Salı, Nisan 16, 2024

Prenses Diana Hayatı | Prenses Diana Kimdir?

-

Tam adı Diana Frances Spencer olan Prenses Diana, Prens Charles ile evliyken Galler prensesiydi. İngiliz Kraliyet Ailesi’nin en sevilen üyelerinden biri olan Diana, 1997’de bir araba kazasında hayatını kaybetti.

Prenses Diana kimdir?

Prenses Diana, babası 1975’te Earl Spencer unvanını aldıktan sonra Leydi Diana Spencer ismini aldı. 29 Temmuz 1982’de İngiliz tahtının varisi Prens Charles ile evlendi. İki tane erkek çocukları oldu ve daha sonra 1996’da boşandılar. Diana, 31 Aralık 1997’de Paris’te geçirdiği bir araba kazasından aldığı yaralanma yüzünden ağustos ayında hayatını kaybetti. Herkesçe popüler olduğu için ve küresel insani yardım çabaları sayesinde “Halkın Prensesi” olarak hatırlanmaktadır.

Ailesi, çocukluk ve gençlik yılları

Diana 1 Temmuz 1961’de İngiltere, Sandringham yakınlarında doğdu. Diana; Althorp Vikontu olan Edward John Spencer’ın ve Althorp Vikontesi olan (daha sonraları Onurlu Fances Shand Kydd olarak bilinen), Frances Ruth Burke Roche’un kızıydı. Anne ve babası Diana daha küçükken boşandı ve velayetini babası aldı. Diana’nın Leydi Jane Fellowes ve Leydi Sarah McCorquodale adında iki ablası bir de kendisinden küçük bir erkek kardeşi, Charles Spencer, 9. Earl Spencer vardı.

Diana ilk eğitimini evde almasının ardından, Riddlesworth Hall Okulu ve sonra West Heath Okuluna gitti. Büyürken utangaçlığıyla bilinmesine rağmen müzik ve dansa ilgi gösterdi. Babası 1975’te Earl Spencer unvanını devraldıktan sonra Leydi Diana Spencer oldu.

Diana’nın çocuklara karşı büyük bir düşkünlüğü vardı. İsviçre’de Institut Alphin Videmanette’yi bitirdikten sonra Londra’ya taşındı. Çocuklarla çalışmaya başladı ve sonunda Young England Kindergarten’da asistan oldu.

Prens Charles’la ilişkisi

Diana 1977’de İngiliz tahtının 13 yaşındaki varisi Prens Charles’la bir ilişkiye başladı. Çift ilk tanıştıklarında Diana daha çocuktu ve söylenenlere göre ailesi, Kraliçe II. Elizabeth’e ait bir mülk olan Park House’u kiraladığında, Charles’ın kendinden küçük olan ikiz kardeşleri Prens Andrew ve Prens Edward ile oynardı.

Charles genellikle medyanın ilgisini çekiyordu ve medya Diana ile görüşmelerini de es geçmiyordu. Basın ve halk, bu görünüşte tuhaf ve çekingen olan, bahçe işleriyle ilgilenmeyi seven prens ile modaya ve popüler kültüre ilgi duyan prenses olan bu genç çifte hayran kaldı.

Nişan yüzüğü

Prens Charles 6 Şubat 1981’de Diana’ya 14 küçük elmasla çevrilmiş, 12 karat oval Seylan Safiri ile kaplı, 18 karatlık beyaz altın bir yüzükle evlenme teklifi etti. Yüzük, taç kuyumcusu Garrard tarafından yapıldı ve söylenene göre 1840’ta Prens Albert’ın Kraliçe Victoria’ya düğün hediyesi olarak verdiği bir broştan esinlenildi. Yüzüğün o sıralarda Charles’a 28.000 £ (yaklaşık 35.000 $)’a mal olduğu söylenmiştir.

Diana’nın ölümünden sonra oğlu Prens William o yüzükle Cambridge Düşesi Kate Middleton’a evlenme teklifi etti.

Prens Charles ile evliliği

29 Temmuz 1981’de Charles ile evlenen Diana Spencer, Wales Prensesi Diana oldu. Düğünleri 2,650 konuğun varlığında St. Paul Katedralinde gerçekleşti. Çift düğün yerine ayrı geldi ve birlikte Londra sokakları boyunca gezen bir araba ile oradan ayrıldılar.

