Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

-

Enerji kaynakları yenilenebilir olma özelliklerine göre ikiye ayrılır: Yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji. Çevre dostu enerji olarak da karşımıza çıkan yenilenebilir enerji, doğa koşullarına bağlı olarak üretilir. İklim değişikliği ve atmosfer kirliliğine karşı bilincin artmasıyla popüler hale gelen yenilenebilir enerji hakkında bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra endüstriye yön veren enerji kaynağı kullanımının büyük bir kısmını oluşturan yenilenemez enerji hakkında bilgilere de yazımızda yer verdik.

Yenilebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir enerji doğal kaynaklardan elde edilen ve doğa tarafından yenilenen-takviye edilen enerjidir. Bu enerji kaynağının kaynağı doğadır ve kaynaklar tükenme hızından daha hızlı bir şekilde kendini tazeler. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarında azalma ya da tükenme söz konusu değildir. Var olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kalıcı şekilde tüketmenin imkanı yoktur. Başka bir deyişle söylemek gerekirse yenilenebilir enerji, sürdürülebilir enerjidir. Doğa koşullarına göre bu enerji endüstri gibi yüksek enerji harcayan tüketim sahalarında kullanılmayabilir. Fakat enerjinin varlığı ve sürekliliği daimidir. Küçük ölçekli, bireysel enerji kullanımları için oldukça idealdir ve masrafsızdır. Çünkü yenilenebilir enerji doğa kaynaklıdır. Kaynak üretimi için yüksek ölçekli ve daimi masraflar yapılmaz.

Yenilenebilir enerjinin günden güne daha fazla tercih ediliyor olmasının sebebi ise hem masrafının düşük olması hem de çevre dostu olmasıdır. Endüstride sıklıkla kullanılan doğalgaz, kömür, petrol ve çeşitli madenler gibi enerji kaynakları; çevreye ve atmosfere ciddi zararlar verirken, yenilenebilir enerji kaynaklarının hiçbir zararı bulunmaz.

Deniz kirliliği, hava kirliliği, toprak ve yeraltı suları kirliliği gibi olumsuz etkileri yoktur.

Yenilenebilir enerjinin tercih ediliyor olmasının bir diğer sebebi ise kısa sürede yerine konulabilen bir enerji çeşidi olmasıdır.

Yenilebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Doğada kendi halinde ortaya çıkan ve döngüsel olarak kendini yineleyen tüm enerji kaynakları yenilenebilir enerjidir.  Sıklıkla kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları sırasıyla şunlardır:

  • Rüzgar enerjisi
  • Güneş enerjisi
  • Hidrolik enerji
  • Jeotermal enerji
  • Biyokütle enerjisi

Yenilenemez Enerji Nedir?

Yenilenemez enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları gibi doğal enerji kaynakları olsa da kısa sürede takviye olan kaynaklar değildir. Oluşumu binlerce veya milyonlarca yıl sürebilir. Ayrıca çeşitli madenlere bağlı olarak üretilebilir.

Yenilenemez enerji kaynakları adını doğada bir daha var olmayacağından değil, tüketim hızıyla oluşum hızı birbirinden çok uzak olduğundan alır. Bu kaynaklar endüstri ve sanayi tarafından en çok kullanılan kaynak çeşididir. Kayaçlarda toprak altında fosillerin ve atıkların binlerce yıllık dönüşümü enerji kaynağı haline gelir. Yenilenemez yakıt tüketen biri, ömrü boyunca kullandığı kaynağın doğa tarafından yeniden takviye edildiğine şahit olamaz. Onun tükettiği kaynağın yerine dönüşen enerji kaynağını binlerce yıl sonraki nesiller kullanabilir.

Buna rağmen 8 milyarlık dünya nüfusunun tüketim araçlarının büyük bir kısmı yenilenemez enerji kaynaklarıyla üretilir. Savaşlarda, savaş silahlarında ve savunma sanayide de yenilenemez enerji kaynakları kullanılır. Bu yoğun tüketim bir yandan kaynak sıkıntısına sebep olurken bir yandan çevre ve atmosfer kirliliğine sebep olur. Yenilenemez enerji kaynaklarının ideal kullanımı için gerekli olan tüketimin azaltılması, sanayi ve savaş sanayinin kontrol altına alınması aynı zamanda nüfus yoğunluğunun da azalmasıdır.

Yenilenemez Enerji kaynakları Nelerdir?

Yenilenemez enerji kaynakları fosil yakıtlar ve nükleer yakıtlar olarak ikiye ayrılır. Fosil yakıt olan yenilenemez enerji kaynakları; Kömür, petrol, doğalgaz ve çeşitli madenlerdir. Nükleer yakıt olarak bilinen yenilenemez enerji kaynağı ise atomun çekirdeklerine ayrılarak var edilen enerjidir. Bu kaynak tek bir sefer kullanılabilir ve yenilenmesi mümkün değildir. Bu yüzden yenilenemez enerji kaynağı olarak kabul edilir. Günümüzde nükleer yakıtlar savaş ve savunma sanayide kullanımı ile bilinirler. Nükleer tesislerde uranyum gibi madenlerde de kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Enerji Nedir? Enerji Dönüşümü Nedir? Enerji Dönüşümleri

Enerji Nedir? Enerji, teknik olarak varlıkların iş yapabilme yeteneğidir. Fizikte ise enerji terimi sistemde belirli değişiklikleri oluşturabilme kapasitesini ifade etmektedir. Yani enerji, etrafımızda olup biten...

Nükleer Enerji Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer enerjinin tarihsel gelişiminin başlangıcı 1879 yılında uranyumun keşfi olarak kabul edilebilir. Ancak ilk somut çalışma olarak 1934 yılında ünlü fizikçi Enrico...