Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Newton Nedir? Newton Metre Nedir? Newton Brim

-

Newton Nedir?

Newton nedir? Newton, uluslararası Birim Sisteminde bir kuvvet birimidir. Newton’un simgesi N olup, ismini ünlü İngiliz bilim insanı Isaac Newton’dan almaktadır. 1 kilogram net olarak 9.8 Newton’a eşittir. Birim olarak tam hesaplanması 1 N = 1 kg x m/s2 şeklinde olup gündelik hayattaki karşılığı 9.8 N = 1 kg x m/s2’dir.

Bu formülün açılımı, kütlesi 1 kilogram olan bir cismin hızını, saniyede 1 m/s arttırmak için o cisme uygulamak gereken kuvvetin miktarıdır. Yani bir cismin, yeryüzünde üzerinde bulunduğu herhangi bir cisme ya da yüzeye, yerçekiminden kaynaklı olarak uyguladığı kuvvete Newton denilmektedir.

Isaac Newton, 4 Ocak 1643 ile 31 Mart 1727 tarihleri arasında yaşamış olan ve dünyanın en iyi fizikçileri arasında Albert Einstein’den sonra, ikinci sırada bulunan matematikçi, fizikçi ve bilim adamıdır. Kendisinden sonra gelmiş Tesla, Einstein ve daha nice bilim adamı, onun hesaplamalarını ve formüllerini kullanarak buluşlar yapmışlardır.

Isaac Newton, Principia adlı kitabında evrensel kütle çekim yasası ve hareket yasaları gibi birçok temel yasayı formülleştirmiştir. Ayrıca yine Isaac Newton, Dünya’nın küresel bir şekle sahip olduğu fikrini öne sürmüştür. Newton, Soğuma Kanunu formülünü geliştiren ve ışığın hızı ile ilgili, ilk teorik hesaplamaları yapmış olan ve Newton tipi akışkanları tanıtmış olan bilim insanıdır.

Newton Metre Nedir?

Newton metre, bir cismin uyguladığı kuvvetin mesafe ile çarpılmasıyla elde edilen birimdir. Tam açıklaması ise, bir aks üzerinde dönme kuvveti veya bu dönme kuvvetini yaratan sisteme; tork denilmekte, yani tork aynı zamanda, newton metre ile de ifade edilmektedir.

Tork; kuvvet momenti ya da diğer adıyla dönme momenti, bir kuvvetin nesnenin ekseninde, çevresinde ya da dayanak noktasında, dönme eğilimi olarak tanımlanabilir. Bu kuvvet ister itme, ister çekme şeklinde olsun, bir döndürme kuvvetidir. Bu döndürme kuvvetinin yani torkun, Uluslararası birimler Sistemi’ndeki karşılığı ise yukarıda da bahsedildiği üzere, Newton metredir.

Tork birimi, newton cinsinden döndürme kuvvetinin, bir metrelik kol ucunda oluşturduğu ağırlıktır. Yaygın olarak, N.m olarak ifade edilen bu birim, daha az bilinen bir isim olan kilogramforce (kgf) olarak da anılmaktadır. Daha net anlaşılması için, şöyle bir örnek düşünülebilir. Bir cıvatayı sıkmak amacıyla, somuna uygulanacak olan 10 kgf dönme kuvveti, burada uygulanacak tork kuvveti 10 N.m, olarak hesaplanabilir. Kgf ile N.m birimlerinin birbirine çevirisi ise; 1 N.m = 0,9807 kgf şeklindedir. Bu örnekte de uygulanan tork kuvvetinin Newton metre cinsinden karşılığı; 98,07 N.m şeklindedir.

Newton metre ya da tork birimi, vidalı birleştirme sistemleri sayesinde iki veya daha fazla parçanın birbirine bağlanması, bir bütün haline getirilmesi ve sökülüp takılabilme gibi birçok işlem yapılabildiği için, pek çok endüstriyel alanda kullanılan bir birimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Evrendeki 4 Temel Kuvvet Nedir?

Evrendeki 4 Temel Kuvvetin Tanımı, yüksek lisans öğrencilerinin kafasını karıştıran karmaşık bir konudur. Bu makalede, evrende etkili olan gravitasyon, elektromanyetik, zayıf nükleer ve güçlü...

Fiziğin Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Fiziğin babası olarak anılan İngiliz fizikçi Sir Isaac Newton, modern bilimin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Fizik, matematik ve astronomi alanlarında yaptığı keşifler ve geliştirdiği...

Enerji Nedir? Enerji Dönüşümü Nedir? Enerji Dönüşümleri

Enerji Nedir? Enerji, teknik olarak varlıkların iş yapabilme yeteneğidir. Fizikte ise enerji terimi sistemde belirli değişiklikleri oluşturabilme kapasitesini ifade etmektedir. Yani enerji, etrafımızda olup biten...

Kütle Nedir? Kütle Ne ile Ölçülür? Kütle Formülü

Fizik alanında kütle nedir? Sorusuna cevaben; Newton’un ikinci yasasına dayanarak tanımladığımız bir cismin herhangi bir uygulanan kuvvet tarafından ivmelenmeye karşı gösterdiği direnç olarak adlandırılmaktadır. Doğal olarak kütlesi...

Karanlık Madde Nedir? Cevaplanmamış En Büyük 8 Soru

Karanlık Madde Nedir? Cevaplanmamış En Büyük 8 Soru. 1930’larda Fritz Zwicky adlı İsviçreli bir gökbilimci, uzak bir kümedeki galaksilerin sahip oldukları görünür kütle miktarından çok...