Cumartesi, Nisan 13, 2024

Uzayla İlgili Meslekler ve Astronomik Maaşları

-

Uzayla ilgili meslekler, çoğu insanın çocukluk yıllarından beri hayalini kurduğu bir kariyer planıdır. Dış uzay nesillerdir onunla ilgilenen insanları büyülüyor ve hala büyük ölçüde keşfedilmemiş durumda. Bu büyük bilinmeyen hakkında çalışmak ve öğrenmek için birçok iş dalı mevcut. Bu makalede, uzayı ilgilendiren birkaç kariyer seçeneğini araştırıyor ve geleceğin en iyi meslekleri hakkında bilgiler sunuyor.

İş ismi Ortalama Maaş (2019-2020) İş Büyümesi (2019-2029)
Gökbilimciler 114.590 ABD doları %7
Uzay Mühendisleri 116.500 ABD doları %3
Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Operasyon Teknisyenleri 66.020 ABD doları %7
Fizikçiler 122.850 ABD doları %7
Yapımcılar ve Yönetmenler 74.420 ABD doları %10
Teknik Yazarlar 72.850 ABD doları %7
Astronotlar 98.870 ABD doları (2020) Yok
Robotik Mühendisleri 83.808 ABD doları (2020) %1 (mühendisler, diğerleri)
Astrobiyologlar 82.220 ABD doları (biyolojiyle ilgilenen bilim insanları, diğerleri) %2 (biyolojiyle ilgilenen bilim insanları, diğerleri)
Uzayla İlgili Meslekler ve Maaşları

Uzayla İlgili Meslekler Nelerdir?

Bu liste uzayla ilgili meslekleri sizlere sunuyor. Makalenin devamında, bu listedeki her bir meslek detaylıca incelenmiştir.

 • Gökbilimciler
 • Uzay Mühendisleri
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Operasyon Teknisyenleri
 • Fizikçiler
 • Yapımcılar ve Yönetmenler
 • Teknik Yazarlar
 • Astronotlar
 • Robotik Mühendisleri
 • Astrobiyologlar

Gökbilimciler

Uzayla İlgili Meslekler: Gökbilimciler
Uzayla İlgili Meslekler: Gökbilimciler

Gökbilimciler galaksileri, kara delikleri, yıldızları, gezegenleri ve daha fazlasını inceledikleri için uzay bilim insanları olarak düşünülebilir. Araştırmaları karmaşık teleskopların kullanılmasını gerektirir ve bulguları genellikle araştırma makaleleri ve sunumlar yoluyla halka ve diğer bilim insanlarına bildirilirler. Alandaki belirli bir teoriyi denemek ve desteklemek veya çürütmek için bilgisayar modellerini ve gözlemlerden toplanan verileri kullanabilirler. Bu bilim adamlarının çoğu doktora derecesine sahiptir. Bu, listemizdeki en popüler ve heyecan verici uzay kariyerlerinden birisi.

Uzay Mühendisleri

Uzayla İlgili Meslekler Nelerdir? Uzay Mühendisleri
Uzayla İlgili Meslekler Nelerdir? Uzay Mühendisleri

Keşifle daha yakından ilgili olan uzay programı işleriyle ilgileniyorsanız, bir havacılık mühendisi olmayı düşünebilirsiniz. Uzay mühendisleri ve hatta daha özel olarak astronot mühendisleri, uydular ve insanlı uzay araçları da dahil olmak üzere uzaya giden uzay araçlarını tasarlarlar. Bu mühendisler, bir gemi Dünya’nın atmosferini terk ettiğinde düzgün çalışacak teknoloji ve yapılar geliştirmelidir. Tasarımlarını test etmekten ve ortaya çıkan sorunları gidermekten sorumludurlar. Ayrıca genellikle belirli kalite standartları ve zaman çizelgeleri dahilinde çalışmaları gerekir. Havacılık mühendislerinin en az bir lisans derecesine ihtiyacı vardır ve devletle ilgili belirli projeler için güvenlik izni almaları gerekebilir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Operasyon Teknisyenleri

Uzayla İlgili Meslekler: Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Operasyon Teknisyenleri
Uzayla İlgili Meslekler: Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Operasyon Teknisyenleri

Havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenleri, uzay araçlarını ve sonunda uzaya gidebilecek teknolojileri test etmek için havacılık mühendisleriyle yakın bir şekilde çalışır. Bu, nispeten ilgisiz kimlik bilgilerine sahip kişiler tarafından yapılabilecek alan içeren işlerden biridir. Bu profesyoneller, genellikle testler için ekipmanı çalıştıran ve bakımını yapanlardır (bilgisayar simülasyon programları dahil) ve üretilen uçuş sistemlerinin kalitesini takip ederler. Test gereksinimlerinin karşılandığından ve test prosedürlerinin güvenli olduğundan emin olmak da dahil olmak üzere test sürecinin birçok detayını yönetirler. Bu profesyoneller genellikle bir önlisans derecesine ihtiyaç duyarlar, ancak bir diploma veya sertifika ile iş bulabilirler. Havacılık mühendisleri gibi, projeler için özel güvenlik izni almaları gerekebilir.

