Çarşamba, Nisan 24, 2024

Atatürk İle İlgili Kompozisyon ve Yazı Örnekleri

-

Atatürk ile ilgili kompozisyon, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, liderliği, başarıları, düşünceleri ve Türk milletine olan etkisi üzerine yazılan bir yazıdır. Bu tür kompozisyonlar, Atatürk’ün tarihteki rolünü ve Türk milletine katkılarını anlatmayı amaçlar. Atatürk’ün öncülük ettiği Türk Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, çağdaşlaşma ve modernleşme çabaları, milli kimlik ve değerlerin korunması gibi konular kompozisyonun içeriğini oluşturabilir. Bu yazılar genellikle saygı, sevgi ve minnetle Atatürk’ü anmak, onun mirasını gelecek nesillere aktarmak ve onun liderlik örneklerinden ilham almak amacıyla yazılır. Atatürk ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örnekleri hakkında detaylı bilgi için “Atatürk ile ilgili Kompozisyon” yazımıza göz atabilirsiniz.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 1

Mustafa Kemal Atatürk: Türk Milletinin Önderi ve Cumhuriyetin Kurucusu

Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran, bağımsızlık mücadelesi ve çağdaşlaşma hamleleriyle Türk milletinin önderi olan Mustafa Kemal Atatürk, 20. yüzyılın en etkili liderlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Selanik’te doğan Atatürk, genç yaşta askeri kariyere başlamış ve Türk milletinin kaderini değiştirecek olayların kahramanı olmuştur. Onun kararlılığı, cesareti ve vizyonu, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmış ve Türk milletini modern bir ulus haline getirmiştir.

Atatürk’ün Hayatı ve Gençlik Yılları

1881 yılında Selanik’te doğan Mustafa Kemal, babasının askeri kariyeri sayesinde erken yaşta askeri eğitim almaya başladı. Genç yaşta gösterdiği yetenek ve liderlik vasıflarıyla dikkat çeken Atatürk, askeri okullarda başarıyla eğitim gördü ve subaylık kariyerine adım attı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin etkisiyle Osmanlı siyasetine de giren Mustafa Kemal, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nda önemli görevler üstlendi.

Kurtuluş Savaşı ve Ulusal Mücadele

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş dönemi ve I. Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu’nun işgali, Türk milletini büyük bir yok oluşun eşiğine getirmişti. Mustafa Kemal, Anadolu’da işgallere karşı başlatılan Kurtuluş Savaşı’nın lideri olarak öne çıktı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin fitilini ateşleyen Atatürk, kısa sürede halkın lideri haline geldi ve ulusal birlik ve beraberlik ruhunu yaymaya başladı.

Büyük Önder ve Cumhuriyetin Kurucusu

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasıyla Türkiye’nin bağımsızlığı kazanıldı ve 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla yeni bir dönem başladı. Mustafa Kemal, bu dönemde “Atatürk” unvanını aldı ve Türk milletine çağdaş ve demokratik bir devlet kurma hedefini açıkladı. Laik, demokratik ve çağdaş değerlere dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Atatürk, Türk milletinin önderi olarak tarihteki yerini sağlamlaştırdı.

Çağdaşlaşma ve Modernleşme Hamleleri

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren ülkeyi çağdaşlaştırma ve modernleştirme çabalarına girişti. Eğitim, sağlık, ekonomi ve sosyal alanlarda büyük reformlar gerçekleştirdi. Latin alfabesine geçiş, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, öğretim birliği gibi önemli adımlar Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde atılan temel taşlardı. Ayrıca, tarım ve sanayi alanlarında yapılan yatırımlar, Türk ekonomisini güçlendirerek ülkenin kalkınmasına katkı sağladı.

Mirası ve Ebedi Önderlik

Atatürk, 10 Kasım 1938’de hayatını kaybetse de Türk milletinin kalbinde ebedi bir önder olarak yaşamaya devam etti. Onun düşünceleri, fikirleri ve öğretileri, Türk milletinin ortak değerleri haline geldi. Atatürk’ün mirası, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada saygı ve hayranlıkla anılmaya devam ediyor. Onun liderlik örnekleri, vizyoner bakış açısı ve vatan sevgisi, bugün hâlâ Türk milletinin yüreğinde yaşayan ve gelecek nesillere aktarılan bir değerdir.

