Pazartesi, Mayıs 27, 2024

En İyi Tayvan Dizileri: Uzakdoğu’ya Açılan Beyazperde

-

Tayvan dizileri, Asya dizilerinin büyük rağbet görmesinin ardından büyük bir popülarite kazandı. Tayvan kültürünü ve yaşamını ilmek ilmek işleyen bu dizilerde nefretten doğan aşk, zoraki evlilik, fantastik olaylar, bol bol drama ve son olarak da bolca okul hayatı bulacaksınız.

En iyi Tayvan dizileri öneri listesini hazırlarken, sıralamayı IMDb puanlarına göre yaptık. Kimisi tamamlanmamış, kimisi de tamamlanmış dizilerden oluşan olan bu listede toplamda 20 Tayvan dizisi yer alıyor. İşte Uzakdoğu kültürünü iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak en güzel, en iyi ve en çok izlenen Tayvan dizileri;

Smiling Pasta (2006)

IMDb: 6.4

Cheng Xiao Si güzel bir kız olsa da aşk hayatı pek iyi gitmemektedir, genelde ilişkileri 2 ila 3 aydan uzun sürmez ve bu durumdan pek de memnun değildir. Kazara dönemin ünlülerinden olan He Qun ile tanışır ve kendini paparazzilerden kaçarken bulur.

Onunla tanıştıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz ve herkes artık Cheng’i He Qun’un sevgilisi sanmaya başlar. Cheng, He Qun’un kardeşinden hoşlanmaya başlar ve işler daha da karışık bir hal alır. Nefretten doğan aşk konulu Tayvan dizileri arasında yer alan Smiling Pasta, listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Tür: Romantik Komedi

Yönetmen: Yangguo Ding

Oyuncular: Wang Juan, Nicholas Teo, Jian Chang

Office Girls (2011)

IMDb: 6.9

Qin Zi Qi, New York’ta üniversite okumuş ve sonrasında Tayland’a geri gelmiştir, büyük bir iş adamı olan babasının yerine geçmesi beklenirken çok ilginç bir teklifle karşı karşıya kalır. Baabası bu işin öncesinde, sahip oldukları bir mağazada satış danışmanlığı yapmasını ister. Qin Zi Qi, bu ilginç iş serüvenine alışabilecek midir?

Tür: Romantik Komedi

Yönetmen: Fu-chun Hsu

Oyuncular: Jian-yan Kee, Roy Qiu, Tia Li

Iron Ladies (2018)

IMDb: 6.9

Yeni Tayvan dizileri arasında yer alan Iron Ladies dizisinde; 30 yaşlarında olan üç profesyonel kadın, başarılı kariyerlerine rağmen kendilerini keşfetmek için bir yolculuğa çıkarlar. Hayat onlar için çok iyi gidiyor gibi görünse de, başlarına gelecek trajikomik olaylardan henüz haberleri yoktur.

Tür: Komedi

Yönetmen: Yongyoot Thongkongtoon

Oyuncular: Anucha Chatkaew, Shiriohana Hongsopon

Attention, Love! (2017)

IMDb: 7.1

Zoraki evlilik konulu Tayvan dizilerinden sayılabilecek “Attention, Love!” dizisinde, bir erkek ve bir kız çocuğu, doğdukları anda geleceklerinin birlikte geçmesi için mahkum edilirler. İki iyi arkadaşın birinin erkek, diğerinin de kız çocuğu olur. Çocuğu erkek olan, oğluna “dikkat” anlamına gelen Li Zheng’i, diğeri de askeriyelerde “rahat” anlamıyla bilinen Shao Xi ismini kızına verir.

Li Zheng oldukça azimli ve elde etmek istedikleri için elinden geleni yapıyor ve Shao Xi, tam aksine oldukça tembel bir yapıya sahip. Japonya’da büyüyen Li Zheng Tayvan’a döner ve lisede ilk kez Shao Xi ile tanışır. Oldukça farklı kişiliklere sahip bu ikili, kaderin cilvesi olarak bir araya gelmiştir. Peki birliktelikleri gerçekten sağlıklı bir şekilde ilerleyebilecek mi?

