Çarşamba, Nisan 24, 2024

Yusufçuk Böceği Özellikleri ve Yusufçuklar Hakkında Her Şey

-

Yusufçuk böcekleri, halk adında helikopter böceği olarak anılsa da Yusuf Peygamberin güzelliği dolayısıyla bu böceklere Yusufçuk ismi verilmiştir. Peki, günlük hayatta sık sık gördüğümüz ve karşılaştığımız Yusufçuk böcekleri hakkında her şeyi biliyor muyuz? Yusufçuk böcekleri hakkında bilinmeyen o kadar çok şey var ki, bu makalede Yusufçuk böceklerinin özelliklerinden tutun da morfolojik özelliklerine kadar her şeyi bu makalede derleyip size sunduk.

Yusufçuk Böcekleri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yusufçuk böcekleri, eklem bacaklılar familyasında yer alması ile birlikte ilk defa Amerika Kıtasında bulunan bir tür olarak karşımıza çıkar. Yusufçuk böcekleri günlük hayatta çok sık sık rastladığımız ve gördüğümüz bir canlı türü olmasına rağmen, aynı zamanda da birçok faydasına rastlandığı halde insanlar tarafından sevilmeyen bir böcek türüdür. Bilinen en çok faydaları arasında söyleyebileceğimiz şey, bu böcek türü genellikle sivrisinekleri yakalamada bir numara olarak bilinir ve bu noktada sivrisineklerin azalmasına yardımcı olur.

Haberlerde gördüğümüz kadarıyla bir helikopter firması yapmış olduğu helikoptere yusufçuk böceğinden almış olduğu ilham ile birlikte Yusufçuk adını vererek teknolojiye büyük katkı sağlamıştır.

Farklı adlarla anılmakta olan Yusuf böceklerinin bir diğer adı da kızıl böcek olarak da anılmakla birlikte şu an Yeni Zelanda’ da görüldüğü söylenir.

İşin en ilginç tarafı ise, büyük bir yapıya sahip olmayan yusufçuk böcekleri genellikle bir havucu çok kısa sürede bitirdikleri görülür.

Yusufçuk Böceği Nedir?

yusufçuk böceği nedir
yusufçuk böceği nedir

Günümüzde her yerde gördüğümüz, özellikle de yaz aylarında fazlaca rastladığımız Yusufçuk böceği, Odonata takımına ait olduğu bilinen bir canlıdır. Bu böcek türünün, daha farklı birçok adı olsa bile en bilinenleri helikopter böceği, kız böceği ve iğnecik olarak karşımıza çıkar. Akarsu yakınlarında çok sık görülen Yusufçuk böceği, özellikle de meydana çıkmaları için güneşli ya da sıcak havaları tercih ederler.

Yusufçuk böceklerinin tarihten günümüze kadar birçok inanışa ya da efsaneye tanıklık eden göz alıcı canlı renklerinin görüldüğünü bilmekle beraber, aynı zamanda da birleşik büyük gözlerden oluşan ve kısa olmayan bir vücut yapısından meydana geldiği bilinir.
5000 ‘den fazla türü olduğu bilinen Yusufçuk böcekleri 6 bacaktan ve bir karından oluşur. Bu sebeple de Yusufçuk böceklerinin çok fazla bacağının olmasından kaynaklı yürüyemediğini ve hızlı uçan böcekler olduğunu söyleyebiliriz.

Boyutlarının 1,5 cm ile 12,5 cm arasında değiştiği bilinmekle beraber dünyanın en fazla hızlı uçan böcekleri olarak bilinir. Aynı zamanda da birçok rengi olmasına rağmen en çok görülen renkler arasında genellikle mavi, yeşil ve sarı renkleri yer alır.