Sonuç olarak, Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin önderi ve Cumhuriyetin kurucusu olarak tarihe altın harflerle yazılmış büyük bir liderdir. Onun yaşamı, mücadelesi, başarıları ve düşünceleri, Türk milletine ilham vermekle kalmayıp, tüm insanlık için de değerli bir örnek teşkil etmektedir. Atatürk’ü anmak ve onun fikirlerini yaşatmak, Türk milletinin birlik ve beraberliğini güçlendirmeye devam edecektir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 2

Atatürk, kapkaranlık bir ülkenin üzerine doğan güneş demektir. Atatürk Cumhuriyetimizin kurucusu, medeniyetin ve özgürlüğün savunucu olmuş ve ileri görüşlülüğü sayesinde yok olmakta olan bir milleti küllerinden doğurtmayı başarabilmiştir.

Bugün sahip olduğumuz pek çok hak, yaşadığımız vatan hepsi Atatürk sayesinde elde edilmiştir. Atatürk olmasaydı ne bizim bu topraklarda yaşamamız ne de bugün Türk olarak varlık gösterebilmemiz mümkün olmayacaktı. Bu nedenle Atatürk tarihin görmüş olduğu en büyük liderlerden bir tanesidir. Çünkü o yokluktan bir varlık ortaya çıkarmış, tüm dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir zaferi ilan etmiştir.

Bugün Atatürk’ü anlamayanlar, onu sevmeyenler mevcuttur. Ancak bu kişiler unutmamalıdır ki bugün bu topraklarda Türk olarak yaşıyorsak bu Atatürk sayesindedir. O tüm inançlara, tüm vicdanlara, tüm fikirlere saygılıdır; ona saygı göstermeyen kişiler öncelikle ellerini vicdanlarına koyarak onun yaşam öyküsünden bu saygıyı öğrenmelidir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 3

Bir ülkede savaş varsa özgürlük yoksa ve bunların hepsinin son olmasını isteyen tek lider vardır Bu kişide Mustafa Kemal Atatürk. Savaştan savaşa koşan ve ülkemiz insanlarının rahat bir yaşam sürdürebilmesi için canını bile feda eden ve 1923’te Tam o gün ülkemiz Atatürk’ün liderleri olmasıyla ülkemiz özgürlükten, adaletten, hürriyetten, milletle tanıştı.

Atatürk’ün ülkemizin lideri olarak ülkemiz lideri olarak ülkemizi değiştirdi. Başka yaşam başka hayat sundu ve bunları bize sunarken tek değildi. Yanında canını feda eden insanlarda vardı. Bizim şimdi böyle yaşam sürmemizin nedenini onlara borçluyuz. 1923 ve sonra Atatürk’ün yenilikleriyle ülkemiz değişti. Atatürk ve canını feda eden insanlara sonsuz teşekkürler.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 4

Her ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizdeki kahramanların başında Mustafa Kemal Atatürk gelir. Yine onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz. Bugün günlerden 10 Kasım saat dokuzu beş geçiyor. Ulu önder Atatürk yaşamı boyunca ulusu için çalışmış dünyada nadir liderlerden biridir. Ömrü yettiğince bize kazandırdığı devrimlerle ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmıştır. Atatürk’ ü önce tanımalı ardından yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamalı ve anlatmalıyız. Atatürk çok çalıştı ve yorularak aramızdan ayrıldı. Ancak bizler onun birer evlatları olarak izini sürdürmeliyiz. Cumhuriyeti sonsuza ayakta tutmak için çaba göstermeliyiz.

Atatürk, padişahın yanlışları nedeniyle yıkılan ve işgalci devletler tarafından bölünmeye hazırlanan yurdumuzun kurtarıcısıdır. Yüce Atatürk’ ün düşüncelerinden faydalanarak varlığımızı sürdürmeliyiz. Atatürk Cumhuriyet kurulmasından itibaren tüm alanlarda en iyiyi hedefledi. Örneğin; çiftçilik sektörüne katkı sağlamak amacıyla traktör kullandı, yazı tahtasının başına geçip başöğretmenlik yaptı. Bu özverili hizmet aşkı sonuna vücudunu iflas ettirdi.