Tamamlanmış Tayland dizileri arasında yer alan Attention, Love dizisi sadece tek sezondan oluşan bir mini dizi.

Tür: Komedi, Romantik

Yönetmen: Huang Tian Ren

Oyuncular: Riley Wang, Joanne Tseng, Zi Wang

Behind Your Smile (2016)

IMDb: 7.3

Listemize 5. sıradan giren Behind Your Smile, Tayvan drama dizileri arasında oldukça popüler bir konuma sahip. Naif, kibar ve iyi bir insan olan Lei Xin Yu alacaklılardan kaçarken Zhao Yi Ting ile yolu kesişir. Eskiden Xin Yu’nun ailesiyle bazı sıkıntılar yaşayan Yi Ting biraz kibirli bir insandır. Xin Yu’ya yardım ediyor gibi görünmesine rağmen, aslında arkasından kuyusunu kazmaktadır.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Hsin Tien Hsieh

Oyuncular: Li-Ang Chang, Eugenie Liu, Esther Yang

Murphy’s Law of Love (2015)

IMDb: 7.4

Tutturduk bir drama gidiyoruz. Yine Tayvan drama dizileri arasında sağlam bir yeri olan bir diğer dizimiz de Murphy’s Law of Love.

Aşk ile Murphy Kanunları arasında ne gibi bir ilişki vardır dersiniz? Kuan Hsiao-Tung, Meet and Match Online adı verilen arkadaş bulma şirketinde çalışan bir ilişki uzmanıdır. Ancak işler kendi ilişkileri olduğunda o kadar da iyi değildir.

Tür: Romantik, Dram

Yönetmen: Hsing-Hsiang Hao

Oyuncular: Chia-ying Lee, Danson Tang, Steven Sun

When I See You Again (2015)

IMDb: 7.4

Xia You Qian, arkadaşları ve ailesi tarafından çok sevilen ve oldukça yakışıklı bir adamdır. Rakibi olarak bilinen Hu Yan Ze bile ona ciddi ölçüde saygı duymaktadır. Xia You Qian’ın en dikkat çeken özelliği, ise gördüğü her insanı ilk anda tanıyabilmesidir. Bu özelliği birçok kez onun hayatını kolaylaştırsa da, zaman zaman bazı sorunları beraberinde getirmektedir. When I See You Again’de Xia You Qian’ın çalkantılı yaşamına konuk oluyoruz.

Tür: Romantik, Komedi

Yönetmen: Chin-Jung Chang

Oyuncular: Jasper Liu, Mandy Wei, Tine Chou

Just You (2013)

IMDb: 7.5

En iyi Tayvan dizileri önerileri listesinin zirve ortaklarından Just You. Qi Yi akıllı ve yakışıklı olmasıyla bilinen bir iş adamıdır. İş yerinde özel hayata dair bir şeyler yaşanmasına ise oldukça katı bir şekilde karşıdır. Chen Liang Liang ise saf ve iyi kalpli olmasıyla ön plana çıkmaktadır ve Qi Yi’nin iş yerinde çalışmaya başlamıştır. Bu iki zıt karakterli kişiliğin aralarındaki ilginç ilişki nasıl ilerleyecek?

Tür: Dram, Romantik Komedi

Yönetmen: Yaya Chang

Oyuncular: Aaron Yan, Hsueh-Fu Kuo, Katherine Wang

Prince of Wolf (2016)

IMDb: 7.5

Tayvan Tayland dizileri listemize girmeyi başaran bir diğer dizi de Price of Wolf. Ailesiyle çıktığı bir gezi esnasında Zhe-Ming, ormanda kaybolur. Başıboş bir şekilde dolaştığı sırada ise bir kurt onu bulur ve korur. Zamanla bu kurtla birlikte yaşamaya başlar ve iyiden iyiye bu hayata alışır.