Helikopter böceği olarak da bilinen Yusufçuk böceklerinin yaşam sürelerinin farklı olmakla birlikte genel olarak 6 ay ile 7 yıl arasında yaşadıkları söylenir. Dişi yusufçuk böcekleri yumurtalarını suya yakın bir bölgeye bırakırlar ve yumurtadan çıkan yavru yusufçuk böcekleri ne kadar suda yaşadığı bilinmese de bu sürenin baya uzun olduğu bilinmektedir. Vücutlarından bulunan solungaçlı yapı nedeniyle suyun altında uzun süreli yaşayabilen böcek türleri arasında yerini alır.

Yusufçuk Böceğinin Genel Özellikleri

Büyük bir ilgi çeken Yusufçuk böceklerinin bilinen birçok özelliğinin olduğu kadar bilinmeyen, geri planda kalmış, sıra dışı özelliklerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Yusufçuk böceklerinin genel özelliklerini aşağıda sizler için hazırladık.

  • Havada Asılı Kalabilir

Kız böceği olarak bilinen de Yusufçuk böcekleri, kanatlarını üzerlerine katlayabilme özelliğine sahip olmadığından diğer böcek türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda da Yusuf böceklerinin bilinen en genel özelliği ise uçtuklarında şüphesiz havada asılı kalabilme yetenekleri olacaktır.

  • Büyük Ve Keskin Gözlere Sahip Olması Görme Duyusunun Aşırı Şekilde Geliştiğini Gösterir

Genel manada böceklerin çok yönlü yüzeylere sahip olsa bile aralarında gözlerde en iyi yüzeylere sahip olan canlıların Yusufçuk böcekleri olduğunu söyleyebiliriz. Gözlerinde yaklaşık olarak 30 binden fazla yüzeye sahip olan Yusufçuk böcekleri diğer böcek türlerine göre çok daha fazla gelişmiş göz yitileri vardır. Çok uzak bir mesafeden bile avlarını büyük ve keskin göz hatlarına sahip olduğundan dolayı rahatlıkla fark edebilir ve avlayabilir.

  • Duyma Özelliği Yoktur

Helikopter böceği olarak halk dilinde bilinen yusufçuk böcekleri daha çok iyi bir şekilde görülebilen böcek türü olarak anılsa da fakat bu böcek türünün duyma yetileri asla yoktur. Duyu yetisine sahip olmayan bir canlı türü olarak karşımıza çıkar.

  • İyi Bir Uçuş Hızına Sahip

Yusufçuk böcekleri, söz konusu avlanma olduğunda mükemmel bir uçuş hızına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Saatte uçuş hızının 95 km kadar bulabilen yusufçuk böcekleri avlarına son derece hızlı bir şekilde ve avlarının uzaklığını da hesaba katarak yaklaştığını söyleyebiliriz.

  • Kanatlarını Ayrı Yönlere Doğru Hareket Ettirebilir

Belki de bu özellik Yusufçuk böceklerinin en önemli özellikleri arasında yer alabilir. Helikopter böceği olarak da anıldığı için kanatlarının bir helikopter edasıyla çok yönlü ve ayrı yönlere doğru hareket ettirebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile ön plana çıkan Yusufçuk böcekleri havada asılı kalabilirken aynı zamanda da ileri ve geri doğru hareket ettirebilir.

Yusufçuk Böcekleri Nasıl Beslenir?

Yusufçuk böceklerinin en bilinen özelliği şüphesiz sivrisinek yemeyi sevmeleri olarak karşımıza çıkar. Bir sürü değişik böcek türleri yemelerine rağmen en bilinen böcek türleri arasında genellikle etobur ve ağustos böcekleri olduğu söylenebilir.

Helikopter böcekleri uçarken avlarını hızlı bir manevrayla yakalayabildiği gibi aynı zamanda da avlarını yakabilmek için bacaklarını kullanarak sepet oluşturduktan sonra avlarını yakalayarak ağızları ile ısırmaktadırlar. Yusufçuk böceklerinin dünyada var olması büyük önem taşır, çünkü yusufçuk böcekleri ciddi manada azalırsa ekosistemde büyük bir bozulma meydana gelecektir.

