Cumartesi, Nisan 20, 2024

Karadul Örümceği: Cinsel Yamyamlığın Temsilcisi

-

Bu makalede Karadul Örümceği nerede yaşar, sokması durumunda neler yapılmalıdır, zehrinin ve ağının özellikleri gibi bir çok detaya değindik.

Tüm dünyada insanlara ciddi zarar verebilecek yalnızca bir avuç örümcek vardır. Bu örümceklerden biri de kötü şöhretli Karadul Örümceği. Koyu renkleri ve güçlü zehirleriyle tanınan Kara Dul Örümceği, şanssız kurbanlarına yaşamı tehdit eden yaralar verme yeteneğine sahip dikkate değer bir araknid türüdür. Bu makale Karadul’u derinlemesine araştırıyor ve okuyucularına örümceğin davranış şekillerini, zehir toksisitesi ve genel özellikleri hakkında bir analiz sunuyor.

Bilimsel Sınıflandırma

  • Yaygın isim: Karadul Örümceği
  • Binom Adı: Latrodectus
  • Soy: Arthropoda
  • Alt Tür: Chelicerata
  • Sınıf: Arachnida
  • Aile: Theridiidae
  • Cins: Latrodectus
  • Tür: 32 farklı tür tanımlanmıştır
Karadul Örümceği avını pusuya düşürmeye hazırlanıyor.

Karadul Örümceği Karakteristik Özellikleri

Latrodectus yada halk arasındaki adıyla Karadul örümceği, theridiidae ailesinden son derece zehirli örümcek türlerinden biridir. Güney ve Batı Karadul çeşitleri de dahil olmak üzere toplamda dünya çapında yaklaşık 32 farklı türünün var olduğuna inanılıyor. Bazen “Düğme Örümcek” olarak anılan Karadullar, nispeten küçüktür (0,30 ila 0,58 cm) ve dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür (nadir durumlarda yaklaşık 1.27 cm boyutlarına ulaşır).

Taksononi

Karadul ilk olarak 1805’te Charles Athanase Walkenaer tarafından tanımlandı, 1959’da Herbert Walter Levi tarafından türün profilinde önemli revizyonlar yapıldı. Levi, dünyanın dört bir yanından gelen örneklerde keşfettiği çok sayıda anatomik varyasyon nedeniyle örümceğin profilini gözden geçirmeyi seçti. Onun çabalarının bir sonucu olarak, bilim adamları artık her kıtada bulunabilen (Antarktika hariç) 32 farklı Karadul türünü tanıyor. Bunlardan birisi de ülkemizde bulunan Akdeniz Karadul Örümceği.

Renklendirme

Adından da anlaşılacağı gibi, Karadul geleneksel olarak siyahtır (veya bazen koyu kahverengidir) ve tipik olarak ventral bölgesinde görünen kırmızımsı-turuncu bir kum saatine sahiptir. Bu işaret, Kara Dul’un en tanınmış özelliklerinden biri olsa da, tüm Kara Dullar bu ayırt edici kum saatine sahip değildir (bilinmeyen nedenlerle). Nadir durumlarda, kum saati tasarımının yerini bir çift kırmızı nokta da alabilir.

Erkek ve dişi Karadullar, erkeğin sırtındaki (üst karın) işaretler sayesinde de birbirinden ayırt edilebilir. Kırmızı veya beyaz arasında değişen bu işaretler genellikle tek bir şerit veya bir dizi çubuk ve nokta şeklinde görünür. Aynı şekilde, dişiler genellikle daha büyük boyutları, daha soluk renklenmeleri (kahverengimsi-siyah) ve genel olarak işaret bulunmaması nedeniyle tanımlanabilir.

Davranış Kalıpları

Korkunç şöhretlerine rağmen, Karadul aslında oldukça utangaçtır ve mümkün olduğunca insanlarla temastan kaçınacaktır. Böcek popülasyonlarına karşı agresif olmasına rağmen Karadul, insanların ortasında oldukça çekingen ve yalnızca tehdit altında hissettiğinde ısırır. Bu nedenlerden dolayı, Karadullar ve insanlar, her iki taraf da birbirinin alanına saygı duyduğu sürece birbirleriyle göreceli bir uyum içinde yaşayabilirler.