Diana, karı-koca tasarım ekibi David ve Elizabeth Emanuel tarafından tasarlanan; antika ipek dantelden yapılmış ve 10.000 inciden oluşan tafta bir gelinlik giydi. 25 metrelik bir duvak ile Spencer ailesinin 18.yy’dan kalma tacını taktı. Döpiyesi arabaya zar zor sığdı ve Diana’nın koridoru tamamen yürümesi 3,5 saatini aldı.

Kraliyet düğün seremonisi tüm dünya televizyonlarında yayınlandı, 74 farklı ülkeden yaklaşık bir milyon insan, birçok insanın yüzyılın düğünü olarak kabul ettiği töreni izlemek için ekran başına geçti.

Oğulları

Diana ve Charles’in iki tane oğlu oldu, Prens William Arthur Philip Louis 21 Haziran 1982’de, daha çok “Prens Harry” olarak bilinen Prens Henry Charles Albert David 15 Eylül 1984’te dünyaya geldi.

Prens Charles ile boşanması

Diana’nın Charles’tan ayrılması kraliyet ailesinden Avam Kamarası’na bir açıklamada bulunan İngiliz Başbakan’ı John Major tarafından duyuruldu. Boşanmaları Ağustos, 1996’da tamamen gerçekleşti.

Çift yıllar içinde birbirine yabancılaştı, Diana depresyon ve bulimia ile mücadele etti. Birliktelikleri süresince, her iki taraftan da aldatma haberleri duyuldu. Tina Brown’un kitabı The Diana Chronicles’a göre Diana, 1995’te tanıştığı Pakistanlı bir kalp cerrahı olan Hasnat Khan’a sırılsıklam âşık olmuştu.

Kraliçe II. Elizabeth, Diana ve Charles’ı evliliklerini resmi olarak bitirmeye çağırdı. Diana, “Galler Prensesi” unvanını ve Kensington Sarayı’ndaki dairelerini muhafaza etti ancak “Majesteleri” unvanından ve İngiliz tahtından herhangi bir hak talep etmediğini kabul etti.

Çiftin peri masallarını aratmayan düğününden sonra, Diana kraliyet görevlerinden ve hayatının neredeyse her yönünün yoğun medya içerisinde olmasından bunalmıştı. Kendi ilgi alanlarını geliştirmeye ve onlara yönelmeye başladı.

Birçok hayır kurumuna hizmet etti; evsizlere, HIV hastalarına ve ihtiyacı olan çocuklara yardım etti.

Boşanmasıyla birlikle Diana kendisini oğullarına ve Angola’dan kalan kara mayınlarının tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak da dahil hayırsever işlere adadı. Halk arasında oldukça fazla popülerlik kazandı.

Dodi Fayed ile ilişkisi

Diana 1997’de Mısırlı playboy ve film yapımcısı Dodi Fayed ile çıkmaya başladığında bu İngiliz tabloidlerini çılgına çevirdi. Fayed, Diana’yı ve ailesini Fransa’nın güneyindeki yatına davet etti. Söylenene göre çift 1986’da rakip takımlarda oynadıkları polo maçında tanıştılar.

1997 yılı yazında tekrar bir araya geldiler ve alenen bir ilişkiye başladılar, birlikte Fransa ve Paris’in güneyi Sardinya’da vakit geçirdiler. İlişkileri gazetelerde büyük yer kapladı. Söylenene göre Başbakan Tony Blair ve İngiliz Kraliyet Ailesi’nin bazı üyeleri bu ilişkiyi onaylamadı. Diana’nın uşağı ve sırdaşı olan Paul Burrell’ın BBC’ye verdiği demece göre Diana için Fared ile kurduğu ilişki, Hasnat Khan ile olan ilişkisini unutmak içindi.

Ölümü

Diana ve Dodi Fayed 31 Ağustos, 1997 sabahı Paris’i gezerken, paparazzilerden kaçmaya çalıştıkları sırada bir araba kazası geçirdiler. Fayed ve sürücünün olay yerinde öldüğü bildirildi. Başlangıçta Diana kazadan sağ çıkarıldı ancak birkaç saat sonra Paris’te kaldırıldığı bir hastanede kazada aldığı yaralara yenik düştü. 36 yaşındaydı. Onun bu ani, anlamsız ölümü tüm dünyayı şok etti. Diana’nın ölümüne hemen yanıt vermediği için eleştirilen Kraliçe II. Elizabeth 5 Eylül’de Buckingham Sarayından yaptığı konuşmada şöyle söyledi: “Diana’yı tanıyan hiç kimse onu unutmayacaktır. Onu tanımayan fakat tanıdığını hisseden milyonlar onu hatırlayacak. Ben bizzat onun hayatından ve ölümüne olan bu olağanüstü, dokunaklı tepkiden çıkarılacak dersler olduğunu düşünüyorum. Onun anısına değer verme azminizi paylaşıyorum.”

