Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Doğum Haritasında 10. Ev Konuları

-

10. Ev Konuları

Doğum haritasını 3 ana öğe oluşturur; Gezegenler, Burçlar ve evler. Evler de burçlar gibi 12 adettir. Doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanırlar. Doğum Haritasında evler bir yaşam bölgesini sembolize eder ve etkilendiği burca göre anlam kazanır. Gezegenler, bireyin motivasyon ve dürtüsünü ifade eder. Mesela Jüpiter genişletip büyütür, Satürn ise kısıtlar ve sıkı çalışma ister.

Doğum Haritasında 10. ev;

10. Evin doğal burcu Oğlak, yöneten Gezegeni Satürn

Astrolojide 10. ev kişinin kariyer alanını ve toplumsal saygınlık ve tanınmışlığını gösterir. Organizasyon, yönetim ve iktidar evidir. Kişinin organizasyon ve liderlik kapasitesini belirler. Aynı zamanda gelecek ile ilgili hedeflerimizi, ulaşmak istediğimiz seviyeyi ve kariyer yapabilme, iş kurabilme kapasitemizi gösterir. Hangi alanda kariyer yapabileceğimiz bu evden anlaşılabilir. Bu evdeki gezegenler kişinin özel ve iş hayatı arasındaki uyumu, yöneticilik niteliklerini ve hayatta nasıl tanınacağını belirler.

Onuncu evde birden çok gezegen bulunması, bireyin azimli bir yaklaşımla sosyal statüyü arzuladığını gösterir. Erkek bir birey için azimli ve hırslı bir görüntü çizmek toplum tarafından kolayca kabul edilir.

Kadınlar için ise bu durum biraz daha zorlayıcı olabilir. Literatüre göre birçok kadın, toplumda yansıtmak istediği kişiliği baskılanır ise aradığı statüyü elde etmiş partneri bulmak için uğraşır.

Hatta “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” cümlesi bu durumu iyi yansıtır. 10. Evi aktif olan kadınlar eşini motive ederek, erkeğin arzuladığı pozisyona çıkmasında büyük destek olabilir.

Birinci evden onuncu eve doğru giden süreçte birey, kendi varlığını fark edip toplum içindeki ideal yerini irdeler. Arzuladığı saygınlık ve toplumla ilişkisindeki yaklaşımını 10. Ev ile netleştirir.

Doğum Haritasında 10. Ev ve Tepe Noktası

Astrolojiye göre doğmak ve bir beden içine girmek, evrenin bütünsel bir parçasıyken evrenden ayrılıp bir birey haline gelmek demektir. Bedenin içine yerleşmek, bireyin kendisi olma sürecini başlatır.

Bu başlangıç, doğum haritasında 1. Ev ile 12. Ev arasındaki çizgiyle gösterilir. Aynı çizgi, yükselen burcumuzu bulmamızı sağlar. Birinci evde birey, kişisel farkındalığını geliştirip bir beden içinde var olduğunu kabul eder. Onuncu evde birey sadece kişisel statü ve toplumdaki pozisyonunu arzularken, artık tüm insanlık adına bir şeyler yapma düşüncesine girmiştir.

Dokuzuncu evin vizyonunu, onuncu ev Dünya’da gerçekleştirmek için çabalar. 10. Evi 9. Evden ayıran çizgi: Doğum haritasında en yüksek nokta, diğer adıyla ‘Tepe Noktası’ olarak bilinir.

Tepe noktası, ekliptiğin meridyeni en yüksek derecede kestiği noktadır. Literatüre göre bu noktada bulunan her gezegen yüce konumda sayılır.

10. Ev
10. Ev

Yukarıdaki doğum haritasında 10. Evin burcu ve tepe noktası nedir? 10. Evde bulunan gezegen ve asteroitler nelerdir?

