Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Kendini Geliştirmenin 22 Pratik Yolu

-

En iyi yatırım insanın kendine yaptığı yatırımdır. İşte kendini geliştirmenin 22 pratik yolu:

Her gün en az 10 sayfa kitap oku. Kitap okumak ilgini çekmiyorsa bir kaç köşe yazısı veya bir kaç bilimsel makale oku. Ne kadar okursan o kadar çok konu hakkında fikrin ve o kadar çok fikre karşı farklı bakış açın olur. Ayrıca okumak; hayal gücünü geliştirir, kelime hazineni genişletir ve dilini daha güzel kullanmanı sağlar.

Geçmişinle ilgilenmeyi bırak. Geçmiş geçmişte kaldı ve ne onu değiştirme şansın var ne de değiştirmek için harcayacağın zamanın sana bir katkısı. Geçmişte yaptığın tüm hatalar için kendini affet, çünkü zaten hepsinin bir nedeni vardı. Geçmişte seni üzmüş veya kırmış olan insanları da affet. Onları affetmek onlara yapılan bir iyilik değil, kendin için atacağın önemli bir adımdır. Başkalarını affetmek hayatla barışmanı sağlar, anlamsız öfkelerini azaltır, yeni tanıştığın insanlarla daha güvenli ve sağlıklı iletişim kurmanı sağlar. Geçmişini unutma elbet ama gerekmedikçe de hatırlama…

Spor yapmayı hayatının rutini haline getir. Hayata iyi bir başlangıç her zaman spor yapmaktan geçer. Sporun sadece kilo sorunu olanları ilgilendirdiğini düşünen gerzeklerden olma. Spor yapmak herkes için zorunlu bir ihtiyaçtır. Spora vaktim yok deme. Örneğin önce sadece 3 hareket öğren ve her gün o 3 hareketi yaparak başla.

Erken kalk. Güne yarım saat erken kalkmak hayatında büyük değişimler yaratabilir. Örneğin her gün sadece yarım saat erken kalkarak ve o yarım saatte pilates yaparak sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olabilirsin. Veya her gün yarım saat erken kalkıp kahvaltı hazırlayarak daha sağlıklı beslenmeye başlayıp ayrıca dışarıda saçma sapan şeylere para vermeye son verebilirsin.

Seni zorlayan konularda hayata meydan oku. Kilo vermen gerekiyor veya para biriktirmen gerekiyorsa kendine bir hedef koy ve hayata meydan oku. Yarışmak bazen kendini geliştirmenin en iyi yolu olabilir.

Yeteneğin sadece doğuştan gelmediğini, çalışarak da insanın yeteneğini geliştirebileceğini kabul et. İnsanlar yeteneğin genellikle tamamen doğuştan geldiğine inanırlar, bu doğrudur ama kısmen doğrudur. Araştırmalar yeteneğin çok azının doğuştan geldiğini, çoğunluğunun ise sabırlı ve disiplinli bir çalışmayla geliştirilebildiğini söylüyor. hangi alanda yeteneğini geliştirmek istiyorsan o alanda sıkı ve disiplinli bir çalışma yap, belki Picasso olamazsın ama duvarına asacak kadar güzel resimler yapacağını göreceksin.

Mutlaka bir hobi edin ve dünyaya açıl. Yeni ve popüler olanın da peşinde olabilirsin ama en önemlisi sevdiğin, keyif aldığın ve seni ifade eden bir hobi edinmen. Örneğin yemek yapmayı seviyorsan, yeni yemek kültürlerini keşfet, bir yemek bloğu aç veya mevcut yemek bloglarına tariflerini gönder. Film izlemeyi seviyorsan, film yorumlarını ve tavsiyelerini yazılı hale getir ve bunları internette paylaş.

Yeni bir dil öğren ya da sürekli öğrenmeye çalıştığın yabancı dilini artık geliştir. Bunun için her gün en az 5 kelimenin anlamına bak ve o kelimelerle birer cümle kur. Yabancı dil öğrenme konusunda yapılan en büyük hata; dil öğrenimini yaşamın içine yedirmek yerine, ders çalışır gibi yabancı dil çalışmak ve bu sıkıcı çalışmanın sonunda da yaşanan başarısızlıkla tamamen boş vermek. Gerçekten yabancı dil öğrenmek istiyorsan bunu yaşamının bir parçası haline getir. Örneğin her sabah öğrenmek istediğin yabancı dilin gazete başlıklarına göz at. Aksi halde zaten yabancı bir dili çok iyi öğrensen de, o dili yaşamına yedirmezsen unutmaman imkansız.

Birden çok yabancı dilde, bazı günlük diyalogları öğren. Örneğin Çince, İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca “Nasılsın?” veya “Bir fincan kahve alabilir miyim?” diye sormayı ve bunlara nasıl cevap verildiğini öğren. Bir gün kimsenin Çince bilmediği bir ortamda, 3-4 cümle de olsa Çince konuşman seni çok farklı gösterecektir.

Sevdiğin konuların uzmanı ol. Şiiri seviyorsan şairleri tanı, şarap seviyorsan çeşitlerini bil, spor yapıyorsan bilinçli ol, dans ediyorsan hakkında teknik bilgiye sahip ol…

Mümkünse bir kursa veya seminere katıl. Bu bir dans kursu, kişisel gelişim semineri veya işle ilgili sizi geliştirecek bir program olabilir. Kurslar bilgiyi hızlı ve pratik şekilde öğrenmeniz için en iyi yollardan birisidir.