Atatürk güçlü bir mantığı kişiliğe sahipti. Sert ve kaideli devlet adamlığının yanı sıra, sevgi dolu, yardımsever bir insandı. Yurdunu ve ulusunu gelecek tüm zararlardan korumaya çalışırdı. Yurt ve ulus en kutsal değerlerindendi. Yaşamı boyunca hiçbir zorluktan yılmamış hep başarma güdüsüyle çalışmıştır.

Ulu Önderimiz, Atamız; Bizde emek verdiğin bu yolda, hiç durmadan yürüyeceğiz. Daimi hedefimiz ilkelerini korumak, devrimlerini sonsuza dek yaşatmak olacaktır.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 5

Bize öğüt verecek olan Kemal’in sarı saçı, mavi gözü değil; onun gerçekçi ve yaratıcı düşünceleridir. Onun sarı saçı, mavi gözü bize ancak ilham verebilir.

Biz onu hiç görmeden sevdik. Düşüncelerini özümüz gibi benimsedik. Fakat biz onun düşüncelerini benimserken ne deniz mavisi gözlerine baktık ne de altın sarısı saçlarına… Fikirlerinin doğruluğu, yaratıcılığı o kadar olağanüstü ki… Öyle amansız bir durumda böyle biri sadece ama sadece ‘mucize’ olarak adlandırılır.

Onun izinde ilerleyen bir toplumun kölelikten, hatta ölümden bu günlere – özgürlüğe, modernliğe, demokrasiye…- getirmesi de bunu kanıtlar nitelikte.

Ben bir Türk genci olarak ölümünün üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen hâlâ ölümsüz olan bir kahramanın düşüncelerinden gidiyorum. Ve her ne olursa olsun hakikati bulacağıma eminim. Onun yolunda ilerlemek bile hakikati bulmaktır. Neden mi? Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda bir yere gitmek için araba tekerliklerini bezle doldurup giden lider doğru yolu bulmuştur, yaratıcıdır, gerçekçidir. Öylesine amansız günlerde bunu yapmaya da bilirdi. Soruyorum, hanginiz bunu yapardınız? Böylesine millet ve vatan aşkıyla yanıp tutuşan adamın yolundan ayrılmak sadece cehalettir.

Bize bunca emanet ve öğüt veren Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum. Onun bu derece ölümsüz yapan ne gözüydü ne de saçı… Onun düşünceleriydi.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 6

Her vatanın bir kurtarıcısı olup kahramanlarını ömür boyu yaşatırlar. Milli günlerden kabul edilerek onların yaşamları her zaman saygıyla anılır. Vatanımızın bugünkü haline gelmesi için Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahramana ihtiyaç duymuştur. Ülkemizi düşmanlardan kurtardığı gibi refah bir ülke bırakarak hayata gözlerini yummuştur. Her yıl 10 Kasım 1938 yılında saygıyla anılıyor. Okullarda, resmi kurumlarda çeşitli alanlarda kutlamalar törenler yapılarak hatırlanır. Atamız ülkemizi en zor durumdayken kurtararak bugünkü haline gelmesine katkı sağlamıştır.

Türk gencinin ilk hedefi Atatürk gibi büyük bir liderin yolundan ilerlemesidir. Atamız sadece ölüm zamanlarında değil her zaman hatırlanmalı. Yaptıklarının bedeli ödenmese dahi elimizden gelenleri en iyi şekilde yapmalıyız. Türk milletinin değerlisi olan Mustafa Kemal yaşamı boyunca bize bir şeyler katmak için mücadele etmiştir. 10 Kasım 1938 yılında gözlerini yumarak hayattan ayrıldı. Ülkemiz ve dünya ülkeleri hüsran içerisinde kalmıştır. Yeni devrimlerin yapılması çağdaş uygarlıklar seviyesine yükseltir.