Yusufçuk Böcekleri Nasıl Uçar?

Yusufçuk Böcekleri Nasıl Uçar?
Yusufçuk Böcekleri Nasıl Uçar?

Yusufçuklar adından da anlaşılacağı üzere Helikopter böceği olarak da bilindiği için son derece çevik ve hızlı bir manevraya sahiptirler. Bu manevraya sahip olmalarına neden olan faktör ise karın bölgelerinde bulunan küçük halkalar sayesinde yusufçuk böceklerinin hızlı bir şekilde uçmasına sebebiyet verir.

Uzun vücut yapılarının bulunması ile birlikte ve haddinden fazlaca kanada sahip olan bu yusufçuk böceklerinin hızlı bir şekilde yükselmesine yol açtığını söyleyebiliriz. Saatte 95 km’ ye kadar ulaşabilen yusufçuk böcekleri yine hiçbir etkene bağlı kalmadan ileri ya da geri dönebilir ve aynı zamanda da ters bir manevra yapabilir.

Yusufçuklar Nasıl Ürer?

Yusufçuk böcekleri hayatlarını genellikle su yakınlarında çiftleşerek, dişi yusufçuk böceği yumurtasını suya ya da suya yakın bir bölgeye bırakır. Böylece dişi yusufçuk böceği yumurtasını suya bırakırken genel manada da erkek yusufçuk hem suya bırakılan yumurtayı hem de dişisini korumak ona aittir.

Yusufçuk böceklerinin hayatı genel olarak suda başlangıç bulduğundan dolayı genellikle suda yusufçuk böcekleri vücutlarında bulunan solungaç ile nefes alır ve hayata tutunur. Bu noktada ise, suda yaşamını sürdürürken ise aynı zamanda solucan ve kurbağa ile beslenmek zorunda kalırlar.

Yusufçuk ilk yumurtadan çıktığı evreden belli bir süre geçtikten sonra yaklaşık birkaç hafta kadar sonra tüylerini ve derilerini dökerek genç bir yusufçuk halini alırlar.

Yusufçukların Habitatları

Yusufçuk böcekleri genel manada sıcak yerlerde yaşadıklarından dolayı onlar için en uygun iklim tropikal iklim olduğunu söyleyebiliriz. Büyüleyici bir yapıya sahip olan yusufçuk böcekleri sadece Antarktika kutbu dışında herhangi bir yerde yaşama olasılığına sahip bir canlı türü olarak karşımıza çıkmakla beraber aynı zamanda ise her bölgede hemen hemen görebildiğimiz bir böcek türüdür.

Yusufçuk Neyi Temsil Eder?

Kızılderili kültür anlayışına göre yusufçuk böcekleri genel olarak birer dönüşümü sembolize ettiğini ifade edebiliriz. Aynı zamanda da ölülerin ruhlarını temsil eden Yusufçuk böcekleri, birçok hastalığın yayılmasını önlemede rol oynadığından özellikle de sıtma gibi hastalıklardan koruduğundan dolayı sivrisinekler üzerinde azalmada büyük ve ciddi manada etkilerinin olduğunu, ayrıca da bu görüşü temsil ettiğini ifade edebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Dev Bir Tarantula: Kuş Yiyen Goliath Örümceği

Kuş yiyen goliath örümceği (Goliath birdeater), ağırlık olarak düşünüldüğünde dünyanın en büyük örümceğidir. Teknik olarak, dev avcı örümceğinin daha uzun bacakları vardır, ancak oldukça hafif...

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, termitleri içeren Blattodea takımına ait bir böcek türüdür. Şu anda dünyada...

Dünyanın En Zehirli Örümceği | En Zehirli Örümcek Türleri

Dünyada birçok farklı türde örümcek türünün mevcut olduğu bilinmektedir. Bu örümcek türlerinin arasında zararsız örümcek türlerinin mevcut olduğu kadar zararlı ve zehirli örümcek türlerinin...