  • Koç Burcu (Bazı astrologlar yukarıdaki görüntüde 10. evin, yoğun Boğa burcu etkisi altında olduğunu düşünür.)
  • Merkür ve Güneş (İkisi de Boğa burcunda)

10. Evde yer alan burç ve gezegenler bireyin toplum ile ilişkisinde en göze çarpan ögeleri yansıtır. Tam karşıt konumdaki 4. Ev ise kapalı kapılar ardındaki davranışları gösterir.

Satürn ve Oğlak burcu 10. Ev ile ilişkilendirilir. Bireyin toplumda yansıtmak istediği kişiliği bu ev incelenerek yorumlanır.

10. Evde bulunan gezegen ve burçların özelliklerini benimseyen birey: Saygı duyulma, beğenilme, alkışlanma gibi ihtiyaçlarını bu özellikler ile karşılar. Çünkü insanların hatırlamasını istediğimiz kişisel özellikler bu evde yer alır.

Hedef ve amaçların evi olarak da bilinen 10. Ev, tanınma isteğini simgeler. Bireyin topluma yapmak istediği katkı çeşidi ve ulaşmayı arzuladığı statü, 10. Evin burcu ve buradaki gezegenler ile anlaşılır.

İster 9. Ev, isterse 10. Ev tarafında olsun tepe noktasına yakın olan burçlar, bireyin huzurlu olacağı kariyeri belirlemede ışık tutar.

Örneğin haritada tepe noktasına yakın olan:

  • Ay: Bireyin çocuk bakımı, ilkokul öğretmeni, aşçılık,
  • Jüpiter: Akademisyen, din öğretimi, uluslararası ilişkiler gibi mesleklere ilgisi olduğunu gösterir.

10. Ev ve tepe noktasına biraz detaylı bakarsak, doğrudan mesleği ortaya çıkarmak yerine mesleğe olan yaklaşımı açıkladığını görürüz.

Örneğin Satürn’ü 10. Evde olan bir hakim, kanun ve yasaları harfi harfine uygular. Uranüs’ün 10. Evde yer alması ise hakimin kuralları esnetmeye açık olduğunu gösterebilir.

10. Ev bir başkasının hayatında nasıl bir rol çizdiğimizi de gösterir. Örneğin Mars’ı 10. Evde yer alan bir kişi, iş arkadaşı tarafından risk alabilen (olumlu) veya pozisyonu elde etmek için sabırsızlanan (olumsuz) bir görüntü çizebilir.

Önemli olan 1. Ev ve yükselen burcunun yansıttığı dış görünüş ile 10. Evi karıştırmamaktır. Çünkü bu evdeki özellikler bireyi dış Dünya’ya temsil eden genel özelliklerdir.

Doğrudan davranışların gözlenerek anlaşılması zordur. Bireyle vakit geçirip meslek ve toplumda çizdiği görüntüye dair konulardan konuşmak gerekir.

Geleneksel astroloji 10. Evi baba ile ilişkilendirse de modern astroloji anne ile ilişkilendirir. Literatüre göre bireyin annesiyle olan ilişkisi yetişkinlik döneminde dış Dünya’ya karşı bakış açısını belirler.

Örneğin Plüto’nun 10. Evde yer alıp birden çok zorlayıcı açıya sahip olması, anne – çocuk ilişkisinde olumsuz duyguların varlığına işaret eder.

Öte yandan olumlu açılara sahip gezegenlerin çokluğu, destekleyen bir anneyi gösterebilir. Birey yetişkinlik sürecinde büyüdüğü evin (4. ev) dışındaki insanlara (10. ev) güven duyabileceğini öğrenir.

10. Evde bulunan burç ve gezegenler, annenin hangi tür özelliklere değer verdiğini gösterir. Örneğin Merkür’ü 10. Evde yer alan bir kişi annesini çevik bir zekaya sahip ve etkileyici bir konuşmacı olarak görebilir.

Birey benzer özellikleri geliştirerek, annesi tarafından beğenilmeyi arzular. Bu çabanın sonunda Merkür özellikleri baskın bir meslek seçebilir: Yazar, gazeteci, pazarlamacı vb.