Türk vatandaşların en önemli görevi ise Atatürk’ü sevgi saygı ile anıp hatırlamaktır. Gösterilen yol üzerinden daima gidilmesi gerekmektedir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 7

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Başarılı bir öğrenciydi ve tüm öğretmenleri onu severdi. Vatan sevgisi sayesinde vatanının durumunu görüyor ve vatanını kurtarmak için bir şeyler yapmak istiyordu. Çok çalışıyordu bu yüzden. Annesi onun her ne kadar asker olmasını istemese de bir gün gizlice askerlik sınavlarına girdi. Asker olacaktı, halkını kurtaracaktı.

Başarılı bir asker olduktan sonra cephelerde savaştı, başarılı taktikleri sayesinde yeni rütbeler aldı. Herkes onun başarısını takdir ediyordu.

Kurtuluş Savaşı’nı başlatarak Türk halkına önderlik yaptı ve Türk halkının işgallerden kurtulmasını sağladı. Özgür bir Anadolu olacaktı artık. Biliyordu ki Türk halkına en çok cumhuriyet yakışacaktı. İşte başarılı bir asker olmasının yanında aynı zamanda başarılı bir devlet adamı oldu. İleri görüşü sayesinde Türkiye’de ilan ettiği cumhuriyet ve yaptığı yenilikler Türk halkının geleceğini kurtaracaktı.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 8

Her milletin bir kahramanı vardır. Bizim ülkemizin de kahramanı ve lideri Mustafa Kemaldir. Ülkemizin kurulmasında öncülük yapmakla kalmamış ayrıca ülkemizin bugünkü altyapısını da oluşturmuştur.

Ulu önder Mustafa Kemal Paşa birçok yenilikle birlikte inkılaplar yapmış ve ülkemizin modern ülkeler seviyesine gelmesi için elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Mustafa kemal büyük bir lider olmasına rağmen her ölümlü gibi bu dünyadan güzel anılar ve birçok insanın kalbini kazanarak hakkın rahmetine kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük rol oynayan Mustafa Kemal Paşa, 10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe vefat etmiştir. O acı günden bu yana ülkemizde her sene 10 Kasım da milletimiz yas tutmaktadır.

Her 10 kasımda atamızın vefatını hüzün ile anarız. Ayrıca bu günde ülkemizin kurulmasında öncülük eden Mustafa Kemal Atatürk’ün benimsediği fikir ve düşünceleri de anarak onun kalplerden ve zihinlerden çıkmaması için gerekli olan her türlü organizasyonlar yapılır. Böylece ulu önder Atatürk’ün milletimiz için yaptıklarını her daim akıllarda kalmasını sağlamış olacağız. Atamızın bizler için yaptığı fedakarlığı sonsuza kadar onu anarak ödeyeceğiz.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği 9

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Atatürk, üzerinde yaşadığımız bu toprakların kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. O, ender şahsiyetlerden bir tanesidir. Ülkemiz için daima bir manevi önder olarak yaşamaya devam edecektir.

Atatürk, vatanseverlik duygusu gelişmiş, cesur ve zeki bir insandı. Vatanı için giremeyeceği tehlike yoktu. Nitekim, Kurtuluş Mücadelesi yıllarında dönemin otoritelerini karşısına almış, ölmek pahasına da olsa ülkeyi kurtarmak için çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Halkı bir araya getirerek kurtuluş mücadelesini başlatmak için Anadolu’nun her bir toprağını karış karış dolaşmış, gecesini gündüzüne katmıştır. İleri görüşlülüğü sayesinde geleceğin nasıl olacağını öngörmüş ve ona uygun adımları atmıştır. Ülkeyi saplandığı bataklıktan kurtarmış ve bugünkü muasır medeniyetler seviyesine çıkarmıştır.

Atatürk bedenen ölse de kalplerimizde yaşamaya daima devam edecektir. Biz, bu ülkeyi ondan emanet aldık. Bu emanete asla ihanet etmeyeceğiz. Onun bıraktığı yerden bayrağı devralıp sürekli gelişmeye devam edeceğiz.