Karadul’un İpeği Ne Kadar Güçlü?

Son yıllarda bilim adamları, Kara Dul Örümcek ağının fiziksel özellikleriyle ilgili bir dizi dikkate değer özellik keşfettiler. Örümceğin ipeği üzerindeki gerilme mukavemeti testleri, çelik tel (aynı kalınlıktaki) ile karşılaştırılabilir güçler göstermektedir. Bilim adamları, hafif ipek hem askerlere hem de subaylara marjinal bir maliyetle benzersiz koruma seviyeleri sağlayabileceğinden, örümceğin ipeğinin bir gün askeri ve polis üniformalarına dahil edilebileceğine inanıyor.

Karadul Örümceği, yumurta kesesinin yanında.

Karadul Örümceği Nerede Yaşar?

Theridiidae ailesinin çoğu üyesinde olduğu gibi, Karadullar da ağırlıklı olarak karanlık ve rahatsız edilmemiş ortamlarda bulunur. Düzensiz şekilli ağ liflerinden oluşan bir yuva inşa eden Karadul, genellikle evini yere yakın, doğal veya çeşitli hayvanlar tarafından yapılmış küçük delikler veya yarıklarda inşa eder. Bu nedenle tahta yığınlar, çalı yığınları, kütükler ve havalandırma delikleri Karadul’a yırtıcılardan doğal koruma ve saldırmadan önce potansiyel avlardan saklanmak için bir yol sağladıkları için genellikle bu örümcek için başlıca tercihlerdendir. Ahırlar, bodrumlar ve bazı garajlar da Karadul’un tercih ettiği kuru ve karanlık ortamları sunuyor.

Şu anda Karadul Örümceği Türkiye, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avrupa, Avustralya, Afrika ve Asya dahil dünyanın ılıman bölgelerinin çoğunda bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde kuru ve daha sıcak iklim, özel ihtiyaçları için mükemmel bir ortam olarak hizmet ettiğinden, çoğunlukla ülkenin Güney ve Batı bölgelerinde bulunabilirler.

“Kara dul örümceğini düşünün. O çekingen, küçük bir canavar, faydalı ve benim zevkime göre, parlak, rugan cilası ve kırmızı kum saati alamet-i farikası ile araknidlerin en güzelidir. Boyutuna göre çok fazla güçlü. Yani herkes onu gördüğü anda ölüyor. “
– Robert A. Heinlein

Av ve Doğal Yırtıcılar

Karadul Örümceği genellikle avını beklerken yuvalarının ortasında baş aşağı asılı olarak bulunur. Yapışkan benzeri bir kalıntıya ve lifli bir kaliteye sahip olan örümcek ağı (veya ipek), Karadul’un bölgesinden geçen böcekleri güvenli bir mesafeden dinlenmesini sağlar. Böcekler örümceğin yuvasına girdiklerinde, Karadul’un ağına hızla yapışırlar. Onlar kaçmaya çalışırken Karadul hızla harekete geçer, avlarını ipeksi bir ağa sarmadan önce ısırır ve zehirler.

Karadul için en yaygın av konumuna göre önemli ölçüde değişse de genellikle bir dizi sinek, çekirge, tırtıl, böcek ve sivrisinek içerir. Karadullar yoğun iştahları nedeniyle, böcek popülasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olduklarından, yerel ekosistemler içinde denge duygusunun korunmasında hayati bir rol oynar. Örümcekler olmadan, yaygın zararlılar (sivrisinekler gibi) hızla kontrolden çıkar.

Doğal Yırtıcılar

Karadulların genellikle vahşi doğada avcı olduğu varsayılsa da, örümcek kendi başına bir dizi doğal avcı ile karşı karşıyadır. Bunlar, Karadul’u göreceli bir kolaylıkla bastırabilen eşekarısı, kırkayak ve akrepleri içerir. Örümceğin toksinleri mantise zarar vermeden kolayca sindirilebildiğinden, Peygamber Devesi gibi büyük böceklerin de Karadul’u avladıkları bilinmektedir.

Üreme

Karadul Adını Nereden Alır?