Amatör fotoğrafçılık yalan Mi-Mi ise, onun yaşadığı bölgeye tamamen şans eseri bir ziyaret gerçekleştirir. Mi-Mi, ormanda büyüyen Zhe-Ming’le karşılaştığında işler oldukça garip bir hal alır. Prince of Wolf, en iyi Tayvan vampir ve kurt adam dizilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Tür: Fantastik, Romantik

Yönetmen: En Chieh Liu

Oyuncular: Derek Chang, Amber An, Samuel Ku

The Perfect Match (2017)

IMDb: 7.6

Huo Ting En, birçok ülkeden insanın devamlı olarak geldiği bir restoranın şeflerindendir. Ting En, pahalı restoranlarda yemek yeme olanağı bulamayan kişilerin internet üzerindeki yorumlarından hoşnutsuzdur. Yapılan yorumları incelediğinde, gece pazarında ilginç tatlar üreten Wei Fen Qing’in yemekleri de Ting En’inkiler kadar iyidir.

Bu yorumlardan rahatsız olur ve bir gün gece pazarına giderek kimin yemeklerinin daha lezzetli olduğunu Fen Qing’e göstermek ister. Bu ilginç karşılaşma sonucunda kim galip gelecek? En güzel Tayvan dizileri arasında sağlam bir yeri olan The Perfect Match, listemizin Tayvan dizileri top 10 kısmına girmeyi bir sırayla kaçırıyor.

Tür: Romantik Komedi, Dram

Yönetmen: Ande Luo

Oyuncular: Kang Ren Wu, Yu-Wei Shao, Ben Wu

Love Cuisine (2015)

IMDb: 7.6

Sonunda Tayvan dizileri top 10 kısmına Love Cuisine ile ulaşıyoruz. Oscar Han Avrupa ülkelerinde restoranları bulunan ünlü bir şeftir. Ancak mentoruna verdiği sözü tamamlamak amacıyla Si Ping Lisesi’nde aşçılık dersi vermek amacıyla Tayvan’a geri döner. Ülkesine döndüğünde her şeyin aynı olmadığını fark eder ve yeni maceralar onu beklemektedir. Tamamlanmış Tayvan dizileri arasında yer alan Love Cuisine, 2015-2016 yılları arasında çekildi.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Pei-Shan Hsu

Oyuncular: Lego Lee, Allison Lin, Nita Lei

Refresh Man (2016)

IMDb: 7.7

Tüm yönleriyle Tayvan intikam dizilerinden biri olarak dikkat çeken Refresh Man’da, Ji Wen Kai ile Zhong Yu Tang çocukluklarından bu yana birbirleriyle rakip olmuştur ve kazanan da genelde Yu Tang’dır. Yu Tang’ın okuldaki notları hep çok iyi seviyelerdedir ve mezun olmasının ardından da büyük bir şirket olan MUSE Kozmetik’te işe başlamıştır.

Wen Kai ise okuldaki notları ortalama seviyede ve mezuniyetinin ardından orta seviye işlerde çalışmıştır. Sonrasında çalışmak amacıyla yurtdışına gitmiştir. Yıllar yıllar sonra MUSE Kozmetik’te işler kötü gitmeye başlar ve Wen Kai, MUSE Kozmetik’i bulunduğu kötü durumdan çıkarması için CEO olarak atanır. Yu Tang artık Wen Kai’nin sekreteridir ve işler oldukça garip bir hal alır.

Tür: Romantik Komedi

Yönetmen: Hsin-Hsiang Hao

Oyuncular: Roy Chang, Jenny Chen-Ni Huang, Lene Lai

Bromance (2015)

IMDb: 7.8

Tayvan Tayland dizileri listemizde yer alan sıradaki dizi Bromance. Pi Ya Nuo, ailesini kandıran bir falcının yaptıklarından ötürü 25 yıl gibi uzun bir süre erkek gibi yaşamak zorunda kalmıştır. Falcının söylediğine göre, 26. yaş gününe kadar erkek kılığına giren kadın olarak yaşamak zorundadır, bunu yapmazsa ölecektir.