Sorunlarınla yüzleş ve onlarla başa çıkmayı öğren. Kendini geliştirmiş bir birey, kendi sorunları ile kendisi baş eden kişidir. Çocuk gibi sızlanan, sevgilisinden, eşinden veya ailesinden sürekli destek isteyen biri değildir. İnsanların desteğini almak elbette yanlış değil, hatta güzel bir şey ama desteğe muhtaç olmak farklıdır. Çevrenden destek al, ama kimsenin desteğine muhtaç olmadan yaşamayı öğren.

Korkularınla yüzleş veya onlarla başa çıkmayı öğren. Sorunların gibi korkularınla da kendi başına başa çıkmayı öğren. Geri kafalı olma ve gerekiyorsa profesyonel yardım al.

Yaşam alanını güzelleştir. Örneğin güzel bir kitabevine gittiğimizde nasıl ki bir anda kitap okuma isteğimiz artıyorsa, içinde küçük bir kitaplığı olan güzel bir odada uyanmak da aynı etkiyi yaratabilir. Veya içinde vakit geçirmeyi sevdiğin, senin bakış açınıza göze güzel ve huzur veren bir mutfağının olması çok yaratıcı yemekler ve pastalar yapmanı sağlayabilir.

Kusurlarının farkında ol. Herkesin kusurları olur. Önemli olan bu kusurların farkına varmaktır. Farkına varırsan onları daha iyi yönetebilir ve hatta belki bir gün onlardan tamamen kurtulabilirsin de.

Kötü alışkanlıklarını hayatından çıkar. Sigara içme, geç kalma, tembel olma, aşırı uyuma, TV izlemeyi bırak, boş sohbetlerden kaçın…

Negatif insanları hayatından çıkar. Hayata ve olaylara sürekli negatif yönden bakan insanları hayatından çıkar, çıkaramıyorsan onlarla daha az vakit geçir ve onlar konuştuğunda onları duymamayı öğren, onlarla tartışarak kendini boşuna yorma. İnsanın motivasyonunu alan, hatta ruhunu sömüren bu insanların ve onlarla tartışmanın sana hiçbir yararı yok.

Yaşadığın şehri tanı. Yaşadığı şehri, şehrin en güzel mekanlarını ve tarihi yerlerini tanı. Yeni biriyle tanıştığında bu çok işine yarayacaktır.

Çevrendeki insanların seninle ilgili yorumlarına kulak ver. İnsanların sözlerine göre hareket etmekten bahsetmiyorum ancak birisi seni eleştirdiğinde buna kulak ver, çünkü haklı olduğu bir taraf mutlaka olabilir. Özellikle de bu eleştiri aileden veya yakın çevrenden geliyorsa, bunu, kusurlarını fark etmen için bir fırsat olarak gör.

Yolculuk yap. Bulduğun her fırsatta seyahate çık. Yeni yerler keşfet.

Meditasyon yap. Meditasyon yapmak ruhunu dinlendirmenin en iyi yoludur. Nasıl ki her gece vücudumuzu dinlendirmek için uyuyorsak meditasyon yaparak da ruhumuzu dinlendirebiliriz. Ben uyurken ruhumu da dinlendiriyorum zaten, diye düşünme çünkü pek çoğumuz gün içinde baş edemediğimiz şeylerle rüyasında boğuşuyor. Meditasyon ise gerçek anlamda zihni boşaltma ve rahatlatma yöntemidir. Meditasyonu küçümseme, ona yaşamında yer ver.

Kendini geliştireceğini düşündüğün şeylerin listesini yap. Bu listedeki eksikleri düşün. Bu yazının altına da yorum yapabilirsin veya nerede okumak istiyorsan oraya yazabilirsin. Listeni tamamla ve her gün oku.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Evlilik Fobisi (Gamofobi) Nasıl Yenilir? Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Fobisi Nedir? Fobi, genelde tehlike arz etmeyen şeylerdir, ancak çeşitli endişelere sebep olabilir. Gamofobi, yani diğer adıyla evlilik fobisi söz konusu olduğunda ise bu bir...

Psikoloji Nedir | Psikolojinin Tanımı | Psikolojinin Alt Dalları

Psikoloji Nedir? Psikoloji, davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Aslında insanın yaptığı her şey bu tanımın içine girebilir. Davranış kişinin yaptığı ve herhangi...

En Tehlikeli Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı; bedensel, ruhsal ve sosyal olarak iyilik hali olarak tanımlamıştır. Bu tanım gösteriyor ki ruhsal açıdan iyi olma hali bedensel iyilik...

Psikolojinin Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Psikoloji, insan davranışını ve zihinsel süreçlerini anlamaya çalışan bir bilim dalıdır. Günümüzde, psikoloji birçok alt dalı ve uzmanlık alanıyla birlikte geniş bir disiplin haline...

Misantropi Nedir: İnsanlardan Vazgeçmek

Misantropi, ona sahip olanlar için hayatı çok zorlaştıran bir bakış açısıdır. Bu makale, misantropiyi nasıl tanımlayacağınızı, bazı özellikleri nasıl keşfedeceğinizi ve bu düşüncenin üstesinden gelmenin...