Karadul, adını türler tarafından uygulanan cinsel yamyamlık ritüelinden alır. İlkbaharın sonlarında dişi Karadul örümceği çiftleşmesi için erkekleri çektiği bilinmektedir. Ancak üreme sürecinin ardından dişi aniden erkeğe döner, eşini öldürür ve sonra onu yer. Bu alışılmadık ritüele ilişkin birçok hipotez ileri sürülmüş olsa da, bu davranış için en çok kabul gören açıklama (“cinsel yamyamlık” olarak adlandırılır) dişilerin doğuracağı yaklaşık 200 ila 900 bebek için ek proteinlere ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle erkekler, dişiler için hızlı ve kolay bir yiyecek olarak görülür.

Karadullar Yumurta Bırakır mı?

Evet. Çiftleşmenin (ve erkekleri tüketmesinin) ardından, Karadul yumurtaları için bebekleri dış etkenlerden (hem yırtıcılardan hem de çevresel koşullardan) korumak için tasarlanmış kağıt benzeri bir kese yapar. Yumurta keseleri genellikle bej renklidir ve yaklaşık 1 ila 1.25 santimetre çapa ulaşır. Ortalama verim, her biri 0,88 milimetre büyüklüğe ulaşan kese başına 220 yumurtadır. Nadir durumlarda, kese başına yumurta sayısı yaklaşık 900’e ulaşmıştır.

Yaşam döngüsü

Yumurtaları bıraktıktan sonra, bebek örümcekler yaklaşık 30 gün sonra yumurtadan çıkar. Bebekler (veya “örümcekler”) genellikle doğumda beyazdır ve birkaç hafta boyunca yetişkin örümcekler tarafından sergilenen “kum saati veya benek” desenlerinden yoksundur. Annelerinin izinden giden bebeklerin, gelişimlerinin erken aşamalarında yamyamlık yaptıkları ve orijinal örümceklerden çok azının yetişkinliğe kadar hayatta kaldığı (doğumdan sonra ulaşması yaklaşık üç ay sürer) bilinmektedir. Yamyamlık, küçük boyutları nedeniyle birkaç hafta aktif olarak böcek avlamalarını engellediğinden, bebek örümcekler için çok önemlidir.

Black Widow örümcekler, doğumlarını takip eden aylarda, tam rengini (ve kum saatini) elde edene kadar birkaç kez eriyecektir. Bebek örümceklerinin genel gelişimi, diyet ve genel sıcaklık gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Erkekler için ortalama olgunluk oranları yaklaşık 26 ila 103 gün iken, kadınlar doğumdan yaklaşık 57 ila 122 gün sonra olgunluğa ulaşır.

Karadul Örümceğin Ömrü Ne Kadardır?

Bir Karadul’un genel ömrü, doğal ortamları ve cinsiyetleri dahil olmak üzere çeşitli koşullara bağlıdır. Mükemmel koşullarda, dişinin yamyamlık davranışları ve daha küçük olmaları nedeniyle erkeklerin en fazla 3 ay yaşaması beklenir. Dişiler ise 3 yıldan fazla yaşayabilirler.

Karadul Örümceğinin Zehir Özellikleri

Karadul nispeten küçük boyutlarına rağmen, çeşitli nörotoksinleri içeren oldukça güçlü bir zehre sahiptir; en önemlisi, latrotoksin. Kuzey Amerika’da Karadul, bir çıngıraklı yılandan 15 kat daha güçlü olduğu bildirilen bir zehiri ile kıtadaki en zehirli örümcek olarak kabul edilir. Neyse ki örümceğin kurbanları için Karadul, avına ölümcül zehirinin sadece küçük bir miktarını enjekte eder; böylece zehrin insanlar üzerindeki etkisini büyük ölçüde azaltır.

Karadul Örümceği Sokması ve Tedavisi

Bir Karadul Örümceği ısırığı genellikle başlangıç ​​aşamalarında ağrısızdır ve genellikle iğne batma hissi olarak tanımlanır. Bununla birlikte, zehir vücuda yayılmaya başladığında dakikalar içinde, ısırıklar hızla insanlar için son derece acı verici hale gelir. Nadiren ölümcül olsa da (çoğu ısırıkta enjekte edilen az miktarda zehir nedeniyle), genellikle takip eden semptomların çeşitliliği nedeniyle tüm ısırıklar tıbbi acil durumlar olarak kabul edilmelidir.

