sevin.” tavsiyesinde bulunan Geveze o günden itibaren başladığı çok sevdiği işine aralıksız bir şekilde devam ediyor. Klas FM, Energy FM, Number One FM, Kiss FM, Genç Radyo, Virgin Radyo, Power FM kanallarında aktif olarak program yapmıştır ve günümüzde Geveze Power FM kanalında hafta içi 17.00 – 20.00 saatleri arasında radyo programı yapmaya devam etmektedir.

Mesleğini çeşitli dallarda devam ettiren Geveze bir dönem, Kanal D, Star ve Number One TV’de televizyon programları da yapmıştır. 7 Ocak 2011 tarihinden başlayarak NTV’de Bay J ile “Fazla Mesai” adlı televizyon programını sunmuştur. Geveze’nin şovmenlik performansı sadece televizyonla da sınırlı değil. Özel gecelerde sahneye çıkıp sunuculuk ve kendi yazdığı oyundan yola çıkarak stand-up da yapmaktadır.

Radyoculuk ve televizyonculuğa ek olarak Geveze müzikle de ilgilenmektedir. Bay J ile birlikte 6 yıl ara vermeden konser verdikleri Fazla Mesai grubu, birlikte bir rock albüm çıkardıkları ve Rol grubu ile birleşerek kurdukları Kuma grubu da Geveze’nin kariyer yolculuğunda önemli bir yere sahip. Ayrıca Zeliha Sunal ile beraber yürüttükleri Neşeli Maşrapa isimli proje grubu ile kabare de yapmıştır. Geveze bu gruplarla birlikte pek çok konser vermiş ve sahne almıştır.

Tüm bunlara ek olarak Geveze, Bahçeşehir Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi’nde ders de vermiştir.

- Advertisement -

Geveze’nin İlgi Alanları Nelerdir?

Geveze radyo programcılığı dışında pek çok ilgi alanı olduğunu, meraklı biri olduğunu ve ilgisini çeken şeyleri sonuna kadar öğrenmeyi sevdiğini söyleyen Geveze’nin ilgi alanları şunlardır:

 • Kitap okumayı ve yazmayı çok sever.
 • Gitar, davul, klavye, saksafon gibi birçok müzik aleti vardır, hiçbirinin uzmanı değildir ama müzik aletlerine ilgisi vardır.
 • Şarkı bestelemeyi sevmektedir.
 • 2005’ten bu yana ekibi ile yelken yarışlarına katılmaktadır, bu alanda çeşitli dereceler elde etmişlerdir.
 • 2004’ten bu yana çeşitli karma sergilerde yağlı boya resimleri ve fotoğrafları sergilenmiştir.
 • Fotoğrafçılıkta ödülleri vardır.

Geveze’nin Kitapları Nelerdir?

Çok yönlü bir insan olan ve yazmayı da çok seven Geveze, bu alanda da oldukça üretkendir. Toplam 7 tane kitap yazmıştır. İşte Geveze kitapları ve ilk yayımlanma tarihleri:

 • Aşka Dair (2004)
 • Ateşle Yaklaşma (2005)
 • Kadın A.Ş (2005)
 • Tuzlu Kahve (2006)
 • Siyah Beyaz Hikayeler (2009)
 • Sonsuz (2012)
 • Işıkları Söndürüp Giderken Veda Hikayeleri (2015)
 • Hayata Dair (2015)

Geveze’nin Speaker Agency Konuşma Başlıkları Nelerdir?

Kurumsal olarak bir etkinlik düzenliyorsanız ve bir motivasyon konuşmacısı davet etmek istiyorsanız Speaker Agency aracılığıyla Geveze ile iletişim kurabilirsiniz. İşte Geveze’nin 2023 konuşma başlıkları:

 • Her Şey Güzel Olacak
 • İşte Mutluluk
 • Başarının Sırrı
 • Masalcı
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Jung Kitapları, Sözleri ve Ödülleri

Carl Jung karmaşık ve duygusal olarak yüklü çağrışımlara inanan İsviçreli bir psikiyatrdır. Sigmund Freud ile işbirliği yapsa da onunla birçok konuda aynı fikirde değildi. Jung,...

Müziğin Babası Franz Joseph Haydn: Eserleri ve Hayatı

Klasik müziğin temel türlerinin yaratıcılarından birisi olarak kabul edilen Franz Joseph Haydn’ın ayrıca daha sonraki besteciler üzerinde de çok büyük etkisi oldu. Haydn’ın en...

Metin Güneş Kimdir? İş Adamı Metin Güneş Hakkında Merak Edilenler

İş adamı olan Metin Güneş hakkında merak edilen her şey içeriğimizde mevcut! Aslen Batmanlı bir iş insanı olan Metin Güneş, liseye kadar olan eğitimini...

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için modern felsefenin babası olarak kabul edilir. René Descartes, önce 8 yaşında Cizvit...

Epikuros Kimdir? Felsefesi ve Sözleri

Epikuros (MÖ 342-270 civarı) bir Yunan filozofu ve Epikürcülük’ün kurucusuydu, ayrıca açık terapi filozoflarının ilki ve atom teorisinin savunucularından biriydi. Epikuros (Epikür)’ün doğduğu şehir kesin...