Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Yalı Çapkını Kuşu ve Özellikleri

-

Yalı Çapkını kuşu kökeninin Asya’dan geldiği bilinmekle birlikte asıl olarak ise familyalarının Afrika’dan Avustralya’ya kadar uzandığı bilinir. Bir dakikaları son derece uzun olan yalıçapkanı bir kuş türü olup aynı zamanda daha çok tropik bölgelerde yaşadığı görülmektedir. Özellikle de orman kenarlarında yaşayan ya da şapkanların bu adı almalarındaki asıl amaç etrafı durup izlemeleri şeklinde belirtilir.

Yalı Çapkını Özellikleri

Çeşitli renk özelliklerine sahip olan yalı çapkınları bir kuş türü olup aynı zamanda son derece farklı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yalı çapkınının genel özelliklerine baktığımız zaman;

  • Yalı çapkınları beslenme şekli olarak böcek ve genel olarak balık gibi Deniz ürünlerinden beslenirler.
  • Yaklaşık olarak boyunun 17 santim uzunluğunda olan yalı çapkını daha çok tropik bölgelerde ve Deniz gibi yerlerde yaşarlar.
  • Boyları yaklaşık 27 santim kadar olan Yalı Çapkını kuş türünün kuyrukları kısa olması ile bilinirken aynı zamanda bacaklarının da kısa olduğu bilinmektedir.
  • Avlanırken sadece kendileri değil daha çok eşdeğe ile birlikte avlanmayı tercih ederler ve savunurken de işte yine birlikte bölgeyi savunma tercihinde bulunurlar.
  • 7 yumurta şeklinde Yumurtlayabilen yalı çapkınları dişilerin renklileri erkeklere göre daha soluk verir renge sahiptir.
  • Yalı çapkınlarının diğer kuş türlerine göre gagalarının daha uzun ve başlarının daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Yalı Çapkını Kuşunun Yaşamı

Yalnız yaşamakta olan bu kuş türleri ayrı bir şekilde yaşarlar. Hiçbir zaman yuvalarının yanında başka bir yuva olmaz Yalı Çapkını kuşları daha çok yavruyla erkek ve dişi olmak üzere ayrı bir şekilde ilgilenmek yerine beraber ilgilenirler. Bu kuş türlerinde genellikle günlük miktarda 6 balık yerken yiyecekleri ailesi oyuğun girişine bırakır. En tuhafı ise yalı çapkını çiftleşmesi normal bir şekilde gerçekleşmek yerine daha çok erkek Yalı çapkını bir balık yakalaması sonucundan dişiye vermesi ile çiftleşme meydana gelir.

Yalı Çapkını kuş türünde genellikle kuluçka türünün 19 ile 21 gün arasında gerçekleştiğinin ve doğan yavruların ise tüylerinin ilk başta olmadığını çıplak bir şekilde doğduğunun daha sonrasında ise tüylerin meydana geldiği ve çıktığı bilinmektedir. Saatte hızı 90 kilometreye kadar ulaşabilen Yalı Çapkını kuş türü çok hızlı bu şekilde uçabilmekten aynı zamanda suya hızlı bir şekilde dalış gerçekleştirir. Suya dalma hızının 3 saniyede gerçekleşmesini sağlayan Yalı Çapkını avlarını yakalama noktasında büyük bir fırsat sunar.

Yalı Çapkını Kuşu Nerelerde Görülür?

Yalı çapkını kuş türü genellikle tatlı su kenarlarına görebilmesiyle birlikte aynı zamanda da daha çok deniz kenarlarında görüldüğü açıkça ortadadır. Genellikle Göl kenarları ve delta ovalarında görülen Yalı Çapkınının bulunduğu yerlere bakacak olur isek, Bakirçay Deltası ve Gediz Deltası en çok görülmekte olan yerler olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda sulak kesimlerde görülmekte olan yalı çapkını Adana ilinden başlayarak Mersine kadar uzanan sulak kesimlerde bulunur. Göç olayının yaşanmadığı tek kuş türü olarak tarihe geçer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Baykuşun Özellikleri Nelerdir?

Baykuş Hakkında Bilinmesi Gerekenler Strigidae familyasından olan Baykuşlar’ın Avrupa’da yaygın 18 türünden 8’i Türkiye’de de yaşamaktadır. Baykuşlar genellikle gece yırtıcı kuşları arasına girerler. Ancak onların...

Kumru Kuşu Türleri | Kumru Kuşu Özellikleri

Kumru Kuşu Kumru kuşu (Columba livia), Kuzey Afrika, Avrupa, Asya ve bazı Okyanusya bölgelerinde yaygın olarak bulunan bir güvercin türüdür. İnsanlarla yakın ilişkileri olan ve...

Harpia Kartalı: Beslenme, Çiftleşme ve Yaşam Alanı

Harpia Kartalı (Harpy Eagle), yağmur ormanlarında bulunan en büyük ve en güçlü kartaldır ve dünyadaki en büyük kartal türleri arasındadır. Harpy kartalının üst kısmı...