Isırık kurbanları genellikle şiddetli kas ağrısı, ardından karın rahatsızlığı (bulantı, kramp ve kusma) ile hiperhidroz (aşırı terleme), düzensiz kalp atışları, hipertansiyon ve kas spazmları yaşarlar. Semptomlar genellikle ısırık meydana geldikten sonra 3 ila 7 gün arasında kendini gösterir; ancak şiddetli zehirlenme, birkaç hafta devam eden semptomlar üretebilir. Örümceğin zehirine karşı koymak için panzehirler mevcut olsa da, ciddi yan etkilere sahip olma potansiyeli nedeniyle nadiren kullanılırlar. Bu nedenle, panzehir genellikle sadece, ağırlıklı olarak dişi Kara Dullarda (daha büyük boyutlarından dolayı) meydana gelen şiddetli zehirlenme vakalarında uygulanır. Sonuç olarak, yatak istirahati ve palyatif bakım, genellikle doktorlar ve hastane personeli tarafından sağlanan birincil tedavidir.

Karadullar İnsanlar İçin Tehlikeli mi?

Evet ve hayır. Zehirleri oldukça güçlü olsa da, Karadul ısırığının ortalama büyüklükteki yetişkinler için ölümle sonuçlanması muhtemel değildir. Bununla birlikte, küçük çocukların (özellikle yürümeye başlayan çocuklar), yaşlıların ve bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerin bir Karadul ısırığına karşı en savunmasız gruplar olduğu unutulmamalıdır. Bir Black Widow’dan şüphelenilen herhangi bir ısırık derhal bir tıp uzmanı tarafından incelenmelidir, ancak bu üç gruptaki kişiler (veya bakıcıları) ısırığı tıbbi olarak önemli ve yaşamı tehdit edici olarak değerlendirmelidir. Isırıkların erken tespiti ve acil tıbbi tedavi istemek, Black Widow ısırıkları için en iyi çaredir.

Kara Dul Örümceği Isırığını Önleme

Karadul ısırıklarının çoğu, insanlar yanlışlıkla yuva alanlarını rahatsız ettiğinde (yani ağaç yığınlarına, taşlara uzanarak veya ahırları karıştırırken) meydana gelir. Isırmaları önlemek için uzmanlar, Black Widow’un dişleri genellikle kumaşa nüfuz edemediğinden, iş eldivenlerinin kullanımının ısırmaları ve zehirlenmeyi önlemede önemli bir yol oynayabileceği konusunda hemfikir. Ayrıca riskli bölgede yaşayan insanlar ayakkabıları giymeden önce ayakkabılarının içini aramalı ve eski kutular ve çantalar arasında arama yaparken dikkatli olmalıdır.

Karadul Örümceği, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıları etkilemeye devam eden dikkate değer bir örümcek türüdür. Karadul Örümceği, güçlü zehirinden dikkat çekici derecede güçlü ağına kadar hem hayranlık hem de saygı isteyen eşsiz bir örnektir. Örümceğin davranış kalıpları, zehir toksisitesi ve genel özellikleri ile ilgili halihazırda devam eden yeni ve heyecan verici çalışmalarla, bu büyüleyici hayvan hakkında önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda hangi yeni bilgilerin öğrenilebileceğini görmek ilginç olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Dev Bir Tarantula: Kuş Yiyen Goliath Örümceği

Kuş yiyen goliath örümceği (Goliath birdeater), ağırlık olarak düşünüldüğünde dünyanın en büyük örümceğidir. Teknik olarak, dev avcı örümceğinin daha uzun bacakları vardır, ancak oldukça hafif...

Dünyanın En Zehirli Örümceği | En Zehirli Örümcek Türleri

Dünyada birçok farklı türde örümcek türünün mevcut olduğu bilinmektedir. Bu örümcek türlerinin arasında zararsız örümcek türlerinin mevcut olduğu kadar zararlı ve zehirli örümcek türlerinin...