ATATÜRK’ÜN HAYATI

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te Ali Rıza Bey ve Zübeyde Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk eğitimine mahalle mektebinde başladı; ancak kısa bir süre süre babasının isteği ile Şemsi Efendi Okuluna yazıldı. Bu yaşlarda iken babasını kaybetti. Daha sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesi, oradan da Selanik Askeri Rüştiyesine geçti. Bu okulunda iken matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Efendi, ona Kemal adını verdi.

Okulunu bitirdikten sonra Manastır Askeri İdadisine girdi. Buradaki eğitimini de başarı ile tamamladıktan sonra Harp Akademisine kaydoldu. Henüz buradaki eğitimine devam ederken önce kendisine üsteğmenlik rütbesi, daha sonra ise yüzbaşılık rütbesi verildi. Bu sıralarda Mustafa Kemal, vatan ile ilgili konulara ilgi duydu ve samimi olduğu bazı arkadaşları ile çeşitli çalışmalar yapmaya başladı. 1. Dünya Savaşı’nda ilk büyük görevini gönüllü olarak aldı. Tekirdağ’da kurulan 19. Tümen Komutanlığına getirildi. Burada çok önemli başarılara imza atarak ismini duyurmayı başardı. Dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı’ında çeşitli cephelerde mücadele etti. Savaş sonunda ise düşman devletleri tarafından sömürülmeye çalışan ülkemizi canı pahasına korumaya çalıştı. Anadolu’yu gezerek çeşitli kongreler ve genelgeler yaptı. Anadolu halkını bir araya getirerek düşmanları püskürtmeyi başardı. 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin ilanı ile Mustafa Kemal cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Ülkenin düşmanlardan kurtarılmasından sonra sıra ülkeyi her yönüyle geliştirmeye geldi. Vefatına kadar her alanda birçok yenilikler yapıldı. 1934 yılında Soyadı Kanunu getirildi ve ona da Atatürk soyadı layık görüldü. Atatürk her yönüyle kendisini geliştirmiş cesur bir insandı. Kitap okumayı, bilim ve sanatla ilgilenmeyi çok severdi. 10 Kasım 1938 yılında yakalandığı hastalık sebebiyle aramızdan göçtü.

ATATÜRK SEVGİSİ

Sevgili Atam, iyi ki bu dünyaya senin gibi cesur, senin gibi vatanperver, zenin kadar zeki bir insan gelmiş. Ve yine iyi ki bu insan tam da zamanında bizim ülkemize gelmiş. Sen, bu toprakların kurtarıcısı oldun. Senin büyük çalışmaların ve cesaretin sayesinde bu yurttan düşmanlar kovuldu. Yine senin sayende ülkemiz gelişerek bugünkü halini aldı.

Değerli Ata’m, senin döneminde yaşayıp seni tanımayı seninle konuşmayı çok isterdim. Seni kitaplardan okuyarak ve büyüklerimizden dinleyerek tanıdık. Tanıdıkça seni daha çok sevdik. Bir an korkmadan, kimseden çekinmeden vatanı kurtarmak için neler yaptığını öğrendik. Ülkeyi tüm geri kalmışlıklardan kurtarmak için ne kadar çabaladığını öğrendik. Kimseye boyun eğmediğini öğrendik ve seninle gurur duyduk.

Sen her zaman bilime önem verdin. Biz de senin yolundan ilerlemeye, bilimin ışığında yaşamaya devam edeceğiz. Senin de dediğin gibi senin bu dünyadaki ömrün bitti; ancak senden miras aldığımız bu vatanı ilelebet yaşatacağız.

ATATÜRK’ÜN ÖZELLİKLERİ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON

 Atatürk, iyi kişilik özelliklerinin belki de tamamını kendisinde barındırıyordu. Ancak onun dikkat çeken bazı özellikleri vardı. Atatürk her şeyden önce vatanseverdi. Vatanı için giremeyeceği tehlike yoktu. Ülkenin kurtuluşu için gece gündüz demeden çalışır, bunun için günlerce uykusuz kalırdı. Bayrak sevgisi büyüktü. Atatürk iyi bir yöneticiydi. Emri altındaki orduları hatta cumhurbaşkanlığını yaptığı ülkeyi nasıl idare etmesi gerektiğini, onu daha ileriye nasıl götüreceğini çok iyi biliyordu.