Onuncu evde birden çok gezegen bulunması, bireyin azimli bir yaklaşımla sosyal statüyü arzuladığını gösterir. Erkek bir birey için azimli ve hırslı bir görüntü çizmek toplum tarafından kolayca kabul edilir.

Kadınlar için ise bu durum biraz daha zorlayıcı olabilir. Literatüre göre birçok kadın, toplumda yansıtmak istediği kişiliği baskılanır ise aradığı statüyü elde etmiş partneri bulmak için uğraşır.

Hatta “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” cümlesi bu durumu iyi yansıtır. 10. Evi aktif olan kadınlar eşini motive ederek, erkeğin arzuladığı pozisyona çıkmasında büyük destek olabilir.

10. Evin olumsuz etkilerini barından bir anne – baba ise kendisinin gerçekleştiremediği hayalleri çocuğu üzerinden kurabilir. Her ne kadar bu durum güzel görünse de çocuğunun benzer hayalleri yoksa ebeveyn – çocuk ilişkisi sıkıntıya girer.

Çocuk kendi üzerinde 10. ev baskısını; hep daha çok çalışarak kendisini kanıtlaması gerektiğini hissedebilir.

Ebeveynin üzerimizdeki etkisinin yanı sıra 10. Ev, genel anlamda otorite figürüne karşı bakışımızı simgeler. Ebeveyn tarafından olumsuz muamele görmüş bir çocuk, yetişkin döneminde öfkesini çıkaracak bir platform arar.

Çalıştığı iş yerinde patrona fiziksel tepkide bulunmak, siyasetçileri protesto ederken etrafa zarar vermek gibi durumlar bunlardan birkaçıdır. Bireyin otoriteye karşı öfkesini etkili yöntemlerle açığa çıkarması daha faydalı olabilir (Patrona karşı hukuksal hakkını kullanıp kendisini savunması gibi).

Birinci evden onuncu eve doğru giden süreçte birey, kendi varlığını fark edip toplum içindeki ideal yerini irdeler. Arzuladığı saygınlık ve toplumla ilişkisindeki yaklaşımını 10. Ev ile netleştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Terazi Burcu Erkeği – Kadını Özellikleri ve Tarihleri

Terazi Burcu Özellikleri Kuzey Yarım Küre’de Güneş, Terazi burcuna gece ve gündüz eşit olduğu zaman girer. Bu sebeple bu burcu denge ve eşitlik simgeler. Örneğin,...

Akrep Burcu Erkeği – Kadını Özellikleri ve Tarihleri

Akrep Burcu Özellikleri Güneş, sonbaharın ikinci ayında yaprakların düştüğü, soğukların yaklaştığı dönemde Akrep burcundan geçer. Geleneksel olarak Akrep burcu sonraki hayat, ölüm, kişilik değişimi gibi...

Balık Burcu Erkeği – Kadını Özellikleri ve Tarihleri

Balık Burcu Özellikleri Mart ayında Güneş, Balık burcunda ilerlerken günler uzamaya başlar. Güneş ışıkları, bulutlu gökyüzü altında zayıftır. Balık burcu döneminde doğa, ilkbahara dair umut...

Yay Burcu Erkeği – Kadını Özellikleri ve Tarihleri

Yay Burcu Özellikleri Güneş, günlerin kısalıp soğuduğu, soba veya ısıtıcımızın yanında derin düşüncelere daldığımız zamanlarda Yay burcundan geçer. Hayat nedir? Hayatımız sona erdiğinde ne olur?...

Aslan Burcu Erkeği – Kadını Özellikleri ve Tarihleri

Aslan Burcu Özellikleri Aslan burcu Kuzey Yarım Küre’de yılın en sıcak ayına denk gelir. Temmuz ve Ağustos aylarında zaman genelde eğlenceye, tatile ve yaratıcı aktivitelere...