Bir gün mafya liderlerinden Du Zi Feng’e yardım eder ve daha sonra Zi Feng’in kız kardeşini de şans eseri bir tehlikeden kurtarınca Zi Feng’in annesi, oğlunun kan kardeşi olması konusunda ricada bulunur. Pi Ya Nuo bu isteği geri çeviremez ve kabul etmek zorunda hisseder. 26. yaşına çok az bir süre kalan Pi Ya Nuo bu işin içinden nasıl çıkacaktır?

Tür: Romantik Komedi, Aile

Yönetmen: Rong-Hui Chen

Oyuncular: Bii, Chu-He Chen, Megan Lai

Better Man (2016)

IMDb: 7.8

En iyi Tayvan Tayland dizileri listemizde sıradaki dizimiz Better Man. Üç erkek kardeş, akılları aşk ve evlilik gibi hususlarda çok karışık bir şekilde yaşamaktadır. Her biri, doğru aşkı aramak ve ellerindeki seçenekleri değerlendirmek konusunda bir ikilemdedir. Hayatlarını tamamen alt üst eden üç kadınlar tanıştıklarında ise işler oldukça karışık bir hal alır.

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Khoa Do

Oyuncular: Remy Hii, Jordan Rodrigues, Hien Nguyen

Someone Like You (2015)

IMDb: 8.1

Fang Zhan Cheng, geçirdiği bir kaza sonrasında sahip olduğu her şeyi kaybeder. Nişanlısını ve görme yeteneğini de bu kaza sonucunda tamamen yitirmiştir. Tam anlamıyla bir yıkıma uğrayan Zhan Cheng, görmesini sağlayabilecek olan kornea ameliyatını olmayı reddeder. Daha sonra nişanlısını çok andıran Wang Yu Xi’nin hemşiresi olmasıyla birlikte hayatı tamamen değişir.

Tür: Romantik, Dram

Yönetmen: Rong-Hui Chen

Oyuncular: Lorene Ren, Kingore Wang, William Liao

Meteor Garden (2018)

IMDb: 8.1

Tayvan okul dizileri arasında olan Meteor Garden, bir aşk hikayesini konu ediniyor. Zengin bir çocuk olan Dao Ming Si özel bir üniversiteye gitmektedir ve ayrıca bu sırada okuldaki en popüler grup olan F4’ün (Flower Four) liderliğini yapmaktadır. F4 üyeleri Dao Ming Si, Hua Ze Lei, Mei Zuo ve Xi Men, oldukça zengin çocuklardır ve okuldaki diğer öğrencilere karşı üstünlük taslamaktadır. Okulda yaşanan bu sınıf çatışmasının kazananı kim olacak? Meteor Garden, aynı zamanda yeni Tayvan dizileri arasında da yer alıyor.

Tür: Romantik Komedi, Dram

Yönetmen: Her-Long Lin

Oyuncular: Dylan Wang, Shen Yue, Ceasar Wu

In Time With You (2011)

IMDb: 8.1

Dizi, lise döneminden bu yana yakın iki arkadaş olan You Qing ve Da Ren’in dostluk ve aşk arasında giren yaşantılarını işliyor. Lise yıllarında Da Ren, You Qing’e ilgi duysa da onun katlanılamayacak biri olduğunu düşündüğü için duygularını içine atar ve You Qing’e asla aşık olmamak konusunda kararlıdır.

Okulları bittiğinde You Qing bir ayakkabı firmasında, Da Ren ise havaalanında bir görevde çalışmaya başlar. Bir gün eski anıları yad etmek için buluşurlar ve o gün bir iddiaya girmeye karar verirler. Bu iddia, kim daha erken evlenirse diğerinin ona para ödemesi ile sonuçlanacaktır. İddiaya girdikten hemen sonra her ikisi de hayatlarının aşkını aramaya koyulur. In Time With You, en çok izlenen Tayvan dizileri arasında yer alıyor.

