Pazar, Mayıs 26, 2024

Ebitda (FAVÖK) Ne Demektir? Formülü ve Hesaplaması

-

Ebitda Nedir?

Ebitda, yani diğer adıyla FAVÖK, Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi kar anlamına gelir ve bir işletmenin karlılığını belirlemesine yardımcı olan bir formülle hesaplanır. Kısaca şirketin vergi öncesindeki faaliyetlerinden elde ettiği kardır. Biraz daha belirgin olması için konuyu sizler için inceledik ve açıklamaya çalıştık.

FAVÖK, bir şirketin faaliyet performansını (alış, satış, ciro) ölçer. Esasen faiz, vergiler, ve amortismanların eklendiği net gelirdir. Vergi, finansman ve muhasebe kararlarının etkilerini ortadan kaldırdığı için şirketler ve endüstriler arasındaki karlılık durumunu daha doğru analiz etmek ve karşılaştırmak için kullanılabilir.

Ebitda (FAVÖK) Nasıl Hesaplanır?

FAVÖK hesaplamak için şirketin brüt karını, genel yönetim giderlerini, pazarlama giderlerini ve amortisman giderlerini bilmemiz gereklidir. Her birini doğru şekilde bildiğimizden emin olmalıyız, formülü ise aşağıdaki gibidir:

FAVÖK Formülü= (Brüt Kar – Genel Yönetim Giderleri – Pazarlama Giderleri) + Amortismanlar

Gördüğünüz üzere FAVÖK (Ebitda), herhangi işletmenin hizmet verdiği sektördeki çalışmalarından ne kadar kar sağladığını ve para durumunu gösteren finansal belirteçtir.

FAVÖK Sonuçları İle Şirketlerin Analizi Nasıl Yapılır?

Ebitda, analistlerin faaliyet dışı gelirlerin etkilerini dışlamasına ve işletme kararlarının sonucuna odaklanmasına olanak tanır. İşletme dışı faaliyetler, faiz giderlerini, vergi oranlarını ve amortisman gibi belli başlı kalemleri içerir.

Ebitda, faaliyet dışı etkileri ortadan kaldırarak yatırımcılara faaliyetlerinin karlılığına odaklanma olanağı sağlar. Bu tür bir analiz, belirli bir sektördeki benzer şirketleri karşılaştırırken oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ebitda Nasıl Yorumlanır?

FAVÖK hesaplaması doğru şekilde uygulanmazsa aldatıcı olabilir (özellikle yüksek miktarda borcu olan firmalar için) çünkü neredeyse her zaman bildirilen net gelirden daha yüksek olacaktır. Biraz daha net açıklayacak olursak, herhangi bir sektörde üretim yapan şirketin net karı oldukça fazla olabilir, ancak FAVÖK hesabı net karın çok altında çıkıyor ise o dönem içinde üretimden değil, bunun dışındaki farklı alanlardan yüksek kazanç sağladığını gösterir. Yani bir işletmenin, faaliyet gösterdiği sektörde gerçekten iyi işler yapıp yapmadığını Ebitda hesabı sonucunda anlarız.

Ancak, elbette ki Ebitda hesaplaması yapmak tek başına yeterli değildir. Ebitda hesabı yalnızca bir göstergedir. İşletme/şirket ile ilgili ek raporlar incelenerek fazladan bilgi sahibi olunabilir. Bu da analizini yaptığınız şirket hakkında daha berrak bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Bir firmanın FAVÖK’ünü analiz ederken, ek kalemleri hesaba katmanız kilit role sahiptir, örneğin:

  • sermaye harcamaları
  • işletme sermayesi gereksinimlerindeki değişiklikler
  • borç ödemeleri
  • net gelir

Ebitda Hesaplama Örnekleri

Ebitda calculation, margin (marjı), meaning

Dilerseniz Ebitda (FAVÖK dışında, FVAÖK veya VAFÖK’de denir)’nın nasıl hesapladığını bir örneği ele alarak inceleyelim. Bu hesabı yaparken kullanmamız gereken tüm verileri KAP‘a bildirilen finansal raporlar ve tablolardan rahatlıkla edinmek mümkündür. Biz herhangi bir X firmasını ele alacağız. Finansal raporlardan işimize yarayacak veriler, FAVÖK hesaplama formülünde de kullandığımız kalemlerdir. Bu değerleri şu şekilde tablolayabiliriz;

Rapordaki Adı Tutar
Brüt Kar (Zarar) 15.050.637
Genel Yönetim Giderleri -6.850.759
Pazarlama Giderleri -1.963.752
Amortisman ve İtfa Gideri ile İlgili Düzeltmeler 1.396.756

Burada dikkat edilmesi gereken yer pazarlama giderleri ve genel yönetim giderlerinin negatif olması gerektiğidir.
Tüm değerleri formülde yerine koyacak olursak:
FAVÖK= (15.050.637 – 6.850.759 – 1.963.752) + 1.396.756
X Firmamızın Ebitda, yani FAVÖK hesabı= 7.632.882 şeklinde çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Enflasyon Nedir? Enflasyon Nedenleri – Etkileri

Bu yazımızda sizlere Enflasyon nedir? Enflasyon sebepleri nelerdir? Enflasyon etkileri nelerdir? Enflasyona karşı alınabilecek önlemler nelerdir? Bütün bunları açıklamaya çalışacağız. İlk olarak enflasyon ne demek bununla başlayalım. Enflasyon Nedir? Kelime...

Kara Para Aklama Nedir: Örnek Olaylar, Yöntemleri ve Aşamaları

Kara para aklama, dünyadaki en şiddetli ve istikrarsızlaştırıcı girişimlerin bazılarına fon sağlamak ve onları korumak için kullanılan illegal ve ciddi bir insanlık suçudur. Sizler için kanunu yok...