Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Nietzsche’nin Sözleri ve Kitapları Düşünce Yapınızı Değiştirebilir!

-

Friedrich Nietzsche (niçe) sözleri kısmına geçmeden önce dilerseniz biraz bu düşünürden bahsedelim. Nietzsche, Basel Üniversitesi’nde Klasik Filoloji Kürsüsü’nü elinde tutan en genç kişiydi. Teklifi aldığında sadece 24 yaşındaydı ve öğretmenlik sertifikası bile yoktu. Ne yazık ki, 10 yıllık öğretmenlikten sonra Nietzsche, sinir rahatsızlığından muzdarip olduğu ve sağlığı yavaş yavaş kötüleştiği için istifa etmek zorunda kaldı.

Sonraki on yılı ise tecrit ve düşünmekle geçti. Nietzsche tartışmalara yol açtı, aynı zamanda ünlü “Tanrı öldü” ifadesi ile kendisine hayranlık uyandırdı. Ayrıca bize bir bireyin başarıları, hırsı ve geleneksel iyi ve kötü kategorilerinin ötesinde var olma çabasıyla ilgili kavramları da tanıttı. Friedrich Nietzsche alıntıları ile arkasında devasa bir miras bıraktı.

Son 11 yılını zihinsel karanlıkta geçiren Friedrich Nietzsche 1900’de öldü. Gelin, Friedrich Nietzsche sözleriaforizmaları ve alıntıları ile bu ikonik adamın düşüncelerine göz atalım.

Friedrich Nietzsche Sözleri

İşte sizi farklı düşünmeye zorlayacak Nietzsche sözleri;

 • Ne kadar yükseğe uçarsak, uçamayanlara o kadar küçük görünürüz.
 • Derisini değiştirmeyen yılanlar ölmek zorundadır. Fikirlerinin değişmesi engellenen zihinler de; aynı sonu tadacaktır.
 • Bir genci yozlaştırmanın en kesin yolu, ona, benzer düşünenlere farklı düşünenlerden daha yüksek saygı duyması talimatını vermektir.
 • Bana yalan söylediğin için üzülmedim, bundan sonra sana inanamadığıma üzüldüm.
 • Hayatın akışını tam olarak geçmeniz gereken köprüyü kimse sizin için inşa edemez, sizden başka hiç kimse bunu yapmaz.
 • Günümüzde her zaman olduğu gibi erkekler iki gruba ayrılıyor: köleler ve özgür insanlar. Gününün üçte ikisini kendine ayırmayan, köledir, ne olursa olsun: bir devlet adamı, bir işadamı, bir memur veya bir bilgin.
 • Korkunç derinliği olmadan güzel bir su yüzeyi olamaz.
 • Yalnızlık… Yalnız olan, karşısına çıkan kişiye elini çok çabuk uzatır.
 • İnsan en acımasız hayvandır.
 • Aşkta her zaman biraz delilik vardır. Ama deliliğin de her zaman bir nedeni vardır.
 • Gerçekte erkekler iki şey ister: tehlike ve oyun. Bu nedenle, en tehlikeli oyuncak olan kadını istiyor.
 • Vicdanınız ne diyor? – ‘Olduğun kişi olmalısın’.
 • Unutkanlar kutsanmıştır, çünkü hatalarından daha iyi olurlar.
 • Ruhun huzuru ve mutluluğu için çabalamak istiyorsanız, o zaman inanın; hakikatin öğrencisi olmak istiyorsan, o zaman sorun.
 • Bizi öldürmeyen şeyler, bizi daha da güçlendirir.
 • Bazen insanlar illüzyonlarının yok edilmesini istemedikleri için gerçeği duymak istemezler.
 • Canavarlarla dövüşen kişi, bu süreçte canavar olmayacağını görmelidir. Ve eğer bir uçuruma yeterince uzun süre bakarsanız, uçurum size geri dönecektir.