Tür: Romantik Komedi, Dram

Yönetmen: Yu Ning Chu

Oyuncular: Ariel Lin, Bo-Lin Chen, Mei-Hsiu Lin

The King of Romance (2016)

IMDb: 8.2

Oldukça sözü edilen ve dilden dile dolaşan bir Çin efsanesi, Tanrıların kralı olarak bilinen Yeşim İmparatoru’nun melekleri olan Altın Çocuk ve Yeşim Kızı cennetten dünyaya gönderdiğini anlatmaktadır. Burada yedi hayat sürecek olan bu ikili, asla birbirlerine ulaşamayacak şekilde lanetlenmiştir ve yedi hayatlarını da birbirlerini aramakla geçirirler. Tayvan Çin dizileri arasında sağlam bir yeri olan The King of Romance, sadece tek sezon olarak yayınlanan bir mini diziydi.

Tür: Romantik, Dram

Yönetmen: Chia-Hung Chen

Oyuncular: Lego Lee, Cindy Yu-Han Lien, Chun-Tian Lan

Back to 1989 (2016)

IMDb: 8.3

Fantastik Tayvan dizileri arasında yer alan Back to 1989’da, Lin Chun Jiao adıyla karşımıza çıkan kahramanımız, iş ve aşk hayatında oldukça çalkantılı bir süreçten geçmektedir. Doktorunun söylediğine göre, eğer çocuk sahibi olmak istiyorsa bunu 40 yaşından önce yapması gerekmektedir. Çünkü sahip olduğu bir rahatsızlık, onun 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmasına engel olacaktır ve bu konuda biraz acele etmesi gerekmektedir. Back to 1989, en çok izlenen Tayvan dizileri arasında yer alıyor.

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Choon Hooi Ker

Oyuncular: Li-Ang Chang, Yu-Wei Shao, Mini Tsai

My Dear Boy (2017)

IMDb: 8.8

Luo Xiao Fei, film ve reklam sektöründeki bir firmanın yönetmenlerindendir. Bu film şirketinin başındaki patron, ajansın sahibi olmasının yanı sıra Xiao Fei’inin sevgilisidir. Xiao Ye Shi ile olan ilişkisi iyi gitmemesine rağmen, Xiao Fei işini olumsuz etkileyebileceğinden ötürü ilişkisini bitirmekten çekinmektedir. Bu sırada başkasından hoşlanmaya başlayan Xiao Fei, iş ile aşk arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Tür: Dram, Aile

Yönetmen: Fu-Chun Hsu

Oyuncular: Ruby Lin, Derek Chang, Yi-Wen Yen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Alias Grace Dizi İncelemesi: Aslında O Kadar Eski Bir Hikaye Değil

Alias Grace dizisi 2017’de Netflix’te yayınlanmaya başladıktan sonra, son yılların en popüler yabancı dizileri arasında kendisine yer edinmeyi başardı. Handmaid’s Tale ve Wandering Wanda gibi kitapların ünlü yazarı Margaret Atwood’un...

Lezbiyen Dizileri | En İyi Lezbiyen Temalı Dizi Önerileri

Lezbiyen karakterlere ve ilişkilere odaklanan dizi seçenekleri, son yıllarda artan bir şekilde çeşitlenmiştir. Lezbiyen dizileri en çok araştırılan konuların başında geliyor. İşte lezbiyen temalı...

30 Öneri – En İyi BBC Mini Dizileri Listesi

Bir Oturuşta Biten En İyi BBC Mini Dizileri Pek çok kült dizisi ve belgeselleriyle akıllarımıza kazınan BBC (British Broadcasting Corporation), televizyon dünyasının en önemli platformlarından...

Dark Desire: İç İçe Geçmiş Yalanlar, Sırlar ve Cinayetler

Leticia López Margalli’nin yaratıcısı olduğu Meksika yapımı Dark Desire dizisi Netflix’in en yeni dizilerinden biri. Dizinin ilk sezonu ortalama 30 dakika süren 18 bölümden oluşuyor. Başrol...

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler

Hazırlamış olduğumuz gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler tavsiye listesinde, en çok izlenen, en popüler, en beğenilen yabancı dizileri IMDB puanlarına göre sıraladık. Dizi...