 Atatürk ileri görüşlü bir insandı. O, geleceği kestirebiliyor ve tüm adımlarına buna göre atıyordu. Açık sözlüydü. Kimseden herhangi bir çekincesi yoktu. Söylemek istediğini olduğu gibi söylerdi. Bilime önem verirdi. Her zaman bilimin ışığında ilerler, bir ülkenin ancak çok çalışarak, bilime önem vererek ilerleyebileceğini savunurdu. Hatta ‘’Eğer bir gün benim bir sözüm bilime ters düşerse, bilimi seçin.’’ diyerek bilime verdiği önemi vurgulamıştır. Atatürk idealist bir insandı. Gelecek ile ilgili planları vardı. Planlarını gerçekleştirmek için durmadan çalışıyordu. Atatürk çok yönlü ve sanatsever bir insandı. Askeri ve siyasi yönünün dışında birçok alanla ilgilenirdi. Örneğin matematiği çok severdi, hatta kendisinin yazdığı bir geometri kitabı bile bulunmaktadır. Ayrıca, müzik, tiyatro ve benzeri sanatlara da ilgi duyardı.

Atatürk, iyi kalpli biriydi. O, halkını daima düşünür, halkının acısı ile hüzünlenirdi. Halkını refaha ulaştırmak için uğraşırdı. Çocukları da çok severdi. Çok zeki bir insandı. Nerede ne zaman nasıl davranacağını çok iyi bilirdi. Çok kitap okurdu. Okuduğu kitapların önemli yerlerini not alır ve aklında tutardı. Kısacası Atatürk, her yönüyle mükemmel bir insandı.

BENİM İÇİN ATATÜRK

Benim için Atatürk bir kahramandır. O, büyük bir şahsiyettir. Benim için en büyük komutan, en ileri görüşlü ve en cesur insandır. Bilime önem veren, hurafelerden uzak duran, modern hayatı benimsemiş ve çağına ayak uyduran bir insandır. Benim için Atatürk bir kanaat önderidir. Yolunda gidilecek, sözlerine önem verilecek ve yaptıkları kopya edilecek bir kişiliktir. Benim için Atatürk, gelmiş geçmiş en iyi devlet adamıdır. Karizmatik ve cana yakındır. Fedakarlığın timsalidir. Benim için Atatürk, güzel olan her şeydir.


Sıradaki Konu: Doğa İle İlgili Kompozisyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Kompozisyon Nedir? Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyon nedir? Kompozisyon nasıl yazılır? Kelime kökeni Fransızca olan kompozisyon, farklı unsurları bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturmak olarak tanımlanabilir. Edebiyatta kompozisyon, duygu ve...

18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Kompozisyon ve Yazı Örnekleri

18 Mart Çanakkale Zaferi Nedir? Ülkemizde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü olarak kutlanmaktadır. Birinci dünya savaşında elde edilen büyük başarının en önemli örneğidir....

Atatürk Hakkında Bilinen Yanlışlar | Atatürk Gerçekleri

Dünya siyasi tarihinde önemli bir yeri olan, hakkında yazılıp birçok dile çevirilmiş kitapları bulunan, Osmanlı Devleti'nden sonra yeni Türk devletinin de kurucu Cumhurbaşkanı olan...

10 Kasım Kompozisyon | 10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Örneği

"10 Kasım ile İlgili Kompozisyon Örneği" ifadesi, 10 Kasım hakkında yazılmış bir kompozisyonun örnek olarak kullanılması anlamına gelir. Bu 10 Kasım kompozisyon örneğinde, 10...

Atatürk Barajı: Nerede, Barajların Efendisi’nin Maliyeti ve Üretim Gücü

Atatürk Barajı, Türkiye’nin en büyük barajı olarak bilinmektedir. 1983 yılında inşasına başlanan baraj 9 yıl sonra 1992 yılında açılmıştır. Baraj inşasında Türk mühendisler ve 9.000 işçi...