Salı, Nisan 16, 2024

Paul Auster Kimdir? Hayatı ve Kitapları

-

Paul Auster Amerikalı roman yazarı, şair, editör, senarist ve yönetmen.

Paul Auster, 3 Şubat 1947 tarihinde Queenie Auster ve Samuel Auster’ın oğlu olarak Amerika’da dünyaya gelmiştir. Annesi Queenie , yanlış bir evlilik yaptığını fark ettiğinde her şey çok geç olmuştur çünkü Paul Auster’a hamile kalmıştır. Dolayısıyla eşinden boşanamamıştır. Auster üç buçuk yaşındayken, kız kardeşi dünyaya gelmiştir. Kardeşi ileri yaşlarında psikolojik olarak rahatsızlanmıştır.

Babası 1959 yılında kentin en saygın semtinde bir ev satın almıştır. Auster , ailesiyle buraya yerleşmiştir. Daha sonra ailesi Auster’ın edebiyata olan ilgisini farketmiştir. Bunun en büyük etkeni ise Paul Auster‘ın amcası, Allen Mandelbaum, olmuştur. Amcası yetenekli bir çevirmendir ve Avrupa seyahatine çıkmadan önce çevirdiği yüzlerce kitabı Auster ailesine bırakmıştır. Paul Auster, bu kitaplar sayesinde edebiyatla tanış ve ilgi alanı olmuştur. Paul Auster,  küçük yaşlarında şiirler yazmaya başlamıştır ve amcasıyla olan yakınlığı Auster’ın yazar olarak gelişmesinde oldukça etkili olmuştur.

Paul Auster, Maplewood’ta yüksek okul eğitimini almış ve tamamladıktan sonra, birçok Avrupa ülkesini gezmiştir. James Joyce’a duyduğu hayranlığı onun İrlanda, Dublin’e gitmesi için sebep olmuştur. Avrupa’da ki gezisinin ardından Amerika’ya dönmüştür ve Columbia Üniversitesi’ne kaydolmuştur. 1967 yılında okul tarafından eğitiminin Paris’te devam edilmesi kararına ulaşılmış ve Fransa’ya gönderilmiştir. Paul Auster, Paris’te okulun şartlarından sıkıldığı için eğitimini yarıda bırakmış ve üniversiteden ayrılmıştır.Daha sonra Rue Clement’te küçük bir otelde yaşamaya başlamış, Amerika’daki eğitmeninin isteğiyle Columbia Üniversitesi’ndeki eğitimine yeniden başlamıştır.

1970 yılında mezun olmuştur ve mezuniyetinin hemen ardından Fransa’ya taşınmıştır. Fransız edebiyatının önemli eserlerini İngilizceye çevirerek kendi çevresinde iş kurmuştur. Paul Auster, 1974’te tekrar Amerika’ya dönmüştür ve aynı yıl içerisinde kendisi gibi yazar olan meslektaşı Lydia Davis‘le evlenmiştir. Evlenen çift, kitap çevirileri yaparak kazanç sağlamışlardır. Auster aynı dönemde New York Review of Books, Commentary ve Harper’s gibi birçok ulusal yayın da bulunan gazetelerde edebiyat eleştirmenliği yapmaya başlamıştır. Şahsi romanlarını, şiirlerini ve denemelerini de yayınlatmıştır. Jean-Paul Sartre, Stéphane Mallarmé, Joseph Joubert gibi Fransız edebiyatının ünlü isimlerinin eserlerini yaptığı çevirilerle Amerika’da bastırmıştır.

1977 yılında oğlu Daniel Auster dünyaya gelmiştir. Auster, o dönemde ailevi açıdan çok sorun yaşamıştır. Yürümeyen evliliği, yeni doğan bir oğlu, az geliri olan, maddi ve manevi açıdan sorunlar meydana gelmiştir. 14 Ocak 1979 tarihinde babasını kaybetmiştir. Auster‘ın evliliği bitmiş ve yalnız başına kalmıştır. Fakat babasından kalan miras sayesinde kendini yazmaya adamıştır. O dönemle ilgili McCaffery ve Gregory’e yaptığı bir açıklamada: “Hayatımda ilk defa, yazmak için ev kirasını ve diğer sorunları düşünmeden bu kadar uzun zaman bulabiliyorum.” demiştir.