Komplo teorileri

Diana’nın ölümcül araba kazasıyla ilgili yapılan bir soruşturma ardından 1999’da yayınlanan bir raporda, alkol ve antidepresan etkisi altında araba sürmesinden dolayı sürücünün hatalı olduğu saptandı. Başlangıçta kazaya sebep olmaktan dolayı suçlanan birkaç fotoğrafçıya karşı suçlamalar düştü. Rapora rağmen kazanın diğer sebeplerine karşı dedikodular yıllarca devam etti. Bir komplo teorisi, bunun Kraliyet Ailesi tarafından düzenlenen bir suikastın parçası olduğunu savunsa da ortaya bu teoriyi destekleyecek fazladan kanıt çıkmadı.

Cenaze ve mezar yeri

6 Eylül sabahı Diana’nın cenaze merasimi Kensington Sarayından başladı, tabutu 6 siyah at tarafından çekilen bir arabaya koyulmuştu. 15 yaşındaki William ve 12 yaşında Harry’nin katılımıyla yas tutan binlerce insan annelerinin dört millik son geçit törenini izlemek için caddeyi tıka basa doldurdu.

Diana’nın erkek kardeşi Earl Charles Spencer’ın güçlü bir kasidesinin ve Elton John’dan bir performansın yer aldığı Westminster Abbey’deki töreni izlemek için yaklaşık 2,5 milyar kişi ekran başına geçti.

Diana’nın naaşı, ailesinin mülkü Althorp’daki küçük bir adada bulunan bir mezara gömüldü.

Anıtlar ve hayır kurumları

2007 yılında William ve Harry sevilen annelerini 46. doğum gününe denk gelen özel bir konser ile onurlandırdılar. Etkinliğin geliri Diana ve oğullarının yürüttüğü hayır kurumlarına bağışlandı.

William ve karısı Kate Middleton 2 Mayıs 2015’te doğan ikinci çocukları Prenses Charlotte Elizabeth Diana’yı dünyaya getirirken de onu unutmadılar.

Onun hayırsever uğraşlarına devam eden The Diana, Galler Prensesi Varlık Fonu ölümünden sonra palyatif bakım, ceza reformu, iltica ve diğer meseleler hakkında kaynak sağlamak için kuruldu. Fon 2013 yılında Cambridge Dük ve Düşesi ile Prenses Harry’nin Kraliyet Vakfı’na dahil edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Jung Kitapları, Sözleri ve Ödülleri

Carl Jung karmaşık ve duygusal olarak yüklü çağrışımlara inanan İsviçreli bir psikiyatrdır. Sigmund Freud ile işbirliği yapsa da onunla birçok konuda aynı fikirde değildi. Jung,...

Müziğin Babası Franz Joseph Haydn: Eserleri ve Hayatı

Klasik müziğin temel türlerinin yaratıcılarından birisi olarak kabul edilen Franz Joseph Haydn’ın ayrıca daha sonraki besteciler üzerinde de çok büyük etkisi oldu. Haydn’ın en...

Metin Güneş Kimdir? İş Adamı Metin Güneş Hakkında Merak Edilenler

İş adamı olan Metin Güneş hakkında merak edilen her şey içeriğimizde mevcut! Aslen Batmanlı bir iş insanı olan Metin Güneş, liseye kadar olan eğitimini...

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için modern felsefenin babası olarak kabul edilir. René Descartes, önce 8 yaşında Cizvit...

Epikuros Kimdir? Felsefesi ve Sözleri

Epikuros (MÖ 342-270 civarı) bir Yunan filozofu ve Epikürcülük’ün kurucusuydu, ayrıca açık terapi filozoflarının ilki ve atom teorisinin savunucularından biriydi. Epikuros (Epikür)’ün doğduğu şehir kesin...