Fizikçiler

Uzayla İlgili Meslekler: Fizikçiler
Uzayla İlgili Meslekler: Fizikçiler

Gökbilimcilere benzer şekilde, fizikçiler de çeşitli bilimsel teorileri denemek ve kanıtlamak veya çürütmek için karmaşık laboratuvar ekipmanları ve fizik verileri kullanır. Çalışmaları genellikle madde ve enerji arasındaki etkileşimleri incelemeye odaklanır. Plazma fizikçileri özellikle uzaydaki belirli etkileşimleri inceler. Çalışmaları yeni teknolojiler üretmek veya yeni enerji kaynakları keşfetmek için kullanılabilir. Fizikçiler ayrıca bulgularını araştırma makalelerinde ve karmaşık raporlarda sunarlar. Genellikle bir doktora yapmaları gerekir, ancak giriş seviyesi işlere sadece lisans derecesi ile girebilirsiniz.

Yapımcılar ve Yönetmenler

Uzayla İlgili Meslekler: Yapımcılar ve Yönetmenler
Uzayla İlgili Meslekler: Yapımcılar ve Yönetmenler

Yapımcılar ve yönetmenler, çalışmaları doğrudan uzayı içermese de, genel halk için uzay boşluğunun görsel görüntülerini oluşturmaya yardımcı olabilir ve bu teğetsel olarak uzayla ilgili işleri kapsar. Uzay hakkında kurgusal veya kurgusal olmayan filmler ve belgeseller üretmek için uzay ile ilgili çeşitli konularda kapsamlı araştırmalar yapmaları gerekebilir. Belirli bir bütçe ve zaman çizelgesi içinde çalışmalarını, oyuncuları işe almalarını, çekim yapıp kurgulamalarını ve ardından bitmiş ürünlerini tanıtmalarını gerektirebilir. Çoğu yapımcı ve yönetmen bu alanda yılların deneyimine ve en azından bir lisans derecesine sahiptir.

Teknik Yazarlar

Uzayla İlgili Meslekler: Teknik Yazarlar
Uzayla İlgili Meslekler: Teknik Yazarlar

Yapımcılar ve yönetmenler gibi, teknik yazarlar da genellikle uzay ile doğrudan deneyime sahip değildir, ancak astronomlara, fizikçilere veya uzayda çalışan diğer bilim insanlarına yardım etmek için çağrılabilirler. Bu nedenle, teknik bir yazar olabilir ve uzay alanındaki birkaç işten birine girebilirsiniz. Teknik yazarlardan, bu bilim adamlarına bulguları hakkında çok karmaşık, bilimsel bilgileri, bilimsel bir geçmişe sahip olan veya olmayan genel halkla ilişkilendirilebilir ve anlaşılabilir bir şekilde sunmaları istenebilir. Bu durumlarda, teknik yazarlar zor materyalleri halka açıklamaya yardımcı olmak için çizelgeler ve tablolar geliştirebilir veya fotoğrafları ve diğer görsel görüntüleri kullanabilir. Teknik yazarlar, araştırmalarına fon sağlamak için hibe başvurusunda bulunmalarına yardımcı olmak için bilim insanları tarafından bile kullanılabilir.

Astronotlar

Uzayla İlgili Meslekler: Astronotlar
Uzayla İlgili Meslekler: Astronotlar

Uzay meslekleri arasında en ikonik olanı şüphesiz astronotluktur. Astronotlar, aslında uzaya gitme ve onu kendileri için keşfetme fırsatı bulan insanlardır. Astronotlar geçmişte Ay’ı ziyaret etmiş olsalar da, mevcut görevler Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ötesine geçmiyor. Ancak, Mars’ın yanı sıra Ay’a yapılacak gelecekteki görevler hakkında bazı tartışmalar var. Astronotlar için sınırlı istihdam artışı verisi var çünkü bu kariyerde çok az insan çalışıyor. İnsanlar 1961’de uzay uçuşu yapmaya başladığından beri 600’den az insan uzaya gitti.