1981 yılında Norveçli meslektaşı Siri Hustvedt’la ikinci evliliğini yapmıştır. Bu evlilikten ikinci çocuğu, Sophie Auster dünyaya gelmiştir.

Auster, 1986 yılında Princeton University’de doçentlik yapmaya başlamıştır. 1990 yılına kadar akademisyenliğe devam etmiştir.
Yirminci yüzyıl Fransız şiiri üzerine mühim bir antoloji yayınlayan Auster, 1982’ de babası Samuel Auster‘ ı konu aldığı romanı “Yalnızlığın Keşfi” adlı ilk kitabını yazmıştır.

1990 yılında yayınlamış olduğu “The Music Of Chance” (Şansın Müziği) adlı romanı ile, PEN/Faulkner ödülüne aday olarak gösterilmiştir ve kitap sinema sektöründen birçok insanın ilgisini çekmiştir.

1995 yılında başrolünde Harvey Keitel’ın oynadığı “Smoke” filminin senaryosunu yazmıştır. Auster, ayrıca ilk yönetmenlik denemesini de bu filmde yapmıştır. Yönetmenliğe ilk adımı böyle olmuştur ve 1995 yılından sonra senarist ve yönetmen olarak bir çok filme imzasını atmıştır.

2006 yılında daha önce Günter Grass, Arthur Miller ve Mario Vargas Llosa’a da verilen Prince of Asturias ödülünün sahibi olmuştur. 

Paul Auster Kitapları

➡ The New York Trilogy (1987) (New York Üçlemesi)
➡  City of Glass (1985) (Cam Kent)
➡ Ghosts (1986) (Hayaletler)
➡ The Locked Room (1986) (Kilitli Oda)
➡ In the Country of Last Things (1987) (Son Şeyler Ülkesinde)
➡ Moon Palace (1989) (Ay Sarayı)
➡ The Music of Chance (1990) (Şans Müziği)
➡ Leviathan (1992)
➡ Auggie Wren’s Christmas Story (1992)
➡ Mr. Vertigo (1994) (Yükseklik Korkusu)
➡ Timbuktu (1999)
➡ The Book of Illusions (2002) (Yanılsamalar Kitabı)
➡ Oracle Night (2004) (Kehanet Gecesi)
➡ The Brooklyn Follies (2005)
➡ Travels in the Scriptorium (2006)

Paul Auster Şiirleri

➡ Disappearances: Selected Poems (1988)
➡ Ground Work (1990)
➡ Selected Poems (1998)
➡ Collected Poems (2004)

Paul Auster Senaryoları ve Filmleri

➡ Smoke (1995)
➡ Blue in the Face (1995)
➡ Lulu on the Bridge (1998)
➡ The Center of the World (2001)
➡ The Inner Life of Martin Frost (2006)
➡ In the Country of Last things (2007)

Paul Auster Deneme ve Otobiyografileri

➡ The Art of Hunger (1982)
➡ The Invention of Solitude (1982)
➡ The Red Notebook (1995)
➡ Why Write (1996)
➡ Hand to Mouth (1997)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Carl Gustav Jung Kimdir? Carl Jung Kitapları, Sözleri ve Ödülleri

Carl Jung karmaşık ve duygusal olarak yüklü çağrışımlara inanan İsviçreli bir psikiyatrdır. Sigmund Freud ile işbirliği yapsa da onunla birçok konuda aynı fikirde değildi. Jung,...

Müziğin Babası Franz Joseph Haydn: Eserleri ve Hayatı

Klasik müziğin temel türlerinin yaratıcılarından birisi olarak kabul edilen Franz Joseph Haydn’ın ayrıca daha sonraki besteciler üzerinde de çok büyük etkisi oldu. Haydn’ın en...

Metin Güneş Kimdir? İş Adamı Metin Güneş Hakkında Merak Edilenler

İş adamı olan Metin Güneş hakkında merak edilen her şey içeriğimizde mevcut! Aslen Batmanlı bir iş insanı olan Metin Güneş, liseye kadar olan eğitimini...

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için modern felsefenin babası olarak kabul edilir. René Descartes, önce 8 yaşında Cizvit...

Epikuros Kimdir? Felsefesi ve Sözleri

Epikuros (MÖ 342-270 civarı) bir Yunan filozofu ve Epikürcülük’ün kurucusuydu, ayrıca açık terapi filozoflarının ilki ve atom teorisinin savunucularından biriydi. Epikuros (Epikür)’ün doğduğu şehir kesin...