Nietzsche Sözlerinin Kaynağı Olan Ünlü Kitapları

Nietzsche sözleri ve alıntıları zihinlerimizin kapısını belirli bir yere kadar açabilir. Sizlere beyaz tavşanı gösterebilir, peki siz o beyaz tavşanı takip etmek istiyor musunuz? Karşınızda, daha fazlasını öğrenmek ve zihin duvarlarını yıkmak için birbirinden önemli Nietzsche kitapları:

Böyle Buyurdu Zerdüşt (1892)

Son 150 yılın en ünlü felsefi kitaplarından biri 1892’de yayınlandı. Felsefeye en aşina olmayanlar bile bu kitaba kitaplıklarında yer verir, ya da en azından Böyle Buyurdu Zerdüşt’ü duymuşlardır. Nietzsche bunu, Tanrı’nın ölümü ve Übermensch’in görünüşü meselesine atıfta bulunarak, onun en derin felsefi çalışması, düşünce ve vizyonunun en temsili yansıması olarak tanımladı.

Ahlakın Soykütüğü Üzerine (1887)

Muhtemelen Nietzsche’nin çalışmalarının en sistematik ve tutarlı olanı Ahlakın Soykütüğü Üzerine kitabı, Batı’nın değer sistemi, insanın özgürlüğünü yakalayan, varlığını zayıflatan ve bilgiyi din, etik ve din yoluyla zayıflatan bir sistem olarak ele alıyor ve aslında felsefe ile yüzleşiyor. Alman filozof bu ‘köle ahlakının’ reddedilmesini öneriyor ve özgürlüğe ve bilgiye ulaşmak için tüm bu engelleri aşacak olan Übermensch’i destekliyor.

Deccal (1888)

“Hıristiyanlık bugüne kadar insanlığın en büyük talihsizliği olmaya devam ediyor.” Bu cümle, Deccal’in temel fikrini ve alaycı tonunu özetliyor, bu yüzden sadece bunu okuyarak sinirlenirseniz, geri kalanı için gitmeyin. Nietzsche’nin dini bir yetiştirme tarzı olmasına rağmen, bu kitap, filozofa göre tek gerçek medeniyet olan antik dünyayı yok eden Hıristiyanlığın yeni fikirlerinin bir eleştirisidir. Suçu Mesih’e yüklemiyor, onun yanında duruyor, ancak temsilcilerini ve yıkıcı dini statükoyu eleştirmekten çekinmiyor.

Tragedyanın Doğuşu (1872)

Nietzsche tarafından yayınlanan ilk çalışma modernitenin tipik felsefik yönü olarak, yaşamın trajik bir duygu anlatır. Alman varoluşçuya göre bu duygu ağırlıklı olarak müzik aracılığıyla ifade edildiğinden, trajedi estetik anlayışlar çerçevesinde birbirini izleyen dönemler boyunca baskın bir rol oynamıştır.

Ecce Homo (1883)

Nietzsche otobiyografisi, yazar deliliğe düşmeden sadece haftalar önce yazılmıştır. Burada, Nietzsche’nin hayatının izini sürerken, çalışmaları onun etkilerini ve nihayetinde onları çarpıcı ifşalarla devirmesini incelerken, filozofun kendisinin bir incelemesi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Septisizm Nedir? Septisizm Temsilcileri Kimlerdir?

Septisizm Nedir? Septisizm, bilginin imkansızlığı ya da sınırlılığına dair bir felsefi görüştür. Septisizm, farklı alanlarda farklı şekillerde uygulanabilir, ancak genel olarak, herhangi bir kesin ya...

Aristoteles Kimdir? Aristoteles Hayatı ve Felsefesi

Aristoteles olarak bilinen Antik Yunan filozofun hayatı ve düşünceleri, esas olarak Batı felsefesi ve biliminin temellerini oluşturmaktadır. Bu blog yazısında, Aristoteles'in yaşamı, eğitimi, felsefi...

Pragmatizm Nedir? Pragmatizm Temsilcileri Kimlerdir?

Pragmatizm, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde yaygınlaşarak toplumun yaşam felsefesi haline gelmiş bir felsefi akımdır.  Pragmatizm, bir felsefi akım ve düşünce...

Özgür İrade ve Determinizm Nedir? Determinizm Örnekleri

Determinizm ve Özgürlük Arasındaki İlişki Özgür irade ve determinizm tartışması, davranışımızın üzerinde kontrolümüz olmayan güçlerin sonucu olduğu veya insanların belirli bir şekilde davranıp davranmayacakları veya...

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için modern felsefenin babası olarak kabul edilir. René Descartes, önce 8 yaşında Cizvit...