Robotik Mühendisleri

Uzayla İlgili Meslekler: Robotik Mühendisleri
Uzayla İlgili Meslekler: Robotik Mühendisleri

Uzay endüstrisinde çalışan birkaç farklı türde mühendis var, ancak en heyecan verici pozisyonlardan biri robotik mühendisliği. Robotik mühendisleri, örneğin, Mars’ın yüzeyini keşfeden gezgin araçları yaratmak için çalışıyor. Kendilerini onarabilen, oldukça özelleşmiş verileri bulabilen ve başka bir dünyanın yüzeyinde bağımsız olarak hareket ederken bu verileri Dünya’ya doğru bir şekilde geri iletebilen makineler yaratabilmeleri gerekir. Kulağa havalı geliyor!

Astrobiyologlar

Uzayla İlgili Meslekler: Astrobiyologlar
Uzayla İlgili Meslekler: Astrobiyologlar

Bir astrobiyolog olursanız, biyoloji çalışmak size uzay boşluğuna dair eşsiz bir fikir verebilir. Bu bilim insanları, diğer gezegenlerde var olabilecek yaşam hakkında ellerinden geldiğince çok şey öğrenmek için Dünya’da olduğu gibi yaşamı inceliyorlar. Ekstrem ortamlarda yaşayabilen ekstremofiller denen canlıları inceliyorlar ve hayatın olası kökenlerini öğrenmek için çok basit mikro organizmalara bakıyorlar. Venüs’te bulunan fosfin moleküllerini hatırlıyor musunuz? İşte bunu bulmak astrobiyologların görevi.

Gerekli Yetenekler

Bu işlerin hepsi çok farklı beceriler gerektirecek. Bununla birlikte, genel bir kural olarak, alanla ilgili işleri düşünürken sahip olmak isteyebileceğiniz birkaç beceri şunlardır:

 • Matematik becerileri
 • Kriz durumu yönetimi
 • Yüksek içsel motivasyon
 • Sabır
 • Kararlılık
 • Coşku

Artıları ve Eksileri

Yukarıdaki kariyerlerin herhangi birinde uzay keşiflerinde çalışmanın başlıca faydalarından bazıları şunlardır:

 • “İnsan” anlayışının ön planını inceleyen heyecan verici bir kariyer
 • Alanla ilgili kariyerlerin çoğunda yüksek ücretler
 • İlgi alanınızı keşfetme yeteneği

Uzay çalışmalarının zorluklarından bazıları şunlardır:

 • Yeterli finansman elde etmenin zorluğu
 • Oldukça rekabetçi bir iş alanı
 • Önemli eğitim gereksinimleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Related Stories

Mars Gezegeni: Özellikleri ve Kısa Bilgiler

Mars Gezegeninin Özellikleri Yörünge Eksantrikliği: 0,093 Ortalama Yörünge Hızı: Saniyede 24,1 Kilometre Ekliptiğe Yörünge Eğimi: 1.85 Derece Genel Kütle: 6.42 x 10 23 Kilogram (Dünya’nın Genel Kütlesinin 0.11’i) Ekvator Yarıçapı: 3.394...

İç Dış Gezegenler Ve Alt Üst Gezegenler Hangileridir?

Güneş Sisteminde bulunan gezegenler yörüngelerinin Güneş’e uzaklıklarına göre ve yapılarına göre olmak üzere iki çeşitte sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırmaların kısa tanımı ise Üst-Alt gezegenler ve...

Satürn Gezegeni: Özellikleri ve Kısa Bilgiler

Satürn Gezegeninin Özellikleri Yörünge Yarı Büyük Eksen: 9.54 Astronomik Birim (1.427 Milyon Kilometre) Yörünge Eksantrikliği: 0,054 Günberi: 9.02 Astronomik Birim ( 1,349 Milyon Kilometre) Aphelion: 10.05 Astronomik Birim (1.504 Milyon...

4. Boyut Nedir? Uzay-Zaman Kavramına Derin Bakış

Bulunduğumuz konumu belirlemek için sadece üç sayının yeterli olduğu üç boyuta aşinayız. Bu boyutlar: boylam, enlem ve yükseklik. Algıladığımız kadarıyla; uzunluk (1. boyut), genişlik...

Uzaykuşağı: Sıralanışına Göre Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Renkleri Nelerdir?

Gezegenlerin renklerini, gördüğünüz birçok resme dayanarak az çok tahmin edebilirsiniz değil mi? Maalesef değil! Güneş Sistemimizdeki gezegenlerin güzel görüntülerine baktığımızda gördüğümüz renk lerin, tam...